Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

Oh, koliko vas je. Nemojte se nadati necemu mnogo. Glavni razlog pada je posledica CB Rusije koja je dala 3 triliona rublji na repo operacije ;) . Rublja je dostigla 80 i onda naglo pala, sada je skoro 71 za $. U principu sa intervencijom od nekih 3-5 milijardi $ mogu na 50-55 ali bi to bilo glupo kada se zna da nafta pada 2% na dan. Realni paritet sa naftom bi trebao da bude 60-65 za $ na 55-60, koliko je sada Ural.

Puska je zakocena!

Link to comment

 

МОСКВА, 16 дек — РИА Новости. Усиление падения рубля прошло на фоне итогов аукциона РЕПО, на котором ЦБ предоставил банкам более 3 триллионов рублей. То есть даже под более чем 17% годовых участники рынка берут рублевые средства, когда на валютном рынке доллар растет в день почти на 10%.

В то же время, по оценкам начальника дилингового центра Металлинвестбанка Сергея Романчука, валютный рынок сейчас фактически неликвиден, "рынка нет" — рост котировок идет на очень низких объемах, они по сути индикативные, и за ними мало что стоит.

"Почему бездействует ЦБ РФ — непонятно, возможно, у него нет мандата. Сейчас продажа хотя бы 10 миллионов долларов сдвинула бы курс легко на 5 рублей вниз. С помощью миллиарда долларов регулятор легко бы загнал бы курс доллара на 55 рублей, почему он бездействует, непонятно", — рассуждает Романчук.

Если исходить из того, что для РФ нужно, чтобы нефть стоила 3700 рублей за баррель, то курс доллара при текущих 59,25 доллара по Brent должен равняться 62,4 рубля, а не текущие 71 рубль, говорят эксперты.

 

Ja upravo gledam kurs rublje koji se stabilizovao na  71-73 za sad, a bio je na 80. Ono sto je sigurno, Ukrajinska kriza moze da potraje. :)

Edited by Zaz_pi
Link to comment

Uzggred, od septermbre 2008 do septembra 2009, kada je nafta slicno pala, Ruska CB je potrosila $210 milijardi da bi drzala pad rublje od nekih 30-40%. Deficit budzeta je bio 8% BDP. Danas, sa sve sankcijama, potroseno $80 milijardi, i jos ima oko $410 milijardi, ako vi mislite da oni ne kontrolisu situaciju neka bude tako. Ja se necu buniti protiv vaseg misljenja vec cemo sacekati rezultate. :)

Link to comment

@ Ravanelli Kazem da ce biti katastrofa za zemlju u ekonomskom smislu a za Putina i ekipu me zabole. Sta ce biti sa njima je tesko predvideti, ali, mnogo veca opasnost im svakako preti iznutra nego nekakva opozicija. Tesko je za poverovati da je citava svita homogena, a sa tajkunima koji gube milijarde lako je zamisliti da ce pre ili kasnije krenuti neki ozbiljniji infajt. Previse ljudi tu gubi previse novca. Sto se tice frakinga, pa videcemo, ali, cinjenica je da su njihova polja mnogo fleksibilnija a ulozeno je pre svega u technologiju koju nece tek tako baciti. Ta tecnologija ce da vredi i za godinu dana ako cene krenu opet na gore. Uostalom, videcemo...

 

meni je to jako malo verovatno. . to je suviše kontrolisan sistem i treba mnogo vremena da se iko počne organizovati. sa druge strane verujem da je fsb prejak u kontroli svega. i sada pošto je ovo opet hladni rat na delu, službe u tom momentu prelaze u najviši mod napaljenosti, "zaštita domovine" , praktično živeli su za ovaj trenutak.

drugo, rusi su narod koji voli priče i anegdote iz istorije, a iz staljinovog vremena ih je previše. gledali smo svi primer hodorovskog, plus kada je drkao deripasku za olovku.

jebeš gubitak keša kada mogu da počne da gube živote.

 

što se tiče frekinga i horizontalnog bušenja - da biće interesantno videti šta se dešava. oilfield services kompanije su već smanjile cene usluga za 20%, pretostavlja se da imaju još prostora za dalje smanjenje. svi rigovi koji su slobodni sada su isključivo za konvencionalna, vertikalna bušenja...

bio je baš dobar članak "sa terena" na blumbergu oko toga http://www.bloomberg.com/news/2014-12-15/oil-bust-veterans-brace-while-shale-boom-newbies-swagger.html

 

+++

stvarno nemam ideju kako će se završiti.

 

verujem da će svi uskoro biti umorni od ovog drkanja i gubljenja novca sa obe strane, ali...

sa druge strane, eu i americi ne odgovara da imaju jaču rusiju koja se pita mnogo.

obzirom da je taj geostrateški momenat bitniji i jednima i drugima, ovo može da traje godinama.

Edited by Ravanelli
Link to comment

 

 

Обама ће потписати закон о додатним санкцијама Русији

ВАШИНГТОН – Портпарол Беле куће Џош Ернест саопштио је данас како ће амерички председник Барак Обама ставити потпис на закон којим се уводе додатне санкције Русији, а он овлашћује да пошаље војну помоћ Украјини.

