Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

Ima valjda nešto veze i kakve se poruke šalju - kad se ruše spomenici boraca protiv fašizma u ww2 to je jedna poruka, a kad se slavi dan pobede nad fašizmom to je druga. To je ravan o kojoj govorimo ovde.

Pa i Ukrajina slavi dan pobede nad fasizmom.

Link to comment

Malo cudno ga slavi...

Slazem se ali slave ga cudno i oni koji u isto vreme cerupaju susednu zemlju. Problem je sto te ideologije danas ne dolaze zamotane u nacisticku zastavu vec u nacionalne zastave i ne dolaze sa pricom o jevrejskoj zaveri i visoj rasi vec sa pricom o "tradicionalnim i porodicnim vrednostima" iza cega se krije netolerancija prema razlicitim drustvenim grupama. Ako pitas ove domace fasiste kod nas mahom svi ce ti reci da su antifasisti i da vole Rusiju i Putina a sa druge strane "Ubija zakolji...".

Link to comment

Slazem se ali slave ga cudno i oni koji u isto vreme cerupaju susednu zemlju. Problem je sto te ideologije danas ne dolaze zamotane u nacisticku zastavu vec u nacionalne zastave i ne dolaze sa pricom o jevrejskoj zaveri i visoj rasi vec sa pricom o "tradicionalnim i porodicnim vrednostima" iza cega se krije netolerancija prema razlicitim drustvenim grupama. Ako pitas ove domace fasiste kod nas mahom svi ce ti reci da su antifasisti i da vole Rusiju i Putina a sa druge strane "Ubija zakolji...".

Nista ja nikog ne pitam, samo pokusavam da gledam.

Jos davno u dubinama topika o Ukrajini i ovog ovde rekao sam sta mislim o Putinu i danasnjoj Rusiji, necu da se ponavljam.

Ipak, potpuna negacija sovjetskog nasledja i doprinosa pobedi nad Nemackom/nacizmom, nekriticna rehabilitacija Bandere, potpuno naleganje i pristajanje na prozapadne pokusaje revizije WW2, njegovih rezultata, znacaja i doprinosa pojedinih saveznika su ipak nesto malo gore nego sav pre svega neukus i skorojevicizam ruske parade.

Kao zemlji koja je mozda najvise postradala u WW2, Ukrajini je danas mesto u Moskvi, mislim na proslavu: sigurno joj nije mesto uz Poljake, jos manje uz Zapad, ali kad stvari vec stoje kako stoje bolje neka uopste ne proslavlja nego da proslavlja uz novopoljska sekundiranja o Ukrajini koja je oslobodila Ausvic.

Link to comment

Znas kako Ukrajina je u velikom problemu jer sa jedne strane je kao deo SSSRa ucestvovala u pobedi nad fasizmom i kao sto si rekao podnela ogromne zrtve a sa druge strane dozivljava taj isti SSSR kao negativnu pojavu u svojoj istoriji. Kao i ostale drzave SSSRa ima tu frustraciju sa kojom ne zna kako da se izbori. Spomenik Sovjetima u Becu stoji bez ikakvih problema jer Austrija nije imala taj problem. Ja sam stava da istorijske spomenike ne treba dirati u promenama ideologije.

 

Ukrajini nikako nije mesto u Moskvi sve dok Moskva sprovodi agresivnu politiku prema Ukrajini. Kad to vreme prodje onda ce bas kao i pre 10 godina svim saveznicima biti mesto u Moskvi. Sve dok je Putin tamo na vlasti niko ko drzi do sebe nece ici. Ici ce razne Severne Koreje, Venecuele i Srbije. Ici ce Grci da prose. I ici ce Kinezi kao diplomatski potez.

Link to comment

Daj bre ne zajebavaj, naravno da Ukrajina nece i ne treba u Moskvu, problem je u tome sto se previse prima na neke druge stvari.

Da je ikome, ko sto nije, do proslave jubileja pobede nad nacizmom/Nemackom, stvari bi se resile ocas posla: ovako svi politizuju, koriste jubilej u takozvane dnevnopoliticke svrhe, jednom recju seru isto onako kao sto su se Zapadni saveznici 1995. posrali i to u sred Moskve, po Rusima, kad su ono demonstrativno prisustvovali samo delu parade, sve se uzasavajuci od ruskog militarizma.

