Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

bilo je i kod rudanke na blogu nesto o tome.

evo...

 

 

 

Quod licet Iovi, non licet bovi
 
JAN 10

Portal The Telegraph 2009. godine objavio je sljedeći tekst Henryja Samuela.

Maurice Sinet (80), koji djeluje pod pseudonimom Sine, optužen je za “poticanje rasne mržnje” zbog kolumne koju je prošlog srpnja objavio u satiričnom tjedniku Charlie Hebdo. Tekst je izazvao žustre polemike među francuskim intelektualcima i završio njegovim otkazom.

Tekst pod naslovom “L’affaire Sine” komentirao je zaruke Jeana Sarkozyja, sina francuskog predsjednika za 22-godišnju Jessicu Sebaoun-Darty, židovsku nasljednicu lanca prodavaonica elektronike. U svom komentaru na neutemeljenu glasinu da će predsjednikov sin prijeći na judaizam, Sine je napisao: “Taj momčić će daleko doći.”

Visoko rangirani politički komentator napao je kolumnu zbog predrasude o Židovima i socijalnom uspjehu. Urednik Charlie Hebda, Philippe Val, od Sineta je zatražio ispriku. Sinet je odbio, dodavši da će si radije odsjeći muda.

Valovu odluku da otpusti Sinea podržala je grupa istaknutih intelektualaca, uključujući filozofa Bernard-Henry Levyja, ali dijelovi slobodnjačke ljevice su ga podržali argumentom o pravu na slobodu govora.

Prošlog tjedna, Sinet, koji je nedavno utemeljio svoj tjednik “Sine Hebdo”, tužio je Claudea Askolovitcha, novinara koji ga je prvi optužio za antisemitizam, zbog klevete.

“Smrzao sam se kad sam čuo da me smatraju antisemitom,” rekao je na suđenju dodavši da, u slučaju da je naletio na Askolovitcha, novinara ne bi tužio već bi ga udario glavom.

U drugom procesu Sine je tuženik u procesu koji protiv njega vodi Licra, grupa koja se bori protiv rasizma i antisemitizma.

Pitanje antisemitizma, koje je već osjetljivo u državi koja još uvijek pamti slučaj Alfreda Dreyfusa, židovskog vojnog kapetana koji je u 19. stoljeću pogrešno optužen za špijunažu, postalo je još složenije zbog izraelske ofenzive na Gazu. Francusku je pogodio niz antisemitskih ispada, uključujući i napade na sinagoge Molotovim koktelima.

Mladi gospodin Sarkozy se u međuvremenu oženio. Porekao je glasine o prelasku na judaizam.



foto: Mona Eberhardt

Link to comment

Vrh je bio kad je PEGIDU i NF Marine Le Pen nazvala patriotskim organizacijama.

Mada, dobro joj je parirao muftija sa teorijom da su Amerikanci krivi za sve.

 

Meni je hit kako ova PEGIDA kruzi ko kisa oko Kragujevca: Patriotski evropljani protiv islamizacije Zapada.

 

Nigde Nemci, Nemacka, nacija...a na skupovima svaki treci mase nemackom zastavom

Link to comment

http://www.telegraf.rs/vesti/1387575-zasto-su-evropski-zivoti-vredniji-boko-haram-ubio-2-000-neduznih-afrika-oplakuje-sarli-ebdo-foto

 

 

16/01/2015 - 16:46 ZAŠTO SU EVROPSKI ŽIVOTI VREDNIJI? Boko Haram ubio 2.000 nedužnih. Afrika oplakuje Šarli Ebdo (FOTO)

Dok se ceo svet bavio masakrom koji su islamistički fanatici izvršili u redakciji "Šarlija Ebdoa" u Parizu, a potom i u jednom pariskom košerskom supermarketu, njihova ideološka braća su pobila više hiljada nedužnih u Nigeriji. Svet je taj događaj stavio u senku. Ali, zašto su ga u senci ostavili i sami Afrikanci?

Foto: AP/Tanjug / ilustracijaTan2013-9-29_162124583_1.jpg

Francuska je tokom vikenda mirno i civilizovano protestovala protiv masakra koji su naoružani bezumni pripadnici islamističkog pokreta počinili na nekoliko pariskih lokacija krajem prošle nedelje, pre svega u redakciji satiričnog lista “Šarli Ebdo”, a potom i u jevrejskom košerskom supermarketu. Zvanična procena kaže da se prapostojbinom evropske revolucije prošetalo 3,7 miliona ljudi u nameri da izraze svoju želju da ostanu ujedinjeni oko plemenitih ideja slobode, jednakosti i bratstva.

