Jump to content

Ovde pitamo i sladimo se zajedno sa keksi kremom


Singer

Recommended Posts

bio sam pre par meseci na njihovoj fabrici u istoimenom gradicu u pensilvaniji. poljubci sevaju svuda, ima ih cak i na ulicnim banderama (foto sa interneta)

 

photo79.jpg

 

druga interesantna stvar u njihovom amusement parku (chocolate land je naziv ako se dobro secam) je bila mini linija za proizvodnju chocolate bar-a po tvojoj recepturi. prvo na touch screen-u biras tip cokolade, ingrediente, pakovanje, posle pratis sam proces proizvodnje. to je zabava za klince, ali naletila mi fotografija sa nekim brkatim cikama u odelima 

 

8631460-standard.jpg

Sto bi ovaj mogao da slika da je prava linija... ;) Secam kad smo bili u nekoj fabrici sokova svi morali da predaju telefone sem jednoga koji je imao nokiu koja u originalu ima kameru ali proizvode i tu bez kamere bas za te ljude
Link to comment

uzeo DVA srka kafe i dalje ne kontam šta si hteo da kažeš :(

 

Sto bi ovaj mogao da slika da je prava linija... ;) Secam kad smo bili u nekoj fabrici sokova svi morali da predaju telefone sem jednoga koji je imao nokiu koja u originalu ima kameru ali proizvode i tu bez kamere bas za te ljude

Link to comment

Keksi, da nisi slucajno bio na Madagaskaru? Moze li se kupiti kvalitetna vanila u slobodnoj prodaji?

Moze, ali treba biti oprezan, najbolje je ako ides skroz na severni deo ostrva u Sava regiju, tamo u gradu Sambava mozes direktno od farmera da kupis kvalitetnu vanilu za nekih 120$ po kilogramu (posle cenkanja, trazice ti vise), znaci recimo 10 vanila stapica bi te kostalo oko 4$, a to je tri puta manje nego cena vanile u americkim i evropskim prodavnicama, ...isto tako i Diana regija moze da posluzi, ako odes u grad Antsiranana, ali tamo ima i manje vanile, a i cene znaju biti znatno vece...te dve navedene regije su jedine dobre na Madagaskaru ako te zanima najkvalitetnija moguca vanila, jer ne samo sto se tu nalaze skoro sve najbolje lokalne plantaze, vec se tu takodje pakuje vanila za izvoz i onda odlazi brodovima u Ameriku (70%), Evropu (20%) i Japan (10%), vecina plantaza se finansira od strane americkih i francuskih kompanija, farmerima se obicno naredjuje da gotovo sve najbolje vanila stapice odvajaju za izvoz, ali ima dosta njih koji ignorisu ta upustva, pa onda odu na pijacu i na svom standu prodaju vanilu turistima, jer tako im se vise isplati...

 

Ako te zanima kako da prepoznas kvalitetnu vanilu, to se radi na osnovu vizuelnog testa i dodira, znaci stapic vanile mora biti crne boje, dugacak minimum 15cm ili vise, a kad ga dodirnes, mora biti vlazan (ovo zvuci kao da pisem erotski roman, nemoj da mi je neko izvukao recenicu iz konteksta), a ukoliko je stapic duzine izmedju 10cm i 15cm, ako je tamno braon boje sa crvenim tackicama, i ako je manje vlazan, onda to nije kvalitetna vanila i takvi stapici se uglavnom koriste za pravljenje vanila ekstrakta, dok svi vanila stapici koji su kraci od 10cm, koji su seceni zbog uklanjanja losih delova, oni iskljucivo sluze za pravljenje vanila esencije i slicnih hemijskih gluposti, a takodje se koriste i prilikom proizvodnje raznih parfema...medjutim, lukavi farmeri imaju obicaj da uvaljuju i ove lose stapice vanile lakovernim turistima i da ih prodaju po visokim cenama, tako da uvek treba obratiti paznju na sam izgled stapica i da li su dovoljno vlazni, pre bilo kakve kupovine...

 

Ukoliko na Madagaskaru posecujes njegov glavni grad Antananarivo u centralnoj regiji Analamanga, onda ti jedino preostaje da obilazis razne specijalizovane prodavnice po centru grada ili pijacama koje prodaju razne zacine i da tamo pokusas da nadjes kvalitetnu vanilu, mada tu cene umeju da budu naduvane, u tom slucaju trebas da se cenjkas, recimo da ces platiti sigurno duplo vise za 10 vanila stapica nego sto bi to morao u gradu Sambava, ustvari mogu da preporucim Epicerie Le Comptoir (Ankorondrano, bp 1426 - Antananarivo 101), tu ces bez problema naci kvalitetnu vanilu, kao i ostale najbolje proizvode koje Madagaskar ima da ponudi, ali cene nisu male, mada tu sigurno neces nalateti na turisticku zamku...za okolne regije kao sto su Itasy, Vakinankaratra i Bongolava, vazi ista prica, moras da juris vanilu po specijalizovanim prodavnicama zacina i da pazljivo gledas da li je stvarno toliko kvalitetna koliko ce te lokalni prodavac ubedjivati da jeste, pa ako ispunjava sve one uslove koje sam naveo, sledi cenkanje oko toga koliko treba para za zeljeni broj stapica...

 

Postoje dva ostrva u blizini Madagaskara gde se isto proizvodi vrhunska vanila, u pitanju su Comoros i Reunion...na ostvru Comoros postoji nekoliko sela sa fantasicnim vanila plantazama, a to su Mitsamihuli, Itsandra, Hamahame, Mbadjini i Washili, tamo se isto moze direktno od farmera kupiti vanila po slicnim cenama kao i na Madagaskaru, ali to je vec preveliko cimanje, jedino ukoliko nekim poslom odlazis tamo, ili ako si zeljan avanture...

