Jump to content
IGNORED

Mediji u Srbiji


bergasa19

Recommended Posts

Jel' ovo znači da Arena i SBB više ne mogu da prenose lige šampiona u fudbalu i basketu i ABA ligu, ili, pod milim bogom ne znači ništa?

Link to comment

Naravno da mogu. Ono sto ne bi smeli je da imaju ekskluzivnost. Drugim recima, moraju svoje kablovske kanale da ponude svim zainteresovanim operatorima pod istm uslovima..

Link to comment

Tu naravno i lezi problem. Ako nema kazni, sve je ovo mrtvo slovo na papiru. A nismo naivni da verujemo da ce drzava kaznjavati recimo Arene/Telekom, tj. samu sebe.

 

Tako da si u pravu da ovo zapravo nece znaciti nista u praksi. Ali, propis sam po sebi je ok..

Link to comment

Tako da si u pravu da ovo zapravo nece znaciti nista u praksi. Ali, propis sam po sebi je ok..

 

Ja ne razumem čemu u načelu služe ovakvi propisi. Šta vredi ako nabrojiš top 150 najvažnijih (uglavnom sportskih) događaja od posebnog značaja za građane, koji zaključak bi trebalo da se izvede? Da RTS ima neku moralnu obavezu da omogući svakom Srpčetu sa antenom da gleda polufinale kupa u odbojci i arheološke filmove, umesto da te elitne događaje prigrabe pohlepni kablovski monopolisti?

 

Sugeriše se neka fiktivna situacija u kojoj se televizije lome da obezbede sav taj sportsko-kulturni sadržaj kao nekakvu ekskluzivu jer cene da je to ono najgledanije, umesto što samo prave jeftina realita sranja, licencirana ili ne, a pučina to poslušno pase.

Link to comment

Ja ne razumem čemu u načelu služe ovakvi propisi. Šta vredi ako nabrojiš top 150 najvažnijih (uglavnom sportskih) događaja od posebnog značaja za građane, koji zaključak bi trebalo da se izvede? Da RTS ima neku moralnu obavezu da omogući svakom Srpčetu sa antenom da gleda polufinale kupa u odbojci i arheološke filmove, umesto da te elitne događaje prigrabe pohlepni kablovski monopolisti?

 

Sugeriše se neka fiktivna situacija u kojoj se televizije lome da obezbede sav taj sportsko-kulturni sadržaj kao nekakvu ekskluzivu jer cene da je to ono najgledanije, umesto što samo prave jeftina realita sranja, licencirana ili ne, a pučina to poslušno pase.

 

Propisi sluze za zastitu potrosaca, tj. gledalaca. Regulatorne agencije se bave i time. Da nema monopola.

 

Nije problem da neki kablovski kanal kupuje prava. Problem je ako operator ne dozvoljava drugima da distribuiraju te kanale, pogotovo ako oni prenose nesto od nacionalnog interesa.

Link to comment

Ali RTS i da hoće nije sposoban da prenosi sav taj sadržaj "od nacionalnog interesa" simultano. Šta vredi što dekretom dodeliš "poseban značaj" svim mogućim sportskim glupostima ako nemaš ni tehnički kapacitet ni finansijski interes da ih prenosiš putem javnog servisa i tako ih daš na uvid celom Nacionu? Da li je cilj da se spreči potencijalni monopol jednog kablovskog provajdera u odnosu na ostale kablovske provajdere? I koji je to od njih dovoljno lud pa da plaća premium da bi imao ekskluzivno pravo na prenos rukometnih utakmica koje gleda 46 ljudi u celoj zemlji, ili festivala filmskog scenarija iz Vrnjačke Banje koji ne gleda ni toliko?

 

Ne znam, možda previše sitničarim jer mi se naježi koža kad čujem formulacije tipa "od posebnog značaja za sve građane".

Link to comment

Sta si se uhvatio RTS-a? Niko ne propisuje da javni servis treba da prenosi sve zivo. Zna se sta se od medjunarodnih takmicenja dodeljuje nacionalnim emiterima (javni servis ili komercijalna televizija svejedno), sta pay-TV. Negde imas i podelu prava, kao kod fudbalske Lige sampiona i Lige Evrope.

 

Problem je postojanje monopola i kurcobolja drzave da se protiv toga bori. Gledaocima je uskraceno pravo na izbor.

