Jump to content
IGNORED

Ovde pitamo i sladimo se zajedno sa keksi kremom


Singer

Recommended Posts

ja se nadam da necu zaraditi ban sto na ovom topiku pitam ovakvo pitanje, ali moram - keksi, koje su najbolje zamene za cokoladu? ono, da se zavaravas da jos uvek ima radosti u zivotu iako ne mozes da jedes cokoladu... gledala sam neki carob sirup ali mi je za to receno da je odvratno. jel ima nesto da te podseti na cokoladu a da nije odvratno?

Link to comment

Najbolje da cu ja da idem u hr  :s_c: .Nego oni cesto idu do segedina pa verovatno tamo ima....

Kupiću ti ja sad za vikend ako hoćeš, ja ću sad da "skačem" tamo

Link to comment

Kupiću ti ja sad za vikend ako hoćeš, ja ću sad da "skačem" tamo

Može.Pa da overimo džakartu!

 

Послато са WЦ шоље усинг БВК

Link to comment

ja se nadam da necu zaraditi ban sto na ovom topiku pitam ovakvo pitanje, ali moram - keksi, koje su najbolje zamene za cokoladu? ono, da se zavaravas da jos uvek ima radosti u zivotu iako ne mozes da jedes cokoladu... gledala sam neki carob sirup ali mi je za to receno da je odvratno. jel ima nesto da te podseti na cokoladu a da nije odvratno?

Carob sirup je obicno gubljenje vremena i novca, potpuno bezvezna stvar ako mu je primarna svrha da zameni cokoladu...prava zamena za cokoladu ne postoji, a dva jako bitna faktora uticu na to...

 

Prvi je taj sto cokolada ima veoma kompleksnu aromu, svako kakao zrno ima oko 600 komponenti u sebi koje mogu da naprave razliciti spoj ukusa, a nakon procesa branja, fermentacije, termicke obrade i mlevenja, dovoljno je da ostane makar 25 komponenti koje se na kraju formirati aromu odredjene cokolade...da malo pojednostavim, posmatraj svaku komponentu kao jedan vec postojeci ukus koji mozes da identifikujes jer vec znas kakav mu je ukus, na primer neka to budu krompirov cips, kuvano meso, breskve, sveza govedja masnoca, kuvani kupus, ljudski znoj, zemlja, krastavac, med i mnogi drugi ukusi koji ti definitivno ne bi pali na pamet kada pomislis na samu cokoladu...tako naucnici pokusavaju da razbiju cokoladnu aromu do najsitnijih detalja, ali to je takva igra ukusa da je apsolutno nemoguce napraviti nesto sto u sebi nema kakao zrno, a da ima makar priblizan ukus kao cokolada...razne vestacke cokoladne arome koje se guraju u mlecne proizvode, sirupe i druge namirnice, padaju na prvom testu i nisu adekvatne zamene...

 

Drugi razlog zasto je nemoguce naci pravu zamenu za cokoladu je taj sto svako od nas drukcije dozivljava ukus cokolade, a samim tim ne moze da se napravi neka replika koja bi i tebi i meni i ostalima imala isti ukus, jer tvoja, moja i percepcija ostalih sigurno varira taman toliko da je nemoguce napraviti univerzalnu formulu...ja na primer volim mnogo slatko, ti mozda ipak preferiras malo gorci ukus, neko treci ipak vise voli da oseti blagu ljutinu, dok neko cetvrti voli kiselost...svako od nas da dobije jedno parce crne cokolade od 57% kakao delova i da opise tu aromu sa sto je moguce vise detalja, garantujem ti da bi svi dali razlicite odgovore, negde bi sigurno bile paralele, a negde bi izgledalo kao da smo jeli potpuno razlicite stvari...medjutim, tu se krije odredjena caka koja dovodi do toga da svako od nas moze naci mesavinu necega sto ce mu mozda dati odredjenu iluziju da stvarno jede cokoladu i da u njemu probudi makar priblizan osecaj kada kockicu cokolade stavi u usta...to je vec veoma individualna stvar, ali postoji jedan veoma lep primer...

