Jump to content
IGNORED

Smrt fašizmu!


Muwan

Smrt fašizmu!  

82 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 660
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    77

  • kim_philby

    50

  • Otto Katz

    30

  • Прслин

    29

kako bih ti kazao, svaki antisemita 30tih godina proslog veka jeste, objektivno, nacista. odnosno na jedan odredjeni nacin participira u nacizmu.
Kao muftija jerusalimski naprimer?
i naravno da pobrojano nije izuzatak ali fasizam jeste bio novost bas zato sto je izvrsio aproprijaciju odredjenih modernih fenomena. tako i savremeni fasizam 'parazitira' na odredjenim elementima savremenosti. stavise, i ako to jeste bila praksa kroz istoriju xx vek nam je dao ime za tu vrstu politike. ne vidim zasto imas problem da se to ime koristi?
Imam problem zato sto za svaku od tih pojava postoje precizniji termini - diskriminacija, etnocentrizam, ksenofobija, rasizam, nacionalizam, po volji ti. Bez sputavanja demokratije i ukidanja osnovnih sloboda nema fasizma.
meni se cini da trazis definiciju pre nego sto se fenomen, koji je ziv, jos oblikuje pred nama. btw, pola evrope nije institucionalizovalo svoje rasisticke prakse. i sta to znaci osim da tamo ima manje fasizma?
Ne znam sta se to oblikuje pred nama. Ako je izopstavanje manjine u praksi i diskursu pokazatelj fasizma, onda bih rekao da je u Zapadnoj Evropi fasizam u opadanju (naprimer glede imigranata, zakoni o sticanju drzavljanstva su u globalu otvoreniji sada nego pre 30-tak godina, kada se jos ocekivalo da ce se oni svi vratiti u svoje zemlje porekla, a javni diskurs je u dosta zemalja blazi nego pre par decenija, kada su posle krize iz polovine sedamdesetih stranke ekstremne desnice pocele naglo da jacaju).
Link to comment

Dobro, Radagaste, ali fašizam nije isti kad je u opoziciji i kad je na vlasti. Dok je u opoziciji neretko se trudi da bar donekle igra po pravilima parlamentarizma. Tek kad dođe na vlast počinje igranka.

Link to comment
Kao muftija jerusalimski naprimer?
dakle, ti mislis da cu ja po deafultu da branim muslimane?
Imam problem zato sto za svaku od tih pojava postoje precizniji termini - diskriminacija, etnocentrizam, ksenofobija, rasizam, nacionalizam, po volji ti. Bez sputavanja demokratije i ukidanja osnovnih sloboda nema fasizma.
zapravo, kako to zamisljas da izgleda? nesto je samo islamofobija dok ne pocne da se sprovodi kroz konkretne represivne mere drzavnog aparata tada postaje fasizam?pa ti termini nisu precizni vec su veoma parcijalni i fokusirani te se svi zapravo nalaze u fasizmu. ja zapravo ne znam sta se gubi, u preciznosti naravno, ukoliko se neka od tih pojava nazove fasistickom? na primer zahtevi za proterivanjem muslimana ili sprecavanjem emigracije? sta se time tacno gubi? pri tome nazvati nesto fasizmom omogucava ne samo prepoznavanje vec i mobilizaciju. sve ove tvoje definicije to ne cine vec cak i kada su tacne nisu istinite. nista nam ne govore o problemu.
Ne znam sta se to oblikuje pred nama. Ako je izopstavanje manjine u praksi i diskursu pokazatelj fasizma, onda bih rekao da je u Zapadnoj Evropi fasizam u opadanju (naprimer glede imigranata, zakoni o sticanju drzavljanstva su u globalu otvoreniji sada nego pre 30-tak godina, kada se jos ocekivalo da ce se oni svi vratiti u svoje zemlje porekla, a javni diskurs je u dosta zemalja blazi nego pre par decenija, kada su posle krize iz polovine sedamdesetih stranke ekstremne desnice pocele naglo da jacaju).
pa radagaste sada se to ponovo desava. govorimo o poslednjoj deceniji. Edited by kim_philby
Link to comment
ni slucajno ne zaboravite sport. to je mozda najjaci identitetski obrazac 21 veka.
Medju muskom populacijom, mozda.Medju zenskom, nisam primetio.I kako kazu Praslin i Arbeitman, on je deo modifikacije nacionalnog identiteta, osim ako ne mislis da su, primera radi, dve sekte na ovom forumu (bazen jetre i MU) toliko identitetski jake.
Link to comment
I kako kazu Praslin i Arbeitman, on je deo modifikacije nacionalnog identiteta, osim ako ne mislis da su, primera radi, dve sekte na ovom forumu (bazen jetre i MU) toliko identitetski jake.
Pa ovo je u stvari mnogo zanimljivije pitanje nego što misliš. Dobro, Srbija baš i nije neki pokazaelj, još uvek. Ali Skandinavija recimo... Pa čak i neki delovi Afrike i Azije...
Link to comment

