Jump to content
IGNORED

Mediji u Srbiji


bergasa19

Recommended Posts

totalno horor, slazem se, i stav i spremnost da se on javno iskaze. 

gojgicku inace smatram dobrim novinarem, iznenadjena sam ovim (mada, naravno, moze da bude odlican novinar a debil po drugim pitanjima)

Edited by morgana
Link to comment

 

nedavno sam slusala ljubicu gojgic na radiju studija b koja je doslovno izjavila da je nasa publika primitivna, neobrazovana i zeljna lakih sadrzaja. bas mi je bio horor taj stav

 

 

zanimljivo. zapravo me uvek zanimalo zašto se to smatra horor stavom kada se to javno obznani, kada to uglavnom misli 99% nas, ako govorimo o nekom društvenom proseku. to su prilično lako merljive stvari (piplmetar  :lolol: )...

Link to comment

isto mislim, ona, cini mi se, streberski dobro radi svoj posao. ostele stvari u tom razgovoru su bile obicne, malo politike, malo o njenoj karijeri, muzici koju voli, stanje u struci, prajd... tako, nesto je zanimljivo, nesto nije, ali ovo je bas bilo glasno i jasno i moram da priznam da me zabezeknulo. 

 

a kontekst je bio smanjenje tzv. govornog programa na radiju, kao mozda je to spusteno na dva sata dnevno, ali cemo da pokidamo ta dva sata, to je normalno i potrebno, jer je nas narod takav i takav 

Link to comment

ljubica žena nije nimalo PC po svojim stavovima, i nema problem da ih javno kaže. gomila ljudi zapravo ima problem s tim, naročito oni koje poznaju lično jer se uglavnom suzdržava da ide do kraja u javnim nastupima. meni je simpatična zbog toga jer se ne uklapa u nijedan kliše srpskog novinarstva i što nema skrivenu agendu tj nije klanovski novinar, što ne znači da se uvek slažem s njom, naprotiv. Već je legendaran animozitet nekih viših struktura B92 novinarstva prema njoj.

Link to comment

zanimljivo. zapravo me uvek zanimalo zašto se to smatra horor stavom kada se to javno obznani, kada to uglavnom misli 99% nas, ako govorimo o nekom društvenom proseku. to su prilično lako merljive stvari (piplmetar  :lolol: )...

ja zaista zaista verujem da su ljudi dobri :) :P tj. da su obicni. 

 

hocu da kazem (nadam se da ce morgana bolje artikulisati, posto mi se cini da smo u ovome na istoj liniji) da smatram da je takav stav medijskog delatnika secenje ruku sopstvenoj industriji i negiranje odredjene (ne potpune) formativne moci. ako se secas, kao kad smo pricali o tome kakav je stav prosecnog srbina o... e jbg, ne mogu da se setim, pominjali smo ustav, bio je tu verterdegete, na drustvu...

drugo, a ne bih stvarno da se ovde prica o b92, ali receno mi je (rekao mi kolega) da je najgledanija emisija (ne znam u kojoj kategoriji) prosle godine bio dimitrijevic povodom onog nekog masovnog ubistva. naravno, tema je atraktivna, ali pristup bas i nije, moze to pompeznije, sigurna sam. a opet je bilo gledano. 

i konacno, ukusi se formiraju kroz interakciju sa sredinom, to je moje verovanje, nisam u stanju da zauzmem suprotnu poziciju u kojoj bi se tvrdilo da su ukusi isklesani u kamenu

Link to comment

ljubica žena nije nimalo PC po svojim stavovima, i nema problem da ih javno kaže. gomila ljudi zapravo ima problem s tim, naročito oni koje poznaju lično jer se uglavnom suzdržava da ide do kraja u javnim nastupima. meni je simpatična zbog toga jer se ne uklapa u nijedan kliše srpskog novinarstva i što nema skrivenu agendu tj nije klanovski novinar, što ne znači da se uvek slažem s njom, naprotiv. Već je legendaran animozitet nekih viših struktura B92 novinarstva prema njoj.

pa dobro, npr. za prajd je bila gorljivo pc, za hag nije, dss pohvalila, :D sve super 

ali mene kao konzumenta zanima samo zasto nas toliko potcenjuje

 

npr. deo u kom kaze da ta dva sata programa treba da budu vrhunski kvalitetna mi je ok, ali ja ne mislim da i ostatak programa (koji je valjda komercijalno-zabavni, ne znam kako se to kaze) ne treba da bude vrhunski kvalitetan, i u tom zanru

Link to comment

vratiću se ovde kada završim posao, meni je ovo super tema. samo ukratko, ljubica je generalno po stavu ozbiljan pesimista, nikada je nisam video naloženu na bilo šta i njenu bliskost sa originalnim DSS od pre 20 godina tako čitam. mislim da je generalno istina negde između tvog i njenog stava. bojim se da dobrota ljudi nema veze sa njihovom emancipovanošću u smislu toga kakve sadržaje konzumiraju, to je prosto urođeni kvalitet koji nema veze da li si zakucan za farmu ili za insajder.

