Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

Šta je jasnije, Peščanik samo prenosi tekst iz: The Vienna institute for international economic studies), gde je objavljen u januaru 2016.

 

Ako ti se ne dopada a ti napiši za taj institut bolji tekst koji nije gomila lupetanja. Ili neka ti ovde neko objavi dubokoumnu analizu. A ako baš niko neće "objavi" nešto na forumu. Ovako ostajemo u mraku.

Link to comment

Nema svrhe baviti se ovom vrstom mrsomudjenja, mismasom Marksa, Berdjajeva, itd, itd, Rusijom iz vizuretm gusenja evropskih naprednih pokreta 1848. godine, pabircima iz Hauzera i ko zna cega sve ne, sa sve neuspehom sovjetskog eksperimenta i Rusijom kao evropskim zandarmom, zastitnikom evropske reakcije, 1 po defaultu kontrarevolucionarnom silom, itd, itd, to ce uostalom Eraser, Anduril i Rodja mnogo bolje od mene...

To sto je u pitanju KuK institut ni malo ne menja stvar.

 

A Rusijom se ovde bavim(o), onoliko  ;), odbaci samo Korkija  :isuse:  s jedne i Demokratsku Trojkutm :isuse:  :isuse:  :isuse:  s druge strane, ostace po nesto oko cega se moze...

Link to comment

Nema svrhe baviti se ovom vrstom mrsomudjenja, mismasom Marksa, Berdjajeva, itd, itd, Rusijom iz vizuretm gusenja evropskih naprednih pokreta 1848. godine, pabircima iz Hauzera i ko zna cega sve ne, sa sve neuspehom sovjetskog eksperimenta i Rusijom kao evropskim zandarmom, zastitnikom evropske reakcije, 1 po defaultu kontrarevolucionarnom silom, itd, itd, to ce uostalom Eraser, Anduril i Rodja mnogo bolje od mene...

To sto je u pitanju KuK institut ni malo ne menja stvar.

 

A Rusijom se ovde bavim(o), onoliko  ;), odbaci samo Korkija  :isuse:  s jedne i Demokratsku Trojkutm :isuse:  :isuse:  :isuse:  s druge strane, ostace po nesto oko cega se moze...

 

Pa sad ja ne bi da kroz hiljadu postova prosejavam bisere od đubreta. Nego ako ima neki duži analitički tekst na srpskom sa ovom temom za koji ti misliš da nije kompletno lupetanje. Ili sam napiši detaljnu analizu i kritiku Gligorova. Možeš je i poslati Peščaniku pa i ovom institutu u Beču. Čisto da im pokažeš kakvog nemača pojma objavljuju.

 

Meni recimo ovo iz zaključaka:

U okviru toga slom trenutnog evropskog poretka u nacionalistički koji bi omogućio odgovarajuće teritorijalno prilagođavanje ruskog sveta.

prilično odgovara onome što vidim u stvarnosti.

Link to comment

Taras Ševčenko se proslavio kao borac za nezavisnost Ukrajine od majke Rusije, mnogo više nego kao umetnik i kulturni radnik", naveo je DSS u saopštenju.

 

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=02&dd=23&nav_category=11&nav_id=1233617

 

Au, pa ovi agenti Ohrane se više ni ne kriju. Sad im je Rusija majka. Ništa Srbija ništa Svetosavlje i velikomučenik Lazar. Pa idite razbraćo kod majke, padnite joj tamo na grudi, neka vas tamo podoji. Život ovde mora da vam je pakao.

Link to comment

Pa sad ja ne bi da kroz hiljadu postova prosejavam bisere od đubreta. Nego ako ima neki duži analitički tekst na srpskom sa ovom temom za koji ti misliš da nije kompletno lupetanje. Ili sam napiši detaljnu analizu i kritiku Gligorova. Možeš je i poslati Peščaniku pa i ovom institutu u Beču. Čisto da im pokažeš kakvog nemača pojma objavljuju.

 

 

 

Na PPP-u si imao mnogo kvalitetnijih postova po pitanju Rusije, Ukrajine i Sirije nego što je tekst Vladimira Gligorova. Ono što se prvo uoči kod Gligorova je jednostranost i vigovska interpretacija istorije što samo pokazuje da je zalutao u oblast za koju nije stručan. To je nedopustivo za nekog ko ima pretenzije da ga javnost shvati ozbiljno, posebno stručna. Ja sam ga video kao ozbiljnog ekonomistu i razumnog čoveka, ne znam šta mu ova kvaziistorijska antiruska naklapanja trebaju.

