Jump to content
IGNORED

Ovde pitamo i sladimo se zajedno sa keksi kremom


Singer

Recommended Posts

Obican eurocrem ima 3% lesnika, a sve varijante ovog Superior krema imaju po 5% lesnika, to je jedina razlika...gotovo ceo budzet su usmerili na dizajn pakovanja i marketing, standardna praksa kod nasih konditora...

Link to comment

I to je tu reč o australijskoj Nuteli gde je hidrogenizovano ulje (ubica No1) zamenjeno palminim. Pitanje je kakva je situacija u onoj koja stoji na policama domaćih supermarketa...

Link to comment

Obican eurocrem ima 3% lesnika, a sve varijante ovog Superior krema imaju po 5% lesnika, to je jedina razlika...gotovo ceo budzet su usmerili na dizajn pakovanja i marketing, standardna praksa kod nasih konditora...

 

Koliko sam video, Nutella ima oko 15% lesnika.

Interesuje me ostatak sadrzaja, procenat secera i trans masti kod par vrsta kremova.

Uzmimo jedan vrhunski krem, mainstream i neki domaci trash.

Link to comment

Ne radi se ovde o Nuteli, citao sam o njoj na ovoj temi.

Moje pitanje se odnosi na procenat secera i trans-masti kod svih kremova.

Mislim da je procenat lesnika od 3-30% besmislen ako secera i trans-masti ima vise od 50%.

Zanima me keksijevo misljenje.

Link to comment

To da ne postoje zdravi slatkisi al' da je umerenost zdravlje sam takodje procitao i sa time se slazem (sa umerenoscu i mnogo sire).

Ne trazim ja zdrave slatkise vec me interesuje da li je u vrhunskim kremovima procenat secera mali, da li se koriste alternativni zasladjivaci i da li su eliminisane trans-masti.

'Ajde sacekajmo coveka da dodje i odgovori mi pa posle komentarisite i brisite postove.

Link to comment

aman, i to oko secera je objasnjavao sto puta - nema boljeg zasladjivaca od secera, ergo, u vrhunskim slatkisima se sasvim sigurno ne koriste alternativni zasladjivaci.

Edited by aram
Link to comment

1) Koriste najjeftinija kakao zrna, pa onda pokusavaju da taj ukus prekriju vecim dozama vestackih aroma, plus trpaju previse secera, i onda to dovodi do tog sintetickog ukusa...Nemacka i Svajcarska (pa i Austrija) nemaju zlatnu sredinu kada su u pitanju njihovi slatkisi, znaci postoje kompanije koje su medju najboljima u Evropi, dok su ove druge poprilican krs i stancuju proizvode koji su jedino konkurentni svojom relativnom niskom cenom, dok im je ukus nikakav...na primer, Italija, Belgija i Francuska imaju mnogo skladniji taj prelaz kada se posmatraju njihovi slatkisi, tako da razlike izmedju najboljih i onih drugih nisu toliko drasticne, pa cak i kad se tamo kupe neke cokolade koje definitivno nisu u onom najvisem rangu, ipak ostavljaju sasvim solidan utisak...

 

....

 

Hvala na odgovorima :ziga:

 

Jedno podpitanje vezano za Steviju: da li znaš da li su čokolade sa stevijom (i sve uopšte sa stevijom) toliko skuplji od onih sa šećerom zbog toga što je stevija sama kao sirovina skupa, ili se radi jednostavno o uzimanju para na foru zdravije je, manje kalorija, pa platite vi hipsteri i dijabetičari?

 

Kada se već spominje eurokrem:

 

da li znaš zašto je Nestle promenio potpuno ukus Cipiripija kada je preuzeo Centroprom? Ja sam ranije uvek kupovao cipiripi (eurokrem samo kada sam morao), ali ovaj novi ukus od pre par godina mi je užasan, nije to to (kao što ti kažeš, subjektivni ukus detinjstva jebiga) i ,,standardni" cipiripi od tada više ne kupujem (onaj crno-beli), ni krem, ni table. Čak sam i pisao Nestle Adriaticu da im objasnim kakvu su grešku napravili :) zašto su, zaboga, menjali ukus? Da li je novi cipiripi bar nešto kvalitetniji?

 

S tim u vezi, nedavno se pojavio neki Cipiripi Hazelnut koji je nekakva kopija nutele - e sad, taj mi se sviđa (veze nema ni on s pravim cipiripijem), i generalno mi se čini boljim od običnog novog cipiripija i po kvalitetu. Da li je? I šta je to? Da li je to Nestle samo rebrendirao neki svoj krem za naše tržište ili je to nov proizvod smišljen za nas?

 

Hvala.

