Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

A pa ako korumpiuranih politicara koji naoadaju gradjane imas u svakoj zemlji onda je to OK. Pri tome sama izjava da toga imas u svakoj zemlji jednostavno nije tacna, a dak i da jeste tacna morbidno je ocekivati da zbog toga narod treba da prihvati svoju sudbinu. Nemam nikakve simpatije za te naciste, ali nemam simpatije ni za ruske naciste koji svoj nacizam sire van svojih granica okupirajuci susedne drzave koje im nisu po volji.

 

Jednostavnom pitanje je sta je u ovom slucaju vece zlo "neopravdano" skidanje korumpiranog predsednika koji je koristio silu protiv demonstranata ili okupacija zemlje i zapocinjanje rata i situaciji kada nije bilo nikakvog ugrozavanja ljudskih prava. Za mene je ovo drugo zlo i reakcija sveta je skoro pa adekvatna da se slucajno se fasisti iz Kremlja ne desi da pomisli da je OK da tako resava probleme u okruzenju. Sad ima vaznijih ztvari kojima treba da se bavi, inflacijom i slabljenjem valute.

 

Meni to nije bilo OK ni kod nas, ni u SAD ni u Pekingu. Ja lepo rekao koji je bio institucionalni način rešavanja problema. Umesto toga, primenjen je austrijski model (uspešno). Nemam nameru da ponavljam svoj prethodni post o invazijama i okupacijama susednih država čija je politika suprotna od želja napadača. Brkaš imperijalizam i nacizam. 

 

 

Definition of NAZISM

: the body of political and economic doctrines held and put into effect by the Nazis in Germany from 1933 to 1945 including the totalitarian principle of government, predominance of especially Germanic groups assumed to be racially superior, and supremacy of the führer

http://www.merriam-webster.com/dictionary/nazism

 

Kršenje sporazuma o prestanku krize, pokušaj izbacivanja ruskog jezika, bodrumsko glasanje, neonacisti u državnom aparatu, zauzimanje institucija na zapadu zemlje, spaljivanje ljudi bih okarakterisao kao kršenje ljudskih prava. Ali to sam samo ja, na ničijoj zemlji između Istoka i Zapada. Ti i Anduril se ne razlikujete od Zaz-a, samo vam je zastava drugačija. "Svet" se ne svodi na NATO i EU. 

 

 

Od početka sukoba imam neke deja vu momente i onda mi je sinulo: nikakve američke Globalne oDbrambene Inicijative neće moći da pobede bratstvo Narodne Odbrane Donbasa. Treći Svetski Rat će se vodit između Ujedinjenih Civilizovanih Država i Evroazijske Dinastije.  :sleep:

Link to comment

Ma jok. I Kremalj™ gura federaciju sa dominantnim igracima :D Ne zanosi se, da su USofA umesto sto su pomogli Albance na Kosovu, pomogli Srbe, a Rusi Albance (da, u paralelnom univerzumu, ali posluzice), sad bi Srbi, sa sve sve svojim nacionalistima na celu, slavili "evropsku Ukrajinu" i Euromajdan. Cist resantiman, neme veze sa ideologijom. To jedno, drugo, i onaj ko navija za Ukrajinu, takodje podrzava stranu koju ideoloski nosi teski nacionalizam.

 

Opet - ja gledam malo siru, evropsku sliku.

Sadasnji bezbednosni i ekonomski sistem u Evropi pociva na procesu federalizacije i institucionalizacije koji rezultira kompromisima izmedju imperijalnih apetita dominantnih igraca i nacionalizma manjih drzava. U politickom smislu je ovo daleko najuspesniji projekat u istoriji Evrope jer je doveo do mira i ekonomsko-politickog povezivanja u do sada nevidjenim razmerama.

Ovaj sistem u Evropi se jasno razlikuje od klasicnog (neo)imperijalizma ili nacionalizma koji su imali katastrofalne posledice po Evropu u poslednja dva veka.

Za mene nema sumnje da ce povratak na stari poredak gde opet dominiraju zone uticaja imperija i nacionalistickih drzava umesto institucionalnih kompromisa dovesti do sledece katastrofe.

