Jump to content
IGNORED

Smrt fašizmu!


Muwan

Smrt fašizmu!  

82 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

imao bih svasta da napisem na ovo sto ste napisali ali samo ovo:studentske pobune i levicarski pokreti u evropi tokom procesa dekolonizacije & onoga sto je chris marker nazvao prizorima iz treceg svetskog rata jesu takodje i borba protiv fasizma. na kraju krajeva i italijanske olovne godine i jos vise nemacka jesen jesu bili posledica otpora ili revolta prema necemu sto se videlo i razumelo kao opstanak elemenata fasizma uprkos pobedi AF koalicije u drugom ratu. ovaj kontinuitet za njih nije bio samo ideoloskj vec je bio otelotvoren u nekom obliku personalnog kontinuiteta gde su neki fasisti jednostavno opstali u vrhu industrije, policije i vojske.tako je bilo moguce da papon bude prvi covek pariske policije u doba masakra 1961 i 1962 (i da dobije legiju casti) a da tek krajem devedesetih bude osudjen za svoju ulogu u deportaciji jevreja iz bordoa. takodje kiesinger je bio stari nacista a ne novi. doslovce. covek je bio namestenik gebelsovog ministarstva propagande. odnosno nikakvog uspona fasizma tada i nije moglo da bude zato sto veliki broj fasista nije nigde ni bio otisao vec je trebala jedna mala svetska revolucija kao zalog jedne radikalne promene da se oni sklone sa scene a da pojedine ideje postanu potpuno neprihvatljive. ono sto se sada desava je zapravo dekonstrukcija tih promena koje su, jos jednom, gurnule evropsku i svetsku politiku 'ulevo' odnosno dalje od fasizma.
Borba protiv prezivelih elemenata fasizma koju pominjes je specificna za italiju i Nemacku. Drugde u Evropi studentske pobune i levicarski pokreti su sa njom imali malo ili nimalo eksplicitne veze.Fasizam kao ideologija je potpuno diskreditovan hororom Drugog svetskog rata, a komunizam se diskreditovao nesto kasnije, dok je i najsporijim intelektualcima Zapadne Evrope stiglo iz dupeta u glavu da komunizam nigde nije proizveo slobodno drustvo, i da to mozda nije slucajnost ili samo splet istorijskih okolnosti. Kada se diskreditaciji komunizma dodaju uslovi koji su proizveli studentske pokrete (koji se u osnovi svode na odbacivanje autoriteta, bilo Drzave, bilo Crkve, bilo Partije) i kraj ekonomskog rasta, dobija se taj zaokret "udesno", koji svakako nije zaokret ka fasizmu. Cak ni danasnja ekstremna ili populisticka desnica nema uvek veze sa fasizmom, ni u smislu personalnog kontinuiteta, ni u smislu pozivanja na tu ideologiju, ni u smislu osnovne odlike fasizma (zagovaranja kolektivizma).
Link to comment
  • Replies 660
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    77

  • kim_philby

    50

  • Otto Katz

    30

  • Прслин

    29

:lolol:Prasline, tačno po rasporedu! Samo sam čekao kad ćeš da pređeš u pasivno-agresivni "diskriminacija debelih četnika nacoša" mod (mada si lepo sad varirao da mi ispadnemo četnici - ali si se malo zbunio - četnici se nisu borili protiv nacista).For future reference, ja kao dokazani pc fašista nikad ne bih rekao da si debeo, nego "zapreminski izazvan".

Link to comment

Где сам варирао да постанете четници? Да ниси можда због браде повезао национални идентитет са четницима? Опа, мики, трт! Ето ти га на! Цврц Милојко! И наравно да је тачно по распореду, када два пута омашиш капију и испрозиваш ме да сам фашиста иако причамо врло сличну ствар, одмах ти следи зајебанција. Да хоћу да се бедачим због безобразлука што прочитам по нету, цитирао бих доброг човека Лују и његову искрену запитаност да ли је неко дирао Србе у Тузли 1992. године.

Link to comment

Nisam ti rekao da si fašista, samo da variraš fašistička opšta mesta. A ja sam ti već rekao šta mislim o tebi - da si dobar liberal, koji nosi neke fašističke zvrčke ukrasa radi, a ni sam u stvari ne zna šta će s njima. Evo ova nadrealna rasprava sad je tipičan primer. Izrecitovao si ovo za Anreja Pejića, uništavanje rodnog identiteta, drn-zvrc, kao da se prisećaš neke stare, i nikad do kraja naučene lekcije iz kalajićevske početnice, koju niti dobro znaš, niti u nju stvarno veruješ, jer si dok se to predavalo čitao stripove ispod klupe i slušao Smitse na vokmenu. Ali šta ga znam, to je valjda deo identitetatm koji si za sebe izgradio, bar na ovom forumu, i onda se osećaš obaveznim da odigraš tu ulogu. Pa kad ti kažem odakle je to što pričaš i šta to zapravo znači, ti se uvrediš - fašista? Ja? Nikad!Zapravo, verujem ti, ali batali onda više ove pubertetske izlive desničarske paranoje, bez veze su, i loše ti stoje.

