Jump to content
IGNORED

Poplave u Srbiji, BiH i Hrvatskoj


kapetanm

Recommended Posts

Od bombastičnih naslova po portalima, slika dobrovoljaca kako pokazuju tri prsta iz autobusa, komentara kako pevaju i mlate zastavama mi ozbiljno nije dobro. Ima ona fotka sa zastavom gde se vidi da su ljudi krenuli kao na.. Pa ne znam, gde se ide u patikicama i trenerkicama? Sigurno ne na poplavljeno područje. Probala sam da se na nekom fb profilu gde se pozivalo na odbranu Šapca objasnim" oko toga ali sam popasla "zar je moguće da se U OVAKVOJ SITUACIJI time baviš, STOKO?!" Obrisao vlasnik profila, doduše, inače super momak.

Kome sad da ukazuješ na moralnu izopačenost Vučića i SNS ekipe kad su ljudi u stanju sužene svesti? Prosto je I MENE sramota da skrećem temu na politiku. Mnogo sam jadna i tužna i plače mi se i eto.

Link to comment

Мртав сам уморан, али морам да вам се јавим.

 

Тренутно све мирује. Шта ће донијети ноћ, не знамо. Породице које би могле бити најугроженије смо пребацили у Градишку, на сигурно. На једно пет мјеста смо појачавали бедем, што од Врбаса што од притоке Љевчанице. Ако издржимо вечерас, када посљедњи велики талас Врбаса одлази у Саву, успјели смо.

 

Нажалост, током акције спашавања у близини Српца је настрадао један човјек, усљед превртања чамца.

 

Ниво Врбаса у Бањалуци и Лакташима се спушта и то је добра вијест.

Сава је на око 9 метара и креће се према Дервенти. Шамац, Бијељину и Србију чека још веће зло, бојим се.

 

Бићу још мало на интернету, ако неког нешто још интересује. Ако не, живјели, држ'те се бафало и сви угрожени.

 

drž se Cane, jebiga

Link to comment

ovde i dlaje isto, prema nekom mom meracu (broj stepenika do nasipa) naraslo je za  10ak cm od popodne

nema kishe

ljudi su na mestima i ovi sto imaju obavezu, i jako puno mladih volontera, odlicni su

ima i zenskih individuuua,  vezivanje konopca oko dzakova

Link to comment

kisa pojacava u S. Bosni u odnosu na jutro i popodne vec nekoliko sati, nivo vode u rijekama je oko 21,22 h bio u padu...Samac potopljen, gradonacelnik bukvalno place, Derventa se nije oporavila ni od poplava 2010  a brana u Prnjavoru em ispusta vodu em preliva preko bedema. Sto je najgore to su ravnice, gradovi poplavljeni a sva ta voda stize u Savu.

Edited by beeva
Link to comment

Laicko pitanje: Koliko su dzakovi uopste efikasno sredstvo za sprecavanje poplava? 

 

I ja se pitam. Meni to stavljanje džakova uvek izgleda nekako smešno, kao neki potez očajnika, sve zamišljam vodu kako raznosi te džakove očas posla.

 

Ali očigledno su efikasno sredstvo, čim se uvek i svugde koriste

Link to comment

Nego, šta je bilo sa ovim?

 

 

Ponovo se okuplja civilna zaštita
R. Dr. | 28. januar 2013. 20:56 | Komentara: 2

Država, posle više od dve decenije, sprema uspostavljanje sistema civilne zaštite u vanrednim situacijama. Biće ih 11 kategorija, dobiće nove uniforme, a rad će im biti plaćen

 

DRŽAVA će do kraja godine okupiti prvih 700 pripadnika civilne zaštite. Ovo će biti prvi korak u reorganziaciji sistema spasavanja stanovništva od elementranih i drugih nepogoda. Kada sistem bude zaokružen, u slučaju poplava, požara ili zemljotresa, reagovaće i do 8.000 spasilaca različitih specijalnosti.

 

 

Osnovu budućih civilnih jedinica činiće ljudstvo angažovano na dobrovoljnom principu. Prvi korak napravljen je slanjem preko vojnih odseka više od 11.000 poziva za angažovanje u spasavanju. U Sektoru za vanredne situacije kažu da je odziv bio oko 90 posto.

Načelnik ovog Sektora MUP Predrag Marić kaže za ”Novosti” da će pripadnici civilne zaštite biti mladi ljudi koji će proći obuku i koji će za spasilački angažman od države primati novčanu naknadu.

Namera vlasti je da pripadnike civilne zaštite, koji će činiti nekadašnji vojnici na civilnom služenju vojnog roka, maksimalno motiviše za ovaj posao. Oni će biti raspoređeni u 11 kategorija, zavisno do vrste opasnosti, dobiće nove uniforme, a rad u jedinicama biće plaćen. Tako će biti obnovljen sistem civilne zaštite kakav je postojao do devedesetih godina.

