Jump to content

Ovde pitamo i sladimo se zajedno sa keksi kremom


Singer

Recommended Posts

Moram se i ja zapljunuti sa pitanjem. Prosle godine sam se unistavao u Grckoj od Soft Kings kolaca/keksa kako vec da ih nazovem. Totalna zavisnost. Koliko sam video proizvodjac je grcki, ali ne znam je l neka licenca u pitanju ili sta vec. Odusevih se pre koji dan kad sam ih konacno snimio i kod nas, u lancu samousluga rasprostranjenom po Dorcolu (ne znam je l sme ime da se pominje). Tipa 200 kinti su ali vrede svaki dinar.

 

Vredi li to cemu, znas li ista o ovom proizvodu?

Allatini je dobra kompanija (inace u sklopu su Elbisco grupe), uz Papadopoulos prave najbolje konditorske proizvode u Grckoj...daleko su bolji od na primer turskih proizvodjaca (Ulker, ETi, itd) koji ulazu duplo vece svote novca, a vecina toga ode u marketing i ambalazu, a manje u kvalitet samog proizvoda...Soft Kings je i vise nego korektan proizvod, ima u Srbiji da se nadje i Choco Shock (Papadopoulos ga pravi) koji je tvrdja verzija tog keksa (ima sa komadicima crne cokolade, kao i sa komadicima mlecne cokolade i lesnika), pa mozes i njega da probas jer je isto veoma dobar...

 

U poredjenju sa srpskim konditorima, Allatini je za klasu iznad, tako da je potpuno logicno sto ti se svidja njihov keks...nisu u istom rangu kao odredjne italijanske kompanije koje takodje imaju distribuciju svojih slatkisa u Srbiji (Mulino Bianco, Vizenci, itd), ali s obzirom da je konkretno keks koji ti se svidja (Soft Kings) ipak radjen po uzoru na americki Soft Baked Montauk (pravi ga Pepperidge Farm), ne postoji bolja alternativa bas takvog identicnog keksa u istocnom delu Evrope...

Link to comment
  • 2 weeks later...

koji je najbolji "čoko-namaz", a ima da se kupi u ovim krajevima? vidim, na nutelu baš ne gledaš pozitivno

 

da li uopšte postoji?

Link to comment

koji je najbolji "čoko-namaz", a ima da se kupi u ovim krajevima? vidim, na nutelu baš ne gledaš pozitivno

 

da li uopšte postoji?

 

po svemu sudeci, ako je kakao los kao sto sam procitao u jednom od njegovih postova, onda je pitanje da li su i koliko razlike bitne.

Link to comment

keksi, monbana, sta treba da znam o tome? :)

B klasa, imaju veoma agresivan marketing i stvorili su odredjeni hajp kao da su jedan od najboljih proizvodjaca cokolade u Francuskoj, ali bez obzira na odlican kvalitet njihovih proizvoda, ipak nisu rame uz rame sa najjacim francuskim cokolaterima tipa Bernachon, Bonnat, La Roux, Cluizel, Herme, Richart, Valrhona, itd...

 

Ljudi njih najvise identifikuju po onim njihovim cokoladnim kockicama i raznim malim cokoladicama koje se serviraju uz kafu, medjutim njihov asortiman proizvoda je dalelo veci i krece se od razlicitih keksova, preko sladoleda, pa sve do prahova za cokoladne napitke...

 

Najveci deo poslovanja im se odvija preko snabdevanja hotela, restorana, kafica, privatnog keteringa i specijalizovanih prodavnica, ali to vise rade da bi stvorili odredjenu sliku o nekakvoj ekskluzivnosti i zato sto im na kraju donosi veci profit...na primer, Monbana i Lindt su identicna klasa, medjutim koriste razlicite lance ditribucije i njihova poslovna filozofija se razlikuje taman toliko da stvori pogresan utisak da i medju samim brendovima ima nekakvih razlika po pitanju kvaliteta...stvar je u tome sto jedni imaju manju proizvodnju i zele da najveci deo poslovanja obavljaju na domacem trzistu (Francuska) tako sto ce postici visu krajnju cenu stategijom dostupnosti u pazljivo izabranim objektima gde su glavna potrosacka snaga turisti i visa srednja klasa i gde su same cene prenaduvane zbog razlicitih faktora, dok su drugi odavno prerasli svoje domace trziste (Svajcarska) i njihova proizvodnja je toliko velika da jednostavno moraju biti znacajno prisutni na internacionalnom nivou i da vecinu svojih proizvoda plasiraju u supermarkete i ostale prodavnice gde cirkulise najveci broj potrosaca i to po cenama znatno nizim nego da se ta distribucija odvija samo preko onih lokacija gde se krece odredjeni tip potrosaca...

 

Naravno da ima da se kupi Monbana i u prodavnicama i da se naruci preko Interneta, ali to je veoma mali segment njihovog poslovanja, a pomenuta strategija ekskluziviteta je napravila od njih mnogo jaceg igraca na trzistu (u ocima potrosaca) nego sto to zaista i jesu, ali u svakom slucaju radi se o kvalitetnom proizvodjacu koji spada u B klasu...

 

koji je najbolji "čoko-namaz", a ima da se kupi u ovim krajevima? vidim, na nutelu baš ne gledaš pozitivno

 

da li uopšte postoji?

Evo dva posta od ranije gde sam malo detaljnije pisao o coko-namazima...

