Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

najverovatniji razlog ove istoriske vratolomije je njegova mrznja prema komunizmu.

 

Ma hajde :D

 

,,Austrijanci" su super ekonomisti, ali kada izadju iz toga, previse stvari gledaju kroz svoje ideoloske naocare.

 

Tako cesto liberterijanci i austrijanci imaju revizionisticke stavove jer se a priori protive americkom intervencionizmu i ne svidjaju im se unutarpoliticke posledice americkog ulaska u prvi svetski rat (ako su Amerikanci, naravno) ili zato sto iz nekog razloga misle da je Austro-Ugarska bila nekakva liberalna utopija, ili zato sto u rastu drzavnih moci tokom rata vide razlog za posleratni etatizam i/ili zato sto generalno zale za ,,Bel epokom" koji je bio mozda ekonomski najliberalniji period u modernom vremenu. Zasto ih poslednja 2 stava navode na revizionizam? Pa zato sto su im zapadni saveznici ,,krivi" sto su pritekli Srbiji u pomoc i tako zapoceli svetski rat.

Link to comment

Bome, kod Woodsa nije "stradala" Srbija, nego Britanija. Kako, to samo on zna...

 

ne secam se da sam to citao... let me guess - gb drustvo je postalo etatisticko za vreme i posle ww1 (to se stvarno desilo), posle 2 veka prosperiteta, zagnjurili su u socijalizam itd?

Edited by mandingo
Link to comment

ma ne bre, nego, ono, kršili ljudska prava pomorskom blokadom, koju su počeli čak i pre nemačke agresije, svesno izazivali podmornice na atlantiku da nadrljaju civili, namerno preuveličavali nemačke zločine u Belgiji, itd. 

 

Mislim, jbg, ne mogu da imam simpatije za takve likove. Da se drži lepo kritike New Deal-a pa i ajde...

Edited by MancMellow
Link to comment

da da. tom woods je, dali u nekom videu ili artiklu na lewrockwell.com rekao/napisao... "serbia wanted to destroy a&h" - pa kako covece?!

 

Meni je najveći hit zapravo kada se raspad A-U predstavlja kao nešto loše.

 

Da, nacionalizam je sa sobom doveo više manjih država u Evropi, i često je u paketu stizao sa kolektivističkim pa posle i totalitarnim ideologijama, neretko promovisao autarhiju i zatvaranje granica i tako doveo do cepkanja tržišta i podizanja ekonomskih barijera za razmenu. I sa ekonomske tačke gledišta, to je bilo loše. Ali u svim tim ,,analizama" kao da se uzima da je taj nacionalizam eto pao s Marsa, ljudi poludeli, i fras. Valjda ima nešto što je uzrokovalo taj nacionalizam? Potpuno se zanemaruje politička strana priče, imperijalizam, ugnjetavanje naroda, pokušaji nasilne asimilacije i sl.

 

To je kao ona teza da je kolonijalizam bio dobar jer je podsticao ekonomsku razmenu, koja se onda potkrepljuje primerom raznoraznih ludaka koji su došli na vlast u afričkim državama (recimo) nakon što su kolonijalne sile otišle. Samo što se previđa da to što se dešavalo nakon odlaska kolonizatora ima itekako veze sa onim što se dešavalo dok su bili tu...

Link to comment

ma ne bre, nego, ono, kršili ljudska prava pomorskom blokadom, koju su počeli čak i pre nemačke agresije, svesno izazivali podmornice na atlantiku da nadrljaju civili, namerno preuveličavali nemačke zločine u Belgiji, itd.

 

Mislim, jbg, ne mogu da imam simpatije za takve likove. Da se drži lepo kritike New Deal-a pa i ajde...

 

a, nisam primetio da je stradala u navodima. pazi, ja imam simpatiju za anti ratnu perspektivu, to je u sustini svih njegovih pisanja o ww1, pa i ww2, gde se kritikuje amerika. ne treba zaboraviti ko su bili precednici za vreme velikih ratova u u.s.a.

 

@ hazard

 

ne mislim da je pro k und k bend kod njega neki zal za imperijom, per se ili da se odjednom stvorile manje drzave (hk je, recimo jedan od primera za free market society), nego je vise anti nacionalisticki i anti ratni stav.

 

mada, lepo manc pise, ako si u principu protiv tedija ruzvelta i vilsona, jbg, braniti k und k jeste hipokriticno.

Edited by mandingo
Link to comment

ne mislim da je pro k und k bend kod njega neki zal za imperijom, per se ili da se odjednom stvorile manje drzave (hk je, recimo jedan od primera za free market society), nego je vise anti nacionalisticki i anti ratni stav.

 

Pa, znam, ali ako je neki od ta dva bloka bio nacionalistički onda je sigurno pre bilo Centralni blok sa Nemačkom i Italijom, dve zemlje koje su "izmislile" nacionalistički model koji je preuzela cela srednja, istočna i jugoistočna Evropa. Ako se već baviš pojavom, onda kreni od početka. Ali, ne znam čemu sve to sa te ideološke pozicije. Mada, opet, nije on samo istoričar US istorije, nego i još nečega, jelte™

Edited by MancMellow
Link to comment

nista, jedino ostaje da se od oktobra uclanim na liberty classroom. tw ima wester civ. lekcije tamo. taman da mu saljemo mailove od razocaranog fan-a (ja) i kritike od struke (ti i bb) :D

Link to comment

normalno da zna. nego lepo smo zatrollovali temu, ajde, tako ti pijanog skota (af), otvori neku temu na istoriji, interesantno je videti libertarijanski point of view i kako su oni (ja included) zatrovani ideologijom.

Edited by mandingo
Link to comment
×
×
  • Create New...