 

Meni recimo ovo iz zaključaka:

U okviru toga slom trenutnog evropskog poretka u nacionalistički koji bi omogućio odgovarajuće teritorijalno prilagođavanje ruskog sveta.

prilično odgovara onome što vidim u stvarnosti.

 

 

Naravno da ćeš to da vidiš kada gledaš samo finale predstave, kada uzmeš samo u razmatranje posledicu a ne uzroke koje su doveli do toga. Kao kad Gligorov govori o Ukrajini i ruskoj agresiji a ne spominje Desni sektor i ukrajinsko višegodišnje nacionalističko divljanje, zapadne geostrateške i militarističke igre pred vratima Rusije, ili kad spominje intervenciju u Siriji a ne spominje zapadno destabilizovanje celog regiona Bliskog i Srednjeg istoka i sponzorisanje sunitskih ekstremista i diktatorskih zalivskih režima.

Edited by slow
Link to comment

Na PPP-u si imao mnogo kvalitetnijih postova po pitanju Rusije, Ukrajine i Sirije nego što je tekst Vladimira Gligorova. Ono što se prvo uoči kod Gligorova je jednostranost i vigovska interpretacija istorije što samo pokazuje da je zalutao u oblast za koju nije stručan. To je nedopustivo za nekog ko ima pretenzije da ga javnost shvati ozbiljno, posebno stručna. Ja sam ga video kao ozbiljnog ekonomistu i razumnog čoveka, ne znam šta mu ova kvaziistorijska antiruska naklapanja trebaju.

 

 

Naravno da ćeš to da vidiš kada gledaš samo finale predstave, kada uzmeš samo u razmatranje posledicu a ne uzroke koje su doveli do toga. Kao kad Gligorov govori o Ukrajini i ruskoj agresiji a ne spominje Desni sektor i ukrajinsko višegodišnje nacionalističko divljanje, zapadne geostrateške i militarističke igre pred vratima Rusije, ili kad spominje intervenciju u Siriji a ne spominje zapadno destabilizovanje celog regiona Bliskog i Srednjeg istoka i sponzorisanje sunitskih ekstremista i diktatorskih zalivskih režima.

 

 

 

Pa dajte taj  kvalitetan ppp post. Ali ne dnevnopolitički(manje me interesuju trenutna događanja u Ukrajini itd.) nego na genezu ruskih dugoročnjih težnji, na raspetost između modernizma i očuvanja imperije na pitanje kako i zašto nikako ne može da se uklopi sa zapadom itd. 

 

Gligorov u poslednje vreme dosta piše o politici i tzv. geopolitici, bar ono što prenosi Peščanik gde ga jedino i čitam. Naravno nije istoričar moguće je da u mnogo čemu greši  ali baš da je ovo gomila lupetanja mi je malo preterano. Ovo je ozbiljan tekst u kategoriji neke popularne analize pa ako baš toliko ne valja da vidimo koji delovi i zbog čega ne valjaju. 

 

Edit: miš mi radi dvoklik kad jednom kliknem :isuse:  

Edited by Luther
Link to comment

Pa dajte taj  kvalitetan ppp post. Ali ne dnevnopolitički(manje me interesuju trenutna događanja u Ukrajini itd.) nego na genezu ruskih dugoročnjih težnji, na raspetost između modernizma i očuvanja imperije na pitanje kako i zašto nikako ne može da se uklopi sa zapadom itd. 

 

 

 

Šta ako ih nema, tj sve je od danas do sutra? 

 

Modernizam jednako zapad jednako nekakva viša 'datost'?

Link to comment

Šta ako ih nema, tj sve je od danas do sutra? 

 

Modernizam jednako zapad jednako nekakva viša 'datost'?

 

Ako ih nema onda ih nema pa nema šta da čitam.

 

Jeste moderni modernizam=tzv. zapad, videti recimo pod Petar Veliki što se tiče rusa. A nije datost, pre 5000 godina je bio bliski istok. A šta će biti za 5000 godina pojma nemam.

Link to comment

pitanje kako i zašto nikako ne može da se uklopi sa zapadom...

 

A da probas ovako, malo promenis pitanje: zasto se od Rusije ocekuje uklapanje?

Ili, zasto se istorija Rusije, od Petra Velikog do danas posmatra, da ne kazem uslovljava njenom slicnoscu sa zapadom?

