Jump to content
IGNORED

ФК Црвена Звезда 2014/15


porucnik vasic

Recommended Posts

  • Replies 6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Milosh76

    527

  • katamaran

    507

  • Bright Billy

    470

  • MiddleClass

    349

Na kom stadionu. Marakana bi pripala državi kada bi se stari klub ugasio.

Pa dobro, ja sam za to. Nije u kamenu uklesano da taj novi klub mora igrati na Marakani. Taj stadion treba prodati i namiriti povjerioce, jebga, valjda je to neka pravna država i pravna sigurnost, nije valjda CZ iznad toga. 

Link to comment

Ok. Ako ne bude bilo izbora to je ok. Ali ja kao navijač ne bih voleo, niti mislim da je to dobro da se desi. Beton liga ok, ali da nestane marakana, to bi me pogodilo kao navijača-

 

Mislim ne bih se ubio ali bi mi teško palo.

Link to comment

Ja ne vidim koji je smisao kupovine CZ od strane bilo koga ako mu krajnji cilj nije stadion i zemljište a usput da namjesti sa vlašću neki dil da se dugovi skinu. Sa ovoliko duga taj klub jednostavno nije i nikad neće biti profitabilan, pogotovo jer je ovo Srbija. Čak i da dođe neka "agilna uprava" koja je poštena ili privatnik. Od karata nikad niko nije živio, i firme daju sve manje na marketing a država teško može da isplaćuje i svoje obaveze, a kamoli da gura pare iz EPSa ili Telekoma u sport, imaš blokadu što se tiče igranja evroutakmica (što obara cijenu igrača), imaš navijače koji su navikli da im je sve džabe. Jednostavno ja ne vidim da se ovaj klub može izvući bilo kako na pošten način. Nekad su bile informacije da taj klub mjesečno mora da ima 1 milion evra da bi opstao. Ne znam kolika je cifra danas. Sa ovih 52 iz prethodnih godina, ja ne vidim ko ili šta može da od CZ napravi profitabilan klub. Nije to samo problem nas ovdje, sem ako nema pijanih Rusa ili Arapa, većina klubova (sem donekle u Njemačkoj, koja je najjača zemlja EU) su neprofitablni, sa ovim cijenama i platama igrača. Srbija i srpski klubovi u toj ligi nemaju šta da traže. 

Ok je to što ti kažeš da se istraži ko je šta radio, ko je koštao klub, ali hoću da kažem da je ovaj klub prebacio tačku kad bi neka strogo ekonomska rješenja mogla da ga vrate u život. Ovo sve je održavanje mrtvaca, na kraju će se dugovi nagomilati u nekom iznosu kad će neko reći "e sad je dosta". To su već rekli iz UEFA. Ovaj klub sem tih par sponzorskih ugovora drugih priliva sredstava nema, djecu prodajemo za sve manje para, a čak i neki igrači na kojima se planiralo zaraditi odlaze samo da im se ne bi morale isplatiti plate (Lazović). Ovo je sve srljanje u propast, po meni nezaustavljivo. Nemam ništa ja protiv tvojih metoda, ali ovaj klub je zakasnio da to primjenjuje. Jednostavno, ja ne vidim odakle bi se ikada mogle namaći pare da se klub izvuče iz govana. 

 

Svake godine situacija u kojj se nalazi CZ je sve gora. Ne igramo Evropu, nemamo vlasništvo nad sve većim procentom igrača, a sve više iole solidnih igrača odlaze za dž uz samo oprost dugova. Jednostavno nisam optimista da bi bilo šta sem radikalnog reza donijelo bilo kakav rezultat. U spirali smo propasti. 

 

Ulazimo u pricu "kad bi bilo, sta bi bilo", a to ne vodi nigde. Hamlet lepo pita, kom stadionu kad ce Marakanu "uzeti" neko? Drugo, sta ce banci ili drzavi ili Calasanu stadion ili njegov deo? Da pravi  hotel, trzni centar ili nesto peto. Sumnjam iskreno. Nikome ne odgovara da Zvezda ode u stecaj ili Partizan ili Vosa ili neki drugi "jaci" klub. Sramota je sto niko od starih igraca nije spasao Hajduk iz Kule ili Proleter iz Zrenjanina ili Smederevo, ali to je vec druga prica.

