Jump to content
IGNORED

Ovde pitamo i sladimo se zajedno sa keksi kremom


Singer

Recommended Posts

a jel moze neki subjektivni dojam ili pak procenti, da li neka od tih kvalitetnih koje sibaju po 35-50% lesnjaka ima slucajno manje secera? ne bi se smarao da pravim sam kod kuce homemade nutelu ali meni sve to preslatko (zdravstveno).

Link to comment

a jel moze neki subjektivni dojam ili pak procenti, da li neka od tih kvalitetnih koje sibaju po 35-50% lesnjaka ima slucajno manje secera? ne bi se smarao da pravim sam kod kuce homemade nutelu ali meni sve to preslatko (zdravstveno).

ma generalno je preslatko, gadno

Link to comment

- Crema Toscana, najkvalitetniji i najskuplji italijanski krem... lesnici (47%), secerna trska (21%), punomasno mleko u prahu (20%), kakao masa (10%), kakao prah (2%), prirodna vanila...

 

 

 

domaca nutela se napravi za 10 minuta. 

Link to comment

Nedelja je nezgodna, gotovo svi cokoladni butici su tada zatvoreni, ali ako uspes da provodes jos neki dan tamo, ovo su najbolja mesta sto se tice cokolade...

 

Teuscher (Rue du Rhône 2)

Du Rhône Chocolatier (Rue de la Confédération 3)

Chocolat Pascoët (Rue de la Confédération 5)

Confiserie Rohr (Place du Molard 3)

Arn Chocolatierie (Bourg-de-Four 12)

Micheli (Rue Micheli-du-Crest 1)

Auer Chocolatier (Rue de Rive 4)

Pâtisserie Ducret (Rue Hoffmann 6)

Cartier Patisserie Confiserie (Route de Suisse 38)

Zeller Chocolatier (Place de Longemalle 1)

Christian Constant (Place du Marche 23)

Arlecchino (Rue du 31 Décembre 1)

La Bonbonnière (Rue de Rive 11)

Pâtisserie Mage Sàrl (Route de Malagnou 52)

Stettler (Avenue Blanc 49)

Boutique Favarger (Quai des Bergues 19)

Vratio sam se s puta. Obisao sam dobar deo lokacija na spisku i nista nije radilo, kao ni bilo sta drugo u gradu, ali posluzice za neki drugi put. U celom gradu je radila jedna bakalnica, par kafica i jedan Turcin donerdzija. Naleteo sam i na tri Migrosa i bili su zatvoreni. Na kraju sam se snabdeo na aerodromu. Kupio sam cokoladu od proizvodjaca Mertel. Kakvog su oni kvaliteta?

Link to comment

sto mi je drago sto poznajemo keksija, pa kad pocne kriza, ne moramo da brinemo, imacemo ko ce da nas snabdeva cokoladom.

Postoji jedna veoma vazna informacija koju cokolateri namerno nikada ne navode u tim njihovim izvestajima, a to je kolicina kakao zrna skladistenih u rezervama...svaki veci konditor ima svoje zalihe, svaki investicioni fond koji prodaje i kupuje kakao na berzi takodje ima svoje zalihe, veliki broj farmerskih udruzenja sirom Afrike, Azije i Latinske Amerike isto imaju svoje zalihe, tako da to sto se plasiraju iskrivljene price da je potrosnja veca od proizvodnje, ne znaci da zaista preti ozbiljna opasnost od globalne nestasice najvaznije sirovine od koje se pravi cokolada...danas se proizvodi skoro tri puta vise kakao zrna nego pre 40 godina, znaci otprilike na godisnjem nivou se proizvede oko 4 miliona metrickih tona, a od toga jedna cetvrtina ide direktno u zalihe, ajde da izuzmemo cokolatere koji u svakom trenutku imaju svoje rezerve na svim mogucim kontitentima (kao na primer Barry Callebaut, Nestle, Mars, itd), vec da se usmerimo samo na kompanije ciji je portfolio vezan i za trgovinu kakao zrna, onda dolazimo do odredjenih velikih igraca tipa Cargill, ADM, Armajaro, Olam, Noble, Touton, Ecom Agroindustrial, itd, koji imaju toliko kakao zrna skladistenih na sve strane da je gotovo nemoguce imati onakvu nestasicu kakvu odredjeni proizvodjaci vole da plasiraju u javnost, a sve zbog izazivanja vestacke panike na trzistu i masovnog podizanja cena...prosle godine je razlika izmedju potrosnje i proizvodnje bila oko 70 hiljada metrickih tona, tu naravno nisu bile uracunate kolicine kakao zrna koje su otisle u zalihe, vec samo onaj broj koji je iskoriscen za proizvodnju slatkisa, medjutim zaboravlja se da tokom godine konditori ne uspevaju da raspordaju ceo svoj asortiman proizvoda, pa se odredjeni broj preliva i u narednu godinu, a to dovodi do toga da konditori nisu prinudjeni da proizvedu isti broj slatkisa kao i prethodne godine, vec pazljivo uskladjuju svoju proizvodnju sa projekcijama prodaje za narednu sezonu gde je odredjeni procenat namenjen za prodaju slatkisa kojima i dalje nije istekao rok trajanja, a proizvedeni su u prethodnom ciklusu...znaci brojevi nikada nisu identicni i ne mogu da se prave tacne projekcije za narednih 10-20 godina na osnovu proteklih decenija, jer desavaju se velike promene i u nacinu potrosnje, i u nacinu proizvodnje, pa iako danas potrosaci konzumiraju vise cokoladnih proizvoda nego ranije, isto tako su i same kakao plantaze daleko savremenije i efikasnije, bolje su zasticene od vremenskih nepogoda, a i sami farmeri imaju visi stepen edukacije i kvalitetnija pomagala na raspolaganju kako bi preventivno reagovali u slucaju odredjenih komplikacija...kada se namerno ignorise postojanje ogromnih kakao zaliha, onda je veoma lako prikazati da postoji odredjeni deficit u potrosnji i proizvodnji, a kada se tome dodaju i turbulencije na berzi, pa i opasnost od sirenja ebole, onda konditori mogu bez problema da dignu cene svojih proizvoda, bez straha da ce naleteti na preterano negativnu reakciju od strane potrosaca koja bi eventualno ugrozila obim prodaje, jer kada se zanemare realni indikatori, a forsiraju samo oni koji idu njima na ruku, tada postoje idealni uslovi za povecanje cena, iako su svi proizvodi odavno bezobrazno precenjeni i njihova cena nije pravi odraz njihovog kvaliteta, vec je pokazatelj jacine trzista gde dominiraju kartelska povezivanja izmedju konditora, distributera i prodajnih lanaca...