Link to comment
Borba protiv prezivelih elemenata fasizma koju pominjes je specificna za italiju i Nemacku. Drugde u Evropi studentske pobune i levicarski pokreti su sa njom imali malo ili nimalo eksplicitne veze.Fasizam kao ideologija je potpuno diskreditovan hororom Drugog svetskog rata, a komunizam se diskreditovao nesto kasnije, dok je i najsporijim intelektualcima Zapadne Evrope stiglo iz dupeta u glavu da komunizam nigde nije proizveo slobodno drustvo, i da to mozda nije slucajnost ili samo splet istorijskih okolnosti. Kada se diskreditaciji komunizma dodaju uslovi koji su proizveli studentske pokrete (koji se u osnovi svode na odbacivanje autoriteta, bilo Drzave, bilo Crkve, bilo Partije) i kraj ekonomskog rasta, dobija se taj zaokret "udesno", koji svakako nije zaokret ka fasizmu. Cak ni danasnja ekstremna ili populisticka desnica nema uvek veze sa fasizmom, ni u smislu personalnog kontinuiteta, ni u smislu pozivanja na tu ideologiju, ni u smislu osnovne odlike fasizma (zagovaranja kolektivizma).
francuska? upravo sam je pomenuo u prethodnom dopisu. i fasizam nije samo ono sto je porazeno u drugom svetskom ratu niti su svi fasisti bili na istoj strani. dolfus i salazar odmah padaju na pamet. da ne govorimo o sirokoj, od zapadnih saveznika finansiranoj, mrezi ekstremnih desnicarskih pokreta iz istocne evrope koji su bili deo i stay behind NATO mreze i zaloga spijunske i teroristicke aktivnosti na istoku.inace, vecina levicarskih intelektualaca, a to je odgovor i zaz piju, je vec 60tih raskrstila sa SSSR-om. tesko da se za markuzea & frankfurtovce (ili situacioniste, na kraju krajeva) moze reci da su staljinisti. poslednje veliko ime koje je bilo deo jedne pro-sovjetske partije je altiser a i njegov polozaj u francuskoj kompartiji (oj mirsljavi ljiljani) je bio krajnje cudan sve do napustanja iste. pri tome to ne znaci da ti ljudi i dalje nisu komunisti.btw, imas jako dobar ferhufenov tv film all things pass koji govori o nasledju fasizma u faken holandiji. Edited by kim_philby
Link to comment

sto zapravo ovde ne odgovara na ono sto je ovde ipak kljucno pitanje: sta fasizam jeste danas? ja inece mislim da danas mozemo da govorimo o fasizmu bez ikakve zadrske iako se, naravno, konkretne istorijske formacije ne ponavljaju doslovce. misliti drugacije je naivni istoricizam.

