Jump to content
IGNORED

Smrt fašizmu!


Muwan

Smrt fašizmu!  

82 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Svakako da nije, ali preusmeravanje paznje na ta strasila je propagandna igra.Ovde se citira 1 Bakarec kao nesto relevantno i simptomaticno u drustvu.Ja mislim da odgovor fasizaciji treba da prepozna i zasto je do nje doslo.Ne moze se, dakle, boriti protiv fasizma parolom "Idemo u EU." cije je delovanje u poslednjih deset godina zalivalo te klice. Da li bi Marina imala 20% da referendum 2005. nije ponisten?Da li bi Srbija bila frustrirana manje ili vise kada bi izbori nesto znacili i kada bi se legitimitet postovao?Antisistemski pokreti ce jacati dok god se predstavnicka parlamentarna demokratija izvrgava ruglu od strane supranacionalnih tvorevina.
Čekaj, pa s kim se sad raspravljaš? Sa mnom svakako ne, pošto ja uopšte ne sporim to što pričaš.Tvoj problem je sledeći - nema tog legitimiteta, ne samo zbog EU demokratskog deficita, nego zato što je sve manje moći u rukama nacionalnih država, EU or no-EU. Jebiga Buđo, EU ti je straw-men za globalno tržište. Ono je to što potkopava suverenitet nacionalnih vlada i legitimitet nacionalnog političkog procesa.Imaš onu super polemiku između En Eplbaum i Žižeka, gde je Žižek rasparao njenu priču baš po tom šavu.

Yet in one sense,’ she conceded, ‘the international Occupy movement’s failure to produce sound legislative proposals is understandable: both the sources of the global economic crisis and the solutions to it lie, by definition, outside the competence of local and national politicians.’ She is forced to the conclusion that ‘globalisation has clearly begun to undermine the legitimacy of Western democracies.’ This is precisely what the protesters are drawing attention to: that global capitalism undermines democracy. The logical further conclusion is that we should start thinking about how to expand democracy beyond its current form, based on multi-party nation-states, which has proved incapable of managing the destructive consequences of economic life. Instead of making this step, however, Applebaum shifts the blame onto the protesters themselves for raising these issues:‘Global’ activists, if they are not careful, will accelerate that decline. Protesters in London shout: ‘We need to have a process!’ Well, they already have a process: it’s called the British political system. And if they don’t figure out how to use it, they’ll simply weaken it further.So, Applebaum’s argument appears to be that since the global economy is outside the scope of democratic politics, any attempt to expand democracy to manage it will accelerate the decline of democracy. What, then, are we supposed to do? Continue engaging, it seems, in a political system which, according to her own account, cannot do the job.

Edited by Syme
Link to comment
  • Replies 660
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    77