U tom kontekstu, naravno da postoji velika razlika da li neko trenutno staje na stranu ukrajinskog nacionalizma sa ciljem prostog ocuvanja stabilnosti drzave ili na stranu ruskog nacionalizma i imperijalizma sa ciljem razbijanja dosadasnjeg evropskog politickog sistema.

Link to comment

U politickom smislu je ovo daleko najuspesniji projekat u istoriji Evrope jer je doveo do mira i ekonomsko-politickog povezivanja u do sada nevidjenim razmerama.

To da: ispit uspesnosti su polozili i sebe uveli u razdoblje prosperiteta nevidjenih razmera pocetkom devedesetih, na brdovitom Balkanu.

Da te podsetim: nisu umeli/hteli/bili sposobni da se nose sa krizom u sopstvenom dvoristu, u komsiluku, demonstrirali pri tom sve svoje latentne protivurecnosti i egoizme, birokratizaciju da ne pominjem.

Sve bi bilo OK, kad bi to bilo najgore: na talasu sebicnog, purgerskog trijumfalizma, propustili su priliku da se, kao pobednici u Hladnom ratu i rusitelji komunizma, postave koliko toliko korektno i na duze staze politicki i na svaki drugi nacin jedino isplativo prema narodima Istocne Evrope koje su konsezusom gurnuli u objekte 2. klase.

Kao rezultat imaju nekoliko konstantnih kriznih zarista, Rusiju su okrenuli protiv sebe, imaju rascvetan takozvani euroskepticizam...

Da ne bude zabune: iz sve snage podrzavam ideju ujedinjene Evrope i smatram da je ona sansa, jedina bojim se, da se Evropi ne ponove stvari i situacije u kojima se ona poprilicno ispraksovala u 20. veku, samo se bojim da tamogdetreba nedostaje svest o tome da se ne moze biti malo Evropa, bas kao sto se ne moze biti malo mrtav ili malo trudan.

Za Evropu se, naime, ne izdaju ulaznice, niti se kupuju naravno, ali blagajna za prodaju karata sigurno nije u Briselu; uostalom, kad god su nam - mislim na evropsku sirotinju - zatvarali vrata, ulazili smo im kroz prozor.

Ili smo im bili nocna mora.

Bas kao sto su bili i oni nama.

Link to comment

Kako otimanje kad je bio referendum i kada se većina izjasnila za izdvajanje Krima iz sastava Ukrajine? Pa Krim je baš otet Rusiji nedemokratskim aktom i samovoljom komunističkog vođe Hruščova. Jedna nedemokratska odluka poništena je demokratskim referendumom. 

 

Mozda bi onda rusija trebalo da ponisti takodje nedemonratske odluke koje su Poljsku i balticke zemlje kostale teritorija a da sa druge strane raspise demokratski referendum u Ceceniji pa da vidimo tu privrzenost demokratiji. Ne radi se tu medjutim o demokratiji nego o cistoj sili i imperijalizmu ako smo vec uveli tu rec u razgovor. Rusija je potpisala da ce postovati granice Ukrajine pa je to prekrsila. Takvoj drzavi i lideru ne treba verovati. 

 

Meni to nije bilo OK ni kod nas, ni u SAD ni u Pekingu. Ja lepo rekao koji je bio institucionalni način rešavanja problema. Umesto toga, primenjen je austrijski model (uspešno). Nemam nameru da ponavljam svoj prethodni post o invazijama i okupacijama susednih država čija je politika suprotna od želja napadača. Brkaš imperijalizam i nacizam. 

 

 

Definition of NAZISM

: the body of political and economic doctrines held and put into effect by the Nazis in Germany from 1933 to 1945 including the totalitarian principle of government, predominance of especially Germanic groups assumed to be racially superior, and supremacy of the führer

http://www.merriam-webster.com/dictionary/nazism

 

 

 

Da bilo bi bolje da su ga resili institucionalno, ali da te podsetim da je Janukovic taj ko je to resavao kroz prebijanje mirnih demonstranata pa onda kroz oruzanu silu. On je kriv makar koliko i oni.

