Jump to content
IGNORED

Mediji u Srbiji


bergasa19

Recommended Posts

Posledice su takve da sa ogromnom mukom teram sebe da napišem bilo šta što nije glupiranje na forumu, a podrazumeva se da, posle 17 godina prakse, više nikada neću ući ni u jednu redakciju dnevnih novina. 

 

Јеси ли свих 17 провео у дневним новинама?

Мени је било довољно покретање два дневна листа по месец дана (и то само део радног времена) да схватим да је квалитет посла у медијима директно сразмеран периодици.

Link to comment

arame, kakva je razlika izmedju uslova rada tamo kod tebe i ovde, statusa novinara, radnih prava itd, to pitam povodom vasinog objasnjenja kako to izgleda u srbiji (nedefinisano radno vreme, neplacanje prekovremenih radnih sati, arbitarno zakidanje na plati itd itd)

 

ajd sad sam na poslu pa imam malo više vremena :D

 

 

skoro jedina razlika je što ovde ipak radiš za neke relativno pristojne pare, plus imaš nekakve beneficije i kao honorarac. vreme stalnog zaposlenja će odlaskom današnjih zaposlenih u penziju (a skoro da ih nema koji nisu na desetak godina od nje) zauvek proći, ako se ne desi nešto što bi uzdrmalo profesiju do temelja, u šta ne verujem. ljudi rade ili na ugovore na određeno vreme (gde, dok ti ugovor traje imaš sva ista prava kao u "za stalno" zaposleni) ili kao honorarci. e sad, postoje dve kategorije honoraraca - oni bez kojih se praktično ne može imaju beneficije (plaćeni godišnji odmor, nadoknada za bolovanje) a to su oni koji rade dosta smena ili radnih dana mesečno (tzv. stalni slobodni saradnici). minimum da ostvariš ta prava je šest radnih dana, a zakonski maksimum je 10 dana. ako se probije taj maksimum tri meseca zaredom, možeš da tužiš firmu i moraće da ti daju zaposlenje. pri čemu ti firme koje su javna preduzeća to nikako neće zameriti, naprotiv, mada će poneki šef dobiti ribanje ušiju zbog toga, ali u privatnim možeš da računaš da si, nakon isteka ugovora koji ćeš dobiti sudskom odlukom na šest meseci, završio sa novinarskom karijerom.

 

tendencija integrisanja redakcija je, čini mi se, još veća nego kod nas, a isto radiš za nekoliko medija za iste pare. radno vreme isto ne postoji, samim tim ni prekovremeni rad. svodi se na to da moraš doći na vreme da uradiš ono što treba i ne možeš otići pre nego što ne završiš. tu opet postoji ta fora da ti kao honorarac ne možeš imati radno vreme, nijedan šef ti ne sme reći da moraš da dođeš u toliko i toliko, inače opet možeš na sud. ali se zato koristi fraza "moraš doći na vreme da ne dovedeš u opasnost ostvarivanje svojih obaveza". isto važi i za npr. radni sto ili telefon. kao honorarac (slobodni saradnik) ne smeš imati svoje stalno radno mesto niti svoju telefonsku liniju. inače - sud.

 

čak i tamo gde nema tih "integrisanja" konstantan je pritisak da se uvedu nove obaveze bez dodatnih para. konkretan primer - kad sam ja došao ovde posao novinara (spoljnog slobodnog saradnika) koji radi za nas je bio da pošalje ideju, predlog šta nam nudi i način na koji bi on tome pristupio, mi kažemo ok, on to uradi i dobije svojih 100€. danas to izgleda bitno drugačije. pošalje predlog sa obrazloženjem zašto baš to i zašto sad, kao i na koji način namerava da obradi temu. poželjno i spisak sagovornika. zatim pošalje manuskript. manuskript mu se vrati uz primedbe, onda pošalje dorađeni manuskript. kad najzad dobije ok za manuskript, onda radi. kad uradi, mora uz to da pošalje i verziju teksta za internet koja ima svoje zahteve, često dosta drugačije od manuskripta. ukoliko se radi o nečemu što mi ne možemo ilustrovati agencijskim fotografijama (što se često dešava) onda mora poslati i fotografiju dosta visokog kvaliteta. za sve to dobije uz onih osnovnih 100€ dodatak od 9€. potpuno se iste stvari dešavaju i po drugim redakcijama...

 

konstantno je i tehnološko usložnjavanje zahteva, kupuju se programi kojima nije osnovni cilj da tebi olakšaju, nego je osnovno da šefovi mogu da te lakše kontrolišu šta si i koliko radio, a i da drugi mogu da koriste to što si uradio. naravno bez ikakve dodatne nadoknade - rad ti je plaćen i kupljen i to je to, više nisi ti njegov vlasnik.

 

katastrofalnih budalaština kao u srbiji još uvek nema (ipak je tamo novinarstvo decenijama uništavano, što planski, što neplanski) ali je pitanje trenutka... i skoro da nikog nije briga.

Link to comment

na N1 išla malopre neka emisija o medijima 90-ih pa me podsetilo da nešto od ranije nisam pohvatao...

 

Ćuruvija je sa Kesićem "oteo" Borbu od legalno izabranog Vukotića i bio je u "ljubavi" sa Mirom čiju je imao podršku. Čak je neko pomenuo da ga je i Sloba razmatrao za urednika Politike umesto Struje. Pri tome, zameni mu je bio P.Popović koji danas kao raskrinkava "ove".. E sad, kada se on otrgao iz te ljubavi i prešao put do tolike pretnje da su ga morali ubiti ?

