Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Većina onih koji su kupili časopis, neće ga ni otvoriti, niti će ga ikad više uzeti, li eventualno samo baciti pogled na Muhameda, otprilike kao što su kod nas babe navalile na one knjige po kioscima svojevremeno.

Kupuje se iz licemerne malograđanštine ,,aha, evo vam ga, naša država, nećete vi nama...'', da ne kažem-zlobe. Ovo je predstava za javnost, kojoj nije ni cilj smirivanje strasti i tolerancija, već upravo suprotno-raspirivanje mržnje i antagonizma.

Link to comment

Većina onih koji su kupili časopis, neće ga ni otvoriti, niti će ga ikad više uzeti, li eventualno samo baciti pogled na Muhameda, otprilike kao što su kod nas babe navalile na one knjige po kioscima svojevremeno.

Kupuje se iz licemerne malograđanštine ,,aha, evo vam ga, naša država, nećete vi nama...'', da ne kažem-zlobe. Ovo je predstava za javnost, kojoj nije ni cilj smirivanje strasti i tolerancija, već upravo suprotno-raspirivanje mržnje i antagonizma.

 

koja je tvoja teza? ako je ovo raspirivanje mržnje, to znači da treba prestati sa kupovinom nekog magazina jer je to poželela grupa ludaka?

Link to comment

Kupuje se iz licemerne malograđanštine ,,aha, evo vam ga, naša država, nećete vi nama...'', da ne kažem-zlobe. Ovo je predstava za javnost, kojoj nije ni cilj smirivanje strasti i tolerancija, već upravo suprotno-raspirivanje mržnje i antagonizma.

 

Mislim da je dobar odgovor na ovo dao S. Zizek:

 

Ti lažni levičari svaku kritiku islama osuđuju kao izraz zapadne islamofobije; Salman Ruždi je prokažen, jer je nepotrebno provocirao muslimane i tako postao (barem delimično) zaslužan za [/size]fatvu kojom je osuđen na smrt itd. Posledice takvog stava sasvim su očekivane: što se više zapadni levi liberali budu osećali krivima, to će ih više muslimanski fundamentalisti optuživati da su licemeri koji kriju svoju mržnju prema islamu. Ova konstelacija savršeno odražava paradoks super-ega: što se više povinujete zahtevima Drugog, to ste više krivi. To jest, što ste tolerantniji prema islamu, to će pritisak na vas biti jači…

Sa dobrim delom Zizekovog teksta se ne slazem, ali mislim da je dao jako dobru analizu problema islamskog fundamentalizma i potpuno apsurdnom idejom da na terorizam treba odgovoriti vecom tolerancijom.

Link to comment

CH je ultra-levicarski list, naravno da ima i kritike i karikatura na racun Amerike. Svasta.

 

Pricao sam danas sa kolegom Francuzom, ubedjenim i angazovanim levicarem (i prilicno dobrim poznavaocem Bliskog Istoka, mada nebitno za pricu). Naravno, uzasnut je ovim sto se dogodilo i imao sam utisak da je bas imao potrebu da prica o tome. Ali sto se tice samog CH, ima pomesana osecanja, jer je i on rastao sa njima (bas tako rekao, kao i borris ovde, ako se ne varam), ali da je u nekom trenutku poceo da se oseca izdanim.  Kaze da je sa 15-16 godina isao na demonstracije noseci transparente sa njihovom karikaturama, ali da se nesto promenilo tamo negde krajem 90-tih, a pogotovo od 2001. On je meni recimo pomenuo njihov odnos prema bombardovanju 1999, ja uopste nisam mislio da to potezem. Tvrdi da je list vremenom, iako sve vreme protiv crkve i FN-a, poprimao cak neku neocon notu, mada naravno ni blizu linije na kojoj su BHL ili Gluksman.

Link to comment

Tvrdi da je list vremenom, iako sve vreme protiv crkve i FN-a, poprimao cak neku neocon notu, mada naravno ni blizu linije na kojoj su BHL ili Gluksman.

 

Nisu hteli da upadnu u antiglobalistički kliše  :sleep:

Link to comment
×
×
  • Create New...