Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Ti si žalosno smješan. Jer realno, SSSR je do jaja. Da se Jugoslavija tako lijepo i kulturno raspala, gdje bi nam kraj bio? Jugoslavija i tzv. Srbija, e to su sranja.
OK.Zamena teza, shifting goal-posts, itd...Znak da je vreme da se ova faza diskusije zavrsi.
Link to comment
I Sirija je sjebana na sasvim drugačiji način od onog kako su to Assadovi zamišljali
Usporedni pandan Assadovima mogu biti šahova familija i obožavaoci, ili Banisadr, ili Ehsan Tabari - nikako stanovnici Beltwaya..Sorry.Dakle.
Zamena teza, shifting goal-posts, itd...
Dalje bi se složio s budjom - sve smo si rekli čini mi se, a umetnuti boškić mi se slobodno može nataknuti na malog rođu, za više pažnje od toga nije..
Link to comment
Gandalfu da se selidbom u SAD opredelio za to da aplaudira sopstvenoj vladi kad god krenu da tandrkaju po nekoj Libiji ili Siriji ili gdegod.
kada i gde sam ja napisao da podrzavam intervenciju u Siriji? u Libiji da, to 100%. :fantom:
Zasto je toliko tesko poverovati da postoje ljudi koji imaju principijelan stav o bilo kojoj intervenciji koji se zadrzava na "treba - ne treba"? Moje misljenje je da ne treba sve dok se ne uspostavi medjunarodno-pravni okvir koji ce tretirati teske zloupotrebe vlasti u pojedinim drzavama.
cemu onda onoliko pisanje o nafti i zlim imperijalistima? ti podjes od toga da ne treba intervenisati, pa onda nalazis razloge zasto ne treba.
Niko nije vojno intervenisao ni protiv Juzne Afrike pa se tamosnji aparthejd urusio sam od sebe.
http://blackagendareport.com/content/march-23-anniversary-beginning-apartheids-end-battle-cuito-cuanavaleCeremonies in several African countries and the Caribbean this week marked the March 23 anniversary of the historic 1988 battle of Cuito Cuanavale in Angola. In this military engagement, which Nelson Mandela called “a decisive turning point in the struggle against apartheid”, the Angolan army and Namibian liberation movement, along with tens of thousands Cuban troops and aircraft inflicted a decisive defeat upon the land and air forces of white-ruled South Africa, ultimately forcing South Africa's rulers to the negotiating table.
Link to comment
Ovakvi topici na PPP-u obicno imaju paralelni tok - jedan koji je informativni (majmun usao u tenak!), koji se bavi situacijom na terenu i komentarise je kao sportski dogadjaj, izvlaceci zakljucke iz dosadasnje taktike i predvidjajuci tok meca™ - i drugi koji je opstiji, posmatra siru sliku i izvlaci dugorocnije zakljucke (da, nije iznenadjenje sto je majmun usao u tenak. Sad sve zavisi od drugih tenkova njihove posade, a bogme kako igraju, cini se da ce se ponoviti majmun iz Iraka etc.).
Šira slika ima neku falinku koja je tera da uvek završi u nekoj dijaboličnoj zaveri skovanoj duboko u vidžinijskim šumama, i kojom se objašnjava svaki sumanut potez nekog diktatora a potom i svaki reakcionaški potez uterivača demokratije. Nije mi jasno zbog čega ljudi koji preferiraju širu sliku odbijaju da makar razmotre mogućnost da Koaliciju Četiri Noge Dobre predvode suvi oportunisti koji koriste svaku priliku da u regionu provuku nešto od svoje agende, a lokalni diktatori im te prilike neumorno serviraju na srebrnim tacnama (Slobodan Milošević, anyone?)Kada podvučemo crtu ispod čitave te šire slike, dobijamo da bi Asada danas imalo daleko manje glavobolja da je na početku pobune/protesta tražio nekakvo političko rešenje umesto što je na keca naredio: "Pucaj, ne žali municiju!" Čak i dobrovoljni egzil bi mu pre dve godine bio mnogo bolja opcija od ovoga što ima sada, a ima očajničku borbu na život i smrt u kojoj će gotovo izvesno završiti poput one libijske dijabole koja je pokazala istovetno odsustvo racionalnog razmišljanja. A to nas dalje dovodi do same prirode tih režima koja naprosto ne zna za drugo osim da topuzom rešava sve probleme dok jednog dana ne naiđe veći topuz i rasparča i režim i čitavo društvo pride. Tako da ti se čitava ta šira slika na kraju svodi na priču o kokoški i jajetu - da li je za spiralu suludih dešavanja kriv pomahnitali diktator ili pomahnitali oportunista. Ukoliko bi bilo koji od njih dvojice iskulirao, silni životi bi bili pošteđeni a region bi bio mirniji i stabilniji. Avaj, tamo je skoro pa pravilo da nijedan mlad majmun neće da iskulira i onda dobijemo stotine hiljada mrtvih i milione unesrećenih. Ali sve su to oportunističke politike i reakcionaški potezi, nema tu nikakvog master plana koji je sirotog diktatora preveo žednog preko vode i doveo ga u poziciju u kojoj je sada.
Link to comment