 

Keksi, jesi li već pisao o Babbi kremovima? Ovde kod mene Eataly prodaje Crema Nocciole u teglicama od 150 grama, cenovno je dosta ispod Venchi krema pa me interesuje gde nju otprilike svrstavaš? I da li postoji neki razlog što se zove Nocciole a ne Nocciola?

Mislim da sam vec pominjao Babbi u nekoliko navrata...ne pripada onom samom vrhu gde se nalaze kremovi tipa Amedei, Domori, Pariani, Slitti, Pernigotti, Majani, Guido Gobino i Baratti & Milano, ali je u gotovo istom rangu kao Giraudi, Caffarel, Venchi, Perugina, Novi i Rigoni...pricao sam da ne postoji klasifikacija kremova, jer veoma malo njih spada u vrhunske slatkise, upravo zbog prevelikog ucesca secera i masti, kao i zbog toga sto Nutella drzi 4/5 svetskog trzista, pa su svi ostali kremovi u drugom planu....e sad, procenat lesnika kod ovih jacih kremova zna dosta da varira, medjutim nije on presudan faktor kada je u pitanju njihov kvalitet, vec u obzir moraju da se uzmu i sve ostale sirovine, njihov medjusobni odnos, kao i njihovo poreklo, pa ako jedan krem recimo ima manje lesnika od nekog drugog, ali su ti lesnici boljeg kvaliteta, ili se koristi kvalitetniji kakao i prirodna vanila, onda ukupan procenat lesnika i nije toliko bitan, ali je definitivno jedan od pokazatelja koji mogu pomoci potrosacima prilikom odabira izmedju vise razlicitih vrsta slatkih namaza...kad je u pitanju cena, to pre svega zavisi od distributera, ukoliko se radi o proizvodima van njihovog domaceg trzista, a ako je drasticna razlika u ceni izmedju kremova koji su pribliznog kvaliteta, onda znaci da je u distribuciju jednog od njih ukljuceno vise posrednika, Venchi jeste za nijansu bolji, ali je i Babbi skroz korektan u toj kategoriji slatkisa...sto se tice imena, ne postoji nikakav znacajni razlog zasto Babbi forsira ime Nocciole, umesto opste prihvacenog naziva Nocciola (obe varijante su pravilne), pretpostavljam da su procenili da lepse zvuci i da se bolje uklapa kada se izgovori zajedno s imenom njihove kompanije, stvar ukusa...

 

Meni je enigma krema Novi, po etiketi bi se reklo da koriste vrhunske sastojke, npr. 45% lešnika, izvor masti je cocoa butter, ... a cena im je jedva preko 15€ kilo, za razliku od amedei koja je preko 50€.