Odavno sam kod Dinića pročitao sjajnu (citiranu) definiciju fašizma, for what it's worth:

Fašizam se može definisati kao oblik političkog ponašanja opsednut propadanjem zajednice, poniženjem i statusom žrtve, kao i kompenzatornim kultovima jedinstva, energije i čistote, u kojem masovni pokret posvećenih nacionalističkih militanata, radeći u nelagodnoj, ali efektivnoj saradnji sa tradicionalnim elitama, napušta demokratske slobode i posvećuje se ciljevima unutrašnjeg čišćenja i spoljašnje ekspanzije kroz osvetničko nasilje i bez ikakvih etičkih i pravnih ograničenja. (Robert Pakston)
Ovo propadanje tj. pozivanje na zajedništvo u susret neumitnom zlu što preti da skoli entitet (koji je u praksi gotovo isključivo nacija) je po meni presudno za prepoznavanje fašizma: dakle, on nastaje kao reakcija (učitati: pre svega srednje klase na materijalnu i egzistencijalnu krizu) i manifestuje se kao "security > freedom". Edited by Ariel
Link to comment
Dobro, Radagaste, ali fašizam nije isti kad je u opoziciji i kad je na vlasti. Dok je u opoziciji neretko se trudi da bar donekle igra po pravilima parlamentarizma. Tek kad dođe na vlast počinje igranka.
Ne sporim.
dakle, ti mislis da cu ja po deafultu da branim muslimane?
Ne, nego da uvidis cak ni u tridesetim godinama proslog veka antisemitizam nije bio dovoljan da bi neko bio fasista, radilo se o muslimanu ili o komunisti iz SSSR-a.
zapravo, kako to zamisljas da izgleda? nesto je samo islamofobija dok ne pocne da se sprovodi kroz konkretne represivne mere drzavnog aparata tada postaje fasizam?
Nije ni tada uvek fasizam (naprimer zabrana nosenja burke ili hidzaba u skolama moze da bude inspirisana islamofobijom - to nije uvek slucaj, takvi zahtevi neretko dolaze od strane feminista i laicke levice - ali po sebi nije fasizam).
pa ti termini nisu precizni vec su veoma parcijalni i fokusirani te se svi zapravo nalaze u fasizmu. ja zapravo ne znam sta se gubi, u preciznosti naravno, ukoliko se neka od tih pojava nazove fasistickom? na primer zahtevi za proterivanjem muslimana ili sprecavanjem emigracije? sta se time tacno gubi? pri tome nazvati nesto fasizmom omogucava ne samo prepoznavanje vec i mobilizaciju. sve ove tvoje definicije to ne cine vec cak i kada su tacne nisu istinite. nista nam ne govore o problemu.
Sprecavanje imigracije je jedna stvar, zahtev za proterivanjem gradjana muslimanske veroispovesti je druga stvar*. Sto se mobilizacije tice, to je kljucno pitanje i glavni uzrok naseg neslaganja: za tebe je naziv fasizam instrument za mobilizaciju protiv odredjenih nazadnih pojava - kao sto su demonstranti maja 68' u Parizu vikali "CRS=SS!", ponekad jednostavno i sredstvo za diskreditaciju sagovornika, za mene je to analiticka kategorija.*Rydgren J, Immigration sceptics, xenophobes or racists? Radical right-wing voting in six West European countries, European Journal of Political Research 47: 737–765, 2008
pa radagaste sada se to ponovo desava. govorimo o poslednjoj deceniji.
Da li se to zaista desava? Na kom tacno planu?Mi smo na faksu, u okviru rada za jednu konferenciju, krenuli od hipoteze da se diskurs ekstremne desnice tokom poslednje decenije prelio u programe mejnstrim partija (koje su ga preuzele iz strateskih razloga) i da je to onda doprinelo sirenju ksenfobije u javnom mnjenju. Ostali iz ekipe bili su zabezknuti rezultatom analize: ako se moze suditi po podacima ESS-a (metodoloski najaca serija ispitivanja javnog mnjenja u Evropi), niti se stav evropskog javnog mnjenja glede imigranata bitno promenio za poslednjih 10 godina, niti izgleda povezan sa jacinom ekstremne desnice.