 

Kod Zvezde vredi stadion i zemljiste,  i ako se ono komercijalizuje, dug je manji od vrednosti imovine i onda nema nista od stecaja. Moze klub da se finansira sam od prodaje igraca i komercijalne iskoriscenosti zemljista bez problema. Kad bi imali 100 zaposlenih umesto 250 i kad bi imali pod ugovorom 30 igraca a ne 50, bilo bi lakse. Ogranicis platu na 60.000 evra godisnje, uz bonuse za titule i sl.... moze sve kad bi se htelo. Ovde nema ko da to odradi jer je klub niciji.

Link to comment

Ulazimo u pricu "kad bi bilo, sta bi bilo", a to ne vodi nigde. Hamlet lepo pita, kom stadionu kad ce Marakanu "uzeti" neko? Drugo, sta ce banci ili drzavi ili Calasanu stadion ili njegov deo? Da pravi  hotel, trzni centar ili nesto peto. Sumnjam iskreno. Nikome ne odgovara da Zvezda ode u stecaj ili Partizan ili Vosa ili neki drugi "jaci" klub. Sramota je sto niko od starih igraca nije spasao Hajduk iz Kule ili Proleter iz Zrenjanina ili Smederevo, ali to je vec druga prica.

 

Kod Zvezde vredi stadion i zemljiste,  i ako se ono komercijalizuje, dug je manji od vrednosti imovine i onda nema nista od stecaja. Moze klub da se finansira sam od prodaje igraca i komercijalne iskoriscenosti zemljista bez problema. Kad bi imali 100 zaposlenih umesto 250 i kad bi imali pod ugovorom 30 igraca a ne 50, bilo bi lakse. Ogranicis platu na 60.000 evra godisnje, uz bonuse za titule i sl.... moze sve kad bi se htelo. Ovde nema ko da to odradi jer je klub niciji.

Oprosti, zar ne misliš da je ovo u koliziji? Kao banka i Ćalasan nisu pametni da "komercijalizuju" (budi drug pa ovo malo definiši preciznije, šta misliš pod ovim, prodaju, iznajmljivanje, preuređenje, prodaju dijela?) ali uprava CZ jeste? Stadion je ruševina i zahtijevao bi investiciju koju CZ teško da može sama da izvede, a niko drugi neće da ulazi u dil sa klubom koji duguje toliko. Takođe, banka i Ćalasan ne moraju da rade ništa sa stadionom, niti bi to bila procedura. Stadion bi se prodao nekom ko je zainteresovan, povjerioci bi se namirili od para, a ko hoće da zida ili pravi heliodrom, taj će da kupi i isplati povjerioce pok. kluba. 

Problem i jeste u ovom "nikom ne odgovara da klubovi propadnu". Time se kao prvo ruši pravna sigurnost, jer povjerioci ispadaju ovce jer ne mogu da naplate svoja potraživanja, tako da će biti sve manje zainteresovanih da ulaze u bilo kakve aranžmane sa takvim dužnikom. 

Opet ću reći, slažem se ja sa tvojim mjerama, ali je za CZ kasno za takve mjere. Kad bi bilo tako kao što ti kažeš, CZ bi se sveo na nivo nekog kluba tipa Grojter Firt ili Albinolefe, a na taj način opet se postavlja pitanje - ko će vratiti postojeći dug. Taj klub za koji se ti zalažeš bi imao obrt na godišnjem nivou od nekoliko miliona evra, od kojih bi većina otišla na održavanje tog mamutskog stadiona i plate, tako da je pitanje koliko bi trajala otplata dugova, stotinjak godina možda. Takođe, tim smanjivanjima (plata) bi trpio sportski aspekt, što bi se odrazilo na osnovnu stavku prihoda na koju se oslanja tvoj plan - prodaja igrača. Tvoje ideje su dobre u teoriji, primjenjive u nekoj stabilnoj državi ili FM, ali u Srbiji, teško. 