 

Trziste slatkih kremova postoji samo u teoriji jer Nutella drzi 4/5 celokupnog trzista i taj trend je gotovo nemoguce ugroziti...glavni problem je sto su slatki kremovi proizvodi gde secer i biljno ulje cine vise od polovine proizvoda pa kao takvi ne mogu da podlegnu nekoj strogoj klasifikaciji...s druge strane ima gomila tih raznoraznih nabudzenih kremova sa veoma visokim udeo lesnika koji su svakako kvalitetniji nego Nutella, ali njihov udeo na trzistu je toliko mizeran da je njih nemoguce svrstavati u neku visu kategoriju jer ih njihova potencijalna ciljna grupa potrosaca uglavnom masovo ignorise...Slatki kremovi se prave za decu i klince, najverniji potrosaci su pretezno maloletne osobe, punoletni kupci mnogo vise preferiraju cokoladu i keksove i zato svaki proizvodjac koji ima nameru da lansira neki svoj krem prvo vrsi istrazivanje sta deca najvise vole, a deca uglavnom vole sve sto je preslatko, pa je zato i Nutella po sastavu inferiornija u odnosu na mnogo danasnje nabudzene kremove, ali ce uvek biti daleko najpopularnija sve dok deca budu glavni potrosaci...Pitala si sta je najkvalitetnije, to je bez sumnje Crema Toscana koju pravi Amedei i koja ima dve varijante (nocciola, cacao)...naravno tu postoji jos gomila nabudzenih kremova koji su vredni paznje...osim Crema Novi koji si navela, trenutno mi na pamet padaju krem koji pravi Vivani, zatim krem koji pravi Guylian, tu je takodje i Loacker koji ima svoj krem ali u veoma maloj distribuciji, pa onda Nocciolata (Rigoni di Asiago), zatim nemacki Rapunzel koji ima gomilu razlicitih slatkih kremova, itd...

Najbolji kremovi su Crema Toscana (Amedei), Crema Mandorla i Crema Gianduja (Domori), Crema Novi, Nocciolata (Rigoni di Asiago), Rapunzel (oni na primer imaju mali milon dobrih kremova), zatim specijalizovani kremovi koje prave Vivani, Guylian, Loacker, Jules Destrooper, itd...bilo koji krem od ovih nabrojanih je odlican...ja najvise volim Cremu Toscanu koja ima dve varijante (nocciola, cacao)...

Sve ovo nabrojano je malo teze naci, a i kad se nadje, cene su jako visoke...meni je Nutella simpaticna i realno je bolja od velike vecine kremova na planeti, ali problem je taj sto su ti namazi sami po sebi jako nekvalitetni, pa se na njih ne moze gledati preterano pozitivno jer nisu u istom rangu kao neki drugi konditorski proizvodi gde se pre svega vodi racuna o samom kvalitetu, a ne marketingu i vecoj zaradi...postoji grcki krem po imenu Merenda (pravi ga kompanija Pavlidis), imaju nekoliko zanimljivih kombinacija (od standardne kakao-lesnik, preko crunchy verzije sa karamelizovanim lesnicima, pa do varijante sa Oreo keksom), po kvalitetu je slican kao i Nutella, bolji je nego Eurocrem ili Cipiripi, ima ga u prodaji po srpskim prodavnicama (uglavnom ga nabavlja Super Vero) pa ga nije lose probati cisto da se uporedi sa ostalim kremovima...dosta su popularni Snickers i Milky Way namazi, do njih je moguce doci jedino preko raznih svercera koji ih ponekad prodaju po pijacama u Beogradu i Novom Sadu, ali kvalitet tih kremova isto nije na preterano visokom nivou...hrvatska Lino Lada je sasvim solidna, ali ona njihova verzija koju plasiraju za srpsko trziste je obicno djubre, Delhaize ima neke svoje kremove koje za njega prave razni domaci i strani proizvodjaci, a to je daleko od nekog zadovoljavajuces kvaliteta, cist secer i nista drugo, tako da je okreni-obrni ipak Nutella najbolja kad se na umu imaju samo ti siroko dostupni namazi, ali ni grcka Merenda ne zaostaje puno, dok i Alnatura ima svoj namaz koji je zadovoljavajuci u poredjenju sa ovim pomenutim kremovima, samo je malo skuplji jer je ipak organski...

Edited by keksi krem
Link to comment

Pročitah neke crne prognoze o povećanju cene kakaa usled smanjivanja proizvodnje, kažu da i afrički i južnoamerički proizvodjači u velikoj meri prelaze na palmino ulje pa će kakao biti sve skuplji. Šta se tu tačno dešava?

Link to comment

Najveci deo poslovanja im se odvija preko snabdevanja hotela

 

tenks. u hotelu sam  :lolol:   nemoj posle da je neko slucajno reko da keksi izmislja. 

 

pada kisa i hotel organizuje cokoladne radionice da ne bismo pobegli. danas sam se prijavila na tri programa, odlepicu od cokolade. (a izmedju radionica idem na more.) juce sam prosvrljala netom, i videla da cemo raditi s monbanom. srecom ti postojis, pa ne idem nepripremljena :)

Link to comment

Koji su najbolji sladoledi koje se mogu naći kod nas? Koje specijalizovane radnje su vredne pažnje sem Moritza? :)

Edited by miki.bg
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...