Jump to content
IGNORED

Ovde pitamo i sladimo se zajedno sa keksi kremom


Singer

Recommended Posts

Otkad postoji eataly u stambolu?

 

Od prošle godine. Otvoren u sklopu Zorlu centra, još jednog u nizu najvećih i najseksualnoobdarenijih molova koji se ovde grade. Praktično četiri restorana i četiri bara u jednom prostoru, plus supermarket i sve na dva nivoa. Idealan za zimsku sezonu, tada ga posećujemo barem jednom u dve nedelje.

Link to comment

Zaboravih da se zahvalim keksiju.

@beowl

Meni cool eataly, posetio ga i kupio svasta kad sam bio poslednji put. Mislio sam da je lokalna italijanska fora, nisam se udubljivao.

Link to comment

Počeli su u Italiji (gde imaju ubedljivo najviše restorana) ali su se vremenom proširili na NYC, Tokio i Dubai. I na kraju Istanbul.

 

Zanimljivo je da franšizu u NYC drži porodica Bastijanić, poreklom iz Pule.

Link to comment

Trebalo je da neki likovi koje (nazalost) poznajem iz nekih prethodnih zivota to rade u Beogradu, dole u Kompresoru. Medjutoa posto oni funkcionisu po principu damo ti ciglu das nam pare talimo se, onda je nalazenje investitora islo malo sporije pa je lokaciju uzeo Univer ili kako se zove ovaj novi lanac 

Link to comment

Ti Bastijanići su neki žešći kulinarski autoritet u USA... Sin Džo, vodi restorane i jedan je od sudija u MasterChefu za Amere a keva mu je US boginja kuvanja.

Link to comment

keksi,

 

kakvo je tvoje misljenje o ovim WellBe cokoladama koje je bambi izbacio nedavno?

 

Cini mi se da je bambi delom rebrendirao neke svoje postojece proizvode (npr. 70% crna cokolada sa pomorandzom, 70% obicna crna, mlecna sa plazmom) ali delom izbacio i neke nove proizvode (sada ima mnogo vise ukusa i kombinacija, npr. ima neka cokolada sa bademima i medom koja je meni odlicna).

 

Koja su klasa? C?

Link to comment

Tehnicki gledano, sve srpske cokolade pripadaju D klasi jer nijedan srpski proizvodjac do sada nije isao na ICCO testiranja, nekoliko puta sam do sada vec pominjao kako ide taj proces i cemu sluzi, a posto Srbija jos uvek nije usla u EU, onda ni domaci konditori nemaju obavezu da sklapaju ugovore sa raznim stranim distributerima kad je u pitanju plasman njihovih proizvoda na strana trzista, tako da se za sada izvoz domacih slatkisa u inostranstvo vrsi po sistemu individualnih kupovina od strane pojedinaca koji ili imaju svoje radnje u inostranstvu ili deluju samo kao posrednici, i onda te slatkise preprodaju strancima koji imaju svoje maloprodajne objekte...ajde da ne ulazim preterano u ceo taj sistem, ali kada jednoga dana Srbija postane clanica EU (ako se uopste to i desi), onda ce morati potpuno da promene nacin plasiranja svojih proizvoda na strana trzista, pa ce tada i cokolade morati da idu na detaljna ispitivanja i nakon toga ce ih ICCO zvanicno klasifikovati, pa cu ih i ja imati u bazi podataka, a do tada, sve nase domace komercijalne cokolade spadaju u D klasu, kao i mali milion stranih cokolada koje nikada nisu isle na ICCO testiranja, tj nikada nisu morale da sklapaju ugovore o distribuciji sa ozbiljnim kompanijama koje su umesane u ceo taj proces...evo jos jednom cemu tacno sluzi klasifikacija i zasto je bitna za distributere....

 

Pretpostavljam da bi Bambi nakon testiranja bio presaltovan u C klasu, isto kao i Najlepse Zelje, verovatno i Galeb i Simka, dok za cokolade koje pravi Swisslion ne verujem da bi zadovoljile standarde, mada mi je bezveze da spekulisem o tome...srpske cokolade su lose, kvalitet je na sramno niskom nivou, jedino se Adore malo izdvaja, ali to je cokolada iz domace radinosti i nabavljaju sirovine iz odlicnog izvora, medjutim i oni ne prebacuju vise od B klase, dok na primer Eugen, Premier i San Marina ne uspevaju ni toliko visoko da se popnu, pa pripadaju C klasi...ove nabrojane hand-made cokolade se nalaze u ICCO bazi zbog svoje povezanosti sa Callebaut kompanijom i njenim belgijskim filijalama, jer iz Belgije nabavljaju sve sto im je potrebno za izradu svojih proizvoda, tako da je njihova klasifikacija samo formalnost, a isto za takve vrste cokolada ne vaze ista pravila kao za ove komercijalne iza kojih stoje prave konditorske kompanije, a ne pojedinci i profesionalni cokolateri...znaci trenutno, Srbija ima jednog predstavnika B klase i nekoliko njih iz C klase, a sve su to home-made cokolade, dok su ove druge mnogo poznatije trenutno u D klasi, dok ne budu isli na testiranja...

