Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

pa da, to je sasvim jasno

ali ovde se piše i neke sasvim druge stvari, nije valjda da to ne vidiš

 

pa vidim i rekao sam ti. svet može sa bednom rusijom što smo videli 90's.

 

 

ako rusija ponovo oslabi to je nastavak trenutnog sistema. putin je pokušao da to promeni. tako da bi po meni pitanje za dumanje bilo - šta ako se rusija izčupa iz ovoga?

Link to comment

Rusi uzese Krim, podelise Ukrajinu, drugim recima sve sto su zeleli a ovde se govori o propasti Rusije. Neka bude tako.

 

Slowe ne zajebaj :)

 

Aj malo da se igramo povijesnih analogija: ovo bi mogao da bude 2. krimski rat.

Rusija posle obaranja Napoleona i Svete alijanse, jaka, umesana u evropske poslove, sa sve gasenjem revolucija po Evropi 1848, dakle situacija poprilicno nalik onoj iz perioda 1945. - 1990, Evropa u kojoj su - mislim na 19. vek u pogonu liberalne struje koje daju vjetar u ledja i ideoloskim napadima na Rusiju kao bastion konzervativizma, samodrzavlja, itd, itd...

Geopoliticki, to je trenutak da se pokusa da se Rusija postavi na svoje mesto: u 19. veku formalni, ali i strateski razlog bila je sprecavanje pristupa Rusiji Moreuzima i njeno ucesce u komadanju Turske.

Danas se komada Istocna Evropa ili ono sto je od nje ostalo dostupno Rusima, koaliciju vode zapadne sile, Pruska/Nemacka su kenjkave i ne ratuje im se s Rusijom, nikom nije u interesu da se bambusa sire i na opstem planu, pa je konsenzusom, precutnim ili koji ce to tek da postane, usvojeno resenje lokalizacije: u 19. veku samo Krim i nesto pomorskih akcija, danas Donbas, opet Krim i ekonomski zahvati kao sredstvo politike i to na obe strane.

Rusija je gubila tada, gubi i sada: tehnoloski i drustveno zaostala, nedovoljno jaka da se suprotstavi koaliciji koja moze duze i efikasnije da izdrzi...

Konacni skor moze jos da ispadne i povoljan po Rusiju, opet paralela: nuzda da se pristupi kakvim-takvim reformama, kapiranje da mora nesto da se menja u igranju danasnje uloge Saudijske Arabije koja ima nuklearno naoruzanje, modernizacija i pokusaj da se izadje iz uloge snabdevaca sirovinama koji je uvek bio jebena strana.

A?

 

Anti-ruska koalicija u Krimskom ratu je dozivela fijakso, narocito ako se pogleda sta se desavalo posle rata. Jedino sto je Rusija morala da odradi je da unisti ionako zastarelu Crnomorsku flotu, koju ce ubrzo obnoviti i ponovo krenuti na Tursku kroz rusko-turske ratove(poznate u Srbiji kao srpsko-turski ratovi). Ali i pre toga je, odmah po okoncanju Krimskog rata, delovala uspesno u Aziji protiv Britanije i Francuske.

Sa druge strane, Krimski rat je bio katastrofa za Britansku vojsku, zbog cega su stvarane komisije, pala Vlada, na posletku to je bio veliki udarac za britanski ugled sto je jedan od razloga velikog Indijskog ustanka 1857:

 

The decade before the mutiny had been a busy decade for both the British and EIC armies. The British army had just been involved in the hugely complicated and disastrously run Crimean campaign from 1854 to 1856. Apart from the manpower costs of this campaign, it was hardly an advertisement to the world on the efficiency of the British Army. Many observers felt that the British might be a paper tiger after all. Azimullah Khan who would later advise the infamous Nana Sahib was just one such observer. He felt that the Turks or the Russians might provide better long term allies for the Indians.

 

Posle svega ovoga Britanija je morala znacajno da poveca budzet za vojsku, sto je pocelo da utice na njen ekonomski razvoj. Takodje se Britanija povukla iz znacajnijeg ucesca u evropskim pitanjima dok ne izvrsi reforme(Kardvelove reforme vojske) sto je uticalo da Pruska objedini nemacke zemlje. Ostatak price znamo.

Ako je Rusija vrsila reforme, a jeste, morala je i Britanija. Posle rata, usledio je haos u Indiji sto je dovelo do ozbiljnih poremecaja u UK tokom '60ih, vec '70ih krece ekonomska kriza(Duga depresija) i veliki rast Nemacke.

Krimski rat je bio, danas se vidi, pocetak kraja Britanske imperije i dominacije.

edit: Krimiski rat se vodio mnogo sire od toga sto si naveo

Edited by Zaz_pi
Link to comment

ako rusija ponovo oslabi to je nastavak trenutnog sistema. putin je pokušao da to promeni. tako da bi po meni pitanje za dumanje bilo - šta ako se rusija izčupa iz ovoga?

to jeste pitanje za dumanje ali je svakako pitanje i šta ako se desi i ono kontra

ni jedni ni drugi mirovati neće, to je sigurno

 

a zna se ko će tu da bude kolateralna  šteta, samo mene brine u kom scenariju bi mi bili manje ili više oštećeni

Link to comment

pa vidim i rekao sam ti. svet može sa bednom rusijom što smo videli 90's.

 

 

ako rusija ponovo oslabi to je nastavak trenutnog sistema. putin je pokušao da to promeni. tako da bi po meni pitanje za dumanje bilo - šta ako se rusija izčupa iz ovoga?