I to u tolikoj meri da se vrednovanjetm Rusije vrsi iskljucivo kroz meru/stepen njenog uklapanja: ono dobratm, podobna Rusija vs. losatm Rusija?

 

Mogao je vajni ekonomista da citira na primer i:

И Кутузов отлично знал это и понимал, что такое в устах Вильсона «избавление целого света». Под Малоярославцем должна была, с точки зрения Вильсона, состояться новая попытка «избавления» лондонского купечества, ливерпульских судовладельцев, манчестерских ситценабивников от континентальной блокады, а Кутузов этим не интересовался, и одноглазый фельдмаршал опять обманул все вильсоновские ожидания.

 

Pojasnjenja radi: tokom povlacenja Napoleona iz Rusije, u Kutuzovljevom stabu sedi 1 Englez, Vilson, i navaljuje neprestano da se sa Francuzima bije po svaku cenu, do poslednjeg Rusa ako treba, ne bi li se Napoleon skroz unistio.

Matorog Kutuzova su Englezi proglasili za izdajnika potplacenog od strane Francuza, rovarili protiv njega na svakom koraku, a covek samo nije hteo da se do poslednjeg Rusa bori za interese - ovo mi je omiljen deo - mancesterskih fabrikanata цицовине...

 

Ovaj obrazac se - u razlicitim varijacijama - ponavlja tokom celog 19. veka, dakle perioda konsolidacije i definisanja evropskih velikih sila i njihovih uzajamnih odnosa: od pomenutog Engleza, preko austrijske kuknjave 1848. kada je trebalo spasavati monarhiju od revolucionarnih previranja i pripustanja Rusa da obave posao, preko L'alliance franco-russe, do toliko zloupotrebljavanog Ribentrop - Molotov pakta...

 

Nesto tu debelo skripi i nece biti da je bez nista: naravno, u danasnjoj Evropi u kojoj imamo jednu pitomu Nemacku, stvari izgledaju mnogo benigno. U Evropi posle nemackog ujedinjenja i nastanka nemacke pretnje, pa sve do posle WW2 stvari su izgledale mnogo drugacije.

Da bi se, na primer, posle WW2 dogadjalo i - random - ovako nesto:

 

 Albert_Schnez_zpso656uy3k.jpg

 

Lik se zove, zvao Albert Schnez, evo ga u uniformi Bundesvera, demokratske vojske jos demokratskije Zapadne Nemacke.

General-porucnik, Inspekteur des Heeres, sto je kod Nemaca svake sorte, od Moltkea do danas, uvek bilo zvanje tik ispod nacelnika generalstaba.

U WW2 zavidna i uspesna karijera, 25. Panzergrenadier-Division, a posle rata, 1949. godine, dok se rusevine jos prakticno nisu ni ohladile, glava takozvane Schnez-Truppe, ilegalne  :isuse: vojne formacije, brojne nekih 2,000 oficira i 40,000 ostalih, svi do jednog bivsi pripadnici Wehrmacht i Waffen-SS...

Posveceni, zvanicno i statutarno borbi protiv sovjetske opasnosti: interesantno je da se ni Adenauer ni nemacka vlada nikad nisu zvanicno, javno, jasno i glasno odrekli delovanja ove NVO...

A ni kasnije nemacke vlade se bas nisu pretrgle...

Link to comment

Ako ih nema onda ih nema pa nema šta da čitam.

 

Jeste moderni modernizam=tzv. zapad, videti recimo pod Petar Veliki što se tiče rusa. A nije datost, pre 5000 godina je bio bliski istok. A šta će biti za 5000 godina pojma nemam.

 

Ti vidi pod malo za ovo vreme relevatniju pojavu od Petra Velikog zvanu Donald Tramp pa razmisli još jednom koliko ćemo čekati za novo preseljenje na istok, i to malo dalji. Sigurno ne 5000 god

Link to comment

Biaric je pun sitne francuske buržoazije, čak su oči umorne od gledanja ružnih muškaraca i žena… Inače, može da se kaže da mi je dosadila Francuska, želim da se što pre vratim u kulturnu zemlju – Rusiju, gde ima manje buva, skoro nema Francuskinja...

 

-_-

 

 

Milioni – vi ste. Ali nas je – bez broja.

Protiv nas u boj ko će poći!

Da, Azijati – mi smo! Skitskog soja!

I lakome nam kose oči... Stari svete...

 

A Rusija je – sfinga. Mučeć sebe

Svu svoju crnu krv sad gubi.

