Jump to content
IGNORED

Ovde pitamo i sladimo se zajedno sa keksi kremom


Singer

Recommended Posts

bambi sedamdeset posto? otkako se pojavila, s njom pravim kolace. zadovoljna sam. kupujem na ponudi pakovanje od pet po hipermarketima, devedesetak dinara jedna.
Bambi ću razmotriti ako nadjem to jeftino pakovanje. Danas sam po povoljnoj ceni isto 90 din za 100 gr ,videla u Mahiju onu njihovu sad robnu marku 365 , čekam Keksija da oceni i on koja je bolja za ovu namenu.
menaž (soko štark)?
Nju bih ranije uzela bez mnogo razmišljanja al posle ove teme čokoladnu lestvicu sam podigla malo više i dok pomno iščitavam sastave čokolada po raznim prodavnicama natenane, povremeno imam utisak da me neko posmatra :o . Izgleda da su počeli da motre da ne pakujem u unutrašnje džepove, sve simulirajući zainteresovanost etiketom :lol:
Link to comment

Bambi 70% ili Najlepse Zelje 75%...te dve su najidealnije po sastavu jer su natrpane kakao maslacem, pa se lepo tope...plus kvalitetnije su od 365 robne marke...

Edited by keksi krem
Link to comment
  • 2 weeks later...
da li ste pomenuli goldi keks. meni je sa lesnikom bio ekstra.
Mislis na one stare napolitanke koje je Kras prozvodio, ako se ne varam bile su tri varijacije (mleko, lesnik, kakao)...mislim da sada ona bosanska kompanija Mira Prijedor, koja je inace clanica Kras grupe, ima u svojoj ponudi Goldi napolitanke, ali samo onu verziju sa kakao prelivom i kakao kremom....
Keksi, kako stojis sa tradicionalnim bozicnim kolacima?
U kom tacno smislu...jel mislis na industrijske ili one u domacoj radinosti, nase ili strane...to se najcesce odnosi na one keksice od djumbira ili na najobicnije keksice koji su ukraseni bozicnim motivima...Na primer u Americi po tome dominira kompanija Archways Cookies, narocito u ovom periodu kada nude specijalan asortiman namenjen za bozicne praznike (Windmill, Dutch Cocoa, Raspberry, Coconut Macaroon, Shortbread, Triple Chocolate, Rocky Road, Cashew Nougat, Iced Gingerbread, Pfeffernusse, Iced Oatmeal, Iced Molasses, Ginger Snaps, Iced Lemonade, itd), svi ovi nabrojani keksici smatraju se tradicionalnim bozicnim slatkisima...Sto se tice Evrope, tu se po ovom pitanju izdvajaju danska kompanija Jacobsens Bakery (nudi slican asortiman u onim specijalnim limenim kutijama sa slikama Deda Mraza), zatim nemacki Lambertz (oni narocito razbijaju sa keksicima od djumbira), kao i svajcarski Kambly (oni se malo razlikuju i vise forsiraju neke lokalne keksice koji se u tom delu Evrope smatraju tradicionalnim bozicnim slatkisima, dok su ovi ostali nabrojani pod uticajem Amerike i Kanade i onoga sto je tamo ustanovljeno za bozicne slatkise)...mozda jos da izvodjim italijanski Vicenzi i nemacki Schulte koji takodje umeju da izbace kojekave bozicne varijacije koje su veoma popularne u ovo doba godine...To je bar ono sto se industrijske strane tice, dok su kolaci iz domace radinosti po pravilu (in)direktno inspirisani ovim nabrojanim keksicima...e sad, ako mislis na onu tradicionalnu bozicnu tortu koja se pravi u Velikoj Britaniji i cije varijacije su postale i vise nego uobicajene i u drugim zemljama, to je vec nesto sasvim drugo...od izvornog recepta te torte nastalo je na desetine bozicnih kolaca, uz minimalne izmene sastava, a maksimalne izmene oblika...bitno je da dominira voce (suvo, kandirano, kostunjavo), lagana tekstura, dobar alkohol, dosta preliva i obavezna dekoracija...
Keksi, koji panettone valjaju, a koji ne?
Ima ih bas dosta, ali recimo da se izdvajaju Bauli, Tre Marie, Bauducco, Motta, Bonifanti, La Florentine, Balocco, Galup, Perugina, Torino, Madi, Granducale, Maina, Bistefani, itd...Bitan je sastav, dobar panettone treba da ima psenicno brasno, suvo grozdje (17-20%), sveza jaja (13-16%), secer, maslac (10-12%), kandiranu koru pomorandze (4-6%), pasterizovano punomasno mleko, sredstva za dizanje testa, so i prirodne arome...moze da sadrzi jos neke sastojke, kao na primer koru limuna i kakao maslac, ali ne bi smeo da ima razne precice tipa surutka u prahu, dekstroza, sojino brasno, itd... Edited by keksi krem
Link to comment
Mislis na one stare napolitanke koje je Kras prozvodio, ako se ne varam bile su tri varijacije (mleko, lesnik, kakao)...mislim da sada ona bosanska kompanija Mira Prijedor, koja je inace clanica Kras grupe, ima u svojoj ponudi Goldi napolitanke, ali samo onu verziju sa kakao prelivom i kakao kremom....
da, mislim na te. mada, cini mi se da je bilo jos i od jagode, ali nisam siguran. ja sam voleo od lesnika.
Link to comment
maine koji se valja u maksijima vazi za dobar panetone u italiji.
Uzimaću u Lombardiji, pa se informišem koji su no-noes & na šta da pazim, prošle godine je svaki koji sam probao imao značajno drugačiji ukus i ne zna čovek šta da misli... Plus ih tamo imaju dvesta vrsta, em dosta marki, em svaka ima makar nekoliko ukusa (punjenja) pored ovog klasičnog koji nam je keksi sad lepo okvirno definisao.:) Edited by Oxymoron
Link to comment

jel ima de u BG da se kupi stari cokolesnik ? dakle ne mislim na onaj podravkin konkurentski cokolino lesnik, vec na oridjinal droga portoroz cokolesnik ?znam da je i to kupila podravka, al me zanima dal ima ovde da se uzme.

Link to comment
Keksi, koji panettone valjaju, a koji ne?
Nisam Keksi, ali oval put izbegni Motta.Dobri su Tre Marie(iako medju najskupljim). Maina je dobar, Balocco solidan. Kad već ideš u postojbinu panettone-a, Lombardiju kupi neki do privatnika.
Link to comment
jel ima de u BG da se kupi stari cokolesnik ? dakle ne mislim na onaj podravkin konkurentski cokolino lesnik, vec na oridjinal droga portoroz cokolesnik ?znam da je i to kupila podravka, al me zanima dal ima ovde da se uzme.
Nema ga vec mesecima u legalnoj distribuciji...medjutim, manje samoposluge koje ionako odredjenu kolicinu robe svercuju, s vremena na vreme imaju cokolesnik...Cesto se desavalo da ona samoposluga Orasac ima i cokolesnik i jos neke proizvode koji su na sumnjiv nacin uvezeni iz okruzenja... Edited by keksi krem
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...