Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

i mozda je, zapravo, na jedan specifican ruski nacin, proces paralelan sa sirim drustveno-politickim procesima u (prvo)zapadnom svetu. al ne mogu sad elaboriram :D

Link to comment

nije to salto mortale nego podrška percipiranoj stabilnosti sistema.

 

Nema percipirane stabilnosti sistema bez opipljive ekonomske stabilnosti. Kod autora je ta percepcija stabilnosti plebsa nastala manipulativnim radnjama same elite ex nihilo a ne poboljšanjem ekonomskog položaja. Preskočio je ključan deo.

Link to comment

Pa da, ali je ekonomsko poboljsanje doslo i kao rezultat stabilizacije sistema kojeg je ucvrscivanje Putinove vlasti jedan od (vaznijih) izraza

Putin nije promenio bitno autoritativni stil vladanja jeljcinovske ere ali je uspešno izvršio parcijalnu redistribuciju bogatstva koje je ranije bilo koncentrisano u rukama malog broja ljudi iz najbližeg okruženja. Poboljšanje ekonomskog statusa plebsa je bio ključan momenat društvenog dogovora elite i naroda i prećutnog plebejskog aminovanja zaustavljanja daljih političkih reformi od strane političke elite. Svi su imali neki interes od toga. Plebs ekonomski, elita politički.

Edited by slow
Link to comment

s tim da je putin imao veliku korist od rasta cena nafte što je omogućilo, u drugoj polovini 2000-ih, značajan rast socijalnih davanja i državnih ulaganja, odnosno mogao je da poltičke dilove potkrepi davanjima plebsu.

Edited by Prospero
Link to comment

Zanimljivo će biti šta će se dešavati dalje, sad kad je nafta ispod cene koja je garantovala taj prećutni društveni dogovor. Ne verujem da će doći do velikih lomova čak ni na dužim stazama jer je uspostavljen određeni nivo poverenja koji kratkoročne ekonomske fluktuacije ne mogu da naruše. Trust game.

Link to comment

Mislim da je moguće gledati transformaciju iz jeljcinovske u putinovsku eru kao jednu savremenu buržoasku revoluciju (ili bar (re)nacionalizaciju) usmerenu protiv "barona". Međutim sve neliberalne takve "revolucije" nose u sebi određene opasnosti. U jednom momemntu izgledalo je da će Putin poslužiti kao katalizator procesa koji će osloboditi unutrašnje, pre svega proizvodne, snage društva. Međutim on je iskoristio povoljne makroekonomske okolnosti da učvrsti ličnu svlast, a novi društveni konsenzus formira na identitetskim poljima. I u tom smislu je unutrašnja retradicioalizacija društva mnogo opasnija od bilo kakve spoljne agresivnosti koja se u konkretnoj kostelaciji međunarodnih odnosa može ultimativno tumačiti ovako ili onako tj kao akcija ili reakcija.  Ali osnovno je - Rusija je ponovo(i dalje?) iznutra neslobodna.

Edited by MancMellow
Link to comment

Zanimljivo će biti šta će se dešavati dalje, sad kad je nafta ispod cene koja je garantovala taj prećutni društveni dogovor. Ne verujem da će doći do velikih lomova čak ni na dužim stazama jer je uspostavljen određeni nivo poverenja koji kratkoročne ekonomske fluktuacije ne mogu da naruše. Trust game.

Prije bih rekao da je za dobrih godina učvršćena represivno-propagandna struktura koja će ga držati na vlasti i kada mašinka počne trokirati.

 

Naći će se drugi krivci, osim toga Putin uvijek može žrtvovati oportuno i pažljivo izabranog boljara na oltaru narodnog gnjeva. Bitno je da opozicija iscijeđena od novaca, odsječena od javnosti te na druge načine devastirana. Volođa do bar 2035., naš dragi frn'82 uopće ne treba biti u brizi, ne znam zašto misli da će Pućuška propast ako se za njega ne izađe na megdan na PPP-u

Link to comment

kad bi se demokratizovale (svaka prema svojoj meri) raspale bi se i rusija i kina i sad. previse je faktora razlicitosti da bi ih drzali zajedno, u situaciji kada je globalizovan protok novca i radne snage.

Edited by Takeshi
Link to comment

Prije bih rekao da je za dobrih godina učvršćena represivno-propagandna struktura koja će ga držati na vlasti i kada mašinka počne trokirati.

 

Naći će se drugi krivci, osim toga Putin uvijek može žrtvovati oportuno i pažljivo izabranog boljara na oltaru narodnog gnjeva. Bitno je da opozicija iscijeđena od novaca, odsječena od javnosti te na druge načine devastirana. Volođa do bar 2035., naš dragi frn'82 uopće ne treba biti u brizi, ne znam zašto misli da će Pućuška propast ako se za njega ne izađe na megdan na PPP-u

 

Autoritarni rezim zavisi i od sposobnosti autoritaraca da ga odrzavaju, a playbook uklljucuje te opste poznate mere koje si sam naveo ali i odredjeni nivo sposobnosti mora da postoji, a ako ne postoji, ode rezim.

Pogledati pod Venecuela - unutrasnji legitimitet tog rezima je sada nepostojeci, a sto, recimo, nije slucaj sa Rusijom ili Ekvadorom.

 

U tom smislu Rusi sigurino  imaju visedecenijsko iskustvo upravljanja autoritarnim rezimom, a koje se ne svodi samo na propagandna sredstva i golu silu.

Link to comment

Autoritarni rezim zavisi i od sposobnosti autoritaraca da ga odrzavaju, a playbook uklljucuje te opste poznate mere koje si sam naveo ali i odredjeni nivo sposobnosti mora da postoji, a ako ne postoji, ode rezim.

 

Hm, mislim da znam jednu drzavu ciji slucaj se kosi s ovom teorijom :D

Link to comment

Hm, mislim da znam jednu drzavu ciji slucaj se kosi s ovom teorijom :D

 

Rekao bih, dve - tip sa smesnom frizurom i matoran od 90 leta (Zimbabve), i svaka je slucaj za sebe.

 

Ali, dve ekstremne tacke u moru drugacijih observacija samo traze da se objasne specificnosti te dve tacke, dok teorija moze da objasni ostale slucajeve.

Link to comment

Pogledati pod Venecuela - unutrasnji legitimitet tog rezima je sada nepostojeci, a sto, recimo, nije slucaj sa Rusijom ili Ekvadorom.

Išao sam malo pogledati, čini mi se da je Presidente El Busero Maduro i dalje vrlo čvrsto u sedlu.

logo_derecha.png

 

Bilježi i velike uspjehe.

banner_clap.png

Mora da je čak i takav ipak osposobio neki drž-me-u-sedlu-i-na-grbači aparat....

Sakrij se, truli disrespekteru....

 

Uh, zaboravio sam da ne živiš ni u Venezueli ni u Rusiji. Ah, well..

Link to comment
×
×
  • Create New...