Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

I jedan sramotno los clanak Niala Fergusona, konfuzan, bez glave i repa, sve je tu Turci, Milosevic, Prvi svetski rat, levica u naslovu (ali je nigde u tekstu nema)... uz konstantu da je do jaja kada SAD napada po svetu.http://www.theguardi...ervention-syria
kako se ferguson nudi za crtaca mapa. zapravo on je ovde u ulozi SANU u sluzbi primenjene kartografije.
Link to comment
kako se ferguson nudi za crtaca mapa. zapravo on je ovde u ulozi SANU u sluzbi primenjene kartografije.
Moguca profesionalna deformacija.Cim im se ukaze prilika, istoricari hoce svoje znanje da prikazu u praksi.Manc, Yoda, ima li tu istine?
Link to comment

Kako ko. Ja recimo volim nalazenje resenja u okviru postojecih teritorijalnih aranzmana. Da ima ko voli, ima. Sad, ja ne delujem kao javna licnost. Kad te pak neko pita za neko misljenje u vezi sa necim, onda je logicno da ces pricati ono o cemu znas a thing or two. A kad se pojave etnicki problemi onda je nemoguce ignorisati teritoriju na kojoj se odvijaju, a sledstveno je nemoguce ignorisati od kad ta teritorija postoji. Daleko od toga da cu da branim Najla, ali cinjenica je da on ovde "samo primecuje" da je u toku "partition". A on sam ovde, if anything, upravo kritikuje jednu takvu partition koja se desila Sajks-Piko sporazumom, Tripartitnim sporazumom i Konferencijom u San Remu. Drugim recima, istoricari koji mnogo znaju, a on ipak zna dosta, nije tako lako stati na neki od repova. Ne znam ni sam da li sam odgovorio na pitanje :D

Edited by MancMellow
Link to comment

U sustini je Kim u pravu.I kod SANU i ovde je u pitanju klasicna zloupotreba struke za potrebe dnevne politike elite kojoj ti istoricari sluze. jednostavno, izvlace se istorijske slicice iz konteksta i onda se pravi zeljeni mozaik. U nasem slucaju je to devedesetih uglavnom bio famozni Londonski ugovor iz 1915. koji nikad nije ni potpisan s nase strane. Ili - da su Srbi u BiH nekad cinili skoro 50% stanovnistva i da su drzali 2/3 zemlje u vlasnistvu, da Vojna Krajina nije bila pod Hrvatskom itd...Ovde Ferguson radi slicnu stvar, samo to marketinski lepse pakuje i miksuje sa nekim osetljivim mestima iz najskorije proslosti. Braneci inace tezu kako nije trebalo da se desi WWI, kako su AU ili Otomanska imperija zapravo bile brana agresivnom nacionalizmu malih naroda, on opravdava sadasnju americku politiku koja treba da pod svojih kisobran stavi male i zabludele, a kojima su pravo na samostalnost nekada svojim glupostima dale velike sile.

Link to comment
Aparthejd se jeste unistio sam od sebe. Juzna Afrika je ratovala vani, a nije bila napadnuta. Niko ih nije bio po usima.
The four-month battle between the SADF and the Cuban-Angolan force at Cuito Cuanavale was, to use the words of Nelson Mandela, “the turning point for the liberation of Africa from the scourge of apartheid.”
E, sad, zasto i ti pribegavas zameni teza tako sto agresiju na jednu zemlju (Siria) izjednacavas sa agresijom koju zemljva vrsi napolju (Juzna Afrika), ne znam.
obzirom da nisam ni pokusao da poredim i izjednacavam Siriju i Juznu Afriku, ne znam ni ja. :P
Link to comment
obzirom da nisam ni pokusao da poredim i izjednacavam Siriju i Juznu Afriku, ne znam ni ja. :P
Hajde, hajde, mozes ti i bez podmetanja da postignes poentu. Niko nije uporedjivao te dve situacije vec je JA navedena kao jedna od situacija, vrlo komplikovanih i zahtevnih, koje se nisu razresile (delimicno, doduse) Jedinim Ispravnim & Moralnim nacinom - vojnom intervencijom privatnih armija naftnih kompanija i drugih Halibartona, a ako se gradjana sete za Dan bezbednosti sete.
Link to comment
Hajde, hajde, mozes ti i bez podmetanja da postignes poentu. Niko nije uporedjivao te dve situacije vec je JA navedena kao jedna od situacija, vrlo komplikovanih i zahtevnih, koje se nisu razresile (delimicno, doduse) Jedinim Ispravnim & Moralnim nacinom - vojnom intervencijom privatnih armija naftnih kompanija i drugih Halibartona, a ako se gradjana sete za Dan bezbednosti sete.
Niti sam pomislio da si zeleo da poredis, niti mi je bila namera da insinuiram takvo sto.Elem, poenta je da je juznoafricki aparthejd kolabirao, izmedju ostalog, i zahvaljujuci Kubancima. Mozda bi bez kubanske intervencije aparthejd potrajao svega 5 dana duze? Mozda par godina? Kako bilo, to je jedan primer vojne intervencije koja je imala opipljive pozitivne rezultate. Iako je u pitanju bila vojska nakaradnog "narodnog" rezima.
Link to comment
Njemačka podržala "snažan odgovor" na navodni sirijski napadNakon takvog dogovora Njemačka je objavila da će potpisati izjavu koju je podržalo već 11 zemalja na summitu skupine G20 u Sankt Peterburgu kojom se podržava "snažan odgovor" na navodni napad sarinom na civile. Naime, Njemačka je tu izjavu odbila potpisati u petak s obrazloženjem da želi pričekati konsenzus EU-a.Šefica vanjske politike Unije Catherine Ashton rekla kako se "čini da informacije iz širokog spektra različitih izvora pružaju snažne dokaze o odgovornosti sirijske vlade". Istaknula je da sirijska vlada jedina ondje posjeduje kemijsko oružje te ga je u stanju prevoziti u dovoljnim količinama. Američki državni tajnik John Kerry je u ime SAD-a zahvalio EU-u na takvoj izjavi.
Index
Link to comment
×
×
  • Create New...