Doduse ne znam sta si sa ovim nacizmom hteo, ali nije ni bitno.

 

Kršenje sporazuma o prestanku krize, pokušaj izbacivanja ruskog jezika, bodrumsko glasanje, neonacisti u državnom aparatu, zauzimanje institucija na zapadu zemlje, spaljivanje ljudi bih okarakterisao kao kršenje ljudskih prava. Ali to sam samo ja, na ničijoj zemlji između Istoka i Zapada. Ti i Anduril se ne razlikujete od Zaz-a, samo vam je zastava drugačija. "Svet" se ne svodi na NATO i EU. 

 

 

Pokusaj izbacivanja ruskog jezila nije bio samo pokusaj izbacivanja ruskog jezika vec svih manjinskih jezika i zaustavljen je od strane revolucionarnih vlasti na svu srecu. 
Bodrumsko glasanje nije argument za rat.
Zauzimanje isntitucija je unutrasnje pitanje Ukrajine.
Spaljivanje ljudi je zlocin za koji je trebalo pritisnuti nove vlasti da osuyde krivce.
 
Izjednacavanje sa zazekom mozes macki o rep i da idete da se druzite na topicu o toime "sta sve ima u Rusiji".
 
Od početka sukoba imam neke deja vu momente i onda mi je sinulo: nikakve američke Globalne oDbrambene Inicijative neće moći da pobede bratstvo Narodne Odbrane Donbasa. Treći Svetski Rat će se vodit između Ujedinjenih Civilizovanih Država i Evroazijske Dinastije.  :sleep:

 

 

OK whatever.

Link to comment

Opet - ja gledam malo siru, evropsku sliku.

Sadasnji bezbednosni i ekonomski sistem u Evropi pociva na procesu federalizacije i institucionalizacije koji rezultira kompromisima izmedju imperijalnih apetita dominantnih igraca i nacionalizma manjih drzava. U politickom smislu je ovo daleko najuspesniji projekat u istoriji Evrope jer je doveo do mira i ekonomsko-politickog povezivanja u do sada nevidjenim razmerama.

Ovaj sistem u Evropi se jasno razlikuje od klasicnog (neo)imperijalizma ili nacionalizma koji su imali katastrofalne posledice po Evropu u poslednja dva veka.

Za mene nema sumnje da ce povratak na stari poredak gde opet dominiraju zone uticaja imperija i nacionalistickih drzava umesto institucionalnih kompromisa dovesti do sledece katastrofe.

U tom kontekstu, naravno da postoji velika razlika da li neko trenutno staje na stranu ukrajinskog nacionalizma sa ciljem prostog ocuvanja stabilnosti drzave ili na stranu ruskog nacionalizma i imperijalizma sa ciljem razbijanja dosadasnjeg evropskog politickog sistema.

 

Ne pociva na kompomisu vec nametanju kada za to dodje vreme a glavni arhitekta celog projekta nije u Evropi.

Imperijalizam katastrofalne posledice u Evropi poslednjih 200 godina? Mozda poslednjih 100 ali oni prethonih 100 su bile bas super. Uostalom, ratovi su Evropu izbacili kao vodecu oblast sveta jer je konkuretnost to nosila. Za raliku od Kine, koja je pokusala da odrzi unutrasnji mir kroz izolacionizam, sto je vodilo do zaostajanja, pre svega u vojnim oblastima, koje su Evropu izbacile u prvi plan, kao posledica niza ratova. Problem je nastao kada je zbog velike konkurencije i stalnog tehnoloskog napretka, i pored stalnih ratova, tehnologija postala suvise destruktivna i mocna. Sa druge strane, Evropljani u kolonijama su poceli da se bude i prave konkurenciju sa velikim resursima, tako da kada bi Evropa pukla to nije znacilo da nema ko da ih zameni. Inace su kopirali evropske sisteme.

Primera radi, Tridesetogodisnji rat i Osamdesetogodisnji rat, svi zavrseni u 17. veku, su udarili konacne temelje moderne Evrope(i sveta) sa Vestfalskim mirom. Da su npr. pobedili Habzburzi, preko Spanije, verovatno bi Evropa vise licilina na Kinu u pogledu razvoja. Ali bi dakako ti bio zadovoljni sa velikom federacijom.