Rekoh vec,

Ja ne navijam ovde, paralelno pominjem Ruse i jebem Asadu majku za svakog poginulog sa obe strane, jer je njegova odgovornost najveca.
ali ako se gleda ova mikroklima na PPP-u, navijaci su ti koji svode pricu na dve strane od kojih se za jednu treba opredeliti. Meni je npr. strano da navijam i biram izmedju oportunista i diktatora. Obe strane dodaju mrtve civile u nekom konacnom racunu.Treba se opredeliti za resenje. Dakle, ako je Obama posle sto hiljada mrtvih odlucio da potrosi nesto resursa dovodeci nosace na domet Damaska, zasto je izostao bilo kakav (ikakav?) zahtev za diplomatsko resenje dok su brodovi parkirani za napad? Idelna pozicija za ucenjivanje&spasavanje zivota civila, ali oportunista je namerno ignorise. Edited by CowBoy
Link to comment

Diplomatskog rešenja nema jer Rusi imaju veto u Savetu Bezbednosti.Libijska intervencija je bila uspešna baš zato što je postojao konsenzus svih faktora - Arapske lige, ujedinjene libijske opozicije LNC i "imperijalnih sila" - Amera, Rusa i Evrope. Svi unutrašnji, lokalni i spoljni faktori su želeli da Gadafi padne a da LNC preuzme privremenu vlast i sprovede izbore.U Siriji Rusi se ne daju - pružaju progadandne, obaveštajne i finansijske usluge Asadu. Kako se dogovoriti sa njima kad oni ne žele dogovor, boriće se do poslednje kapi tuđe krvi.Niko nema leverage nad Rusima i Irancima, oni su nezavisni imperijalni faktori.Asad je sam uzeo svoju sudbinu u ruke, može svakog časa da kaže dosta, izgubio sam, bežim napolje i prestajem da sipam otrov po svojim sugrađanima. Oni koji će ga zameniti, po svemu sudeći teško mogu da budu gori i luđi od njega, mada su se pojedinci istakli...

Link to comment

Vladan Marjanović za NIN o teorijama zavere:'Odbijanje parlamenta da sledi intervencionistički entuzijazam premijera Dejvida Kamerona i njegove vlade koja je domaćoj javnosti pokušala da proda istu priču kao i Obamina administracija američkoj, unelo je dozu nepredvidljivosti u inače oveštali proces spinovanja i prepariranja javnosti kako bi se ona ubedila u to da je napad jedino moguće rešenje. Ispostavilo se, ipak, da je kao i među običnim Britancima, i među poslanicima sećanje na obmane kojima se vlada Tonija Blera poslužila u pripremanju javnog mnjenja za udar na Irak isuviše sveže da bi se opet olako pristalo na to da se odluka o novoj intervenciji donosi na osnovu neproverenih informacija i sumnjivih dokaza.'