 

ŠIJU UNIFORME ZAŠTITNI znak pripadnika civilne zaštite biće uniforma. Izrada odela za spasioce u finalnoj je fazi i uskoro će biti predstavljena javnosti. U Sektoru za vanredne situacije MUP kažu da će uniforme biti moderno dizajnirane i atraktivne, što će doprineti njihovoj popularnosti među mladima. Ove godine biće spremno 700 kompleta, a u godinama koje predstoje njihov broj biće povećavan.

Marić kaže da će ovako postavljen sistem rešiti niz problema sa kojima se država suočava, kao što su mali broj vatrogasaca, slaba obučenost ljudstva, nedovoljna motivacija ljudi da priskoče u slučaju opasnosti.

 

Da je državi pre mobilisanja ljudstva potrebna sveobuhvatna procena ugroženosti smatra profesor Vladimir Jakovljević sa Katedre za civilnu zaštitu Fakulteta za bezbednost.

- Tako ćemo dobiti jasan putokaz u kom pravcu treba da se kreće razvoj ovog sektora - smatra Jakovljević. - Procenjuje se da bi desetak hiljada ljudi bilo po meri opasnosti koje prete. Oni bi trebalo da budu organizovani u jedinice opšte i specijalne namene - protivpožarne, spasilačke, deminerske...

Na prvoj liniji za popunu jedinica civilne zaštite su vojni obveznici koji su obavezu prema državi odslužili u civilu. Svi vojnici koji su vojni rok proveli u bolnicama i pozorištima već su prošli obuku za reagovanje u vanrednim situacijama, a oni koji će se naći u timovima za spasavanje ići će i na dodatnu nastavu.

U Ministarstvu odbrane kažu da je Uprava za obaveze odbrane u saradnji sa MUP formirala specijalizovane jedinice civilne zaštite.

- Danas imamo oko 12.000 pripadnika rezervnog sastava raspoređenog i organizovanog u civilnoj zaštiti - kaže Dragosav Lacković, načelnik Uprave za kadrove MO. - Većini njih je saopšten ratni raspored u rezervnom sastavu.

Link to comment

Laicko pitanje: Koliko su dzakovi uopste efikasno sredstvo za sprecavanje poplava? 

 

Sasvim solidni ako se postave kako treba (vidi sliku). Ovo što rade u Šapcu i Mitrovici kada Sava ovako preti je zafrkancija.

 

l11406-sandbags-20248.jpg

Link to comment

Posto sam radio skoro do 1, zbog nekih smaraca u kladionici koje sam morao da ispostujem jer igraju za veliku lovu, isao sam u izvidnicu pre jedno pola sata, kad sam isao kuci. U mom naselju, 29. novembar, gde je jedna od kriticnih tacaka, situacija je pod kontrolom. Voda je na preko pola metra ispod vrha tog betonskog nasipa a vredni ljudi su postavili celom duzinom keja dzakove s peskom u visini od mozda jos pola metra. Ima mnogo ljudi, organizacija mi deluje sasvim ok i nisam uopste primetio nikakvu paniku medju masom, osim sto ima par nekih baba koje kukaju ali njima je to valjda u opisu posla. Sto se tice vesti u kojima se pominje da je nasip probijen, nisu tacne nego je voda krenula samo na najnizoj tacki a to je gde su ovi restorani Rubin i onaj drugi kojem sam zaboravio ime, i tu je probilo i pre 3-4 godine (cak i zesce, pogotovo sto je te godine i bilo ono neko zestoko nevreme pa se moglo plivati po nasoj ulici, imam cak i slike). Elem, ja cu uskoro mirno da legnem jer su informacije u medijima netacne, bar za ovaj deo gde ja zivim. U gradu sam preusmeren u drugu ulicu kad sam oko 9 veceras, posle treninga, hteo da prodjem pored glavne gradske plaze i izvidim tamo situaciju. Moguce da je tamo gore ali cisto sumnjam.

 

Sto se tice pomoci, idite u druge gradove jer mislim da kod nas nije tolika frka i da je stanje pod kontrolom, makar trenutno.

 

 

Edit: Majku mu, tacno je ovo sto kaze KnightLore, kod nas su dzakovi postavljeni samo jedan na drugi pa mozda ipak moze biti frke ako vodostaj ode preko tih pola metra na gore.

Edited by Zli Gli
Link to comment
 

Laicko pitanje: Koliko su dzakovi uopste efikasno sredstvo za sprecavanje poplava? 

 

2006-te su zadržavali vodu na bari Venecija, ja video svojim očima.

Edited by Anonymous
Link to comment

I ja sve vreme razmišljam o tome, uopšte mi nije jasno kako ono treba da zadrži vodu.

vrlo jednostavno. 

prvo, pesak je sam po sebi vrlo neporozan materijal, a zbog prisustva kvarca je postojan.

drugo, uglavnom se u pesak dodaje i glina. kad se taj pesak pokvasi, unutar vreca se stvara takoreci blato, koje sprecava prolazak veceg dela vode.

ne postoji i jedno portabl sretstvo koje je ucinkovitije od vreca peska, u slucaju poplave.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...