 

Morao sam jos jednom da razjasnim te stvari da ne bi bilo zabune, a sada da se vratim na konkretno pitanje...Bambi ne pravi dobre cokolade, koriste najjeftinija moguca kakao zrna i trpaju neke stvari kojima nije mesto u cokoladi, tipa surutka u prahu, kakao prah, vestacke arome, itd...znaci pricam samo o kvalitetu, ako se nekome svidja ukus, tu onda svaka prica pada u vodu, meni je uvek glupo kada moram da ocenjujem nase cokolade jer ne mogu da iskrivljujem istinu, a znam da ih ljudi generalno vole, pa onda ispada da ih ja namerno pljujem i uticem na tudji ukus...ove nove WellBe cokolade koje je Bambi izbacio su obican marketinski trik i nista vise, to su apsolutno iste one cokolade koje su i ranije prodavali, sa istim sastojcima i istom formulom, ali sada imaju zajebanije ime i privlacniji omot, znaci cist marketing i naravno visa cena za jednako inferioran proizvod...to sto tu i tamo izbace neki novi ukus ne menja cinjenicu da je osnova svake njihove cokolade katastrofalna, bele cokolade su pretrpane secerom i imaju manje mleka nego sto treba, mlecne cokolade su isto pretrpane secerom i nemaju dovoljno kakao mase i kakao maslaca, dok su crne cokolade ubedljivo najlosije jer su natrpane kakao prahom, a takve stvari ne smeju da se rade ukoliko se pravi ozbiljna cokolada...ista je prica i sa ostalim domacim cokoladama po suprermarketima, jednostavno nasi konditori su neozbiljni i ne znaju da prave kvalitetnu cokoladu, ali to nije samo slucaj kod nas (da opet ne bude kako namerno pljujem po srpskim slatkisima), evo na primer turski Ulker je jedan od deset najbogatijih konditora na planeti, a svi njihovi slatkisi su toliko sramnog kvaliteta da ne treba trositi reci na njih, nista bolje nisu ni kompanije iz naseg okruzenja, evo recimo Dorina je jedva uspela da udje u C klasu kada je isla na ICCO testiranja, ma skoro cela istocna Evropa ne zna da napravi normalnu cokoladu...

Edited by keksi krem
Link to comment

Ja samo da prijavim da po Keksijevom savetu uvedoh bambi 70% crnu cokoladu u kolace i torte, hvala Keksi jos jednom. Jedino sto se prica izgleda prosilirila posto neki dan jedva nadjoh u maksiju jednu cokoladu :D krenule slave, bice cupavo izgleda.

Link to comment

Keksi, na koju foru po svajcarskoj ima po coop-u bambijevih, swisslion i jos nekoliko srpskih i hrvatskih proizvoda? Je li to nesto ozbiljno ili coop ima decentralizovanu nabavku pa mogu da se igraju gde postoji trziste?

Link to comment

Ja samo da prijavim da po Keksijevom savetu uvedoh bambi 70% crnu cokoladu u kolace i torte, hvala Keksi jos jednom. Jedino sto se prica izgleda prosilirila posto neki dan jedva nadjoh u maksiju jednu cokoladu :D krenule slave, bice cupavo izgleda.

pojavile se neke nestle dessert 65% kakaa, 200g oko 200 din, ja kupila jednu da kuvam, pojela je bez kuvanja. malo sam bila sumnjicava, jer se ne zove cokolada nego desert, ali na deklaraciji pise sta pise, jela sam je, cokolada je, sladja vise nego sto bih zelela, ali za kolace smanjis secer i sve pet. moguce da sam i ja promenila ukus, u poslednje vreme tucem uglavnom 85%, gorko je moje srednje ime :D

nestle-dessert-baking-black-chocolate-fu

Edited by cmrlj
Link to comment

Nekad davno bilo sto se cokolada i ostalih kakao proizvoda tice Van Houten(s) pa 10 mesta prazno, pa onda ostali.

