Jump to content
IGNORED

Priče sa margine


halloween

Recommended Posts

Što se mučim čitajući Ako jedne zimske noći neki putnik. Knjiga je iz biblioteke, neka revnosna prethodnica podvlačila i bogato pisala po marginama, komentarišući tekst.  Dok tako čitam, kao da mi uglas istovremeno govore i pisac i ta nevaspitana umišljena pametnica.

"žena i vrtoglavica!" "priča kao most iznad praznine""tipično za stil", "Kalvinov čitalac je p a ž lj i v i čitalac, koji vidi nijanse", "dnevni svet kao tama!- važno.

Topik, odma: Marginalno, Sta sve ima da se nadje na marginama, tako nekako, imalo bi tu materijala  :)

 

 

Edit: i to brzo, dok ove onlajn ale ne ubiju i to, steta da toliko blago propadne, ostane nezabelezeno.

Ovaj glosarijum  će se sporo uvećavati, a zavisiće od toga koliko često pozajmljujemo knjige iz biblioteke, a i od bezobrazluka prethodnih čitalaca.

Da nastavim:

"prevodilac- lažov", "Marko- dobar i privlačan mladić, koji će posvećeno voleti! Marko."

"Kao kod G.Petrovića i M. Pavića- srećna veza čitatelja i čitateljke na kraju! "

"1) The Cambridge comp. to Postmod. Steven Conor 2004

2) Mehanizam knj. komunikacije

3) The Novel: language and narative from Cerv. to Calvino, New Y, 1998"

Link to comment

Udjoh u kucu pa da se upisem, pri ruci mi, na trenutnom citanju:

Rastko Petrovic, Putopisi, Nolit, 1977.

Turska, Aeroplanom do Carigrada.

 

Moj nepoznati prethodnik, rukopis citak, precizan, redovi ravni, nista nervoza, pa kaze, doslovno, sa sve zvezdicom:

*upitnik stavili urednici ovog izdanja, treba: hanovima!, vidi str. 432 knjige.

amamima!

 

A jos pre toga, Makedonija, Ohrid, i dalje uredne fusnote do kraja knjige:

 

*Lihnidos, grcki Ohrid
Link to comment

"Gekauft in Nürnberg".

 

Svi ti što pišu po knjigama su žrtve nastavnika srpskog i njihovog "knjiga se čita sa olovkom u ruci". Može, ako ti je posao da lektorišeš ili da pišeš kritiku.

 

Od pisanja po marginama jedino više mrzim presavijanje stranica da se markira dokle je pročitano  :rant:

Link to comment

"Gekauft in Nürnberg".

 

Svi ti što pišu po knjigama su žrtve nastavnika srpskog i njihovog "knjiga se čita sa olovkom u ruci". Može, ako ti je posao da lektorišeš ili da pišeš kritiku.

 

Od pisanja po marginama jedino više mrzim presavijanje stranica da se markira dokle je pročitano  :rant:

To sa olovkom podrazumeva i svesku, pa nastane zbirka citata.

Kreatorima magarećih ušiju na krajevima stranica pokojni učitelj je zavrtao uši, one na glavi.

U školskim lektirama imalo je po marginama "otvori stranu 23". Otvoriš 23, piše "otvori 67" i tako voza dok ne dosadi, a na kraju "lud si bio što si otvorio" i slično.

 

margine.jpg

Edited by halloween
Link to comment

Kapiram da su skoro svi nastavnici srpskog totalne sociopate. Moj prvi profesor srpskog je žvrljao po marginama baš naširoko i evangelisao besomučno o tome, kao magija trenutka, novi doživljaj, neponovljivi procesi... osim toga je all things considered bio mahom okej tip. Posle mi je predavala teta koja je lektor i bivši bibliotekar, grozila se toga. Kada mi treba ili osetim potrebu da zapisujem nešto, radim to na praznom komadu papira, pa obeležim i rknem u dedicated fasciklu ako zaključim da mi treba i posle čitanja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...