 

Drugo, da li makar deo ovoga može biti istina

https://predragpopovic.wordpress.com/2012/11/28/raja-rodic-i-ja-lud-i-zbunjen-ali-bez-seksa/

kao, zvali su ga Mitrović, Drakulić i Karić. Zašto nema Miškovića :) ? Gde je danas i šta radi Z. Drakulič ? PLaća reket, pa ga ne diraju ?

 

Mrzim ova vraćanja u te godine, samo vidim da ista govna sada plivaju još opuštenije nego tada ...

Link to comment

nemam pojma, puno imena tu ima. ovo je serijal :

 

Televizija N1 na svom programu od 25. novembra do 24. decembra, sredom i četvrtkom od 21 sat, emituje dokumentarni serijal od deset epizoda: “Mediji u Srbiji: hronika propadanja“.

Serijal o posrtanju medija u Srbiji - od dolaska na vlast Slobodana Miloševića, tokom liderstva Zorana Đinđića, Vojislava Koštunice i Borisa Tadića, do današnjih dana i političke ere Aleksandra Vučića.

Sučeljavanjem, uz bogatu novinsku dokumentaciju i arhivski filmski materijal, više od 50 aktera koji su obeležili takvo stanje profesije, autor Slaviša Lekić i Status Tim, tragajući za odgovorima na brojna pitanja, nude odgovor na ključno: Zašto je danas u Srbiji malo koja profesija degradiranija od novinarstva?
Edited by Lezilebovich
Link to comment

ne mora da znači. slaviša nema šta da izgubi više, a da je bio svedok svega toga, jeste. ako me optimizam ne izda, tu bi moglo da se nađe sve i svašta, neke biografije će biti malo romantizovane, ali šta sad, istorija je tu da se prekraja.

 

nego me zbunio lezilebović gore sa našom borbom, ne mogu godine da pobodem sve kako valja, ali nešto imam utisak da nisu ćuruvija i kesić, nego onaj što je bio nedeljni telegraf i kesić, pa posle došao ćuruvija... sećam se da mi je, kad sam išla da uplaćujem staž koji naša borba nije uplaćivala, dobila neku potvrdu sa potpisom tog tipa, nešto momčilo nekako. manjo je, bar tih prvih meseci-godina, bio opsednut novostima, preuzimanjem revijalne štampe i izdanja koja su se vodila pod borbom poput sabora i trećeg oka, tek se uključio u bitku za našu borbu kad je trebalo zauzeti više prostora u zgradi zarad sanjane prodaje.

 

ili sam sve pobrkala.

Link to comment

ne mora da znači. slaviša nema šta da izgubi više, a da je bio svedok svega toga, jeste. ako me optimizam ne izda, tu bi moglo da se nađe sve i svašta, neke biografije će biti malo romantizovane, ali šta sad, istorija je tu da se prekraja.

 

nego me zbunio lezilebović gore sa našom borbom, ne mogu godine da pobodem sve kako valja, ali nešto imam utisak da nisu ćuruvija i kesić, nego onaj što je bio nedeljni telegraf i kesić, pa posle došao ćuruvija... sećam se da mi je, kad sam išla da uplaćujem staž koji naša borba nije uplaćivala, dobila neku potvrdu sa potpisom tog tipa, nešto momčilo nekako. manjo je, bar tih prvih meseci-godina, bio opsednut novostima, preuzimanjem revijalne štampe i izdanja koja su se vodila pod borbom poput sabora i trećeg oka, tek se uključio u bitku za našu borbu kad je trebalo zauzeti više prostora u zgradi zarad sanjane prodaje.

 

ili sam sve pobrkala.

 

Momčilo Đorgović i Đoko Kesić su 1993. preuzeli Borbu, tek posle je Ćuruvija ušao u priču.

Link to comment

jea, nije još počeo alcika da radi. hvala, čkalja.

 

pa da, nisu njega mnogo voleli u početku, nije on bio stašin "iz kuće", nego analitičar iz saveznog supa. možda se nekad i prisetim svega, mada, za čije babe zdravlje. pola pomrlo, cetvrtina poludela, preostala cetvrtina piše novu istoriju. ali jeste nekad bilo lepo u borbi. i crvenoj i plavoj.

Link to comment

Ogradiću se da dobro poznajem prilike u toaletoidima™ nastalim posle petog oktobra, za ostalo ovde ima jačih igrača.

Edited by Аврам Гојић
Link to comment

ne mora da znači. slaviša nema šta da izgubi više, a da je bio svedok svega toga, jeste. ako me optimizam ne izda, tu bi moglo da se nađe sve i svašta, neke biografije će biti malo romantizovane, ali šta sad, istorija je tu da se prekraja.

 

nego me zbunio lezilebović gore sa našom borbom, ne mogu godine da pobodem sve kako valja, ali nešto imam utisak da nisu ćuruvija i kesić, nego onaj što je bio nedeljni telegraf i kesić, pa posle došao ćuruvija... sećam se da mi je, kad sam išla da uplaćujem staž koji naša borba nije uplaćivala, dobila neku potvrdu sa potpisom tog tipa, nešto momčilo nekako. manjo je, bar tih prvih meseci-godina, bio opsednut novostima, preuzimanjem revijalne štampe i izdanja koja su se vodila pod borbom poput sabora i trećeg oka, tek se uključio u bitku za našu borbu kad je trebalo zauzeti više prostora u zgradi zarad sanjane prodaje.

 

ili sam sve pobrkala.

 

Ma tu treba pogledati na miru sta je slavisina prica, a sta je prica par likova koji se tu pojavljuju.Mislim u emisiji...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...