Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

Da nisam optimista po prirodi rekao bih da se toliko opisivan rat civilizacija konačno zalaufao i sad nam ostaje samo da gledamo.

 

Optimista si i dalje. :)

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zgodno je kad pojedinci koji su onak' bas zdravo popizdili na onaj fuzbalski dron, urlali "provokacija" i urlali "terorizam" - a sada im jako smeta simbolicka svest dobrog komada belosvetkih muslimana...? Medjutim, ima tu jos jedna stvarcica koja me zulja & kopka - kapiram ja kad se sampite bacaju u lica mocnika, i imam razumevanja za svaku (nenasilnu) pizdariju koju kakva ugrozena manjina organizuje u cilju skretanja paznje na sopstveni problem/ agendu, i pogotovo imam prirodnu sklonost ka zajebanciji, po mogucstvu ostroj... Al' nesto mi je ipak malo trulo kad vecina krene da zajebava manjinu? Mislim, kao vicevi o pederima ili boze-me-sakloni: mitinzi podrske. U cemu je dakle poenta branjenja Francuske od Muhameda? Kome je potrebno, a kome je smesno - da se prorok crta u liku psa? To uostalom nije ni smesno, niti oslobadjajuce na bilo koji, pa makar i najpankerskije shvacen nacin: to je samo uvreda, vrlo precizna i adresirana na sasvim jasnu grupu ljudi. Koji u tom drustvu vec predstavljaju krajnje marginalce na koje se upire prstom i od kojih vecina ima potrebu da se "zastiti".

 

Ne postoji nista sto moze da opravda ubistva i fanatizam, ali mi je takodje poprilicno tesko da uvidim u cemu je, tacno, ta velika vrednost "slobode govora", kada je taj govor pre svega posvecen povlacenju crte izmedju Nas i Njih. Vecina se smeje manjini? Izvinite, kada se poslednji put bilo sta dobro izrodilo iz toga?

 

Pazi, na 150 strana ovog topića totalno niko nikad nije pričao o tome i uopšte se nije ništa slično raspravljalo.

Link to comment

Pazi, na 150 strana ovog topića totalno niko nikad nije pričao o tome i uopšte se nije ništa slično raspravljalo.

E, ako si mi rek'o! Ja lenstina procit'o poslednjih 5-6 strana i tu se uglavnom pise o "groznim Arapima" i "bice rata, jebote". Te reko' da od ovog mog diskursa ne moze da bude neke vece stete, u tom smislu...? Ja ti se evo izvinjavam, no u pitanju je ipak pre priroda foruma: ljudi mnogo vise pisu nego sto citaju, a teme su kao pescane dine: stalno u pokretu, vecito u reciklazi - a uglavnom iste.

Link to comment

Ne znam kako si uspeo da dođeš do tog zaključka na osnovu onoga što sam napisala. 

Fale ti jasni, subjektivnim doživljajem (manjina protiv većine, precizno adresirana uvreda i sl.) neobojeni argumenti. 

Čitanje nije nikome naškodilo (ako nije bio prethodno načet), samo napred  :)

Link to comment

Fale ti jasni, subjektivnim doživljajem (manjina protiv većine, precizno adresirana uvreda i sl.) neobojeni argumenti. 

 

Well, kada sam poslednji put nesto citao o tome, Arapi su jos uvek bili (sasvim ubedljiva) manjina u Francuskoj, i u njihovoj kulturi je poredjenje sa psom bilo jedna od najgorih uvreda. Zaista ne vidim gde je doticna subjektivna boja koja ti je zasmetala?

Link to comment

Koja je religija, kultura ili, ako hoćeš, većina, bila pošteđena iste vrste uvreda, da bi se uopšte moglo pričati o ciljanoj provokaciji manjne? Ili treba da unapred prihvatimo da je neka društvena grupa osetljivija od drugih? 

 

edit: Ne negiram diskriminaciju, samo mislim da je tražiš na pogrešnom mestu.

edit2: Ako odabereš da živiš (ili si, srećnim slučajem, rođen) u građanskom društvu, ne možeš da računaš na etničke, religijske i slične privilegije, bar ne po slovu zakona. 

Edited by Notorious
Link to comment

Koja je religija, kultura ili, ako hoćeš, većina, bila pošteđena iste vrste uvreda, da bi se uopšte moglo pričati o ciljanoj provokaciji manjne?

 

Bice da se ne razumemo. Upravo se i radi o tome da je provokacija, po samoj svojoj prirodi, rezervisana za manjinu, neretko jedini nacin da diskriminisana manjina poruci opresivnoj i/ ili nezainteresovanoj vecini to sto ima. Npr. gej parada, ne u Srba nego neka normalnija: ozvucena i sa razgolicenim misicavim momcima, nauljenim.

 

Obrnuto prestaje da bude provokacija i jednostavno postaje cin diskrinimacije ili, u tezim oblicima, nasilja. Npr. lupanje albanskih pekara po Vojvodini, ili gadjanje turskih kosarkasa svinjetinom. Cim vecina pokusa provokaciju - ta provokacija po pravilu prestaje da bude simpaticna. Citao sam onomad neke stare primerke Politike, iz 30-tih, i u njima viceve o Jevrejima. Kako li su slicni vicevi zvucali u nemackim novinama? A kako li su tek zvucali Jevrejima?

 

 

Ili treba da unapred prihvatimo da je neka društvena grupa osetljivija od drugih? 

 

Pa evo - za gorepomenute Jevreje to prihvatamo, ili smo do skora prihvatali. U USA se slicna "pretpostavka osetljivosti" cesto ocituje u odnosu prema crncima. S tim sto se ovde ne radi o tzv."politickoj korektnosti", koju je (odnekud? bas kao da patimo od viska obzira i pristojnosti, a pogotovo u politici?) lako obezvrediti... nego se upravo radi o tome da su urednici Sarli Ebdoa itekako znali i koja je drustvena grupa u pitanju, i na sta je tacno preosetljiva, i kako da im ga zavuku tako da efekat bude maksimalan.

 

Ne pravdam fanatike i sadiste i fundamentalisticku stoku. I pogotovo ne pravdam ubice. Samo kazem da nije u pitanju nikakva "odbrana slobodne reci". U ovom konkretnom slucaju se vise radi o pravu vecine da ponizava manjinu. Koje - pravo - nikada nije bilo upitno, tokom nase duge i pogane istorije.

Link to comment

Bice da se ne razumemo. Upravo se i radi o tome da je provokacija, po samoj svojoj prirodi, rezervisana za manjinu, neretko jedini nacin da diskriminisana manjina poruci opresivnoj i/ ili nezainteresovanoj vecini to sto ima. Npr. gej parada, ne u Srba nego neka normalnija: ozvucena i sa razgolicenim misicavim momcima, nauljenim.

:fantom:

Link to comment
×
×
  • Create New...