 

U Nigeriji, u prošlu subotu, dogodio se nezapamćeni pokolj počinjen od strane islamističke organizacije koja se kolokvijalno naziva Boko Haram, što znači “zapadno obrazovanje je zabranjeno”. U gradu Bagi na severoistoku savezne države Borno, psihopatska grupa kvaziratnika likvidirala je oko 2.000 ljudi.

 

 

Mislim da se neopravdano gura pod tepih ovih 2000 žrtava najcrnjeg terorizma.

Edited by simple red white
Link to comment

Mislim da se neopravdano gura pod tepih ovih 2000 žrtava najcrnjeg terorizma.

 

"Gura pod tepih" :isuse:

 

U tupavoj empatijometriji™, ljudi su skloni da nehotice podrže najgore među nama. Na društvenim mrežama, ovaj tip relativizacije ("Zašto #jesuischarlie kad toliki ljudi ginu na planeti svakog dana, što ne mislite malo na njih?") je dobio prođu u vreme kad je "black lives matter" parola bila korićenja u vidu borbe protiv rasizma. Tada su se, naravno, relativizatori i closet rasisti oglasili kontra-parolom "all lives matter", koja se i danas vrti po tviteru.

 

 

Empatija nije ekskluzivna stvar, ako izraziš žaljenje nad žrtvama CH masakra to ne znači da vređaš žrtve Boko Haram masakra ili milion drugih užasa koji se konstantno dešavaju širom sveta. Samo teški idioti (#jesuisnina) misle da su specijalni kad insistiraju na razvodnjavanju svake jebene poruke saosećanja. "Evo, ja ću svoje vreme podjednako da podelim na jedan društveni problem na koji možda mogu da utičem i na 4,865 drugih problema na koje ne mogu! Jer mi je stalo više nego vama!" 

 

20141204-patreon.png

Link to comment

Mislim da se neopravdano gura pod tepih ovih 2000 žrtava najcrnjeg terorizma.

 

a jesi razmišljao koje bi to količine islamofobije izazvalo jelda da nisi  :fantom:

Edited by Hella
Link to comment

@winnie, nije bas toliko jednostavno. Cak i nevezano za africki pokolj (10 000 mrtvih godisnje u Nigeriji, to je 30tak civila dnevno!!!) slucaj Charli je odjeknuo i davao eho cesto vrlo iskrivljeno i prenaglaseno. Pocev od odbrane selektivne slobode govora (koja to onda zapravo nije).

 

Majmuni koji su upali i pobili ljude su Sharliju samo naduvali legitimitet "beskompromisnog satiricnog magazina" a kompromisa zapravo koliko hoces.

Edited by Caligula
Link to comment

Ma znam, pa od starta sam kritikovao to idealizovanje CH i izmišljanje mučeništva, ali ovo je još gluplje zato što je pojava šira od CH i terorizma. Kad god neko digne glas oko nečega, nađu se relativizatori da mu objasne da bi trebalo da digne glas oko još 1,000 stvari koje se istovremeno dešavaju ili da ućuti. 

 

Da je CH slučaj odjeknuo zato što je u srcu Evrope valjda je svima jasno, ali odgovor na to prosto ne može da bude "Hej, a gde su #jesuis parole za obespravljene mongolske rančere?" To je težak idiotizam, to uterivanje empatije u cilju razvodnjavanja.

Link to comment

Ma znam, pa od starta sam kritikovao to idealizovanje CH i izmišljanje mučeništva, ali ovo je još gluplje zato što je pojava šira od CH i terorizma. Kad god neko digne glas oko nečega, nađu se relativizatori da mu objasne da bi trebalo da digne glas oko još 1,000 stvari koje se istovremeno dešavaju ili da ućuti. 

 

Da je CH slučaj odjeknuo zato što je u srcu Evrope valjda je svima jasno, ali odgovor na to prosto ne može da bude "Hej, a gde su #jesuis parole za obespravljene mongolske rančere?" To je težak idiotizam, to uterivanje empatije u cilju razvodnjavanja.

tako mene jedan naduvo sto sam protiv ritualnog tradicionalnog klanja kitova na islandu jer nisam vegan :fantom:

Link to comment

Poen :D

 

Ali majku mu, ja nisam valjda tražio da izrazite podršku za nejedenje govedine, samo sam vam spočitavao što se borite za nejedenje isključivo onoga što i niste u prilici da jedete jer je, kao, baš ta vrsta klanja najnehumanija.

 

Nije isto uterivanje empatije i isticanje liimurstva -_-

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
×
×
  • Create New...