Ravanelli,

 

Odgovor na tvoje pitanje lezi u povodu za izvlacenje Rusije iz trenutne situacije. Dakle sta je potrebno da se desi da bi Zapad "zaboravio" da je Rusija uzela Krim?

 

Po meni, Rusija ne moze biti pritanje broj jedan u svetu zato sto:

- u ocima vecine ljudi Krim jeste deo nekakve Rusije. Ljudi su veoma pragmaticni.

- trenutno je situacija na Bliskom istoku isuvise turbulentna i potrebna je pomoc svih da se situacija primiri

- Kineski uspon je isuvise jak da bi bio ignorisan

 

Dakle, potrebno je da se nesto desi i da Rusi budu od pomoci u celoj situaciji i cela stvar ce se primiriti. Najverovatnije, Bliski istok ce biti mesto "pomirenja".

 

Kako ce Rusija izgledati nakon svega ovoga? Zavisi koliko ce dugo trajati.

Ukoliko "ruska" kriza bude trajala 1 do 2 godine, unutrasnje rezerve (stanovnika, privrede, drzave) ce biti dovoljne da se cela stvar premosti sa minimalnom stetom.

Ako kriza bude duze trajala, postoji velika opasnost da dodje do unutrasnjih sukoba u zemlji (pogotovo medjunacionalni i medjureligiski) i do neke vrste raspada zemlje. To je nazalost vrlo katastrofican scenario zato sto govorimo o zemlji sa najvecim nuklearnim arsenalom na planate.

 

Zaz_pi,
Danas, vise nego ranije, svet je jedno veliko globalno selo. Rusija se trenutno nalazi u situaciji da je sama protiv svih. OK, to nije prvi put, ali je ovog puta razlika u sili nikad veca. Na drugoj strani, nisam siguran koliko su obicni ljudi u Rusiji spremni da se jos jednom zrtvuju za nekakve vise ciljeve.
 

Pozdrav,

X500

Edited by x500
Link to comment

Jedino sto je Rusija morala da odradi je da unisti ionako zastarelu Crnomorsku flotu, koju ce ubrzo obnoviti...

 

Ovo si, pretpostavljam, patentirao kao jos jedan od mudrih planova da se neko ratosilja zastarele gvozdjurije?

Link to comment

Dakle, potrebno je da se nesto desi i da Rusi budu od pomoci u celoj situaciji i cela stvar ce se primiriti. Najverovatnije, Bliski istok ce biti mesto "pomirenja".

 

Ovo me neodoljivo potseca na drugara koji je posle 9/11 pitao - "je l' znash koja je obaveshtajna sluzba ovako nesto mogla da potegne"... Posle "tip 1' mosad nadjosmo se na 'tip 2' kgb (novo staro izdanje)

Link to comment

 

Ovo si, pretpostavljam, patentirao kao jos jedan od mudrih planova da se neko ratosilja zastarele gvozdjurije?

 

Ne moze svako sebi da obezbedi 1 Perl Harbur o tudjem trosku...

Link to comment

 

Ovo si, pretpostavljam, patentirao kao jos jedan od mudrih planova da se neko ratosilja zastarele gvozdjurije?

 

 

Koliko znam to si ti sam napisao ranije:

 

 

 

tehnoloski i drustveno zaostala,

 

U cemu je problem?

Link to comment

U cemu je problem?

Ima ih nekoliko: prvi je tvoje ubedjenje da Rusija nije drustveno i tehnoloski zaostala, tehnoloski posebno, a drugi, manje vazan, ali zabavan je tvoja tvrdnja/vera  :lolol: da je Rusija iskoristila poraz u Krimskom ratu da se, pored ostalih benefita, ratosilja zastarelog naoruzanja.

Link to comment

Rusija ne treba da propadne treba samo da prestane sa agresijom na ukrajinu i da pocne normalno da se ponasa. Sve bi se vratilo u normalu. Da li ce da se demokratizuje je njena stvar. Ako oce cara, i to ovog nesposobnog samo napred. Sve dok ne pravi probleme drugima oko sebe neka sa sobom radi sta zeli. Problem je sto je rasputin previse zagrizao i sada ne moze da se povuce a da ne ispadne slabic.

Edited by Eraserhead
Link to comment

Ima ih nekoliko: prvi je tvoje ubedjenje da Rusija nije drustveno i tehnoloski zaostala, tehnoloski posebno, a drugi, manje vazan, ali zabavan je tvoja tvrdnja/vera  :lolol: da je Rusija iskoristila poraz u Krimskom ratu da se, pored ostalih benefita, ratosilja zastarelog naoruzanja.

 

Rusija u Krimskom ratu nije imala benefita, kao ni anti-ruska koalicija. To je bio jedan izuzetno glup rat sa mnogo zrtava za nista, koji je nametnuo zapad. Po dugorocnim posledicama je bio gori po Francuze i Britance nego Ruse. Napisao si vec da je Rusija bila jaka i 1945-1990 dok se za Britaniju ili Francusku to ne moze reci, barem ne onako jake kao u 19. veku.

Sto se tice zastarelosti ruske flote, nije nikakva tajna. Mada su Rusi u ratu koristili neka nova oruzja kao podvodne mine i naneli dosta stete Britancima na Baltiku u odredjenim bitkama, poput pokusaja Britanaca da osvoje Kronstad.

Link to comment
×
×
  • Create New...