Je li bre Keksi ziva li je ta firma, sta su oni i ko su oni?

Secam se da su neke carine svojevremeno znale da zazmure i propuste alkohole i cigarete, ali Van Houtensa nikako.

Link to comment

Keksi, na koju foru po svajcarskoj ima po coop-u bambijevih, swisslion i jos nekoliko srpskih i hrvatskih proizvoda? Je li to nesto ozbiljno ili coop ima decentralizovanu nabavku pa mogu da se igraju gde postoji trziste?

Skoro svi veci konditori sa ex-yu prostora nude mogucnost licnih porudzbina iz inostranstva, pa tako pojedinci u svoje ime narucuju odredjene kolicine najpopularnijih slatkisa i onda ih prodaju u svojim radnjama (ukoliko ih imaju) ili ih nude nekim vecim prodajnim lancima cije se prodavnice nalazi u zonama gde postoji veca koncentracija gastarbajtera...prilikom takve vrste nabavke, kompanije sa ex-yu prostora naplacuju tom pojedincu svoju cenu i tu prestaje svaka njihova veza, a to da li ce on to sam da pojede ili da proda u svojoj radnji (ako je ima) ili da preproda nekom lokalnom supermarketu, zavisi samo od tog pojedinca koji je odradio narudzbinu i platio ugovorenu cenu...za razliku od takve licne distribucije, plasman proizvoda na inostrana trzista podrazumeva minimum jedan distributivni kanal, a cesto i vise njih, gde jedna ili vise internacionalnih kompanija sklapaju dugogodisnju saradnju sa odredjenim konditorima i zajedno ucestvuju u celom procesu, od transporta do prodaje, preko deljenja rizika i procentualnog ucesca u ostvarenom profitu, a takodje povezuju vise prodajnih lanaca i snose jednake troskove prilikom reklamiranja i pozicioniranja na stranim trzistima, drugim recima, ceo taj proces se odvija na mnogo visem i ozbiljnijem nivou, pa je i novcana dobit znatno veca za sve strane koje ucestvuju u tom sistemu...kad su u pitanju samo prodajni lanci, pa kod njih uvek postoje odredjeni segmenti decentralizovane nabavke, jer je prosto nemoguce nabavljati sve potrebne proizvode iz standardnih kanala distribucije, upravo zato jer nisu sve drzave medjusobno povezane i ne vazi ista pravila, a kada se uoci da postoji traznja za odredjenim tipom slatkisa od strane jedne grupe lokalnog stanovnista koja se tu doselila proteklih godina ili decenija, onda je potpuno razumljivo da ce glavni ljudi tog prodajnog objekta uciniti sve sto mogu da obezbede makar minimalnu distribuciju tih trazenih proizvoda, jer u startu znaju da nece imati problema da to prodaju...

 

Nekad davno bilo sto se cokolada i ostalih kakao proizvoda tice Van Houten(s) pa 10 mesta prazno, pa onda ostali.

Je li bre Keksi ziva li je ta firma, sta su oni i ko su oni?

Secam se da su neke carine svojevremeno znale da zazmure i propuste alkohole i cigarete, ali Van Houtensa nikako.

Van Houten je bila legendarna holandska kompanija ciji je osnivac pre nekih 200 godina izumeo metod za odvajanje prirodnih masnoca iz przenog kakao zrna pomocu hidraulicne masine, a to je dovelo do toga da je bilo moguce napraviti kakao prah, sto je znatno olaksalo pravljenje cokoladnih napitaka i kasnije omogucilo da se pomocu slicne tehnike mesaju kakao masa, secer i kakao maslac, rezultat toga je cokolada za jelo u cvrstom stanju (za nju je zasluzna britanska kompanija Fry's), ubrzo nakon toga nastala je i mlecna cokolada (kredit ide kompaniji Nestle), a na kraju i cokoladna tabla savrsene teksture (to je omogucio proces konciranja, a kompanija Lindt je izmislila masine za konciranje u cilju poboljsanja kvaliteta)...sve su ovo bili revolucionarni potezi koji su omogucili da se proizvodnja cokolade dovede do savrsenstva i da njena dostupnost bude globalna, a konzumacija jeftina...

