Jump to content
IGNORED

Mediji u Srbiji


bergasa19

Recommended Posts

Stripformer je u globalu grozan, pa samim tim je i crtež sinonim za nešto loše. Džaba mu sva tehnika ovog sveta kad Somborac napravi dobar strip u tri poteza. Ima dobru priču.

Još je drastičnije kod South parka, gde je crtež još rudimentarniji, ali je priča dala seriji vrednost.

 

Ovaj crtač ima dobru rutinu čim dnevno štanca po jedan. Međutim svako ko drži do sebe ne bi radio ovo đubre, ili se makar ne bi potpisao, a ovaj pacijent još pravi izložbe...

+1

 

Čiča-gliše su sasvim upotrebljive za političku satiru, npr. Dijarera iz Mladine:

diareja_2016_22.png

aa55e62d37085a427b9505ee6afab108.jpg

Edited by Utvara
Link to comment

Ne bi ni ovi iz Ebdoa, samo ih nisu pitali.

 

pitali su ih pa su citirali zapatu odgovorivši da bi radije umrli stojeći što je i neki moj fazon nego živeli na kolenima što mu dođe malo više građanistički :fantom:

 

Edited by Hella
Link to comment

 malo više građanistički 

 

Ovo ti je super. Čini se da ti građanisti više vole satiru, koja nađe svoje vreme možda više u totalitarističkim vremenima, dok građani više vole komediju.

 

Dakle, građanisti su protiv građana...

Edited by Ajant23
Link to comment

Inače ni kod jednih ni kod drugih ne vidim trunku humora, ni crnog niti bilo kakvog drugog, samo primitivizam i prostacko podjebavanje.

 

Ni ja, ali valjda je jasna razlika. Sumnjam da su CH nalazili inspiraciju u činjenici da je bolesnom glumcu amputirana noga, ili da je glumica pala sa terase.

Link to comment

Ni ja, ali valjda je jasna razlika. Sumnjam da su CH nalazili inspiraciju u činjenici da je bolesnom glumcu amputirana noga, ili da je glumica pala sa terase.

Ili da se dete udavilo...

Link to comment

Polazite od apsurdne premise da se radilo o inspiraciji. Svi ti motivi nipošto nisu prethodili stvaranju satire (kao što je to u slučaju inspiracije) već su sve te satire stvorene da bi se nametnuli motivi koje nabrajate.

Edited by Ajant23
Link to comment

To s od satire nije videlo. Satira je društvenokorisna aktivnost koja autoritete čini ranjivim, punching up. A ovo je degutantno izdrkavanje, punching down po bilo kojoj aktuelnoj temi bez ikakve smislene kritike ili osude, čist id na delu. 

Link to comment

Naravno da nije satira ta definicija koju si napisao... To što si napisao može biti konstrukt društvene uloge satire, kojim se na osnovu nekih određenih drugačije nastalih satira pravi institucionalizovani surogat. Na osnovu tog surogata, poput tvoje definicije, sprovodi se nekakva selekcija i stvaraju se dalji industrijalizovani produkti na osnovu nje. Naravno, slično je nastao i Informer i mnogi mediji u Srbiji kao i same satire o kojima pišeš, koje paradoksalno jesu satire, mnogo više od tvoje definicije. Loše satire, ali ipak satire...

 

Ukoliko bi sa distance od dve hiljade godina, kao što sada gledamo dela jednog od najvećih satiričara u doba Rima koga sam iznad pomenuo, pogledao ove satire, tebi više ništa ne bi značilo neukusno pominjanje tih ljudi i izgradio bi složeni odnos prema jednom vremenu i jednoj zemlji. Taj odnos bi bio totalno promašen i zbog toga bi bio loš kao što su i same satire loše, ali bi dela - na osnovu kojih si izgradio odnos - bile satire zato što bi ostvarile adekvatan misaoni i emotivni efekat u svom kontekstu. Kontekstu koji je potpuno lažno iskonstruisan.

 

Ali, kao što sam iznad citirao, to su prigovarali i Juvenalu...

Link to comment

Ne zajebavaj Ajante, šta se satirizuje podsmevanjem čoveku na samrti kome je amputirana noga? Koja pojava, koji stav, koji društveni razvoj? Koji to misaoni i emotivni efekat vidiš?

 

Ako je to satira, onda bih ja mogao da izađem na ulicu, uperim prst u babu koja prosi na betonu i krenem da se grohotom smejem. Onda sebi nakačim značku satiričara.

Link to comment

Ne zajebavaj ti sa društvenim kontekstom i definisanjem vrsta na osnovu njega. Zbog takvih šašavosti se i fabrikuju bljuvotinje po Srbiji...

 

Obično gubljenje vremena, kojim će teško doskočiti književnosti. A, ako imaju silu da zabranjuju, onda im ništa drugo i ne treba...

Edited by Ajant23
Link to comment

Kvintilijan opisuje kakva je ljiga bio Seneka kao čovek zato što je čekao da Klaudije umre, pa se onda mrtvom caru rugao po tome kako je hodao i na šta je fizički ličio i to sve na najneukusniji način.

 

Lično nisam poklonik satira što se vidi i po svemu što sam napisao na ovoj strani. Ali, takve bljuvotine su ih kroz istoriju često pratile, kao što je i ona često pratila totalitaristička vremena. Horacije je revitalizuje, u doba carstva cveta i tako dalje.

 

Nisam zaintresovan da bilo koju književnu vrstu branim selekcijom u društvenom kontekstu, a pogotovo ne onu vrstu koja se olako pretpostavlja mnogim drugim zato što tako odgovara upravo društvenom kontekstu...

Edited by Ajant23
Link to comment

Imperator Rima je ikona, bio živ ili mrtav. Njegovo ismevanje je satira isto kao što je CH sprdnja sa Isusom ili Muhamedom satira. Seneka je mogao da bude i satiričar i ljiga, nezavisno.

 

Ismevanje žene zato što je pala sa terase ili bolesnog starca zato što mu je amputirana noga je odlika ljigavih beskičmenjaka bez primesa satire.

 

To što ti odbijaš da priznaš socijalni aspekt satire kao forme je tvoj problem, iako ima i raznih ozbiljnih teoretičara koji misle da umetnički izraz može da postoji i u vakuumu, bez konzumacije i van svakog konteksta. Nije na meni da vas ubeđujem koliko niste u pravu.

Link to comment

Sve je to društveni kontekst o čemu pišeš, jedino što ti ne primećuješ da si sa svim svojim replikama o ovome u toj istoj kocki...

 

Mogu i ja tako da lamentujem o koristi od komedije po Bergsonu, čiji mi je moralni doprinos usraćen forsiranjem satire. Ali, tako je kako je...

Link to comment

Nastavak lešinarenja ubijene žene kod Marića. Opet ona nesrećnica iz Beča, ovaj put bez skrivanja lica, DJV i ne znam koji još ološ u studiju...

Edited by mraki
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...