Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

kakav elekorat, jel imamo neizabrane eurokrate? imamo

A europarlamenat? To neko bira, molim lepo. Dakle, lažu dušmani. :fantom:

 

Proterati neintegrisane je jedna plemenita dužnos' svakog poštenog kontinentalca. Ionako tamo suverenost nije od naroda već od Gospoda Boga i Njegovom Milošću naimenovane Kraljice Babe čiju suverenu volju izražava Parlament oličen u Zboru sebara i Saboru Vlastele, pa se sebri i ne pitaju mnogo.

 

A i, koliko vidim, planira se solidna liferacija. :whistle:

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

ali "...having in mind the potential secession of the UK from the EU" :D

 

Ima jedna osoba iz Srbije, kad je njen direktor tamo nagovarao da glasa za Brexit, ona mu je rekla "ja sam iz Srbije, mi ne volimo secesioniste". Ovaj bio u fazonu - kakva secesicija, o cemu pricas? Well...

Link to comment

 

ИНТЕРВЈУ: ФЈОДОР ЛУКЈАНОВ, ПРЕДСЕДНИК РУСКОГ САВЕТА ЗА СПОЉНУ И ОДБРАМБЕНУ ПОЛИТИКУ
И Путин и Трамп мрзе политичку коректност
Прва фаза односа двојице лидера личиће на детант с почетка седамдесетих година, када су на власти били Брежњев и Никсон. Тада су обе стране схватиле да би требало смирити напетост

 

Аутор: Милош Ђорелијевски четвртак, 01.12.2016. у 11:05

 

Председник руског Савета за спољну и одбрамбену политику Фјодор Лукјанов спада у ред ретких аналитичара који о сложеним питањима говоре једноставним речима. У разговору за „Политику”, Лукјанов оцењује да би Русија уплитањем у традиционалне балканске нетрпељивости добила само главобољу, али анализира и међународне односе након победе Доналда Трампа на председничким изборима у САД.

 

Председник Русије Владимир Путин је на дан победе Трампа фотографисан са чашом шампањца. Постоје ли разлози за славље у Москви?

 

Чаша шампањца је класичан новинарски трик. Путин је примио новоименоване амбасадоре и уобичајен протокол подразумева шампањац. Он није наздравио победи Трампа, него амбасадорима.

Путин је, свакако, задовољан избором Трампа, ако ни због чега другог, онда зато што је Хилари Клинтон дала много грозних изјава против Русије и Путина, а у овој кампањи је заправо користила Русију и Путина за напад на Трампа повезујући их поруком да Трампова победа значи Путинову победу. Ако се тако посматра, онда је Путин заиста победио и има разлога да наздрави шампањцем.

 

Није довољно јасно шта би то могло да споји или приближи Трампа и Путина?

 

Путин је задовољан избором Трампа, јер се тиме отворила могућност окретања новог листа коју би требало искористити, веровали Трампу или не. Путин и Трамп нису исти али деле однос према политичкој коректности – обојица је мрзе, али из различитих разлога. Са Путинове тачке гледишта, политичка коректност је темељ лоших односа Русије и САД, јер је све кренуло низбрдо од када се ствари не називају правим именом, чиме је онемогућен искрен дијалог. Политичка коректност је често друго име за лицемерје и дупле стандарде. Ствари су од деведесетих добиле другачије називе, па тако није рат него хуманитарна интервенција, није ширење НАТО-а него ширење мира и безбедности, иако добро знају да ширење НАТО-а веома узнемирава Русију – Путин држи да ће Трамп, који презире политичку коректност и често је потпуно политички некоректан, бити бољи преговарач.

 

На међународној медијској конференцији у Москви рекли сте да је у хладном рату био сукоб око тумачења чињеница, док је сада сукоб око самих чињеница. Може ли се садашња ситуација упоредити са хладним ратом?

 

Мислим да ће прва фаза односа Путина и Трампа личити на детант с почетка седамдесетих година, када су на власти били Брежњев и Никсон. Тада су обе стране схватиле да би требало смирити напетост.

 

Да ли је у Сирији могућ војни сукоб Русије и САД?

 

Не, сматрам да није вероватан. Мислим да би Трамп могао да значајно промени политику САД на Блиском истоку у смислу видног повлачења Американаца, тако да ће односи бити мање ризични са Трампом него што би били са Хилари Клинтон.

 

Шта земља попут Србије може да очекује у новим светским околностима?

 

То зависи од тога како тумачите интересе ваше државе и како видите своју будућност. Модел који се донедавно чинио нужним налагао је да Србија, као и друге мале и средње европске државе, мора да се прилагоди правилима Европљана и Американаца. Прилично контроверзно, али то је био ваш избор. Сада је врло нејасно, јер ако претпоставимо да ће се читава конструкција Запада темељно променити, велико је питање да ли је разумно покушавати да се укрцате а не знате где је последња станица воза. Интерес Америке и Европе за Србију и Балкан могао би да се смањи и тада ће пред српском владом бити тешко питање да мудро процени последице догађаја у годинама и деценијама пред нама како би одлучила у који воз да уђе или да не уђе ни у један. 

