Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

Ahahah, da, trebali su da se zaduže na tržištu kapitala. Dobar dan, mi trenutno ratujemo sa nacistima i fali nam još par milijardi za avione, pa ako bi moglo sa kamatom ispod 5%. Lend lease je nastao kada su Britanci bukvalno ostali bez keša. Podsećam te da su pored svojih kasnije preuzeli i sve francuske narudžbine iz SAD. Platili su svojim zlatom iz Južne Afrike, izvadili novac iz svojih dugoročnih investicija, prodavali britanske kompanije u SAD ispod cene. Odoleli su pritiscima da flotu pošalju u Kanadu. 

 

Rekao si da Nemacka nije imala para a ja ti odgovaram da i Britanija nije imala kesa pa je nekako platila i narucivala o SAD sto sada potvrdjujes. Prema tome, pada ti argument jer uvek postoji nacin.

Btw. negde sam procitao da vecinu materijala koji je Nemacka dobila od SSSR-a izmedju 1939. i 41. (dakle, naftu, fosfate, psenicu, mangan, celik, gumu), zapravo nije ni platila posto im je Staljin dao na odlozeno.

Link to comment

četvrto - i zašto mi o tome raspravljamo ... jesam li ja negdje negirao značaj američke pomoći? Nisam. A jesi li ti nedavno napisao ovo:

 

U čemu je onda problem?

 

Hajd' da vidimo ovo.

 

Uvoz Njemačke iz SSSR-a1940: januar  - 18,5 hiljada tona

                                                  februar - 29,0 hiljada tona

                                                  mart      - 22,0 hiljade tona

                                                  april      - 35,0  hiljada tona

                                                  maj       - 50,0 hiljada tona

                                                  juni       - 80,0 hiljada tona

                                                  ---------------------------------

                                                  za prvih  6 mjeseci              - 234 hiljade tona

                                                  u sledećih 6 mjeseci 1940. - 424 hiljade tona

                                                  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                                                ukupno - 658 hiljada tona, što je negdje oko oko 2,1% sovjetske proizvodnje nafte 1940.

 

 

 

Hajmo dalje.

 

Iz sopstvenih naftnih izvora 1940. Njemačka je dobijala 720 hiljada tona

                                                     -  iz austrijskih izvora  354 hiljade tona

                                                     -  iz poljskih izvora  124 hiljade tona

                                                     -  sintetički ekvivalent nafte 2,5 miliona tona

                                                     -  uvoz iz Rumunije  1,1 milion tona                                                

                                                     -  ratni plijen iz kampanje na zapadu 795 hiljada tona

                                                     -  uvoz iz SSSR-a 658 hiljada tona

                                                     ------------------------------------------------------------------

                                                      ukupno: 6,25 miliona tona, od čega na uvoz iz SSSR-a otpada 10,5%

 

 

A informacije radi vermaht je u drugoj polovini 1941. potrošio 2,3 miliona tona nafte, a od 22 juna '41. pa do kraja rata (zajedno sa mornaricom i vazduholovstvom) 16,9 miliona tona.

 

Jos jednom, u oceni ucesca Sovjeta u pobedi nad nacistima i u oceni znacaja pomoci se ne razlikujemo.

Sto se tice podataka, hvala na pregledu - ako uzmes cini mi se citavih 900K tona od 1939-41. i pogledas koliko su potrosili u drugoj polovini 41' ili 40' u Francuskoj, to nije malo. Ne zaboravi, potrosnja kuci im je bila isto tako vazna jer se Hitler na pocetku najvise plasio nove pobune kuci kao 1918. Zato je i uvoz psenice iz SSSR-a odigrao vaznu ulogu da se izbegnu restrikcije.

Takodje, treba dodati tome i ostale stvari poput celika, mangana i gume koji su u to vreme bili uzasno deficitarni u Nemackoj a snadbevanje nikako nije bilo zagarantovano pre napada na Francusku.

I na kraju, veliki deo svega toga cini mi se nisu ni platili jer kompenzacija nije isla samo transferom technologije nego na odlozeno placanje.

Edited by Anduril
Link to comment

Više da bi pokazali™ da nije društveno poželjno da svaka budaletina skrnavi spomen obeležja ww2. Sad, nama to može da se ne sviđa i možemo da smatramo da su Rusi zaostali tupsoni i da je oberučke prihvatanje ovakvih performansa najbolji način da se takvi gilipteri nauče demokratskim vrednostima - ali sve to ne znači da će nas oni poslušati. Oni rade onako kako misle da treba da rade.