  • kim_philby

    50

  • Otto Katz

    30

  • Прслин

    29

Svakako da nije, ali preusmeravanje paznje na ta strasila je propagandna igra.Ovde se citira 1 Bakarec kao nesto relevantno i simptomaticno u drustvu.Ja mislim da odgovor fasizaciji treba da prepozna i zasto je do nje doslo.Ne moze se, dakle, boriti protiv fasizma parolom "Idemo u EU." cije je delovanje u poslednjih deset godina zalivalo te klice. Da li bi Marina imala 20% da referendum 2005. nije ponisten?Da li bi Srbija bila frustrirana manje ili vise kada bi izbori nesto znacili i kada bi se legitimitet postovao?Antisistemski pokreti ce jacati dok god se predstavnicka parlamentarna demokratija izvrgava ruglu od strane supranacionalnih tvorevina.
ne znam s kim se svadjas. doduse imas jedan problem: podrivanje legitimiteta politickih institucija predstavnicke demokratije je nesto sto je i nepovratan proces i ne zavisi samo od EU i drugih supranacionalnih organizacija vec je deo proces globalizacije. ovakva predstavnicka demokratija ide uz ovaj i ovakav, danas jedini moguc, globalni kapitalizam.edit: nisam video symeta. Edited by kim_philby
Link to comment
Ne, prosto ono sto govoris nije tacno. Uzmes Orbana za primer koji generalizujes na desni centar. Koji? CDU, UMP, Partido Popular, Nova Demokratija?I zasto se uzima samo desni centar? Sto se ljudskih prava i imigracije tice, laburisti u Britaniji nisu tu nista bolji ako ne cak i gori.
Pa da, meni je najviše stalio da branim fakin laburiste. Mislim, uopšte ne razumem ovu pomalo detinju taktiku - sad ti meni kao vraćaš, eto i tvoji laburisti su ovakvi i onakvi. Pa mislim, jesu naravno, samo nisu moji, jer još od Blera pevaju istu pesmicu o personal responsiblity, itd, itd.Mislim, ajde malo da promenimo ton rasprave. Edited by Syme
Link to comment
ne znam s kim se svadjas. doduse imas jedan problem: podrivanje legitimiteta politickih institucija predstavnicke demokratije je nesto sto je i nepovratan proces i ne zavisi samo od EU i drugih supranacionalnih organizacija vec je deo proces globalizacije. ovakva predstavnicka demokratija ide uz ovaj i ovakav, danas jedini moguc, globalni kapitalizam.edit: nisam video symeta.
Zapravo, da iskoristim ovo kao šlagvort - jedini izlaz koji ja sad vidim je onaj koji predlaže Habermas - a to je stvaranje demokratskije EU, nikako povlačenje u nacionalne države.
Link to comment
berk je tu zanimljiviji ali zar nije de mestr prilicno jasno fasisticki ruso? odnosno ono sto je ruso marksu, de mestr je za fasizam. sto se berka tice lepo si primetio da on samo zeli da ocuva postojece ali u konkretnim situacijama to ima zanimljive rezultate. na primer, njime su mahali zagovornici robovlasnistva u SAD kako bi diskreditovali abolicioniste kao opasne fanatike koji bezglavo srljaju napred.
Dobro sad, ko je koga koristio i u koje svrhe...tako bi se svasta moglo naci. Sto se tice De Mestra, mislim da ima da se gilja i od njega do fasizma. Ali ok, puno je jasnija veza.
Link to comment
Zapravo, da iskoristim ovo kao šlagvort - jedini izlaz koji ja sad vidim je onaj koji predlaže Habermas - a to je stvaranje demokratskije EU, nikako povlačenje u nacionalne države.
Naravno. Ali kako to uraditi na liberalnim osnovama je pitanje od 84 miliona dinara...
Link to comment
Dodao bih i manipulaciju članovima zajednice i korupciju putem privilegiranog članskog statusa. Ideloška magla i konkretni oblici transmisija totalitarne političke volje su tehnikalije.
А ту је и иницијација гажењем у блато. То ради свака мафија, да проведе новајлије кроз нешто погано и кажњиво. Ефекат је вишеструк: новајлија је од сад па надаље и убудуће крив пред собом, али зна да неће бити кажњен док се држи скута своје мафије. Одавде воде само два пута: на власт или на вешала.
Слободно прошируј. Норвешка са Самијима. Канада са својим Индијанцима. Уједињене нације са Инкама у Перуу (давано уз вакцину) и на неким местима по Африци.
Ne, nego da uvidis cak ni u tridesetim godinama proslog veka antisemitizam nije bio dovoljan da bi neko bio fasista, radilo se o muslimanu ili o komunisti iz SSSR-a.
Не видим како би Арапи, а отуд и муслимани, могли да буду антисемити. То би било као да кажеш да су Црногорци антислависти.
Link to comment
Zapravo, da iskoristim ovo kao šlagvort - jedini izlaz koji ja sad vidim je onaj koji predlaže Habermas - a to je stvaranje demokratskije EU, nikako povlačenje u nacionalne države.
Slazem se ovde jer je glavna snaga fasizacije nacionalisticki korporativizam a mozda i sam korporativizam.Medjutim, ako se slozimo oko toga, zasto bi recimo Tea Party predstavljao najznacajniji oblik fasizacije u US?Grupa je ocigledno veoma heterogena, tu ima svega od hard-core libertarijanca tipa Rona Pola pa do Koch-industries sponzorisanih korporativista.Sa druge strane, imamo i neokonzervativce i Demokrate sa skoro identicnom internacionalnom korporativistickom agendom u skladu sa svojim izvorima finansiranja.Mene situacija oko delova Tea partija vise podseca na klasicnu korporativisticku podvalu koju su vec ranije obavili sa izvornom levicarskom ili desnicarskom ideologijom.Koriste povrsno neku ideologiju (koja je popularna u tom kriznom istorijskom trenutku jer je revolucionarna) da bi dominirali, kontrolisali i zadovoljili mase a u osnovi zadrzavaju postojeci krizni korporativisticki sistem.Zato je u okviru Tea partija daleko najvaznija distinkcija onih koji insistiraju na gradjanskim slobodama ne samo u odnosu na drzavu, nego pre svega u odnosu na korporacije i nedemokratske institucije gde je sadasnje teziste moci i dominacije.Fasizma ili bilo kojeg drugog autoritarnog oblika vlasti jednostavno nema bez korporativne kontrole i monopola/kartela - tako uvek pocinje, politicko-ekonomska represija uvek prethodi direktnoj fizickoj represiji.Ono sto se danas naziva slobodnim trzistem ili diktatom slobodnog trzista je zato pre svega slobodno trziste za korporacije i njihov diktat u spoju sa lobistima i nedemokratskim institucijama od EU, preko IMF-a pa do centralnih banaka.Do fizicke represije obicno dolazi onog trenutka kada je sistem u krizi, kada nema vise kapaciteta za rast i kada postoji opasnost da se krava muzara otme soft kontroli. Edited by Anduril
Link to comment