 

Очекујете ли да ће српске власти увести санкције Русији?

 

То је ствар суверене одлуке Владе Србије, али мислим да би у овим околностима било веома чудно да се Србија придружи санкцијама

 

Да ли у Русији постоји план о проширивању утицаја у источној Европи и привлачењу нових савезника, често се чује „од Ердогана до Орбана” и каква би била улога Србије у томе? Да ли је Русија заинтересована за западни Балкан?

 

Наравно да је јесте. Постоји дуга традиција привржености том простору, а постоје и снаге које верују да би Русија требало да покаже Европљанима и Американцима да је време у којем је изгурана одатле не само прошло, него и да се Русија враћа. Истовремено, не мислим да су таква осећања преовлађујућа нити на врху приоритета руског руководства. По мом личном мишљењу, невезано од званичних државних ставова, за Русију би било екстремно опасно ако би се упустила у традиционалне проблеме на Балкану, па и у источној Европи, не би ли се осветила за повлачење током деведесетих. Можда сам превише циничан, али тамо се не може добити ништа осим главобоље, нажалост, и то важи не само за Русију, него за све. Моје мишљење је да Русија не би требало да буде превише активна него да учествује економски и помогне, ако вам је потребно, у одржавању стабилности. Дубље упуштање било би неразумно, првенствено јер би одвукло пажњу, новац и ресурсе од главног циља, а ја сам уверен да би главни циљ Русије требало да буде померање на исток.

Edited by slow
Link to comment

Ah kako je to samo slatko - mi probleme ne mozemo da vam resimo, ali pazite sta radite, jutro je pametnie od veceri, ne valja lomiti preko kolena. 

 

+1

 

Mislim, argument je, nemojte se integrisati u zapadni poredak, jer ce se on mozda raspasti

 

Pa to vazi za svaki poredak, a ako se zapadni poredak zaista raspadne, bici kud koji mili moji, reset na 0, svejedno da li cemo tada biti deo tog poretka koji se raspada ili samo usko vezani za njega kao danas

 

Fazon je u tom sto ne postoji alternativni poredak koji Rusija nudi, pa da se kaze da bi u slucaju raspada zapadnog poretka izgubili vreme koje bi smo sada mogli da iskoristimo da se integrisemo u ruski poredak. I ne samo da ne postoji alternativni poredak koji Rusija nudi Srbiji, vec nikome, osim zemalja u svom neposrednom susedstvu koje su nekada bile u istoj drzavi kao i Rusija (rusko carstvo, SSSR) i sa kojima je Rusija vec dobrano integrisana (govorim naravno o Evroazijskoj uniji). Rusija zna sta nece, ali nije bas sigurna u to sta hoce (osim kada je u pitanju njeno susedstvo - koje definitivno zeli da priveze za sebe koliko je god moguce i da u njemu dominira u svakom pogledu). Zato Rusi samo ,,kvare" igru Zapadu gde mogu - u Siriji, u Srbiji, u CG, u Bosni, u istocnoj Aziji, i gde god vec stignu. Ali sustinski, ne grade nista.

Link to comment

Ma da. Ovo je, recimo, iskreno misljenje (cenim) i...prilicno tacno

 

 

 

Можда сам превише циничан, али тамо се не може добити ништа осим главобоље, нажалост, и то важи не само за Русију, него за све.

 

medjutim, to je misljenje sa kojim mi konkretno nemamo sta da radimo. 

Link to comment

 

 

+1

 

Mislim, argument je, nemojte se integrisati u zapadni poredak, jer ce se on TADA(M!) raspasti

 

 

Tockici su zardjali, nema ni potrebe da se guraju klipovi... ako integrisu Srbiju dovoljno ce nauljati da se taj projekat strmoglavi u Atlantik. Kao sto je Ukrajinska integracija potopljena kod Sevastopolja a Turska pod Kurdistanom. Who's next?

 

Da ne grade, grade. Mada i ne moraju, Rusija je veca od cele Evrope i samozadovoljava se bahato (znaju nesto o tom terminu Dacic, Seselj..).

Koliko % Azije ima projekte okrenute istoku (istok istoka je Amerika)? Eto, Rusija se "interesuje" zapadom (Srbijom, Bugarskom, Baltikom) koliko i EUSNata istokom: Gruzijom, Jermenijom, Azerbejdzanom...

 

Balans je osnova pravilne real politike jer peace through strength easily enough becomes peace through war.

 

 

 

...poslato sa prinudnog...

Link to comment

Ah kako je to samo slatko - mi probleme ne mozemo da vam resimo, ali pazite sta radite, jutro je pametnie od veceri, ne valja lomiti preko kolena. 

 

+1

 

između onih koji prave probleme i onih koji ne mogu te probleme da reše...

Edited by slow
Link to comment
×
×
  • Create New...