chypre%2011.jpgchypre%2022.jpgAttitude scale je indeks napravljen na osnovu 3 pitanja (sto je veci, to je stav prema imigraciji pozitivniji):Allow many/few immigrants of same ethnic group as majorityAllow many/few immigrants of different ethnic group from majorityAllow many/few immigrants from poorer countries outside EuropeOpinion scale je indeks napravljen takodje na osnovu tri pitanja (sto je veci, to je misljenje naklonjenije imigrantima):Immigration bad or good for country’s economyCountry’s cultural life undermined or enriched by immigrantsImmigrants make country worse or better place to liveESS Round, oznacava anketu u seriji, prva je bila 2002. pa na svake dve godine zakljucno sa 2010.

Moje tumacenje je da je, tokom poslednje decenije, fasisticka manjina dobila na vidljivosti, pre svega zahvaljuci internetu, i da su mediji izmedju ostalog zbog toga preozbiljno shvatili pretenzije populista da predstavljaju tihu vecinu koja se ne usudjuje da bekne zbog terora politicke korektnosti.

Link to comment
Neke stvari jednostavno nije moguce uklopiti u fasizam - parlamentarna demokratija (sa podelom vlasti i propratnim pravima slobodnog izrazavanja, na okupljanje itd) i ljudska prava spadaju u tu kategoriju. Fasizam, po mom shvatanju, mora minimalno da ima nedemokratsku tendenciju, da bude anti-liberalan (po pitanju ljudskih prava, ne ekonomski) i da ima agresivnu nacionalisticku komponentu. Obraz ima sve tri karakteristike, za Dveri nisam siguran, a Norvezani i Wilders samo poslednju. Teznja da se jedna grupa esencijalizuje i izopsti iz drustva je gnusna, ali sama po sebi nije dovoljna da bi nesto bilo fasizam (hint: Svedska je u punom procvatu socijal-demokratije vrsila sterilizaciju odredjenih grupa, ukljucujuci i Rome).
Dveri nemaju članstvo već samo starešinstvo. Čak ih je i jedan Antonić pre godinu- dve opleo zbog toga, da je to jasan pokazatelj šta autoritarno društvance iz vrha stranke misli o demokratiji uopšte. Oni su vrlo naloženi na to da počiste sve stranke kao zlo koje izjeda Srbiju, pa čak i da preispitaju samu parlamentarnu demokratiju. U više navrata u izlaganjima njihovih prvaka mogle su se načuti raznorazne fiks ideje kao alternativa postojećem sistemu, što varira od direktne demokratije do staleških skupština. Nemaju plan na tom polju ali naslućuje se da ih demokratija žulja poprilično.Sve su to pre 10 i više godina bili najobičniji ljotićevci. Edited by dillinger
Link to comment
meni je road to serfdom knjiga koju treba postaviti na glavu da bi se mogla primeniti danas. zapravo se ispostavilo da je odsustvo organizovne drustvenosti (tj. drzave) put u kmetovsko nadnicenje.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Ajd razjasni, ali tako logicno, i bez citata i parafraza.Da vidim da li je moja slutnja sta se krije iza ove recenice tacna ili ne.
Link to comment
Prasline, kad referišem na bebu Isusa, mislim na istorijsku ličnost, a ne na koncept koji je spinovan u periodu koji je usledio pod okriljem Crkve.A i ako baš hoćeš, ja volim da slavim Božić. Volim i da kitim jelku i da aranžiram badnjak. Bila bih previše cinična i lagala bih kad bih rekla da mi je to samo još jedan od tematskih partija, jer nije. To mi je baš lep običaj. Zato kad ja kažem beba Isus ne mislim ništa loše.Ali ne osećam pripadnost Crkvi.S druge strane, mnogo sam radoznala i najradije bih sela sa nekim učenim sveštenikom da ga ispitam svašta i bolje razumem ceo taj sistem. Tetka mi rekla da ima jedan sjajan na Topčiderskom groblju.
Uh, ako postoji ijedna manje istorijska licnost, to je valjda Isus. Kao kada bi pricala o Milosu Obilicu kao istorijskoj licnosti.Ne postoji niti Isus niti Obilic van spinovanja.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...