Kratko uključenje u diskusiju noćnih ptica, ostalih slobodnih profesija, te gospode nezavisnih prihoda... Kristaliziraju se 2 pitanja: 1. je li nekakav fašizam zbilja u nadolasku i 2. ima li smisla nazivati to fašizmom, ako se toliko razlikuje od historijski poznatog.K 1. je prilično očigledno da je protofašistička primordijalna socijalna juha već skuhana; rašireni resantimani, existencijalni strah podignut na nivo kolektivnog sentimenta, spremnost na isključivanje etničkih i socijalnih grupa iz zajednice lojalnosti i njihovo posljedično dehumaniziranje, korupcija slobode zarad sigurnosti i udobnosti, osjećaj da bi se moglo raditi o ničem manjem od kolektivne sudbine itd. K 2. izgleda da Radegast i ostali diskutanti na toj liniji ispravno ukazuju da ne samo da trenutno očito nismo u stanju fašizma, nego i da je neizvjesno hoće li upoće izniknuti fašizam s karizmatičnim vođom, masovnim političkim transom, totalitarnim ideološkim poretkom i sličnim stvarima poznatim iz klasične epohe. S druge strane mislim da Kim s dobrim razlozima upozorava na signale transformacije političkog u jedno iskrivljeno stanje obilježeno voljom za moći, opresijom i ograničavanjem univerzalnog humaniteta. Ako se stvari zbilja nastave razvijati u smijeru demokratskog deficita, oligarhizacije ekonomske i političke moći i ukidanja prava za odbačene, pitanje termina će biti od samo akademskog značaja. U međuvremenu za većinu od nas se ništa ne mijenja. Nije ni đavo tako crn, tj. za punopravne pripadnike fašističke zajednice bez excentričnih prohtijeva ne mora biti ni malo crn. A sva je prilika da će ovaj unaprijeđeni fašizam biti spram svojih pripadnika mnogo mekši, zadovoljni konzument bi mogao biti njegov ideal.

Link to comment
U međuvremenu za većinu od nas se ništa ne mijenja. Nije ni đavo tako crn, tj. za punopravne pripadnike fašističke zajednice bez excentričnih prohtijeva ne mora biti ni malo crn. A sva je prilika da će ovaj unaprijeđeni fašizam biti spram svojih pripadnika mnogo mekši, zadovoljni konzument bi mogao biti njegov ideal.
Oduvek su pripadnici manjina uzivali isti tretman kao pripadnici vecinske zajednice. Ah, dobra stara vremena.
Link to comment
Oduvek su pripadnici manjina uzivali isti tretman kao pripadnici vecinske zajednice. Ah, dobra stara vremena.
Pa to je ono o čemu govori Kim, koliko fašizma. Dodajem i kad, gdje i prema kome. Ovo što navodiš ukazuje na moguću dobitnu kombinaciju, fašizam isključenima, udobnost i sigurnost za pripadnike uz onoliko dozirane represije, koliko ne ugrožava lojalnost. A na ovome mjestu se pokazuje zašto ljevica, napose marxistička ljevica i dalje predstavlja ozbiljnu, makar misaonu alternativu. Jer za razliku od građanskog liberalizma ozbiljnije uzima načelo univerzalnog humanizma.
Link to comment
Pa to je ono o čemu govori Kim, koliko fašizma. Dodajem i kad, gdje i prema kome. Ovo što navodiš ukazuje na moguću dobitnu kombinaciju, fašizam isključenima, udobnost i sigurnost za pripadnike uz onoliko dozirane represije, koliko ne ugrožava lojalnost. A na ovome mjestu se pokazuje zašto ljevica, napose marxistička ljevica i dalje predstavlja ozbiljnu, makar misaonu alternativu. Jer za razliku od građanskog liberalizma ozbiljnije uzima načelo univerzalnog humanizma.
Kombinacija 'fasizam iskljucenima i dozirana represija pripadnicima' svojstvena je svim ljudskim drustvima, od Andurilovih idealizovanih kapitalistickih SAD-a iz 19-tog veka (gde su iskljuceni bili samo zene, Indijanci, crnci i imigranti) do onih plemena iz Amazonije ciji pripadnici misle da su jedino oni ljudska bica (pa sistematski ubijaju sve ostale humanoide koje sretnu). Imala su i komunisticka drustva svoje iskljucene (valjda znas da su tvojoj Ceskoj za vreme komunizma takodje nasilno sterilisali Rome, "radi integracije" naravno). Zato konstatacija da ima iskljucenih i diskriminisanih i da je sve to fasizam mozda ima nekog smisla kao apel za mobilizaciju (mada cini mi se da je zbog inflacije levicarskog koriscenja tog pojma on sada toliko obezvredjen da tu vrstu optuzbi malo ko uzima za ozbiljno), ali nam nista ne govori o smeru u kome se stvarno krece kombinacija diskriminacije iskljucenih i represije ukljucenih.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...