I ona gleda, gleda, gleda tebe

I mrzi te, i isto ljubi.

 

Ko krv naša što ljubi, ni u snima

Vi davno niste ljubit znali!

Zaboraviste: takva ljubav ima,

Da, koja ubija i pali!...

 

...Sad hajde k nama! Od strahote ratne

U zagrljaj se mirni vraćaj!

Dok nije kasno, skrijte mače bojne,

O, drugovi! – i budmo – braća!

 

A ako ne, nemamo zašto stati,

Učinit ćemo verolomstvo!

A vreme ide – vas će proklinjati

Budućnost, bolesno potomstvo.

 

Široko mi ćemo se tad razjurit,

Evropu raskrit preda tmušom

Mongola divljih. U vas ćemo zurit

Azijatskom i kosom njuškom...

 

Al – od sad – naše čete vas ne štite,

I same neće u boj poći!

Tad gledat će kako bitke kipe

Te naše kose, uske oči!

 

Ni maknut neće svirep Hun se kada

Zaleti na vas, sejuć mrtve,

I paleć sela, goneć crkvom stada

Na ognju bele žareć žrtve!...

 

Po zadnji put – o, dođi k sebi, svete!

Na bratsko slavlje rada, mira,

Po zadnji put – na bratske gozbe svete

Sad zove varvarska vas lira.

 

 

 

 

SKITI

 

Vas – milioni. Nas – tušta se jati.

Čik da se sukobite s nama!

Da, mi smo Skiti! Mi smo Azijati!

S kosim i žudnim očicama.

 

Za vas – stoljeća, za nas – jedva časak,

Štit drže naše ruke ropske

Između dviju zakrvljenih rasa –

Mongolske i evropske!

 

Vaš stari viganj, stoljećima, bije

Zaglušujući huk lavine,

Više od divlje bajke za vas nije –

Trus Lisabona i Mesine.

 

Već stoljećima, s okom put Istoka,

Vadeć i topeć nam bisere,

Vi se rugate, u čekanju roka

Topovi ždrijela da upere.

 

Evo – rok dođe. I zlo uzlijeće,

Uvreda svaki dan je više,

Vašem Pestumu ni jednome neće

Možda ni traga biti više!

 

Stari svijete! Dok te smrt ne sledi,

I dok se sladiš mukom jetkom,

Zaustavi se, premudar, ko Edip,

Pred Sfinksom s drevnom zagonetkom.

 

Sfinks je – Rusija. Kad klikće, kad zebe

I kada crna krv je plavi,

Gleda i gleda i gleda u tebe

I sa mržnjom i sa ljubavi.

 

Jeste, odavno, vi ljubili niste

Kao što naša krvca ljubi!

Na zemlji ima – to zaboraviste –

Ljubav što žeže i pogubi.

 

Mi sve volimo: hladnih brojki žar

I vidovnjaštva dar božanski,

Razumljiv nam je – i galski um oštar

I sumračni genij germanski…

 

Pamtimo sve: pariskih ulica had,

I Veneciju punu hlada,

I limunovih šuma daleki kâd,

I dimljenje kelnskih gromada.

 

Put nam – njen okus, boja – nije mrska,

Ni sparan smrtni njezin zapah…

I zar smo krivi kad vam skelet hrska

Od naših teških, nježnih šapa?

 

Mi navikosmo, grabeć za dizgine

Konje koje bijes propinje,

Krhati glomazne rtenjače njine,

Slamati otpor u robinje.

 

Dođite k nama! Iz rata užasnog

U miran zagrljaj! Odmah vraćaj

Mač u korice, dok ne bude kasno.

Drugovi! Postaćemo braća!

 

Ako ne – za nas to gubitak nije –

I mi znamo za vjerolomstvo!

Iz vijeka će kleti vas u vijek

Docnije bolesno potomstvo!

 

Po šumama ćemo se i gorama

Što pred ljupkom Evropom stoje

Razmaći široko, okrenuvši k vama

Azijatske gubice svoje!

 

Idite svi vi, idite na Ural!

Mi mjesto čistimo za borbe

Čeličnih sprava, gdje diše integral,

I divlje mongolske horde.

 

Al štit odsad nećemo vam biti,

Odsad nas u bitkama nije!

Uzanim ćemo očima zuriti

Kako samrtna bitka vrije.

 

Nećemo mrdnut – Hun svirepi kada

Stane da pretresa mrtvace,

Pali gradove, u crkve goni stada,

Peče meso bijelog brace.