Link to comment

AKo dobro razumem, ovo bi trebalo da natera Arenu da pusti CL sledeće godine na SK i SK da pusti ABA ligu na Arenu...

 

Koji je onda smisao PAY TV-a?

Link to comment

Ne. Ovo bi u teoriji trebalo da natera Telekom/SBB da omoguce da Arene/Sport KLubovi budu dostupni u svim kablovskim mrezama pod istim uslovima, jer prenose odredjena takmicenja od nacionalnog znacaja. Znaci da ne mogu da odrede neku nebuloznu cenu i tako cuvaju monopol.

Link to comment

I koliko je kazna, ako ne daju? Mislim, SBB je penale určunao u cenu u BIH, i furaju dalje, briga ih što ih kažnjavaju...

 

Pravo u sridu.

Link to comment

Sta si se uhvatio RTS-a? Niko ne propisuje da javni servis treba da prenosi sve zivo. Zna se sta se od medjunarodnih takmicenja dodeljuje nacionalnim emiterima (javni servis ili komercijalna televizija svejedno), sta pay-TV. Negde imas i podelu prava, kao kod fudbalske Lige sampiona i Lige Evrope.

 

Problem je postojanje monopola i kurcobolja drzave da se protiv toga bori. Gledaocima je uskraceno pravo na izbor.

 

Uhvatio sam se javnog servisa zato što je do sada bilo da se priča o programu od javnog značaja samo kad se radi o RTS/kabl relaciji. Kao, javni servis je obavezan da prenosi skupštinu jer je to od monumentalnog značaja za politički osvešćenu Srbiju pa se ne sme dozvoliti da ga prenosi određeni operater i tako uskrati građane koji njemu ne plaćaju. Ako stvarno tupe o "nacionalnom značaju" programa u smislu koji ti sugerišeš, onda su još luđi nego što sam mislio - kojim magijom mogu da nateraju npr. Arenu da se emituje na SBB-u samo zato što je otkupila prava na prenose EL ili šta već budu igrali košarkaški klubovi? Takva prisilna nivelizacija zvuči potpuno sumanuto.

 

Meni zvuči kao da samo kažu "sledeći programi moraju biti dostupni na JS because reasons", a ne da kažu "sledeće programe svaki kablovski provajder ima pravo da prenosi pod jednakim, od države diktiranim uslovima".

Link to comment

AKo dobro razumem, ovo bi trebalo da natera Arenu da pusti CL sledeće godine na SK i SK da pusti ABA ligu na Arenu...

 

Koji je onda smisao PAY TV-a?

tu dolazimo do apsurdnosti ovakvog sistema. zašto ja kao korisnik mts box/sbb nisam u mogućnosti da platim i dobijem paket programa za koji sam zainteresovan?

 

kao kad bi bio onemogućen, zato što živim na novom beogradu, da kupujem koka kolu. za vas preko reke samo pepsi.

:isuse:

Link to comment

Uhvatio sam se javnog servisa zato što je do sada bilo da se priča o programu od javnog značaja samo kad se radi o RTS/kabl relaciji. Kao, javni servis je obavezan da prenosi skupštinu jer je to od monumentalnog značaja za politički osvešćenu Srbiju pa se ne sme dozvoliti da ga prenosi određeni operater i tako uskrati građane koji njemu ne plaćaju. Ako stvarno tupe o "nacionalnom značaju" programa u smislu koji ti sugerišeš, onda su još luđi nego što sam mislio - kojim magijom mogu da nateraju npr. Arenu da se emituje na SBB-u samo zato što je otkupila prava na prenose EL ili šta već budu igrali košarkaški klubovi? Takva prisilna nivelizacija zvuči potpuno sumanuto.

 

Meni zvuči kao da samo kažu "sledeći programi moraju biti dostupni na JS because reasons", a ne da kažu "sledeće programe svaki kablovski provajder ima pravo da prenosi pod jednakim, od države diktiranim uslovima".

 

Nije nista sumanuto da svi gledaoci u kablu imaju mogucnost da gledaju recimo ABA ligu, fudbalsku Superligu (ok, nju niko ne gleda zbog jadnosti domaceg fudbala, ali to je druga stvar), da mogu da gledaju meceve nasih klubova u evro takmicenjima i sl. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...