 

Iz navedenih razloga, Van Houten je bio toliko popularan, uvek je to ime bilo jedan od glavnih sinonima za cokoladu, uz naravno firme kao sto su Fry's, Nestle i Lindt, sve su to bili glavni igraci i dugo se njihovo ime izgovaralo sa strahopostovanjem...medjutim vremena se menjaju, pa je tako Fry's vremenom pao u ruke jos jednog mocnog britanskog konditora (Cadbury), da bi potom obe firme pale u ruke jedne mocnije kompanije (Kraft)...s druge strane Nestle je postao toliko mocan da je prosirio svoj biznis na sve strane, pa je konditorska sekcija pocela da vise paznje obraca na profit, a ne na kvalitet svojih cokolada...jedino je Lindt ostao veran svojim korenima, medjutim i njihov rast je isao vrtoglavom brzinom, a visak novca su ulozili u preuzimanje odredjenih vrhunskih cokolatera koji su zapali u probleme (Caffarel i Ghirardelli), ali te akvizicije su dovele do prebrze ekspanzije na inostranim trzistima, pre svega americkom, pa su ipak morali malo da modifikuju svoju poslovnu filozofiju sto ih je kostalo ispadanja iz onog najviseg ranga kada su u pitanju lukzusni slatkisi...Van Houten je ipak najgore prosao, ali ime i dalje zivi...

 

Pre nego sto se osvrnem na sadasnjost, moram istaci jos jednu stvar za koju je Van Houten zasluzan, a to je “Dutch-processed” kakao prah, zovu ga jos i alkalni, boja mu je tamnija, ukus mu je blazi i ima manje kiselosti, a pravi se tako sto se kakao masa nakon odmascivanja i pretvaranja u prah mesa sa alkalnim solima u cilju suzbijanja gorkog ukusa i boljeg rastvaranja u vodi, a kada se koristi za torte i kolace, uz njega najbolje ide prasak za pecivo...za razilu od njega, prirodni kakao prah ima svetliju boju, vise kiselosti i malo jaci cokoladni ukus, a kad je u pitanju spremanje poslastica, onda ide bolje u one dezerte gde se koristi soda bikarbona...to su jedine dve vrste kakao praha koje postoje, ljudi cesto imaju dilemu koji je bolji, mada ako se pravi dezert, onda uvek treba videti da li se u receptu koristi prasak za pecivo ili soda bikarbona, pa onda na osnovu toga odluciti, jer u prvom slucaju bolji je alkalni (“Dutch-processed”), a u drugom prirodni kakao prah...

 

Sada mogu da se vratim na trenutnu situaciju, pa ovako, Van Houten je pre nekih 50 godina polako poceo da se raspada, to je bila porodicna kompanija koja je imala jednu od najduzih tradicija u ovom biznisu, medjutim novije generacije nisu bile preterano zainteresovane da nastave posao svojih predaka, pa su prodali kompaniju...onda je krenuo jos turbulentniji period, pa je na svakih nekoliko godina kompanija bila prodata nekom novom vlasniku (firme kao sto su W.R. Grace, Jacobs Suchard AG, Philip Morris, Stollwerck, itd)...na kraju, kompanija je podeljena na dva sektora, jedan je bio za cokolade, a drugi za cokoladne napitke...ovaj prvi je trenutno pod patronatom Hershey's kompanije i cela proizvodnja se uglavnom odvija u Kini, dok se proizvodi osim na kineskom trzistu, najvise distribuiraju u zemlje kao sto su Tajland, Malezija, Singapur i Filipini, a moram istaci da su im cokolade ocajne, znaci katastrofa, prava je sramota sto nose ime tako legendarne kompanije, znaci taj sektor su potpuno upropastili...ipak nije sve tako crno, jer je sektor za cokoladne napitke trenutno u vlasnistvu jednog od najboljih cokolatera na planeti, a to je kompanija Barry Callebaut, tako da je sacuvana makar ta tradicija fenomenalnih prahova za cokoladne napitke i znacajno je unapredjen asortiman proizvoda, pa imaju veliki broj proizvoda namenjenih profesionalcima, hotelima, restoranima, keteringu, high-end prodavnicama, cokoladnim buticima i naravno obicnim potrosacima koji zele da uzivaju u vrhunskim cokoladnim napitcima...da sumiram celu pricu, znaci ukoliko naletis na Van Houten cokoladne table i stanglice, ignorisi i zaobidji, nemaju nikakvih dodirnih tacaka sa tim cuvenim brendom, dno dna, ali ukoliko negde nadjes Van Houten prahove za cokoladne napitke, onda samo napred, potpuno opravdavaju ime koje nose i spadaju u sam vrh kad je u pitanju ta vrsta proizvoda...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...