Link to comment
francuska? upravo sam je pomenuo u prethodnom dopisu. i fasizam nije samo ono sto je porazeno u drugom svetskom ratu niti su svi fasisti bili na istoj strani. dolfus i salazar odmah padaju na pamet. da ne govorimo o sirokoj, od zapadnih saveznika finansiranoj, mrezi ekstremnih desnicarskih pokreta iz istocne evrope koji su bili deo i stay behind NATO mreze i zaloga spijunske i teroristicke aktivnosti na istoku.
Za Salazara nisam siguran da spada u fasiste, a nije mi jasno ni o kakvim stay behind ekstremno-desnicarima iz Istocne Evrope govoris, koliko mi je poznato ta NATO-va mreza bila je organizovana u Zapadnoj Evropi.
inace, vecina levicarskih intelektualaca, a to je odgovor i zaz piju, je vec 60tih raskrstila sa SSSR-om. tesko da se za markuzea & frankfurtovce (ili situacioniste, na kraju krajeva) moze reci da su staljinisti. poslednje veliko ime koje je bilo deo jedne pro-sovjetske partije je altiser a i njegov polozaj u francuskoj kompartiji (oj mirsljavi ljiljani) je bio krajnje cudan sve do napustanja iste. pri tome to ne znaci da ti ljudi i dalje nisu komunisti.btw, imas jako dobar ferhufenov tv film all things pass koji govori o nasledju fasizma u faken holandiji.
Za ostale zemlje ne znam, u Francuskoj je intelektualna levica 60tih raskstila sa Staljinom zato sto su u modi tada bili Mao i Kulturna revolucija, posle im je trebalo jos par decenija da se opasulje (ili poumiru).Nisam gledao taj film, potrazicu.
Link to comment
sto zapravo ovde ne odgovara na ono sto je ovde ipak kljucno pitanje: sta fasizam jeste danas? ja inece mislim da danas mozemo da govorimo o fasizmu bez ikakve zadrske iako se, naravno, konkretne istorijske formacije ne ponavljaju doslovce. misliti drugacije je naivni istoricizam.
Da li bi Geert-a Wilders-a i njegovu partiju ubrojao u fasiste? Norvesku Partiju progresa? I stavio ih u istu fioku sa Obrazom? Edited by Radagast
Link to comment
Za Salazara nisam siguran da spada u fasiste, a nije mi jasno ni o kakvim stay behind ekstremno-desnicarima iz Istocne Evrope govoris, koliko mi je poznato ta NATO-va mreza bila je organizovana u Zapadnoj Evropi.
bili su regrutovani ili kao instruktori ili kao 'pesaci' stay behind organizacija. na kraju krajeva imali su iskustvo borbe sa komunistima. ako salazar nije fasista nije ni franko a onda ne znam o cemu pricamo.
Za ostale zemlje ne znam, u Francuskoj je intelektualna levica 60tih raskstila sa Staljinom zato sto su u modi tada bili Mao i Kulturna revolucija, posle im je trebalo jos par decenija da se opasulje (ili poumiru).Nisam gledao taj film, potrazicu.
pa tesko da su bili partijski organizovani a i njihov maoizam nije imao nikakve veze sa onim kineskim "pravim". mozes da pogledas godarovu kineskinju da vidis kako on istovremeno ima i otklon i velike simpatije za te "maoiste".
Link to comment
Да хоћу да се бедачим због безобразлука што прочитам по нету, цитирао бих доброг човека Лују и његову искрену запитаност да ли је неко дирао Србе у Тузли 1992. године.
Imunitet na očigledne činjenice i pristaje onom kome je svijet satkan od fantazmagorija. Običan čovjek bi razumio da sam pitao za podatke o konkretnom proganjanju Srbina Pejića, a ne za Srbe generalno u Tuzli. Ne ti, tebi je laž milija valjda i od one stvari (pičke). Autogolovi u pravoj ravnogorskoj tradiciji.
Link to comment
Da li bi Geert-a Wilders-a i njegovu partiju ubrojao u fasiste? Norvesku Partiju progresa? I stavio ih u istu fioku sa Obrazom?
da li bi ih stavio u istu fioku sa dverima? na nivou samorazumevanja ni obrazovci nisu fasisti i mislim da pristanak na parlamentarizam i dalje ne znaci nepostojanje fasizma. sto kaze mocnik pitanje je 'koliko fasizma'.ono sto je meni zanimljivo da sve ove partije, i to pre wilerts i norvezani, crtaju ono sto benjamin naziva 'indeksom propale revolucije' kroz aproprijaciju odredjenih ljudskopravaskih formi (na slican nacin na koji je NSDP ukrala socijalizam & radnicka prava) ali uz zahtev da se one primenjuju samo na odredjenu partikularizovanu i esencijalizovanu grupu (gde kultura sada cesto sluzi kao sifra za rasu).za mene taj rad (aproprijacija odredjenih revolucionarnih momenata + vernost necemu partikularnom i iskljucivom) jeste jedan jasan kontekst fasizma. ako ocekujes crnokosuljase njih verovatno nece biti ali neki novi 'fasizam' je vec tu. albertova kucka u teranju je postala rasna i cipovana kerusa ali pas je pas. Edited by kim_philby
Link to comment

i jos samo da pomenem da ni lepi karl ni vitez schonerer nisu bili nacisti ali da je njihov antisemitizam direktno vodio do nacistickog rasnog poimanja sveta. eto mozda je wilert neki danasnji karl lueger. to ne mozemo znati.

Link to comment
da li bi ih stavio u istu fioku sa dverima? na nivou samorazumevanja ni obrazovci nisu fasisti i mislim da pristanak na parlamentarizam i dalje ne znaci nepostojanje fasizma. sto kaze mocnik pitanje je 'koliko fasizma'.ono sto je meni zanimljivo da sve ove partije, i to pre wilerts i norvezani, crtaju ono sto benjamin naziva 'indeksom propale revolucije' kroz aproprijaciju odredjenih ljudskopravaskih formi (na slican nacin na koji je NSDP ukrala socijalizam & radnicka prava) ali uz zahtev da se one primenjuju samo na odredjenu partikularizovanu i esencijalizovanu grupu (gde kultura sada cesto sluzi kao sifra za rasu).za mene taj rad (aproprijacija odredjenih revolucionarnih momenata + vernost necemu partikularnom i iskljucivom) jeste jedan jasan kontekst fasizma. ako ocekujes crnokosuljase njih verovatno nece biti ali neki novi 'fasizam' je vec tu. albertova kucka u teranju je postala rasna i cipovana kerusa ali pas je pas.
Neke stvari jednostavno nije moguce uklopiti u fasizam - parlamentarna demokratija (sa podelom vlasti i propratnim pravima slobodnog izrazavanja, na okupljanje itd) i ljudska prava spadaju u tu kategoriju. Fasizam, po mom shvatanju, mora minimalno da ima nedemokratsku tendenciju, da bude anti-liberalan (po pitanju ljudskih prava, ne ekonomski) i da ima agresivnu nacionalisticku komponentu. Obraz ima sve tri karakteristike, za Dveri nisam siguran, a Norvezani i Wilders samo poslednju. Teznja da se jedna grupa esencijalizuje i izopsti iz drustva je gnusna, ali sama po sebi nije dovoljna da bi nesto bilo fasizam (hint: Svedska je u punom procvatu socijal-demokratije vrsila sterilizaciju odredjenih grupa, ukljucujuci i Rome).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...