 

Karibi su poznati po svojim lepim zenama, veoma plodnoj zemlji (narocito za kakao i secer) i velikom siromastvu...Portoriko, Jamajka, Dominikana, Kuba, Bahami, Haiti, Kajmanska ostrva, itd...jedan od glavnih trikova koji uvaljuju naivnim turistima je nesto sto ljudi u cokoladnoj industriji zovu "caraïbes tour du chocolat", a to je fazon da kad osoba ode u neki tamo restoran, hotel, kafic ili poslasticarnicu i naruci cokoladni kolac ili cokoladnu tortu, dobije nesto sto veoma lici na to, ima veoma slican ukus kao to, mirise kao to, ali definitivno nije to, znaci nema ni traga cokolade u sebi...u 99% slucajeva niko ne primeti razliku i uveren je da je pojeo nesto cokoladno, a onaj 1% koji izrazi odredjenu sumnju, ipak pomisli da je mozda ukus malo drukciji jer verovatno koriste neke lokalne cokolade i misle da posto tako nesto do sada u zivotu nisu probali, mora da je u pitanju samo njihov licni ukus, a na kraju krajeva, pa kome pada na pamet da dosadjuje lepoj i nasmejanoj kelnerici koja mu je tako ljubazno donela to parce i koja strpljivo ceka da to naplati...

 

Glavni sastojak koji koriste svi ti lukavi i divni ljudi sa tih egzoticnih destinacija je melasa, to je jedan gusti, slatki, tamnosmedji sok koji nastaje nakon kristalizacije u proizvodnji secera, svejedno da li od secerne repe ili secerne trske...on se uglavnom upotrebljava u prehrambenoj industriji i prilikom proizvodnje alkoholnih pica...kada se mesa sa testom onda mu daje znatno intenzivniji ukus i tamniju boju, nekada se koristi samo kao zamena za secer, a veoma je uobicajen prilikom pripreme medenjaka...melasa je na Karibima neverovatno jeftina i mnogo ispljatljivija nego da se koristi prava cokolada, cena je otprilike tri puta manja, iako tamo ima gomila kakao plantaza gde se zrno otkupljuje po razumnoj ceni, jednostavno sve sto vredi se salje za Evropu i Ameriku, a ovo malo sto ostane uglavnom razgrabe lokalni proizvodjaci i biznismeni, pa su obicni ljudi prepusteni da nadju alternativu cokoladi kada prave svoje specijalitete koje prodaju uglavnom turistima...znaci melasa je glavna, ali nije dovoljna, ona daje samo taj inicijalni privid da se radi o cokoladi jer transformise boju i ima veoma lepu slatkocu, medjutim fale ostali gradivni elementi kojima se postize nekakav privid cokoladne arome...tu na scenu stupaju kafa, suvo voce, kostunavo voce, kao i razni zacini...cilj je da se napravi dezert koji je sladak, taman i kompleksan, mora vizuelno da lici kao da je natrpan cokoladom, mora da ima veoma aromatican miris, a ukus mora imati multidimenzionalnu notu...

 