Link to comment

Opet - ja gledam malo siru, evropsku sliku.

Sadasnji bezbednosni i ekonomski sistem u Evropi pociva na procesu federalizacije i institucionalizacije koji rezultira kompromisima izmedju imperijalnih apetita dominantnih igraca i nacionalizma manjih drzava. U politickom smislu je ovo daleko najuspesniji projekat u istoriji Evrope jer je doveo do mira i ekonomsko-politickog povezivanja u do sada nevidjenim razmerama.

Ovaj sistem u Evropi se jasno razlikuje od klasicnog (neo)imperijalizma ili nacionalizma koji su imali katastrofalne posledice po Evropu u poslednja dva veka.

Za mene nema sumnje da ce povratak na stari poredak gde opet dominiraju zone uticaja imperija i nacionalistickih drzava umesto institucionalnih kompromisa dovesti do sledece katastrofe.

U tom kontekstu, naravno da postoji velika razlika da li neko trenutno staje na stranu ukrajinskog nacionalizma sa ciljem prostog ocuvanja stabilnosti drzave ili na stranu ruskog nacionalizma i imperijalizma sa ciljem razbijanja dosadasnjeg evropskog politickog sistema.

 

Ne mogu sad da ulazim u detaljnu pricu oko svega toga, jer - nisam zato ni replicirao. Replicirao sam na ono "zato ni ne cudi". Ne cudi, ali ne zato. 

Link to comment

Opet - ja gledam malo siru, evropsku sliku.

Sadasnji bezbednosni i ekonomski sistem u Evropi pociva na procesu federalizacije i institucionalizacije koji rezultira kompromisima izmedju imperijalnih apetita dominantnih igraca i nacionalizma manjih drzava. U politickom smislu je ovo daleko najuspesniji projekat u istoriji Evrope jer je doveo do mira i ekonomsko-politickog povezivanja u do sada nevidjenim razmerama.

Ovaj sistem u Evropi se jasno razlikuje od klasicnog (neo)imperijalizma ili nacionalizma koji su imali katastrofalne posledice po Evropu u poslednja dva veka.

Za mene nema sumnje da ce povratak na stari poredak gde opet dominiraju zone uticaja imperija i nacionalistickih drzava umesto institucionalnih kompromisa dovesti do sledece katastrofe.

U tom kontekstu, naravno da postoji velika razlika da li neko trenutno staje na stranu ukrajinskog nacionalizma sa ciljem prostog ocuvanja stabilnosti drzave ili na stranu ruskog nacionalizma i imperijalizma sa ciljem razbijanja dosadasnjeg evropskog politickog sistema.

 

Ja sam izgleda nešto propustio, Zapadna Evropa se odrekla svojih prekomorskih kolonija?

 

Da bilo bi bolje da su ga resili institucionalno, ali da te podsetim da je Janukovic taj ko je to resavao kroz prebijanje mirnih demonstranata pa onda kroz oruzanu silu. On je kriv makar koliko i oni.

Doduse ne znam sta si sa ovim nacizmom hteo, ali nije ni bitno.

 

On je već jednom smenjen sa vlasti. Izborima. Opozicija je imala godine da mu skine imunitet i procesuira ga. Ispali su lopovi koliko i on. Zašto se taj scenario nije mogao ponoviti? Ja sam mislio da će tako i biti posle sporazuma od 21. februara.

 

 

Doduse ne znam sta si sa ovim nacizmom hteo, ali nije ni bitno.

 

Čisto da ti dam definiciju pojma, pošto si počeo sa izrazima invazija ruskih nacista. 

 

 

Pokusaj izbacivanja ruskog jezila nije bio samo pokusaj izbacivanja ruskog jezika vec svih manjinskih jezika i zaustavljen je od strane revolucionarnih vlasti na svu srecu. 
Bodrumsko glasanje nije argument za rat.
Zauzimanje isntitucija je unutrasnje pitanje Ukrajine.
Spaljivanje ljudi je zlocin za koji je trebalo pritisnuti nove vlasti da osuyde krivce.
 
