Jump to content
IGNORED

Ovde pitamo i sladimo se zajedno sa keksi kremom


Singer

Recommended Posts

keksi rece sledece

Jeste...vec 45 godina Ferrero stavlja pravi italijanski espresso u te male fine praline...inace to im je proizvod cija je distribucija najvise limitirana...van Italije i Nemacke je veoma tesko doci do njega...
Link to comment

dobro bre. keksi reče, zoki kaže...pričalo se o toj slastici na ovom furunu dok se keksi još nije ni rodio, a kamo li nabildao gluteuse u koje se ide hodočastiti.ako nema na ribljoj do futoškoj, na limanskoj ima i to sa dužim espresom sa malo toplog mleka, al bez pene.

Link to comment
a nek neka dobra duša rekne de taj ferero s kavom da purčasujem u novomE sadU
Ja sam svoj purčasovo u Komzunu pa dakle pogledaj kod istog gazde u :s_u: dei Idei. Imali neku akciju s 20% popusta, kupijo sam nekoliko kutija ali brzo kopne. Nemam kontrole :cry:
Link to comment

hm, poslao sam ženu u maxi, pa što da ne svrati i u ideju.... :fantom:ispravljanje teksta: jel dobro ovo plježdžo?

Edited by nisam ja
Link to comment

Jesam ja razmazivala po palacinki. Mnogo je dobar fazon jer kao da imas i krem i keks (keksi krema!) u jednom, ali ne znam ni jednu slatku stvar koja mi je tako brzo (posle 2 jedenja) dosadila ko spekulas krem.

Link to comment
kao da sam ga videla negde kod nas!?nego, kako je moguce da secer koji oblaze pralinu iznutra ostane nerastopljen u kafi, to mi je velika misterija.
Pa kao i svako punjenje u cokoladama, u pitanju je savrseno napravljen sirup koji u sebi sadrzi koncentrat zeljenog ukusa (u ovom slucaju prave kafe)...tanka skoljka od kristal secera koja se nalazi unutar praline sluzi da zadrzi sirup u mestu, da ne bi doslo do eventualno neravnomerne distribucije unutar same cokolade prilikom finalne obrade...u momentu "spajanja" sirupa od kafe i tog omotaca od secera, koje se vrsi pre nego sto se zajedno ubace u samu pralinu, temperature su im identicne i ne postoji ni promil sanse da se skoljka istopi...nista to nije komplikovano posto vec decenijama postoje masine koje sve te procese oko proizvodnje cokolade i igranja sa ukusima bez problema regulisu, cim se odrede tacni procenti odredjenih sastojaka i kada prodje eksperimentalna faza koja ukljucuje brojne probne testove koji su sastavni deo lansiranja svakog novog proizvoda, za sve ostalo nije potrebna ljudska ruka, tada tehnologija stupa na scenu...svaki finalni proizvod mora da bude neutralno stabilan do momenta kada krece njegova konzumacija...
ne znam da li je neko vec pitao za ruske cokolade? naime, juce sam otkrio neku rusku radnju u belvilu i video nekoliko vrsta ruskih crnih cokolada, pa da procitamo nesto i o tome.
Da se nadovezem na ono sto je nezvanova napisala...ruske cokolade su solidne, ali ne bas i preterano kvalitetne u smislu kakao zrna koje koriste...njihovo trziste je dosta specificno jer postoji velika razlika u kupovnoj moci, pa u samoj Rusiji dominiraju dve frakcije gde njihova konditorska industrija zadovoljava potrebe obicnog stanovnistva, dok s druge strane postoje brojni distributeri koji "hrane" ove silne tajkune i oligarhe sa uvozom najboljih cokolada iz Zapadne Evrope...konkretno, Chocolatier, Confael, Ruzskaya Confectionery Factory i Korkunov prave najbolje cokolade u Rusiji, sve spadaju u B klasu...u vecim gradovima postoji dosta malih privatnih cokolaterija i medju njima isto ima pripadnika ove klase, ali njih je moguce kupiti samo na licu mesta...zatim postoji velika grupa cokolada iz C klase, recimo da je Alenka najpopularnija, dok je Babaevski mozda i najbolji predstvanik ove skupine...tu spadaju i Red October, Victory, Rot Front, Slavyanka, itd...zatim postoji gomila cokolada D klase, a one su vec na nivou ovih nasih domacih...
Keksi,mozes li nam reci nesto vise o Speculoos spread iliti cookie butteru?Bas citam u americkom magazinu Food Network da je prava ludnica u USA za ovim proizvodom.
Belgijska kompanija Jules Destrooper je prva pocela da ga pravi jos pre desetak godina kada je bio u test fazama i kada mu je distribucija bila svedena na Lo-Reninge regiju...to je bio njihov odgovor na kikiriki puter koji je tih godina poceo da pravi revoluciju na belgijskom trzistu, medjutim dok su oni pravili svoje planove za ekspanziju, mnogi lokalni preduzetnici su po uzoru na ovaj proizvod poceli sami da mesaju speculoos keks sa maslacem i da prave svoju verziju ovog namaza koju su potom servirali gostima u svojim kafiterijama i restoranima za dorucak...brzo je ovaj trend zahvatio i ostatak Belgije, pa je cak doslo do toga da su se na nekom televizijskom takmicenju pojavili likovima koji su predstavili svoju imitaciju kao njihov patent...potom je nastao pravi cirkus kada su tri kompanije (Lotus, Willems i Vermeiren Princeps) pocele da prave svoju verziju ovog namaza, gde je cak Lotus napravio neki dil sa ovim likovima koji su bili na televiziji da kazu kako je samo njihov namaz taj originalni i da sve druge kompanije ne smeju da koriste isto ime...islo se i na sud nekoliko puta, a na kraju je ustanovljeno da nijedna od navedenih kompanija nema pravo da prisvaja ekskluzivnost, jer se doslo i do materijalnih dokaza da je kompanija Jules Destrooper ipak prva krenula da pravi ovaj namaz i to tako sto je jedna od njihovih cerki kompanija (holandska Oma Wapsie) objavila probni recept na njihovom tadasnjem sajtu jos kada je zapoceta eksperimentalna faza... Edited by keksi krem
Link to comment

neznanova i keksi, hvala na informacijama :) popodne cu da kupim jednu od tih cokolada u ruskoj radnji, s obzirom da tabla od 100 gr kosta oko 250 din nisam hteo da uzmem pre nego sto pitam ovde :) mislim da je proizvodjac babaevski ali nisam siguran

Edited by Pontijak
Link to comment

a sad ja imam pitanjce za tebe :-) gde se nalazi ta ruska radnja i imaju li jos nesto sem cokolada i votki /pretpostavljam/. ja stalno nesto narucujem da mi se donese, a ukoliko bih tu nasla artikle koji mi trebaju, mislim da bi moji prijatelji malo odahnuli...

Link to comment
verovatno si mislila na padobrance.
da! zajebah se :-)nekako pobrkah padobrance i išlere, verovatno zato što su se kod jedne tetke na slavi (he, sad bih morala i na slavski topik :D) uvek nalazili na istom poslužavnikuznači ipak nisu isto što i padobranci, hmne znam, za mene će makaroni uvek ostati testenina, ne mogu ama baš nikako da tu reč asociram na kolače (verovatno zato što sam kasno čula za njih)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...