Jump to content
IGNORED

Priče sa margine


halloween

Recommended Posts

Što se mučim čitajući Ako jedne zimske noći neki putnik. Knjiga je iz biblioteke, neka revnosna prethodnica podvlačila i bogato pisala po marginama, komentarišući tekst.  Dok tako čitam, kao da mi uglas istovremeno govore i pisac i ta nevaspitana umišljena pametnica.

"žena i vrtoglavica!" "priča kao most iznad praznine""tipično za stil", "Kalvinov čitalac je p a ž lj i v i čitalac, koji vidi nijanse", "dnevni svet kao tama!- važno.

Topik, odma: Marginalno, Sta sve ima da se nadje na marginama, tako nekako, imalo bi tu materijala  :)

 

 

Edit: i to brzo, dok ove onlajn ale ne ubiju i to, steta da toliko blago propadne, ostane nezabelezeno.

Ovaj glosarijum  će se sporo uvećavati, a zavisiće od toga koliko često pozajmljujemo knjige iz biblioteke, a i od bezobrazluka prethodnih čitalaca.

Da nastavim:

"prevodilac- lažov", "Marko- dobar i privlačan mladić, koji će posvećeno voleti! Marko."

"Kao kod G.Petrovića i M. Pavića- srećna veza čitatelja i čitateljke na kraju! "

"1) The Cambridge comp. to Postmod. Steven Conor 2004

2) Mehanizam knj. komunikacije

3) The Novel: language and narative from Cerv. to Calvino, New Y, 1998"

Link to comment

Udjoh u kucu pa da se upisem, pri ruci mi, na trenutnom citanju:

Rastko Petrovic, Putopisi, Nolit, 1977.

Turska, Aeroplanom do Carigrada.

 

Moj nepoznati prethodnik, rukopis citak, precizan, redovi ravni, nista nervoza, pa kaze, doslovno, sa sve zvezdicom:

*upitnik stavili urednici ovog izdanja, treba: hanovima!, vidi str. 432 knjige.

amamima!

 

A jos pre toga, Makedonija, Ohrid, i dalje uredne fusnote do kraja knjige:

 

*Lihnidos, grcki Ohrid
Link to comment

"Gekauft in Nürnberg".

 

Svi ti što pišu po knjigama su žrtve nastavnika srpskog i njihovog "knjiga se čita sa olovkom u ruci". Može, ako ti je posao da lektorišeš ili da pišeš kritiku.

 

Od pisanja po marginama jedino više mrzim presavijanje stranica da se markira dokle je pročitano  :rant:

Link to comment

"Gekauft in Nürnberg".

 

Svi ti što pišu po knjigama su žrtve nastavnika srpskog i njihovog "knjiga se čita sa olovkom u ruci". Može, ako ti je posao da lektorišeš ili da pišeš kritiku.

 

Od pisanja po marginama jedino više mrzim presavijanje stranica da se markira dokle je pročitano  :rant:

To sa olovkom podrazumeva i svesku, pa nastane zbirka citata.

Kreatorima magarećih ušiju na krajevima stranica pokojni učitelj je zavrtao uši, one na glavi.

U školskim lektirama imalo je po marginama "otvori stranu 23". Otvoriš 23, piše "otvori 67" i tako voza dok ne dosadi, a na kraju "lud si bio što si otvorio" i slično.

 

margine.jpg

Edited by halloween
Link to comment

Kapiram da su skoro svi nastavnici srpskog totalne sociopate. Moj prvi profesor srpskog je žvrljao po marginama baš naširoko i evangelisao besomučno o tome, kao magija trenutka, novi doživljaj, neponovljivi procesi... osim toga je all things considered bio mahom okej tip. Posle mi je predavala teta koja je lektor i bivši bibliotekar, grozila se toga. Kada mi treba ili osetim potrebu da zapisujem nešto, radim to na praznom komadu papira, pa obeležim i rknem u dedicated fasciklu ako zaključim da mi treba i posle čitanja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...