Link to comment

Sestra bila u Švajcarskoj i jedva uspela da nađe.

Na sniženju 5 franaka (5 Swiss francs =482.466334 Serbian dinars)

DSC_1126.jpg

Edited by salerokada
Link to comment

Keksi, naleteo sam na ovu sliku negde na netu. Tu mi je radila prababa. Jel imaš neki podatak o Šondi? Šta su sve proizvodili i šta je posle bilo sa fabrikom? Pretpostavljam da je srušena za vreme rata.

 

7058_10152622103879655_19394839987622827

Link to comment

nije srusena, u fabrici je kasnije bila graficka skola, zatim narodna radinost dok je mona nije kupila. pravili su i led, osim cokolade.

nekadasnja fabrika na dorcolu, cara urosa 62.

Link to comment

Keksi, naleteo sam na ovu sliku negde na netu. Tu mi je radila prababa. Jel imaš neki podatak o Šondi? Šta su sve proizvodili i šta je posle bilo sa fabrikom? Pretpostavljam da je srušena za vreme rata.

 

Kosta Sonda je bio veliki trgovac i sa svojim sinovima je osnovao fabriku cokolade, keksa i bombona...od njegovih proizvoda narocito se izdvajala mlecna cokolada Olga, koja je pre nekih 115 godina bila prva cokolada na prostorima Srbije, u pocetku je bila uvozena iz Rusije, da bi se nakon toga pravila u njegovoj fabrici nakon sto su nabavljene potrebne masine...nakon njegove smrti, sinovi su nastavili biznis sa slatkisima, medjutim ubrzo je poceo rat i jedan od sinova je valjda poginuo, dok su druga dvojica pobegla u inostranstvo, a fabrika je nakon rata dosla u ruke drzave i bila je iskoriscena bas onako kako je aram napisao...

 

nije srusena, u fabrici je kasnije bila graficka skola, zatim narodna radinost dok je mona nije kupila. pravili su i led, osim cokolade.

nekadasnja fabrika na dorcolu, cara urosa 62.

Edited by keksi krem
Link to comment

Pitanje za keksikrema: da li su podaci  u pogledu porekla zrna verodostojni?

Cena: 300 g oko 1750 dinara.

 

http://www.planetbio.rs/Proizvodi/KakaoUprahu.html

Istina je da koriste organski kakao, ali nije istina da koriste criollo zrna...

 

PlanetBIO je kompanija iz Slovenije koja preko jos jedne kompanije iz iste zemlje (BIO JABLANA d.o.o.) uvozi kakao prah iz Perua, tj kupuju direktno od jedne nemacke kompanije (ForestFinance Group) koja finansira mnogobrojne kakao plantaze u Latinskoj Americi, i oni se uglavnom bave organskim uzgojom kakao zrna, tako da je taj deo price oko "organskog porekla" istinit...medjutim, ForestFinance sve svoje najbolje plantaze drzi u Panami, kad je u pitanju Peru, tu su ograniceni na juzne regije Cusco i Arequipa, kao i na istocnu regiju Ucayali, a tamo se najvise uzgajaju forastero zrna, kao i trinitario u dosta manjem obimu, tako da cela ta marketinska prica kako PlanetBIO koristi criollo zrna za svoj kakao prah ipak nema veze s realnoscu, isto tako ne bi im bilo ni finansijski isplatljivo, jer bi onda placali premium cenu za ta zrna, sto bi dovelo do toga da i njihov finalni proizvod u radnjama bude minimum duplo skuplji nego sto trenutno kosta...kad sam vec pomenuo Peru, onda ajde da kazem da samo 10% njihovih kakao zrna cini criollo (oni ih zovu "porcelain fine"), a plantaze sa criollo zrnima se iskljucivo nalaze na severu zemlje, u regijama Tumbes, Piura, Cajamarca, kao i u ozoglasenoj San Martin regiji gde raste i najbolja koka koju Peru ima da ponudi crnom trzistu...

 

Bez obzira sto PlanetBIO nije potpuno iskren po pitanju zrna koje koriste, ipak moram reci da je njihov kakao prah sigurno najbolji u konkurenciji svih ostalih ex-yu kompanija koje nude mnogo inferiornije kakao prahove...

Edited by keksi krem
Link to comment

Ima još jedna firma koja uvozi organski kakao- Vegana, ali taj je iz Ekvadora i sorte "Arriba Nacional". Tačno sam znala da nije criollo, a to porcelain fine, sigurno odatle http://amedeistore.com/products/porcelana-chocolate-bar.

Nema veze što nije criollo, kupila sam juče i upravo probala. Iako rastvoren u tečnosti i pomešan sa ovsenim pahuljicama, zadržao je boju crne čokolade i malo arome na duvan iz tompusa. Vrlo fina stvar u kuhinji.

Edited by halloween
Link to comment

Vegana je srpska firma iz Sombora, a ta sorta "Arriba Nacional" je tip forastero zrna iz Ekvadora...njihov kakao prah je nesto slabiji nego ovaj koji PlanetBIO plasira na trziste, ali nisu to drasticne razlike...

 

A ovo za "porcelain fine", tako farmeri iz Perua vole da zovu svoja criollo zrna, dok se italijanska Amedei Porcelana cokolada pravi od criollo zrna iz Venecuele...ta veza sa porcelanom je zbog izgleda samih zrna...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...