 

Ma daj, jesi li video snimak? Spomenik je deo pozadine. Ples i nacin na koji su obucene uopste nije posebno vulgaran. Uopste ne sticem taj utisak skrnavljenja spomenika ili bilo kakve takve namere. Na kraju krajeva ja bih to radje tumacio kao da su pre 70 godina ljudi ginuli da bih danas ta deca mogla slobodno tu da igraju. Cak i da je trebalo da se kazne, to da idu u zatvor zbog toga je suludo. Novcana kazna bi bila sasvim OK. Jednostavno ovo je pokazivanje misica drzave koja polako zastranjuje.

Link to comment

sad odgledao snimak. nema tu nista provokativno, ovako igraju deca diljem planete. da se ovako nesto desilo u britaniji, najverovatnije bi sledile pohvale devojcicama koje nisu zaboravile zrtve rata i na svoj nacin ih se secaju. 

Link to comment

Ma daj, jesi li video snimak? Spomenik je deo pozadine. Ples i nacin na koji su obucene uopste nije posebno vulgaran. Uopste ne sticem taj utisak skrnavljenja spomenika ili bilo kakve takve namere. Na kraju krajeva ja bih to radje tumacio kao da su pre 70 godina ljudi ginuli da bih danas ta deca mogla slobodno tu da igraju. Cak i da je trebalo da se kazne, to da idu u zatvor zbog toga je suludo. Novcana kazna bi bila sasvim OK. Jednostavno ovo je pokazivanje misica drzave koja polako zastranjuje.

 

Već sam rekao, tvoj i moj utisak je jedna stvar a kako na to gledaju ruske državne strukture je druga stvar. Oni neće pitati ni tebe ni mene za mišljenje.

 

Uzgred, "kako bi na ovo reagovala britanska država" je izlišno špekulisanje jer se ovako nešto u Britaniji nikada ne bi dogodilo.

Link to comment

Već sam rekao, tvoj i moj utisak je jedna stvar a kako na to gledaju ruske državne strukture je druga stvar. Oni neće pitati ni tebe ni mene za mišljenje.

 

Uzgred, "kako bi na ovo reagovala britanska država" je izlišno špekulisanje jer se ovako nešto u Britaniji nikada ne bi dogodilo.

 ah ah, nemoj tako. ovde mladez i te kako reaguje na razno sto se u drzavi desava, uglavnom buntom, zapisavanjem spomenika, pesmicama poput god save the queen, pravljenjem ulicnih zurki i paljenjem lutaka margaret tacer za vreme sahrane, ima toga... zato i rekoh da bi ove fine curice rabili kao predstavnice mladezi koja postuje zrtve iz proslosti. 

Link to comment

I stand partially corrected :)

 

U smislu da se desilo tokom političkog protesta i da je čovek pred sudom opisao svoje motive kao čisto političke, right?

Link to comment

I stand partially corrected :)

 

U smislu da se desilo tokom političkog protesta i da je čovek pred sudom opisao svoje motive kao čisto političke, right?

 

 

mah, napio se pa se dosetio da bude faca pa se posle vadio. mislim da si malo pozurio s odgovorom. da si razmislio, setio bi se bar neceg od ovog sto sam nabrojao. ovde ima toga dosta, sto protestno sto tek tako kad se mladez provodi vikendom. pa nekad kaznjavaju a nekad ne, zavisi od vlasti, situacije i kolicine protestnih pisama koje stignu na razne adrese. sve u svemu, ove devojcice su zaista benigne, bezveze je to.  

 

naravno, coveka kaznili a banksi sa slike dole je dosta rabljen imidz. ja imam t-shirt. 

Edited by adam
Link to comment

OK, prihvatam u celosti.

 

ja bih reagovao kao ti da je u pitanju nesto grublje, nesto sto nedvosmisleno i namerno/nedvosmisleno ima za cilj da vredja ww2 spomenike, tako da cak mislim da se u principu slazemo. 

Link to comment

Sve bi bilo ok, da te devojčice nisu samo jedna u nizu stvari koje su cenzurisane u poslednje vreme, s različitim razlozima. Skidaju se predstave, zabranjuje se prikazivanje filmova, povlače se knjige. Zajebano su zagazili u cenzuru, to će im se osvetiti na duge staze.

Link to comment

Sve bi bilo ok, da te devojčice nisu samo jedna u nizu stvari koje su cenzurisane u poslednje vreme, s različitim razlozima. Skidaju se predstave, zabranjuje se prikazivanje filmova, povlače se knjige. Zajebano su zagazili u cenzuru, to će im se osvetiti na duge staze.

 

pretpostavljam da je tako, bilo je dosta ludjenja u poslednjih godinu/dve.

 

ja sam definitivno protiv cenzure ali ako neko namerno gadi spomenik, nije nenormalno kazniti ga. ne drasticno ali svakako novcano ili da se baci na neki drustveno koristan rad jedno mesec dana. tu ne vidim problem. 

Link to comment
×
×
  • Create New...