Link to comment

Pravna sigurnost i sistem je odavno urusen i ne postoji i po pitanju KK i FK i RK i bilo kog drugog kluba zvao se on Zvezda ili Partizan. Kao sto je KKCZ trebalo ugasiti i poceti ispocetka, pa je neko pametan pokrenuo UPPR i "resio" makar privremeno problem, tako i KKP bi trebalo da ode u stecaj i da se ugasi, ali naravno to se nece desiti. ISto kao i FKCZ ilI RKCZ i tako dalje. Mnogo ima interesa koji to "sprecavaju", nije ovo Skotska pa da se zbog poreza Rendzers posalje u nizi rang, ovo je Srbija. A tih 52 miliona evra se moze relativno lako resiti. Taj koji bi na aukciji kupio stadion od poverilaca moze da ulozi u klub i isplati poverioce. I od svakog ulaza Zvezde u LS/LE da uzme fine pare za klub i za sebe. To su opet teorije. Jedna utakmica protiv bilo kog kluba u kvalifikacijama za LE/LS donosi ogromne pare od karata, tv prava, sponzora i sl.

 

Moze se napraviti pravi biznis plan koji bi mogao od rusevine zvane srpski klubovi da napravi pristojnu kompaniju, samo je potreban zakon da se to sprovede i relativno posteni ljudi da to odrade.

 

Da se razumemo, krade se naveliko i u Barsi i Bajernu i MAN UTD, ali to oni rade elegantnije, kradu malo, da klubu ostane mnogo vise i zato klub zivi.

 

Kod nas je obrnuto, dovedes igraca na rec, pa posle pola godine ga oteras, pa on tuzi klub i onda se "dogovoris" da oprosti deo, a deo plati odmah, I svi "srecni" osim kluba. Ili plata igraca na papiru 10.000 evra, a on dobije 2000, od kojih menadzer/trener/krimos uzme 2/3. Onda se raskine ugovor i na "dogovor" se isplati veci deo, a igrac je "heroj" jer je oprostio dug.

 

Nece Lazovic videti ni 100.000 evra od onih pola miliona sto mu duguje Zvezda.

Link to comment

Pravna sigurnost i sistem je odavno urusen i ne postoji i po pitanju KK i FK i RK i bilo kog drugog kluba zvao se on Zvezda ili Partizan. Kao sto je KKCZ trebalo ugasiti i poceti ispocetka, pa je neko pametan pokrenuo UPPR i "resio" makar privremeno problem, tako i KKP bi trebalo da ode u stecaj i da se ugasi, ali naravno to se nece desiti. ISto kao i FKCZ ilI RKCZ i tako dalje. Mnogo ima interesa koji to "sprecavaju", nije ovo Skotska pa da se zbog poreza Rendzers posalje u nizi rang, ovo je Srbija. A tih 52 miliona evra se moze relativno lako resiti. Taj koji bi na aukciji kupio stadion od poverilaca moze da ulozi u klub i isplati poverioce. I od svakog ulaza Zvezde u LS/LE da uzme fine pare za klub i za sebe. To su opet teorije. Jedna utakmica protiv bilo kog kluba u kvalifikacijama za LE/LS donosi ogromne pare od karata, tv prava, sponzora i sl.

 

Moze se napraviti pravi biznis plan koji bi mogao od rusevine zvane srpski klubovi da napravi pristojnu kompaniju, samo je potreban zakon da se to sprovede i relativno posteni ljudi da to odrade.

 

Da se razumemo, krade se naveliko i u Barsi i Bajernu i MAN UTD, ali to oni rade elegantnije, kradu malo, da klubu ostane mnogo vise i zato klub zivi.

 

Kod nas je obrnuto, dovedes igraca na rec, pa posle pola godine ga oteras, pa on tuzi klub i onda se "dogovoris" da oprosti deo, a deo plati odmah, I svi "srecni" osim kluba. Ili plata igraca na papiru 10.000 evra, a on dobije 2000, od kojih menadzer/trener/krimos uzme 2/3. Onda se raskine ugovor i na "dogovor" se isplati veci deo, a igrac je "heroj" jer je oprostio dug.

 

Nece Lazovic videti ni 100.000 evra od onih pola miliona sto mu duguje Zvezda.