Fora je u tome sto koriste jeftinije sirovine, jesu sve to vrhunski sastojci za jedan krem kada se procita ambalaza, medjutim za razliku od drugih vrhunskih italijanskih kremova koji koriste iskljucivo italijanske lesnike, Novi koristi najjeftinije lesnike uvezene iz Turske (na primer, Amedei svoju Cremu Toscanu pravi s lesnicima Tonda Gentile Trilobata, ubedljivo najbolji i najskuplji lesnici iz Piedmont regije)...takodje koriste kakao prah i kakao maslac iz Indonezije, kao i vestacke arome umesto prirodne vanile, a sve to itekako utice na cenu proizvodnje, jer samo kada bi koristili pravu burbon vanilu u startu bi im cena bila duplo veca, posto je vanila drugi najskuplji zacin na planeti (jedino je safran skuplji), a koriste i jeftinu ambalazu...mada bez obzira na sve navedeno, kada se pogledaju cena i kvalitet, Crema Novi je definitivno odlican izbor ukoliko su neki jaci kremovi nedostupni ili preskupi, svakako je bolja od standardnih komercijalnih kremova po supermarketima...

 

a jel moze neki subjektivni dojam ili pak procenti, da li neka od tih kvalitetnih koje sibaju po 35-50% lesnjaka ima slucajno manje secera? ne bi se smarao da pravim sam kod kuce homemade nutelu ali meni sve to preslatko (zdravstveno).

Prosecni kremovi imaju oko 50-60% secera, dok ovi nabudzeni kremovi imaju u proseku duplo manje, znaci oko 20-30% secera...jesu ovi komercijalni kremovi preslatki, ali oni svi zele da budu kao Nutella (najdominantniji slatkis u svojoj kategoriji kad je u pitanju trzisni udeo), medjutim cesto se zaboravlja da je Nutella napravljena pre svega za najmladje potrosace, a deca vole da jedu slatkise koji su nenormalno slatki, tesko da bi neko od njih pre odabrao da jede krem koji ima mnogo vise lesnika i duplo manje secera, jer to bi im bilo previse gorko, dok im je Nutella taman po meri, pa kad se jednom navuku, volece je celog zivota, a to je nesto sto Ferrero forsira kod svih svojih proizvoda, prave ih da budu po ukusu najmladjih, a kasnije to preraste u stvar navike i asocijaciju na srecno detinjstvo...

 

Vratio sam se s puta. Obisao sam dobar deo lokacija na spisku i nista nije radilo, kao ni bilo sta drugo u gradu, ali posluzice za neki drugi put. U celom gradu je radila jedna bakalnica, par kafica i jedan Turcin donerdzija. Naleteo sam i na tri Migrosa i bili su zatvoreni. Na kraju sam se snabdeo na aerodromu. Kupio sam cokoladu od proizvodjaca Mertel. Kakvog su oni kvaliteta?

Martel Chocolatier je B klasa, u istom rangu kao na primer Confiserie Sprüngli...sve u svemu odlicna cokolada, ali ipak malo slabija od onih koje sam ti nabrojao...

 

Keksi, ima li neki dobro snabdeveni cokoladni butik u bazelu, pitam za druga?

Kazi drugu da obavezno poseti Läderach Basel (Marktplatz 18), a imaju i jednu manju lokaciju gde je ranije bio Merkur Chocolaterie (Greifengasse 36)...isto tako vredi posetiti Xocolatl (Blumengasse 3), vrhunska cokolada je u pitanju i imaju veliki asortiman, koriste organska kakao zrna iz Grenade (prelepo karipsko ostrvo u blizini Venecuele)...kad vec ide u Bazel, mogao bi obratiti paznju i na jednog od najboljih svajcarskih proizvodjaca tradicionalnih keksova iz tog regiona, radi se o kompaniji Läckerli Huus, njihove proizvode moze naci na brojinim lokacijama (Gerbergasse 57, Greifengasse 2, Passerelle SBB Station, Stücki Shopping Hochbergerstrasse 70, itd), a takodje imaju i odlicne cokolade...

Edited by keksi krem
Link to comment

Hvala :) Na Venchi ambalaži piše da isto koriste Piyemont lešnike. Dok ne probam Toscanu (za šta ću verovatno morati da odem u Amedei HQ u Pizi) to mi je definitivno najbolji krem do sada.

Link to comment

ima je i u firenci, preko puta od poslasticarnice grom, odmah kod duoma, pa ko bude u prilici da i zeli da pazari, moze...cak nije ni tako skupa, kosta 10 eura to pakovanje koje je malo manje nego krem venchi iste gramaze....

Link to comment

a jel ima neke domace marke vredne pomena?

 

Tuga pregolema brate Arame :(  Ülker je takva kanta od proizvoda da se to rečima ne može opisati. Imaju neku šatro premium liniju koja nije ništa bolja od Nestle krema (koji je šećerni krš onaj neopevani) a sve drugo je u rangu onih kremova koji se u kanticama kupuju na buvljaku. Ko hoće iole pristojnu čokoladu na raspolaganju mu je Godiva koja je od pre izvesnog vremena domaća marka :wicked:

 

Srećom je prošle godine otvoren ogroman, ali bolesno ogroman Eataly u kojem Venchi ima solidan štand, pa dok traje dobro je.

Link to comment

Ülker je tipičan primer firme čija glavna meta su novčići u džepovima đaka i studenata. Sakupljaju ih neverovatno efikasno ali to ti ujedno govori sve o kvalitetu njihovih proizvoda.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...