Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Asad je ovime kupio sebi vreme. Pobunjenici su svakako demoralisani odustajanjem Vašingtona od lupanja (barem onaj umereniji deo), a da li i kako će se to preneti na teren, videćemo. Bilo bi zanimljivo videti postoje li ikakve šanse da to umerenije krilo SNC sedne za sto i sa Asadom ispregovara nekakvo rešenje, neki vid tranzicije Sirije u post-Asadovsko stanje (tj Siriju u kojoj nije Asad jedini power broker), naravno, ako Rusi mogu i hoće da dovoljno pritisnu Asada u sličnom smeru.
Kupio vreme za sta? Nema teorije da se konflikt u Siriji zavrsi a da on ostane na vlasti, nakon svega ovoga, sve i da pobedi tako da mu ne ostane jedan jedini covek u opoziciji. Amerikanci sigurno nisu odustali od bombardovanja tek tako i ne bi me zacudilo da je sa Rusijom vec ispregovaran odlazak Asada. Pitanje je samo modaliteta kako ce se izvrsiti tranzicija vlasti i na sta ce liciti nova Sirija. Tu moze da bude izvesnih iznenadjenja. Asad sad zna da ga jedan pogresan korak deli od toga da ipak bude na silu svrgnut s vlasti, uz precutnu rusku podrsku, i bice vrlo, vrlo kooperativan u buducnosti. Po meni je sad najvece pitanje kako ukrupniti i civilizovati ovaj sareni pobunjenicki front kako bi on mogao da bude konstruktivan partner u pregovorima o buducnosti Sirije.Naravno, uvek je moguce da se sve vrati na square one i bombardovanja ipak bude, samo ja navijam za ovaj moj scenario.
Link to comment
Asad je ovime kupio sebi vreme. Pobunjenici su svakako demoralisani odustajanjem Vašingtona od lupanja (barem onaj umereniji deo), a da li i kako će se to preneti na teren, videćemo. Bilo bi zanimljivo videti postoje li ikakve šanse da to umerenije krilo SNC sedne za sto i sa Asadom ispregovara nekakvo rešenje, neki vid tranzicije Sirije u post-Asadovsko stanje (tj Siriju u kojoj nije Asad jedini power broker), naravno, ako Rusi mogu i hoće da dovoljno pritisnu Asada u sličnom smeru.
Tu mi se uloga relativne moci na terenu cini vrlo znacajna.Ako se ispregovara neki mir izmedju SNC i Asada, ko je tu jaci vojno? Asad. Ako je cilj slomiti dzihadiste, jasno je ko je tu glavni. To mozda Rusi i zele da postignu, ali SNC ostaju mrvice.SNC je pregovaracki jak dok je u koaliciji sa islamistima, barem se meni tako cini. Sa druge strane, ako nisu u stanju kontrolisu islamiste onda, sa te strane, SNC nema karte u rukavu.
Link to comment
Tu mi se uloga relativne moci na terenu cini vrlo znacajna.Ako se ispregovara neki mir izmedju SNC i Asada, ko je tu jaci vojno? Asad. Ako je cilj slomiti dzihadiste, jasno je ko je tu glavni. To mozda Rusi i zele da postignu, ali SNC ostaju mrvice.SNC je pregovaracki jak dok je u koaliciji sa islamistima, barem se meni tako cini. Sa druge strane, ako nisu u stanju kontrolisu islamiste onda, sa te strane, SNC nema karte u rukavu.
Pitanje da li SNC-u odgovara mir. Oni su u ovom trenutku u poziciji UCK na Kosovu 98: slabiji su (mozda), ali im odgovara nastavak sukoba, ne bi li Asad (ili neki od njegovih zapovednika) opet zabrljao i napravio sranje (pokolj civila, napad gasom) koje ce dovesti do intervencije i promene odnosa snaga u njihovu korist.Btw, ti si, Budjo, pre par nedelja napisao da bi upravo jedno ovakvo resenje moglo da se nadje da ima politicke volje. :thumbsup:
Link to comment
Btw, ti si, Budjo, pre par nedelja napisao da bi upravo jedno ovakvo resenje moglo da se nadje da ima politicke volje. :thumbsup:
Ne treba tu nikakva mudrost, samo jednostavna logika: Ako je hemijsko oruzje red line, nije li logicno prvo pokusati ukloniti isto mirnim putem.Ogromna je steta, sto je nekoliko stotina/hiljada ljudi od istog poginulo pre nego sto se doslo do ovog resenja.Sa te strane prvenstvenu odgovornost snose Rusi koji pre pretnje bombama nisu prstom mrdnuli da ponude nesto takvo Asadu, a nesto manju i Zapad koji je vise pretio crvenim linijama i bombama nego diplomatskom inicijativom da se ta red line ukloni.I da ponovim, cinizam je toliko zavladao u ovom tviteraskom vremenu da niko od novinara, NGO, UN, britanskih parlamentaraca... nije ponudio takvo logicno resenje javno pre nego sto su se Ameri i Rusi dogovorili. Toliko o demokratsko-humanitarnoj javnosti.Uvek reaktivna, nikad proaktivna javnost.
Link to comment
Koji su dokazi pruzeni da bi to bilo jasno?
Cisto sumnjam da bi HRW izmisljao dokaze. Uz to ne verujem bas u price o namestaljkama tipa Markale, Racak itd tako da posto je neko pobio te ljude sve su sanse da je to Asad.
Link to comment
To su primeri "namestaljki" iz nase okoline. Zasto bi bilo zabranjeno da se ti primeri pominju?
Nista kod mene nije zabranjeno da se pominje. Samo je dosad svaki put to odvelo temu u PM, iz razloga za koje mislim da su svima razumljivi. EDIT. Ako postoji zelja i potreba za time, onda treba otvoriti posebne teme za pomenute neslavne dogadjaje. Edited by Indy
Link to comment
Nista kod mene nije zabranjeno da se pominje. Samo je dosad svaki put to odvelo temu u PM, iz razloga za koje mislim da su svima razumljivi. EDIT. Ako postoji zelja i potreba za time, onda treba otvoriti posebne teme za pomenute neslavne dogadjaje.
Pa problem je sto su ovde ljudi ubedjeni da to sto danas u svetu imaju ulogu jedne od najzaostalijih zemalja u evropi i zive kao gradjani jedne od najzaostalijih zemalja u evropi nije je iz razloga sto im neko smesta, potpuna kolektivna paranoja, ali dobro ajde pomenuo sam sada i vise necu. Neka porota zanemari.
Link to comment
×
×
  • Create New...