Ернест истиче како Обама и даље има резерве у вези с тим документом, али верује како му он омогућава и флексибилност која му је потребна, преноси АП.

Обамин потпис се очекује током ове недеље, чиме би закон ступио на снагу. Тиме би био нарочито погођен руски војни и енергетски сектор јер се омогућује увођење санкција великим руским компанијама, међу којима је и Гаспром и Рособоронекспорт.

Новим законом амерички председник се овлашћује да Украјини пошаље помоћ у виду убојитог и неубојитог оружја, укључујући и антитенковско наоружање и муницију.

 

 

 

Лавров: Санкције покушај промене режима

МОСКВА – Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је данас да има „веома озбиљне разлоге” да верује да су санкције Запада покушај да се спроведе промена режима у Москви.

Лавров је у интервјуу за ТВ канал „Франс 24” такође рекао да су санкције показале да Европска унија није независна од САД када је реч о спољној политици, пренео је АФП. На питање да ли су санкције покушај да садашњи лидери у Русији оду са власти, Лавров је рекао да има „веома озбиљне разлоге да верује да је то случај”. „Неки политичари то чак ни не крију”, рекао је Лавров. Шеф руске дипломатије је казао да је амерички потпредседник Џо Бајден јавно рекао да је Вашингтон наложио Европи да се придружи санкцијама против Русије.

„Искрено, заиста је штета да смо много година, прецењивали независност Европске уније и чак великих европских држава”, истакао је Лавров.

„Могу да вас уверим да ми не само да ћемо преживети, већ ћемо изаћи јачи. Били смо у много горим ситуацијама у нашој историји, и сваки пут смо излазили много јачи. То ће се догодити овај пут”, рекао је Лавров.

Лавров је рекао да санкције штете Русији, али да то није њен проблем. „То је проблем Европске уније, САД и других држава”, рекао је Лавров.

 

:isuse:

 

Земља им упала у дуго припреману замку а он кука због евентуалне промене режима. Неспособњаковићи, и треба да оду.

Edited by slow
Link to comment

Ne razumem se preterano u medjunarodne finansije, amke, spekulacije i slicno.

Vidim da je ujutru kada je rublja pala za 11%, i norveska kruna pala za oko 5%.

Norveska kruna se sada vratila na pocetni nivo, a rublja ima putanju 64-80-67 prema dolaru.

 

Da li je neki hedge fond nesto pokusao, nemam pojma, ali se sve desava u isto vreme.

 

Da li ce "napad" ako je organizovan uspeti, ne znam. Rusija iz 1998. nije isto sto i danas. Nikakvih novih fundamentalnih informacija bilo oko Ukrajine bilo oko nafte cini mi se nema.

Link to comment

Budjo, da li ti ovo ''liči'' na onaj čuveni Sorošev napad na Bank of England devedesetih? Soroš je proletos davao predloge kako da se udari na finansije Rusije u onom autorskom članku za NT. Meni je to baš sumnjivo.

Link to comment

inače oko cene nafte i arapa... ima teorija često pominjana da saudijci namerno ne smanjuju proizvodnju da između ostalog oštete ruse i irance jer im se mešaju po komšiluku. 

 

 

jedino ako pod mešanjem u komšiluku ne misliš na suprotstavljaju se amerikancima

Link to comment

Ne razumem se preterano u medjunarodne finansije, amke, spekulacije i slicno.

Vidim da je ujutru kada je rublja pala za 11%, i norveska kruna pala za oko 5%.

Norveska kruna se sada vratila na pocetni nivo, a rublja ima putanju 64-80-67 prema dolaru.

 

Da li je neki hedge fond nesto pokusao, nemam pojma, ali se sve desava u isto vreme.

 

Da li ce "napad" ako je organizovan uspeti, ne znam. Rusija iz 1998. nije isto sto i danas. Nikakvih novih fundamentalnih informacija bilo oko Ukrajine bilo oko nafte cini mi se nema.

 

Rublja je danas mnogo vise pala pa se vrnula u opseg 60-70. Kruna pada jer je direktno vezana za Brent, rublja je isto vezana i ona bi na ovoj ceni trebala da bude na 60-65 za dolar posto je Ural na nekih 57-58, ali ona pada i zbog delovanja ruske CB koja pokusava da ubaci likvidnost , to je osnovni razlog za ovakve neverovatne oscilacije. Inace, kruna je imala isto snazan pad ali se povratila. Verujem da je i norveska CB imala prste u tome.

Link to comment

Budjo, da li ti ovo ''liči'' na onaj čuveni Sorošev napad na Bank of England devedesetih? Soroš je proletos davao predloge kako da se udari na finansije Rusije u onom autorskom članku za NT. Meni je to baš sumnjivo.

 

Ne znam koliko polonijuma ima FSB, ali da je vreme, vreme je...

 

Ima slicnosti ali ne mislim da je to glavni razlog pada rublje, mada ima i toga. Mislim da je kod Engleza bio razlog to sto nisu imali rezerve da brane funtu suvise dugo, plus je vec inflacija bila visoka, onda je Soros kao lesinar uleteo:

lawson-boom-500x328.png

Link to comment
×
×
  • Create New...