Link to comment

ne znam sta pricas, nemoguce je da ja nisam u pravu :mellow:

 

ali da, ja zastupam dinamiku, ljubica statiku, praksa je svakako izmedju.

ijuft, "urodjeno", pa nemoj da si nevaljao (pretpostavljam da mislis na preferenciju razlicitih sadrzaja?)

ajde, vrati se, pa da mi objasnis zasto farma ne moze da bude kvalitetnija (ovo pitam ozbiljno)

Link to comment

ne znam sta pricas, nemoguce je da ja nisam u pravu :mellow:

 

ali da, ja zastupam dinamiku, ljubica statiku, praksa je svakako izmedju.

ijuft, "urodjeno", pa nemoj da si nevaljao (pretpostavljam da mislis na preferenciju razlicitih sadrzaja?)

ajde, vrati se, pa da mi objasnis zasto farma ne moze da bude kvalitetnija (ovo pitam ozbiljno)

 

na pitanje da li farma moze da bude kvalitetnija i da nema primitivno prostastvo a da zadrzi gledanost ja nemam odgovor. prosto to mora da se proba a to niko nece da uradi jer je to eksperiment koji podrazumeva utovar novca. pa uporedi samo prvu i poslednju sezonu velikog brata pa ces imati neke zanimljive stvari za primetiti. rekoh da iz ljubice progovara pesimizam koji ima uporiste u nekoliko stvari. jedan je njeno radno iskustvo i mislim da ne poznajem razumnog novinara koji nije pesimista ovde. drugi je nedostatak obrazovanja koje ti imas, koje ti u nekim stvarima otvara horizonte mimo realnosti, sto smatram pozitivnim. ta korelacija izmedju medija i drustvene emancipacije je stvarno ozbiljna tema i tu je dovoljno pozabaviti se sa recimo uticajem koji je nekada jugoslovenska televizija imala, pricamo o sedamdesetim i ranim osamdesetim kada su naciju emancipovali djuza stojiljkovic, oliver mlakar i mladi goran milic kao i onime sto su TV beograd odnosno RTS uradili od 1987 i pink u devedesetim kada su to radili krsto bijelic i era ojdanic.

 

nisam siguran da je ona htela da uvredi narod, nego je konstatovala jedno cinjenicno stanje koje je kao sto rekoh merljivo, sta je najlgedaniji program, ko je najpopularnija pevacica, koji je politicar na vlasti. iz tog common sense ugla mozemo da racvamo i idemo u meandre odredjenih drustvenih slojeva koji ne podlezu ovoj generalizaciji ali sve dok oni ne postanu snaga koja ce menjati ovu vecinu, kao sto verujem da je pokusano da bude pocetkom dvehiljaditih, mislim da je to nebitno za nasu pricu, u ovom trenutku, pogotovo sto je dozivelo evidentni krah.

 

da bi danas implementirala medij koji moze da vrsi tu vrstu emancipacije i drustvene promene, potrebna je odredjena pozitivna diktatura, znaci nasilje, koje ce izmedju ostalog odrediti sadrzaj, odbaciti nesto sto je nepodobno. to je uzasno klizav teren i s obzirom da je kompletno hipotetican, ne bih isao tamo, pogotovo sto sve i da nije hipoteza, mislim da su vremena za tako nesto davno prosla (kapitalizam). pored toga siguran sam da bi i posle nekoliko sezona te neke fine farme prva posle nje na kojoj bi se pojavili era ojdanic, soraja i zorica markovic bila ultimativni blast. mozda ce malo gojgicevski da zvuci, ali to je onaj stvarni humor vecinske srbije sto samo pokazuje da je problem u nama a ne u njima. narod je slobodan da pokaze sta voli i to je ono cemu prisustvujemo. 

 

sto se tice dobrote, mislio sam na onu banalnu ljudsku dobrotu koja nam je (verujem svima) inherentna. verovatno da to i ne postoji.

Edited by yolo
Link to comment

Nisam 100% siguran o čemu raspravljate i da li se to može sažeti na jednu temu, ali sam siguran da je stvar kao što je "ukus publike" nešto što diktiraju mediji. U stvari, mislim da uopšte ne stoji priča da televizija ne može da bude komercijalna i da pruža kvalitetan sadržaj ako to nije upakovano u podsticanje niskih strasti kao što je Grand.

 

A mislim da tv B92 od svog osnivanja nije nudio zaista kvalitetan sadržaj osim u tragovima.

Link to comment

kontradiktoran si, lurde. ukus publike kreiraju mediji, ali tv ne moze da bude komercijalna sa nekomercijalnim sadrzajem. sem ako neki milijarder nekomercijalnih sklonosti ne finansira takvu televiziju.

Link to comment

kontradiktoran si, lurde. ukus publike kreiraju mediji, ali tv ne moze da bude komercijalna sa nekomercijalnim sadrzajem. sem ako neki milijarder nekomercijalnih sklonosti ne finansira takvu televiziju.

 

Možda sam samo bio trapav u izražavanju. Komercijalni sadržaj može da bude jako kvalitetan, ne mora da bude Grand ovo-ono, na to sam mislio. Ima valjda sada na televiziji nečeg gledanog a da ne budi niske strasti, one neke pevačke audicije, ili tako nešto.

 

Mogu i edukativni programi da budu gledani.

Link to comment

sve sam to isto mislila dok nisam pocela da proucavam serove, rejtinge, tiraze i slicne stvari. i ne samo kod nas, da odmah patriotski odbranim gledaliste/citaliste domovine mi.

Link to comment

sve sam to isto mislila dok nisam pocela da proucavam serove, rejtinge, tiraze i slicne stvari. i ne samo kod nas, da odmah patriotski odbranim gledaliste/citaliste domovine mi.

 

+ milion

 

nema kvaliteta ako nije (debelo) dotiran. a narocito ne na tv.

pokusano, ne jednom. i svaki put propast.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...