Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

za mene ta indiferentnost uopšte nije razumljiva

 

nekada (kada smo bili svesniji) se u bg protestovalo protiv rata u vijetnamu

sada nam se živo hebe, nikom ne pada na pamet da protestuje što su stradali neki nigerijci, pa čak ako su i deca

nismo samo mi takvi

globalno vlada nedostatak empatije

mislim da smo zbog toga u velikom problemu, a tek ćemo da budemo

 

Indiferentnost je razumljiva jer je deo ljudske prirode - uvek cemo osecati vise empatije prema ljudima ili cak zivotinjama koje su nam slicnije. To potvrdjuju i one demonstracije komunisticke SFRJ podrske drustvu komunistickog Vijetnama usled napada imperijalisticke Amerike.

 

Drugi faktor su globalni mediji gde maltene svaki dan dolazi do neke nesrece/katastrofe/stradanja i senzacionalizam koji ide uz to.

S jedne strane smo informisaniji nego ranije ali isto tako otupeli sto je prosto psiholoski mehanizam.

Covek kao vrsta moze relativno brzo da se fizicki i psiholoski adaptira u najgorim mogucim uslovima.

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sad je vek informacija, inače je suštinski sve isto.

I ranije se klalo na hiljade ljudi dnevno, recimo u Africi, ali to nismo saznali, ili smo saznali nakon trista godina.

Danas na jedan klik, otvoriš svaki užas-pogubljenje, terorizam, klanje.

A to gledanje užasa kao video igrice, dodatno je otupeo ljude. Imao sam diskusiju sa čovekom koji mi je tvrdio da NATO nikom ne čini patnje, niti zločine, samo izbombarduje ili granatama. Zato što čovek to gleda kao video igru, klik, nišan, paf, čisto, neutralisan neprijatelj. Nema pojma kakve su recimo paklene muke u kojima umiru ljudi pod granatama i bombama, kakve su to traume koje trajno dobiju i preživeli i oni koji su to gledali.

Link to comment

Sad je vek informacija, inače je suštinski sve isto.

I ranije se klalo na hiljade ljudi dnevno, recimo u Africi, ali to nismo saznali, ili smo saznali nakon trista godina.

Danas na jedan klik, otvoriš svaki užas-pogubljenje, terorizam, klanje.

A to gledanje užasa kao video igrice, dodatno je otupeo ljude. Imao sam diskusiju sa čovekom koji mi je tvrdio da NATO nikom ne čini patnje, niti zločine, samo izbombarduje ili granatama. Zato što čovek to gleda kao video igru, klik, nišan, paf, čisto, neutralisan neprijatelj. Nema pojma kakve su recimo paklene muke u kojima umiru ljudi pod granatama i bombama, kakve su to traume koje trajno dobiju i preživeli i oni koji su to gledali.

pa upravo to.

posle nekog vremena postane maltene normalno da se u africi tu i tamo dogodi nekakav masakr sa mnogo, mnogo zrtava. 

i onda na to polako pocnes da gledas kao na statistiku, i tamo neke cifre, a ne na pobijene ljude prema kojima bi svakako osecao empatiju, da za tako nesto slicno cujes prvi ili drugi ili deseti put.,

(ne ti kao ti, nego vecina)

Link to comment

Da, i tu dolazimo do onog Staljinovog, da je smrt jednog čoveka zločin, a smrt miliona-statistika. ..Postalo se naviknuto da ljudi ginu svaki dan na Bliskom istoku, u Africi, to nam je postalo ,,normalno'' ,dok se ceo svet uzbudi ako u mirnodopskim uslovima, šta znam, neko izrešeta ljude u tržnom centru u Berlinu ili Vašingtonu, ili Parizu.

No kako stvari idu, sludim da neće dugo proći da ni ovo poslednje više neće šokirati.

Link to comment

Uzgred, taj predsednik Nigerije se nije udostojo da oda počast mrtvima u svojoj zemlji.

Prvo treba da se izborimo za pravo na život, pa onda da plediramo  pravo na slobodu govora.

 

 

Pa to i kazem. Tesko da Oland moze biti veci Nigerijac od gospodina koji voli sesire.

Link to comment

a protiv rata u sjevernoj koreji? 

 

nije vijetnam dobar primjer, ti su protesti bili globalizovani na fonu americkih protesta.