Ukus ne ulazi samo na usta, covek prvo ocima stvori odredjenu sliku necega kada vidi sta je servirano na tanjiru, zatim kada oseti miris, to jos vise pojaca njegovu vec nesvesnu percepricju toga kakav ce ukus osetiti kada krene u degustaciju...replika cokoladne arome mora biti intenzivna, ali ne i teska...mora biti bogata i malo vlazna kao blago rastopljena karamela...mora postojati izuzetno blaga doza gorcine nakon svakog zalogaja...znaci u prvi mah slatko taman toliko da ti proradi serotonin (hormon srece), a onda da ti ostavi znatno delikatniji ukus u ustima gde vec mozes da osetis malo kiselkosti, malo gorcine, malo ljutine, ali sve pomesano u jednu celinu koja daje bas taj cokoladni blend koji je tesko opisati...ne prave bas svi na Karibima lazne cokoladne dezerte, ali ih ima toliko da ko se god jednom tamo zadesi, sigurno ce nalteti na jedan tanjir necega sto nema cokolade u sebi, ali itekako podseca na nju i sigurno nece primetiti razliku iz vec navedenih razloga...tacni recepti variraju od mesta do mesta, ali svi imaju dosta zajednickih sastojaka, nabrojacu ti najvaznije, pa ces taman videti pomocu cega se moze stvoriti zamena za cokoladu, tj koja kombinacija dovodi do toga da se covek potpuno prevari...mene su presli, dosta puta, i jedva cekam sledeci...

 

Melasa, smedji secer, beli secer, maslac, brasno, so, soda bikarbona, mleveni djumbir, cimet, kafa, vanila, jaja, mleko, urme, smokve, lesnici, bademi, itd...kolac/torta je uvek ukrasena slagom i ima ukus kao da je cista cokolada...

Edited by keksi krem
Link to comment

Ti dakle predlazes da nadjem kafe gde falsh toplu cokoladu sluze slightly ubildani, preplanuli kelneri. Posto se tako lakse podnosi fake cokolada?... dobro...

Zezam se, nista onda, necu uopste da se zamajavam zamenama.

Link to comment

Ufff, ne, nisam uopste tako nesto mislio :)

 

Posto ne postoji nikakav proizvod koji bi zamenio cokoladu, zeleo sam da ti dam konkretan primer gde se najbolje vidi kako su odredjeni ljudi uspeli da naprave nesto ciji je ukus toliko slican cokoladi, da je gotovo nemoguce izvaliti na prvu loptu da se u njemu ne nalazi ni mrvica kakao zrna...to dovodi do zakljucka da odredjene namirnice imaju veoma slican efekat kao cokolada ukoliko se odradi neka dobra kombinacija, a najvise se isticu melasa (ima je kod nas po prodavnicama zdrave hrane), kafa (espresso je najbolji izbor), suvo voce (najvise urme i smokve), kostunjavo voce (uglavnom lesnici i bademi) i na kraju zacini (vanila, djumbir, cimet, itd)...uz malo eksperimentisanja moguce je napraviti nesto nalik cokoladnom napitku (uz naravno dodatak mleka) ili nesto nalik cokoladnom kolacu/torti (uz dodavanje ostalih potrebnih sastojaka za tu vrstu dezerta)...ukoliko osoba bas i ne voli da se mnogo bakce sa tim stvarima, onda makar ima na umu koji kupovni slatkisi (iz poslasticarnica) mogu dati makar priblizan osecaj kao cokolada, ako su pre svega bogati vec gore nabrojanim namirnicama...nista na ovom svetu ne moze biti kao cokolada, ali cak i osobe koje ne mogu da je jedu iz raznoraznih razloga, ipak mogu napraviti ili kupiti nesto sto im moze dati tu iluziju...

Link to comment

dobro, nisam ja bas kod nas :) (edit: al' nisam bas ni na karibima  <_< ), potrazicu sad najbolju molassu koju mogu da nadjem ovde, pa cu smisliti sta cu s njom. sad sam pogledala i cini mi se da to mogu da jedem (problem u cokoladi je histamin, molasses su na allowed listi). i da, osoba bas i ne voli da se mnogo bakce sa tim stvarima, ali ce izgleda morati jer mi nista drugo ne preostaje  <_< 

Edited by Aineko
Link to comment

probala "krašovu" crnu čokoladu sa stevijom.

u 100g ima 1,5g šećera. nije loša. dobra je za one od nas kome jednom otvorena čokolada ne dočeka sledeći minut.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...