Nema ovde, ni na jednoj strani, prave proslave, podsecanja i secanja, u toku je jos jedno boksovanje na dnevnopoliticke teme, Rusi gube iz prostog razloga sto ce im se sada sa svom onom takozvanom vojnom tehnikom gvozdjurijom spocitavati svastanesto, od militarizacije, fasizacije, nacionalizma, putinizma, itd, itd, vetar u ledja dobice oni koji ce samo da nastave da tvrde da u WW2 nije bilo kako je bilo i ostacemo tamo gde smo i bili.

Rusi ce, oni takozvani obicni, da dobiju jos jednu potvrdu omalovazavanja njihovih zrtava i njihovog doprinosa, razni Andurili ce da nastave da guslaju o izdanoj Poljskoj, nedovoljno snabdevenoj Nemackoj, mudrom Zapadu koga je 1940. sahranila sovjetska pomoc Nemackoj, takozvana Evropa ce da vise drzi do dana borbe protiv svih totalitarizama, onog 24. avgusta 1939. valjda, nego do Dana pobede, kraj septembra 1938. godine ce ostati zaboravljen i sve zaboravljeniji i tako to i tako redom.

 

Tradicija je cudna stvar: u svesti Rusa je poslednja 2 veka vojna parada sinonim za velike proslave ove vrste, u tome uostalom nisu usamljeni bar sto se Kontinenta tice jer i Francuzi, naime, paradiraju u slicnim prigodama.

Nemci srecom ne, mada ko zna, kako je pocelo, za koju godinu...

Da je kao sto nije, Rusi su imali priliku da se delimicno manu paradiranja sa gvozdjurijom i da se dohavte koreografije, nesto slicno Francuzima prigodom 200 godina Revolucije, ima to tamo ko da uradi kako treba, ima s cim, ima i s kim.

A bogami ima i zasto.

Link to comment

Pa i Ukrajina slavi dan pobede nad fasizmom.

 

A ipak su im javili da nije u pitanju bila agresija na Njemačku?

Edited by Cort0 Maltese
Link to comment

Kaže da svako ko je čitao istoriju zna da je soboslikar kao svoj prvi prioritet bio postavio oslobođenje svih ljudi od komunističkih okova i Staljinove diktature.

Link to comment

.

Da je kao sto nije, Rusi su imali priliku da se delimicno manu paradiranja sa gvozdjurijom i da se dohavte koreografije, nesto slicno Francuzima prigodom 200 godina Revolucije, ima to tamo ko da uradi kako treba, ima s cim, ima i s kim.

A bogami ima i zasto.

 

od '95 do pre nekoliko godina parade su bile bez gvozdjurije. ja sam presao u moskvu u junu '95 i secam se da mi je cale rekao da sam baksuz, jer je tog maja bila poslednja parada sa teskom tehnikom

Link to comment

od '95 do pre nekoliko godina parade su bile bez gvozdjurije. ja sam presao u moskvu u junu '95 i secam se da mi je cale rekao da sam baksuz, jer je tog maja bila poslednja parada sa teskom tehnikom

Сетио се и ја тога, мислим чак, нисам сигуран, да су неке параде тог доба одржаване одвојено, у два дела - условно традиционални на Црвеном тргу, и модеран не сећам се где беше и то баш као последица услова западних политичара да се одвоји, направи разлика између прославе и демонстрације војне моћи.

Кад кажем традиционално мислим на појаву војника у униформама из рата, музику, заставе, ветеране, и то је изгледало - мени барем - одлично и примерено.

Овако, јебем ли га, нисам сигуран да је демонстрација војне моћи и таламбасање прави начин ни за обележавање јубилеја ни за поруке које се тичу текуће политике.

Link to comment

ja mislim da ce to jos nekoliko godina i da ce opet preci na pesadiju. paralise se grad na nedelju dana, u moskvi je i ovako problem sa guzvama, a pocetkom maja je haos. mozda bude pesadija i samaljoti npr, to je neko kompromisno resenje po meni. 

Link to comment
×
×
  • Create New...