Šta manjinsko stanovništvo može da očekuje u budućnosti od divljeg parlamenta koji pokušava da sprovede takve stvari? Druge imperijalne sile su vršile invazije stranih država iz mnogo manjih razloga od bodrumskog glasanja. Zauzimanje institucija je separatizam samo kada se dešava na istoku zemlje? Šta bi sa istragom i snajperima na Majdanu, spaljivanjem ljudi i overavanjem prolaznika? 
 
 

 

 

Izjednacavanje sa zazekom mozes macki o rep i da idete da se druzite na topicu o toime "sta sve ima u Rusiji".

 

Držim CNN, BBC i RT jedan pored drugog na TV-u i ne znam koji mi je smešniji. Ovo što se dešava je klasična realpolitika. Cilj Rusije je da pojede Ukrajinu. Cilj SAD je Ukrajina u NATO-u kao još jedan u nizu satelita. Da bi se došlo do tih ciljeva, sve je dozvoljeno, klasičan Makijaveli. To što ti podržavaš jednu stranu u sukobu je tvoje pravo, ali ja ne mašem zastavicom, ja podržavam ljudska prava i mir u svetu stav može da prođe samo kod pasioniranih gledalaca FOX News-a.

 

34jah07.jpg

Pročitaj poslednji pasus. Ne moraš mi zahvaljivati, to je bilo moje dobro delo za danas. 

Link to comment

Mislim da se o rublji previse prica jer je ona svesno pustena da padne kako bi Rusija mogla da balansiara budzet sa padom cene nafte. Jer rublja je pala negde isto koliko i nafta. Sada se stabilizvala i ojacala je nekih 5%. Rusija ima drugih problema u ekonomiji koji se ticu slabe efikasnosti i konkuretnosti. Inace ako ostanu ove cene nafte u prvoj polovini 2015 verovatno ce Rusija imati pad BDP od oko .5-1% ali to je vec najavljeno. Uostalom, Japan je ponovo u recesiji, EU je na samoj granici. Ne moze Rusija da bude imuna na to kada su im to glavni trgovisnki partneri cak ni da nema svega oko Ukrajine.

 

edit: kao rezultat pada rublja ima i negativnih efekata, osim pozitivnih kao balansiranje budzeta i omogucavanje veceg izvoza van nafte, a to je inflacija koja je sa nekih 7% dosla na nekih 8.5%, ali to nije katastrofa.

Edited by Zaz_pi
Link to comment

Opet - ja gledam malo siru, evropsku sliku.

Sadasnji bezbednosni i ekonomski sistem u Evropi pociva na procesu federalizacije i institucionalizacije koji rezultira kompromisima izmedju imperijalnih apetita dominantnih igraca i nacionalizma manjih drzava. U politickom smislu je ovo daleko najuspesniji projekat u istoriji Evrope jer je doveo do mira i ekonomsko-politickog povezivanja u do sada nevidjenim razmerama.

Ovaj sistem u Evropi se jasno razlikuje od klasicnog (neo)imperijalizma ili nacionalizma koji su imali katastrofalne posledice po Evropu u poslednja dva veka.

Za mene nema sumnje da ce povratak na stari poredak gde opet dominiraju zone uticaja imperija i nacionalistickih drzava umesto institucionalnih kompromisa dovesti do sledece katastrofe.

U tom kontekstu, naravno da postoji velika razlika da li neko trenutno staje na stranu ukrajinskog nacionalizma sa ciljem prostog ocuvanja stabilnosti drzave ili na stranu ruskog nacionalizma i imperijalizma sa ciljem razbijanja dosadasnjeg evropskog politickog sistema.

 

Evrocentrizam koji zastupaš u 2014. godini je vrlo ''uska'' slika.

Link to comment

To da: ispit uspesnosti su polozili i sebe uveli u razdoblje prosperiteta nevidjenih razmera pocetkom devedesetih, na brdovitom Balkanu.