 

Zadnji put – dođi sebi, stari svijete!

Na bratski pir rada i mira,

Na pir svijetli i bratski zove te –

Zadnji put – varvarska lira!

 

12. januar 1918

 

 

 

Edited by namenski
Link to comment

A da probas ovako, malo promenis pitanje: zasto se od Rusije ocekuje uklapanje?

...

 

Jadan Staljin - bio je maltene primoran na Ribentrop-Molotov, posebno onaj tajni deo o podeli i gazenju istocne Evrope. Steta sto ovdasnji rusofili nisu iskusili malo i tu cizmu. Mozda bi onda bilo malo manje romantike i poetike.

Link to comment

Jadan Staljin - bio je maltene primoran na Ribentrop-Molotov, posebno onaj tajni deo o podeli i gazenju istocne Evrope. Steta sto ovdasnji rusofili nisu iskusili malo i tu cizmu. Mozda bi onda bilo malo manje romantike i poetike.

Steta espresa, al' cu da se primim na tvoju vrtnju jedne te iste muzike i to po ko zna koji put, nema veze, kisa napolju: za vas ce nemacko-sovjetski pakt da ostane nepresusan izvor inspiracije i nadahnuca, mada uvek nekako zaboravite da pomenete sta mu je i kako sve prethodilo.

Koliko si samo ti stvari smuckao u ova 3 reda: pakt, jadnog™ Staljina, zal sto nije zagazio i ovde pa da nas nauci pameti...

 

Inace, sto se tice pakta i podele i gazenja istocne Evrope, pozdravili te Cemberlen, Daladje, Benito i Adolf, eno ti masu iz Minhena grada bijeloga, sa sve Cehoslovackom koja nije doduse bila zgazena, nego onako, fino, kulturno, konsezusom, kako demokratijama i dolikuje, narocito kada se bore za mir u svetu...

 

Sto se romantike i poetike tice, dzaba ti sarkazam: citaj, mozda ti nesto bude ipak malo jasnije, istorija je preozbiljna stvar da bi bila prepustena samo istoricarima, jos manje entuzijastima poput tebe koji se loze na vladajucu modu.

Znas, istoricari imaju obicaj da svakih par decenija ponovo pisu istoriju, promene se okolnosti, drustvena klima, mejnstrim, pa i investitori™, taj rad, dok umetnost koja prezivi stotinak godina ipak da priliku da se neke stvari pogledaju sa raznih strana...

Dakle, citaj i uci, zlo je ko ne zna, a uciti se ne da, sto rece Cika Jova Zmaj :fantom:

Link to comment

Steta espresa, al' cu da se primim na tvoju vrtnju jedne te iste muzike i to po ko zna koji put, nema veze, kisa napolju: za vas ce nemacko-sovjetski pakt da ostane nepresusan izvor inspiracije i nadahnuca, mada uvek nekako zaboravite da pomenete sta mu je i kako sve prethodilo.

Koliko si samo ti stvari smuckao u ova 3 reda: pakt, jadnog™ Staljina, zal sto nije zagazio i ovde pa da nas nauci pameti...

 

Inace, sto se tice pakta i podele i gazenja istocne Evrope, pozdravili te Cemberlen, Daladje, Benito i Adolf, eno ti masu iz Minhena grada bijeloga, sa sve Cehoslovackom koja nije doduse bila zgazena, nego onako, fino, kulturno, konsezusom, kako demokratijama i dolikuje, narocito kada se bore za mir u svetu...

 

Sto se romantike i poetike tice, dzaba ti sarkazam: citaj, mozda ti nesto bude ipak malo jasnije, istorija je preozbiljna stvar da bi bila prepustena samo istoricarima, jos manje entuzijastima poput tebe koji se loze na vladajucu modu.

Znas, istoricari imaju obicaj da svakih par decenija ponovo pisu istoriju, promene se okolnosti, drustvena klima, mejnstrim, pa i investitori™, taj rad, dok umetnost koja prezivi stotinak godina ipak da priliku da se neke stvari pogledaju sa raznih strana...

Dakle, citaj i uci, zlo je ko ne zna, a uciti se ne da, sto rece Cika Jova Zmaj :fantom:

 

Neka ti istoricari objasne razliku izmedju Minchenskog sporazuma koji je propao maltene odmah, i uspesnog Ribentrop-Molotov pakta koji se dobro drzao dve godine. Svejetoisto.

Link to comment
×
×
  • Create New...