 

pa u suštini nebitno, neka ih je bilo i na tom fonu

danas ih više tim povodom (američki intervencionizam) nema ni u americi

nije poenta bila na nama, mi smo deo sveta, dobrog ili lošeg, prosto, deo smo globalnih tendencija, hteli ili ne hteli

 

činjenica jeste da su se generacije mladih nekada primale na angažovanu umetnost i ta umetnost je u to vreme padala na plodno tle

danas su idoli sasvim drugi

današnji idoli su uglavnom takvi da verovatno nemaju pojma šta je to veltšmerc

interesi su usmereni ka sebi, ne više ka svetu

otuda i manjak empatije

generalno

 

nisam imala nameru da se bavim merenjem empatije spram ovih ili onih

prosto mislim da je u drastičnom padu. globalno.

u odnosu na recimo 60-te, pa i 70-te, za koje mi nisu potrebni udžbenici istorije, znam kako su izgledale

Edited by dùda
Link to comment

Pa ako si toliko zabrinut za globalni liberalizam, bolje bi bilo da kazes koju o Nigeriji, Pakistanu, Siriji, Rusiji i tako dalje umesto da se kacis na relativno periferne izjave jednog Kamerona.

 

Isto tako i ono poredjenja suis Charlie i suis Kalibali. Kad neko kaze prvo, to ne ugrozava niciju slobodu, kad neko kaze ovo drugo - nisam tako siguran. Harm principle.

 

Videli smo na primerima karikatura Charlija (one egipatske) da se tvoj princip itekako moze primeniti na istog.

 

Sto se Nigerije, Pakistana, Sirije i Rusije tice, opet si pobrkao: nijedna od tih zemalja zvanicno ne stoji na braniku "slobode govora" niti koristi taj diskurs da bi im se mogli podmetati dupli standardi, kao recimo, Valsu. Zamenimo islamofobija sa antisemitizmom, i sumnjam da bi Vals ikada dao takvu izjavu.

 

 

I kacim se na samo na Kamerona, nego i na Valsa, i hapsenja u Francusko zbog facebook statusa. Tvoje opravdavanje hapsenja onog komicara zapravo opravdava tuzbu Malagurskog protiv PPPovaca: nema apsolutno nikakve razlike. 

Link to comment

za mene ta indiferentnost uopšte nije razumljiva

 

nekada (kada smo bili svesniji) se u bg protestovalo protiv rata u vijetnamu

sada nam se živo hebe, nikom ne pada na pamet da protestuje što su stradali neki nigerijci, pa čak ako su i deca

nismo samo mi takvi

globalno vlada nedostatak empatije

mislim da smo zbog toga u velikom problemu, a tek ćemo da budemo

Sistem je uspesno postavljen, toliko smo zaokupljeni poslom, dugovima i licnim problemima (uprkos konstantnom razvoju tehnologija koje bi jelte trebale da nam daju vise vremena i snage) da sada nema nikakve sanse da se zaokupljamo nekim belosvetskim dogadjajima. Uz to, u dobrom delu drustva je iskvaren moral (use i u svoje kljuse) prihvacen ko norma pa sta mene ima da boli kurac za tamo nekog afrikanca/francuza, daj da vidim kako mogu da nabavim novi ajfon i uzmem kredu za mercedes pa trpam ribe...

 

Inace razlog zasto se toliko prica o terorizmu u Parizu a toliko malo o Boko Haram je verovatno zato sto su Boko Haram i slicni jedna konstanta Afrike i Nigerije dok je ovo u Francuskoj sok.

Edited by Shan Jan
Link to comment

@ Budja

 

Znaci, tzv. dupli standardi na Zapadu koji generalno ima visok nivo prava (btw. dupli standardi su konstatna otkako postoji ljudska zajednica) su veci problem nego odustvo tih prava drugde. Drugim recima, nesavrsene demokratije su gore od savrsenih diktatura.

 

Pa tako reci - tebi je antizapadnjacko kritizerstvo jer nisu do kraja principijelni vaznije od principijelnih autoritaraca koji barem ne kriju svoju totalnu represiju.

Edited by Anduril
Link to comment

Solidarnost i empatija na nekom globalnom nivou i pre su bili sprdnja.Nista se tu nije promenilo.
U SAD je postojao tzv. "mirovni pokret" jer je jos uvek postojao draft i ginuli su ko stoka.Yebalo se njima za neka moralisanja, da je Vijetnam pregazen uz minimalne zrtve ne bi bilo ni giv pis a chens gluposti.
To je posebno duhovito kod jugokomunjarske "gradjanske elite" koja se u pm ubila od solidarisanja sa Cehoslovackom.31 g kasnije i dissident gosn predsednik Ceske tada skrivan po Beogradu pisa po istima : bombardujte ih, to su prave vrednosti! tako treba :lolol:

Link to comment
×
×
  • Create New...