Jump to content
IGNORED

Mediji u Srbiji


bergasa19

Recommended Posts

Quote

Postoji mogućnost da televizija RTL u Hrvatskoj bude prodata, a kao potencijalni kupac spominje se i srbijanska medijska korporacija Adria Media Group u čijem je vlasništvu i tabloid Kurir.

Ove navode, koji nisu demantovani, objavio je Jutarnji list. Pozivajući se na više izvora, istaknuto je da se razmatra novi model poslovanja ovog televizijskog kanala, a među njima je i prodaja. To bi se moglo desiti do kraja ove godine.

Hrvatski list piše da je velika grupacija RTL, čije je sjedište u Luksemburgu, angažovala konsultante koji će provesti ovaj proces te da je u nekoliko evropskih država već provela nekoliko konsolidacija.

Grupacija RTL nije ni potvrdila, ali ni demantovala ove navode. Poručili su da su svjesni da postoje "nagađanja o potencijalnoj transakciji vezanoj za RTL u Hrvatskoj", da su tek počeli s "revizijom strateških opcija" te da su "otvoreni za proučavanje konsolidacijskih prilika". U odgovoru je istaknuto da "ne mogu biti sigurni da će to voditi ka bilo kojoj vrsti sporazuma ili transakcije".

Kao potencijalni kupac spominje se srbijanska Adria Media Group u čijem je vlasništvu tabloid Kurir. Ova medijska grupacija u vlasništvu je Igora Žeželja. Saopćili su da trenutno ne planiraju širenje na hrvatsko tržište kupovinom drugih medija. Ali, istaknuto je da "ostaju otvoreni i vjeruju u zdrava strateška i sinergijska partnerstva s drugim medijima".

U RTL-u nisu komentarisali moguću saradnju s ovom medijskom grupacijom, kao ni navodni interes češkog fonda PPF koji je u Srbiji vlasnik mobilne mreže Telenor.

U RTL Grupi su kao razlog za eventualne buduće poteze istakli evropske okolnosti poslovanja, odnosno navode da "postoji snažan razlog za konsolidaciju u evropskoj televizijskoj industriji". Potcrtali su da je njihov odgovor na rastuću konkurenciju, koju predstavljaju globalne tehnološke platforme, "povećanje broadcasting biznisa, na primjer stvaranje međumedijskih nacionalnih šampiona". Za Jutarnji list to znači da su spremni za sklapanje partnerstava.

Da se promjene u ovoj televizijskoj grupaciji dešavaju zagrebački list je naveo primjere njenih kompanija u Francuskoj, Nizozemskoj, Belgiji i Njemačkoj. Pa je tako RTL u junu ove godine izašao s belgijskog tržišta prodavši kompanije za 250 miliona eura.

https://www.klix.ba/biznis/da-li-ce-rtl-u-hrvatskoj-biti-prodat-kao-potencijalni-kupac-spominje-se-vlasnik-kurira/211025150

Link to comment

Naravno, ako baš bude trebalo, uleteće neki HDZ-ov tajkun, svakako ni u ludilu neće dati Vučiću da im uređuje nacionalni medij.

Edited by vememah
Link to comment

Mislim da oni izdaju neka štampana izdanja u Hrvatskoj, ali televizija je već nešto drugo.

Ni Mitrović nije uspeo da uđe na hrvatsko tržište, sumnjam da će i ovi. Nisu ni oni ludi da puste srpsku režimsku kompaniju na svoje TV tržište.






Link to comment

Uz rizik da ponavljam pitanje o kom ste možda detaljno razglabali negde na prethodnih 600 strana teme ili na drugim temama - da li bi neko upoznat sa problematikom mogao u kratkim crtama da mi objasni poziciju Blic-a na medijskom nebu tj. u medijskom paklu Srbije? Ja to do sada nisam razumeo.

 

Dakle - medij u većinskom vlasništvu švajcarskog konzorcijuma očigledno je deo interesne propagandne mašinerije SNS-a. Zašto?

 

Izuzetno mi je mala šansa da je u pitanju soliranje i nezavisnost od centrale lokalnog uredništva i menadžmenta. Da li je to očigledan dokaz podrške razvijene Evrope Vučiću kao namesniku problematične teritorije? Dakle, da li je Blic:

 

- manifest zapadnih interesa u Srbiji?

- jednostavno lokalno prilagođeni medij koji u potrazi za profitom i linijom manjeg otpora izgleda ovako kako izgleda?

Link to comment

Inače već se pisalo o tome da ako pristupiš sajtu Blica iz inostranstva dobijaš potpuno drugačije vesti u kojima se kritikuje režim, lajt verzija Nove.rs... Za inostranstvo na sajtu imaju i odeljak NIN.
Ako se pristupa iz Srbije i ex yu dobije se režimska propaganda.



Link to comment
16 hours ago, Forest said:

- jednostavno lokalno prilagođeni medij koji u potrazi za profitom i linijom manjeg otpora izgleda ovako kako izgleda?

Rekao bih da je Blic baš ovo. Takva je bila i TV Prva dok je bila u vlasništvu Antena grupe.

Link to comment
6 minutes ago, bigic said:

Rekao bih da je Blic baš ovo. Takva je bila i TV Prva dok je bila u vlasništvu Antena grupe.

 

Ali veoma je diskutabilno i iz te perspektive da Blic postiže bolju čitanost ovakav, u odnosu na neku potencijalno neutralniju, objektivniju, ka svima kritičniju varijantu? Ja npr. mislim da tržište Srbije vapi za jednim tabloidom koji ima muda da piše i o Jovanjici, Krušiku, poreklu Velje Nevolje i da ne bude glasilo opozicije.

 

Jedino možda iz perspektive oglašavanja i problema u poslovanju koji bi eventualno nastali ako bi se odmetnuli od vlasti - ALI, postavlja se pitanje: ako bi Blic hteo da bude kritičniji ka sranjima vlasti, a ne sme zato što ih Vučićeva banda ucenjuje, pa zar ne bi logičnije bilo da preko svoje centrale podignu frku i krenu da izveštavaju o pritiscima vlasti na stranu kompaniju? Umesto toga - oni prihvataju ucenu i postaju light informer. Meni to objašnjenje nema smisla.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...