Da te podsetim: nisu umeli/hteli/bili sposobni da se nose sa krizom u sopstvenom dvoristu, u komsiluku, demonstrirali pri tom sve svoje latentne protivurecnosti i egoizme, birokratizaciju da ne pominjem.

Sve bi bilo OK, kad bi to bilo najgore: na talasu sebicnog, purgerskog trijumfalizma, propustili su priliku da se, kao pobednici u Hladnom ratu i rusitelji komunizma, postave koliko toliko korektno i na duze staze politicki i na svaki drugi nacin jedino isplativo prema narodima Istocne Evrope koje su konsezusom gurnuli u objekte 2. klase.

....

 

Balkan je tada bio izvan EU, tj. EZ i naravno da ona tada (a ni sada) jos nije imala ni kapaciteta a ni procedure da se bori sa takvim problemima. To bi iziskivalo dalju federalizaciju Evrope, evropske oruzane/mirovne snage i pravno definisanje reakcija na takve krize u Evropi. Evropa je jos daleko od toga sto ne znaci da u okviru granica EZ/EU nije postigla velike uspehe.

 

 

Kao rezultat imaju nekoliko konstantnih kriznih zarista, Rusiju su okrenuli protiv sebe, imaju rascvetan takozvani euroskepticizam...

Da ne bude zabune: iz sve snage podrzavam ideju ujedinjene Evrope i smatram da je ona sansa, jedina bojim se, da se Evropi ne ponove stvari i situacije u kojima se ona poprilicno ispraksovala u 20. veku, samo se bojim da tamogdetreba nedostaje svest o tome da se ne moze biti malo Evropa, bas kao sto se ne moze biti malo mrtav ili malo trudan.

Za Evropu se, naime, ne izdaju ulaznice, niti se kupuju naravno, ali blagajna za prodaju karata sigurno nije u Briselu; uostalom, kad god su nam - mislim na evropsku sirotinju - zatvarali vrata, ulazili smo im kroz prozor.

Ili smo im bili nocna mora.

Bas kao sto su bili i oni nama.

 

EU je u krizi i tu nema dileme. Moze da krene putem korporativnog neo-imperijalizma, moze da nastavi sa federalizacijom i jacanjem evropskih institucija koje balansiraju uticaje, a moze i totalno da se raspadne vracanjem na ogoljeni nacionalizam. Sukob sa Rusijom i vecinom evroskeptika je pre svega oko ovog treceg.

Putin, Orban i Mari Le Pen su bili nacionalisti mnogo pre ukrajinske krize i to se nece promeniti.

Uz to je sam Putin i personifikacija ovog prvog, korporativnog od samog pocetka.

Edited by Anduril
Link to comment

Ja sam izgleda nešto propustio, Zapadna Evropa se odrekla svojih prekomorskih kolonija?

...

 

Dobro, mozes ti da pricas o EU kao novom SSSR-u ili nacistickoj imperiji zla, ali, to uglavnom niko ozbiljan ne razmatra osim ekstremista raznih fela.

Link to comment

Evrocentrizam koji zastupaš u 2014. godini je vrlo ''uska'' slika.

 

Mislis?

Pa hajde onda navedi globalno neki uspesniji projekat medjudrzavnog povezivanja u nekada najproblematicnijem regionu sveta?

Takodje, navedi kako ce male, pretezno nacionalisticke evropske drzavice da se nose sa globalizacijom i dzinovima poput SAD, Kine, Indije ili Brazila bez neke jace evropske strukture?

Pozitivna evropska iskustva u poslednjih 70 godina jos uvek predstavljaju model ne samo za druga, regionalna povezivanja nego i za globalni sistem. 

Ako su nekadasnje ratujuce supersile Francuska i Nemacka nasle novi nacin resavanja medjusobnih problema, onda bi to mogle i globalne sile. Uostalom, nivo povezanosti americke i kineske privrede ocigledno vec pocinje da lici na taj odnos dok recimo Rusija tu igra vise ulogu Britanije koja sa strane negoduje i pljucka zaleci za starom, imperijalnom prosloscu.  

Link to comment
×
×
  • Create New...