Link to comment

Cokolade sa stevijom su skuplje samo zbog marketinskog trika, kao sto si sam naveo "zdravlje, manje kalorija, zivimo brzo, hranimo se lako, urbano, moderno, hipsteraj, bla, bla"...sama stevija nije uopste toliko skupa, inace svi ti proizvodi (originalno) namenjeni dijabeticarima su daleko skuplji nego sto bi trebalo, a to je zato sto je poslednjih godina zavladao taj trend "zdravih slatkisa" koji je nasao svoju ciljnu grupu u potrosacima koji su se navukli na fitness, wellness, biohacking, wearable tehnologiju, itd...

Cipiripi je ranije imao 4% lesnika, a kada ih je preuzeo Nestle, povecali su udeo lesnika na 5%, poceli su da koriste drukciji kakao prah (iz njihovog asortimana koji nabavljaju iz Gane, dok je Centroprom uvozio kakao iz Indonezije), a i fabrika je opremljena novim masinama, pa je i promena procesa proizvodnje dovela do toga da to vise nije ona stara formula po kojoj se krem proizvodio...tehnicki gledano, krem je ipak za nijansu kvalitetniji nego ranije, mada to su minimalne razlike, bolje da nisu dirali nista, jer je to ocigledno uticalo na ukus, taman toliko da ljudi primete, ali Nestle jednostavno mora da ostavi neki svoj pecat na bilo koji proizvod koji preuzme, oni imaju neku svoju racunicu i ne obaziru se previse na istorijat tog proizvoda...

Taj njihov Cipiripi Hazelnut je samo crna verzija obicnog Cipiripi krema, ali postoje odredjene razlike u sastavu, pre svega zbog manjeg udela mlecnih delova, pa ne moraju da trpaju istu kolicinu sojinog brasna kao u dvoslojni krem, vec postizu zeljenu strukturu vecim udelom lesnika i obicnim emulgatorom, a isto ima i malo vise secera u sebi, pa ti je mozda upravo zbog te kombinacije malo bolji ukus, dok je kvalitet prakticno na istom nivou...

 

Koliko sam video, Nutella ima oko 15% lesnika.
Interesuje me ostatak sadrzaja, procenat secera i trans masti kod par vrsta kremova.
Uzmimo jedan vrhunski krem, mainstream i neki domaci trash.


Velika vecina kremova u prodaji su jednostavno veoma nekvalitetni, to je slatkis koji je sam po sebi kombinacija secera i masti, uz minimalni dodatak mleka, lesnika i kakao praha, tako da u startu ne mozes ocekivati nekakvu superiornost...postoje odredjeni vrhunski kremovi, ali njih je veoma tesko nabaviti jer imaju limitiranu distribuciju, a i kad se nekako dodje do njih, cena ume da bude toliko visoka, da se na kraju mali broj potrosaca odlucuje da trosi novac na njih...ajde, nema problema, ako zelis da ti napravim konkretno poredjenje tri razlicita krema, uzecu najpoznatiji domaci (on je sam po sebi krs), uzecu najpoznatiji svetski (on je nekoliko puta bolji, ali ima svoje nedostatke), i uzecu jedan vrhunski (veoma je skup i tesko ga je naci)...

- Eurocrem, najpoznatiji i najprodavaniji domaci krem...secer (55%), biljno ulje (15%), obrano mleko u prahu (6%), surutka u prahu (6%), hidrogenizovana biljna mast (5%), sojino brasno (5%), kakao prah (5%), lesnici (3%), emulgator (soja lecitin), aroma (vanilin)...

- Nutella, najpoznatiji i najprodavaniji svetski krem...secer (55%), biljno ulje (15%), lesnici (13%), obrano mleko u prahu (9%), nemasni kakao prah (8%), emulgator (soja lecitin), aroma (vanilin)...

- Crema Toscana, najkvalitetniji i najskuplji italijanski krem... lesnici (47%), secerna trska (21%), punomasno mleko u prahu (20%), kakao masa (10%), kakao prah (2%), prirodna vanila...

Znaci vracamo se na pocetak price, komercijalni kremovi su proizvodi gde secer i mast cine veliku vecinu proizvoda, tu ne moze da se prica o nekakvom kvalitetu, jer je to bukvalno kao istopljena secerna tabla, dok ipak postoje odredjeni izuzeci kao navedena Crema Toscana, a ona predstavlja verovatno najbolji krem koji se moze kupiti, medjutim njena cena i dostupnost nisu idealni, pa trziste tih nabudzenih kvalitetnih kremova gotovo da ne postoji, veoma mali procenat ljudi redovno kupuje takve kremove...jasno mozes da uocis koje su razlike u sastavu i koliki je kvalitet sirovina koji se koristi u sva tri krema koja sam naveo kao primer, idealno bi bilo da su svi kremovi nalik ovom italijanskom gde lesnici cine skoro polovinu proizvoda (postoje dve verzije ovog krema iz Toskane, ovaj koji sam naveo je Gianduja ukus, a isto tako ima i Cocoa Taste, kod njega nema mleka u prahu, vec je sastav sledeci...lesnici 50%, secerna trska 25%, kakao masa 23%, kakao prah 2%, prirodna vanila)...

Edited by keksi krem
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...