 

Milose, zar nisi sam napisao da ulazak u "sta bi bilo, kad bi bilo" - "Da je Srbija normalna zemlja Zvezda bi mogla da bude profitabilna" pricu ne vodi nigde. 

 

Cinjenica je da je klub propao. Duguje vise nego sto je jedna Fiorentina dugovala kada je morala da se "restartuje" pocetkom dvehiljaditih. Svi igraci u klubu zajedno ne vrede petinu duga. Upravu iz godine u godinu popunjavaju sve nesposobniji tipovi.

 

Pritvrecis sam sebi u svojim postovima. Sistem je urusen, nije ovo Skotska, nece klub bankrotirati, sve moze da se sredi, samo su potrebni sistem i pravna sigurnost [kao sto postoje u Skotskoj].

Link to comment

Tome i sluzi "sta bi bilo kad bi bilo". Drugo, trenutno nema osnova da se bilo sta u sportu promeni u smislu privatizacije. Cukaricki je to uradio na jedan nacin, ali to ne moze da se sprovede na Zvezdu/Partizan/Vosu, recimo. Pravni sistem jeste u muskom polnom organu, ali to ne znaci da ne moze da se uredi ta oblast i da se provede zakon. Da hoce, drzava bi to mogla da uredi, isto kao i huliganizam isto kao i Regionalnu ligu i bilo sta drugo. Da se hoce ,moze se.

 

OK, jesam u nekim delovima protivurecan, ali samo zato sto ni o cemu ne odlucujem, pa mogu da filozofiram. Mnogo preduslova mora da se ispuni da bi klubovi licili na nesto u svakom sportu u Srbiji, pa i u fudbalu.

 

Klub cini i imovina, ne samo igraci, a u sadasnjoj situaciji ta imovina je nedefinisane vrednosti. Uz odgovarajuce zakone, moglo bi se i to promeniti. Primer Fiorentine ti nije dobar, jer su oni jedan Juve poslali u drugu ligu i imali su tzv. Kalcopoli. Ovde bi mogla JSL da se ugasi, da se malo zagrebe po povrsini kako su klubovi namestali utakmice.

 

Bolji primer je Hajduk iz Splita koji se takodje nikad nece ugasiti, jer je to Hajduk iz Splita, a ne neki, za drzavu,  "nebitan" klub.

Edited by Milosh76
Link to comment

Primer Fiorentine je tu kao odgovor na tvrdnju da nije tako strasno imati dug od 52 miliona evra jer tu su evropske utakmice i posle par njih ce sve to da se vrati od ulaznica i prodaje prava na prenose.

Link to comment

Par tekmi za 52miliona :)

 

Inace cini mi se da se zestoko precenjuje zemljiste ( ili podcenjuje dug  :wacko: ) ,tj da je u bg lakse naci jeftinija zemljista. Pritom se mora imati na umu da oko Marakane tesko da moze da se dize ista kulturnije jer ce ga besni navijaci ovog ili onog tabora kad tad izlepiti, nasarati ili razbucati.

Sve ostale stvari koje se vezuju za Zvezdu kao sto je brend, uticaj, tradicija itd a sto obicno ljudi provuku kroz razgovor na ovu temu  deluju kao totalno prazna prica.

Ne mogu da zamislim da se ikome u ovom trenutku isplati ulagati u bilo koju fudbalsku ekipu ovde, pogotovo preko par mil, a da nije zesci krimos/vlasnik kladze

Link to comment

Primer Fiorentine je tu kao odgovor na tvrdnju da nije tako strasno imati dug od 52 miliona evra jer tu su evropske utakmice i posle par njih ce sve to da se vrati od ulaznica i prodaje prava na prenose.

Nisam napisao da se od LS/LE mogu vratiti dugovi,nego da se tu moze zaraditi fina lova.
Link to comment

Nisam napisao da se od LS/LE mogu vratiti dugovi,nego da se tu moze zaraditi fina lova.

 

Moze se zaraditi, ali ne vidim kakve veze to ima sa Zvezdom i ovim topikom. Zvezda nema novca, bez novca nema tima, bez tima nema  LS/LE. 

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...