Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

ali je glavni pokazatelj izlaznost, u moskvi i peterburgu oko 30%

Slijedi zakonska obaveza glasanja na sljedećim izborima, da neb neki pokvareno-truli zapadnjaneroski mondijalist reko da fali demokracka™ legitimacija™. Ako može Australija, može i Rusija, reći će RT!

Link to comment

Tacno je da je Rusija sa Putinom usla u milosevicevskutm fazu: ali je takodje tacno i da za Rusiju vazi 1 geostrateski aksiom, a taj je da ona samom svojom masom i gravitacijomtm, ostale elemente kao sto su kultura, istorijsko secanje, itd, itd, i da ne pominjem, ima i mora da zastupa i brani ono sto se uobicajeno zove drzavnim/nacionalnim interesom.

Zato bi dezurni demokratoljubitm morali itekako da u obzir uzmu cinjenicu da bi se Rusija, sve da je demokratskatm koliko i 1 Svedska ili cak 1 Amerikatm, ponasala identicno kao pod Putinom, Breznjevom, Staljinom ili bilo kojim od sveruskih imperatora.

Zabluda je da bi demokratska Rusija bila prihvacena od recimo Poljske, takoreci prigljena na grud demokratsku: uostalom, demokratija i pratece pojave nisu nikakva garancija da se nece praviti sranja po svetu: ko ne veruje neka pogleda Ameriku.

Zabluda je i da je uvodjenje demokratije i zbacivanje diktatora recept za stabilnost i prosperitet, narocito kada se to radi uz podrsku sa strane, ponekad bombama i sankcijama: zapadne politicke doktrine bi morale sto pre i sto efikasnije da preispitaju definiciju podobnog/prihvatljivog diktatora i/ili populistickog vodje jer u suprotnom rizikuju mnogo vise nestabilnosti od kolicine koju su spremni, a bogami i sposobni da svare.

Link to comment

Da su se prema Rusiji ponasali kao prema partneru onda kad je bila na kolenima i priznala poraz umesto sto ste pisali po njima i gazili ih, ne bi sad imao iz njihove tacke gledista veoma opravdanu natofobiju i ne bi imao Putina. Sjebali ste stvar, sad kusajte, ko vas jebe kad ste debili.

 

 

ovo je 1/1 moje misljenje. zapad ako hoce da kontrolise rusiju na odgovarajucem nivou i izvlaci sirovine, kadrove i trziste treba da ih tapse po ramenu i ometa suptilno, gazenje moze da prouzrokuje samo kontraefekat. rusi su bili skroz pro-west posle raspada sssr-a (been there seen that), ali sada vise nisu jer im se zapad smucio svojim ponasanjem i predrasudama. ja ih skroz razumem sto se toga tice. oni ne vole putina u lokalu, ali kad je protiv zapada uz njega su.

Link to comment

lolz

 

Ovde se mesa demokratija i liberalisticko ponasanje Americkog SD-a izabranog ruljom demo(n)kratnih massmedijski inteligentno navodjenih korporacija.

 

O Ruskoj demokratiji koja isplivava iz budjavih mozgova istih korpo(pe)rativaca nema smisla ni govoriti.

 

 

:gimmeabreak:

 

 

 

...poslato sa prinudnog...

Link to comment

Jebem mu mater, ako je 2016. opozicija Putinu Grigorij Javlinski i Jabloko, onda stvarno u kurac. Gde su i šta rade Jegor Gajdar i Analolij Čubais?

Čubais je predsjednik uprave nekad državne korporacije, a sada ОАО «Роснано» i uglavnom ga boli tuki, a Gajdara isto boli tuki pošto je pokojni skoro pa 7 godina.

Edited by apostata
Link to comment
  • 3 weeks later...

 

U očekivanju Nobelove nagrade za književnost, dobitnica prošlogodišnje nagrade, bjeloruska novinarka i spisateljica Svetlana Aleksijevič za RSE govori o jačanju militarizma u Rusiji, stanju u svijetu, te svojim novim projektima.

 

Kao i velika većina svjetske javnosti, Svetlana Alekijevič sa užasom promatra strahote rata u Siriji.

 

"Za umjetnika je to nepodnošljivo spektakl", kaže ona.

 

Aleksijevič je Nobelovu nagradu 2015. osvojila za "polifono pisanje" u kojem je "istraživala traume u Sovjetskom Savezu nakon Drugog svjetskog rata. Njeno pisanje, istaknuo je Nobelov komitet, je spomenik patnje i hrabrosti u našem vremenu.

 

Sada je ona posebno uznemirena jer vidi da Rusi slave svoju vladu i hvale je zbog njene agresivne vanjske politike.

 

"Imamo militarističku kulturu. Mi smo ratnici. Nemamo nikakvu drugu povijest. Ili smo se pripremali za rat ili smo ratovali. I tako je taj militarizam otkočio sve naše psihološke kočnice", kazala je.

 

Ruska aneksije ukrajinskog Krima i otvorena podrška separatistima u istočnoj Ukrajini je neshvatljiva, kaže književnica, jer "bez Ukrajine Rusija ne postoji u onom carskom, imperijalnom smislu na koji se stalno poziva".

 

Njen odnos prema "ratu u Ukrajini" je jasan i nedvosmislen.

 

"Ja sam na ukrajinskoj strani, to je okupacija jasno i glasno", poručuje cijenjena bjeloruska književnica.

 

Sirija je, međutim, "negdje daleko i ljudi to apsolutno ne razumiju".

 

"Neshvatljivo je čak i za mene, koja sam pročitala (Lava) Tolstoja i (Fjodora) Dostojevskog i također (Ericha Mariu) Remarka i koja prati politiku i koja je izučavala sovjetski narod i njihovu povijest posljednjih trideset godina. Sada je u Rusiji zastrašujuće upaliti televiziju. Ili ćeš vidjeti neki novi ratni brod, neki novi tenk ili novi avion", riječi su Svetlane Aleksijevič.

 


Aleksijevič vidi oštru razliku između današnje Ukrajine i Rusije. Ukrajina, kaže ona, "gleda prema budućnosti, a "Rusija, se naprotiv, koprca u svojoj prošlosti".

 

Povijesno gledano, Rusi su čeznuli za "velikom idejom" koja im odvlači pogled od siromaštva i čini ih da se osjećaju dijelom nečega velikog. Potraga za takvom idejom davi današanju Rusiju i to je vrlo opasno.

 

"Vrlo je važno da cijeli svijet prihvati ideju koja je vama toliko potrebna. Ideju možete ubijati, ali ljude ne. Nadam se i uvijek ponavljam da nas mržnja neće spasiti. Samo ljubav. Razgovor jednih s drugima", ističe književnica.

 

Aleksijevič ovih dana mnogo razmišlja upravo o ljubavi.

 

"Sada pripremam dvije knjige. Jedna od njih je o ljubavi, u kojoj muškarci i žene govore o ljubavi. Druga je o starosti i smrti, kada osoba napušta ovaj život, o čemu razmišlja? Te stvari me sada zanimaju", kaže Svetlana Aleksijevič.

Link to comment
×
×
  • Create New...