Link to comment
jel Čile postao nešto nalik Siriji danas da bi taj gad otišao, i to još k tome živ?No_%282012_film%29.jpg
Bio je nalik Siriji da bi taj gad dosao. Hoces reci da je Augusto Pinoce sustinski demokratizovao Cile?
Link to comment
kada i gde sam ja napisao da podrzavam intervenciju u Siriji? u Libiji da, to 100%. :fantom:cemu onda onoliko pisanje o nafti i zlim imperijalistima? ti podjes od toga da ne treba intervenisati, pa onda nalazis razloge zasto ne treba.http://blackagendare...cuito-cuanavaleCeremonies in several African countries and the Caribbean this week marked the March 23 anniversary of the historic 1988 battle of Cuito Cuanavale in Angola. In this military engagement, which Nelson Mandela called “a decisive turning point in the struggle against apartheid”, the Angolan army and Namibian liberation movement, along with tens of thousands Cuban troops and aircraft inflicted a decisive defeat upon the land and air forces of white-ruled South Africa, ultimately forcing South Africa's rulers to the negotiating table.
1. Ne budi smesan i citaj sta pisem. Intervencija koja sluzi da se zaustavi rat je OK, intervencija koja sluzi da bi nafte uvek gladne zapadne kompanije uvecale profit nisu OK. kakav god da im je kolateral.2. Ne budi smesan x 2. Tens of thousands Cuban troops u vlasnistvu jednog karipskog despota koji pomazu lokalnim ili regionalnim subjektima u jednoj bici nisu nikakva medjunarodna intervencija. Po tom pravilu bi svaki dog of war koji se tukao na strani belaca bio po jedna minijaturna medjunarodna intervencija. Edited by harper lee
Link to comment

Prekjuče kod Stjarta u Moment of Zenu fenomenalna scena. Keri odgovara na pitanja Renda Pola i kaže da "neće biti ugroženi životi naših hrabrih vojnika i američkog naroda, da to neće biti takav rat. Generale, možete li da uskočite ovde i pomognete mi da razjasnimo ovo?" Đeneral koji sedi pored njega mrtav ladan, verovatno znajući koliki je to bulšit, odgovara: "Ne, gospodine sekretare, hvala ali ne bih." :Hail:

Link to comment
Hajde da ja pokusam da napisem koju o odnosu i razlikama na toj 'drugoj' strani iako mislim da je nju tesko definisati (napisah to malopre u nekom postu) pa se unapred ogradjujem da ovo ne mora biti bas najprecizije jer sam dodatno pokusao i da uporstim stvari.Da bi znali ko se tacno bori protiv Asada potrebno je imati dublji upliv u analizu svih vodecih jedinica pobunjenika na terenu, a jako je malo nezvisnih podataka i procena.Mozemo ih podeliti u vise grupa.Prvi deo vuce ka sekularnosti. Njihova krovna formacija je FSA i iza nje stoji SMC (Supreme Military Council). Oni su prisutni u svim delovima Sirijie (osim i vecem delu Rake gde su ih prakticno oterali dzihadisti iz ISIS-a) i ucestvovali su u svim bitkama. Najprisutniji su u juznim i centralnim delovima Sirije. FSA ima svoje predstavnike u SNC-u.Drugi deo naginje na desno pod uticajem islamizma (uz smislu dozivljaja islama u odnosu na drzavu). Oni se zalazu za islamsku drzavu, ali se takodje zalazu (bar nominalno) za demokratske izbore, suzivot sa svima (iako im je logicno da suniti sada budi glavni) i sl. Ovde se ocigledno moze videti veliki uticaj MB-a.Treca grupa je zanimljiva jer je na pola puta izmedju ovih pod brojem dva i one krajnje grupe - dzihadista. Ovde smo ih pominjali juce. Oni su duboko ukorenjeni u salafizam, ali i medju njima ima delova koji bi postovali drzavu pre verskog kalifata. Drugi deo je beskompromisan, cesto nastupaju sa dejstvima sa JAN-om ili ISIS-om ali se njihova dejstva ne mogu (jos uvek) vezivati za zlocine koje cine JAN i ISIS ili ratovanje sa visokom skalom teroristicikih metoda.Cetvta grupa su dzihadisti. Nusra (JAN) je prilicno originalna sirijska tvorevina. Nastala je i razvila se na delu mreze radikalnih sunitskih dzihadistiickih grupa proisteklih jos iz vremena rata u Iraku. Uleteli su u vakuum gde FSA nije mogla (bez oruzja i dobre organizacije) da ucini nesto presudno na terenu osim puke defanzive. Oni su (sa dobrom organizacijom u smislu nabavke oruzja i obuke ljudi) uskocili tamo gde je bilo najgusce. Otuda im je popularnost medju narodom porasla i stekli su nesto znacajnije pozicije. Iako se vode kao postovaoci Zarqawijevog lika i dela u vise stvari se odlikuje njihova autonomija, a najvise u tome sto prakticno odbijaju mesanje i bezuslovnu saradnju sa ISIS-om koji je uspeo da im preotme najradikalniji deo boraca (mahom inostranih) sto ih je unekoliko oslabilo, ali i ucinilo vise sirijskim. ISIS je verovatno najveci vojni ogranak iracke Alkaide. Nastali su u Iraku, sirili se preko vec postojecih mreza (svojevremeno je preko Sirije Asad otvorio kanale za njihovo snabdevanje tokom rata u Iraku). ISIS je beskompromisna hrpa najekstremnijih ubica (iz citavog sveta) ideoloski indoktriniranih koji su uspeli da na momente zasene i onako krvolocnu Nusru. Osim ove dve struje pominje se i postojanje bar jos jedne ili dve dzihadistike milicije (lokalno organizovanih) koji se sustinski osim po snazi ne razlikuju od ove dve najvece. Ideologija dzihadista je stvaranje islamskog kalifata uz rigorozno postovanje serijatskog prava. Oni odbijau svaku drugaciju organizaciju drzave.To je ukratko podela, njihov odnos na terenu je kompleksan. Prve dve grupe su komaptibilne, postuju se i uglavnom imaju zajednicke komande (ili ih lako formiraju u zavisnosti od operacije do operacije). Treca grupa ne postuje SMC, ali postuje FSA, dok sa druge strane oni saradjuju i sa ISIS-om i JAN-om na svakodnevnoj bazi (npr. u bitkama protiv kurda)Na kraju, odnos cetvrte i prve dve grupe je jako fluidan. Koliko god bili ideoloski razliciti imaju jedan jak zajednicki cilj (srusiti Asada) i otuda se cesto nalaze na istim pozicijama pa se FSA i Nusra na najbitnijim frontovima (nazovimo ih tako) mogu videti u zajednickoj borbi. Ipak, razlika izmedju njih je nepremostiva i vec sada postoje tenzije koje ce samo rasti i kad pisem ovde o nastavku nestabilnosti posle eventualnog pada Asada pisem o sukobu prve i druge protiv cetvrte grupacije. Kako ce se tu postaviti ova treca bice jako zanimljivo videti.Iz svega ovoga proizilazi i ona moja prica o tome da sada zaista ne znamo sta je konkretno 'druga' strana.Zbog svega toga su zapadne zemlje vrlo skrte u doturu oruzja pobunjenicima.
http://www.liveleak.com/view?i=208_1378070724
Link to comment
kada i gde sam ja napisao da podrzavam intervenciju u Siriji? u Libiji da, to 100%. :fantom:cemu onda onoliko pisanje o nafti i zlim imperijalistima? ti podjes od toga da ne treba intervenisati, pa onda nalazis razloge zasto ne treba.http://blackagendare...cuito-cuanavaleCeremonies in several African countries and the Caribbean this week marked the March 23 anniversary of the historic 1988 battle of Cuito Cuanavale in Angola. In this military engagement, which Nelson Mandela called “a decisive turning point in the struggle against apartheid”, the Angolan army and Namibian liberation movement, along with tens of thousands Cuban troops and aircraft inflicted a decisive defeat upon the land and air forces of white-ruled South Africa, ultimately forcing South Africa's rulers to the negotiating table.
Primer je JAKO los.Ovde je rec o JA koja intervenise po Namibiji i Angoli, a ne Kubancima koji napadaju JA.Ovaj primer je, recimo, adekvtnije porediti sa urusavanjem argentinske vojne hunte nakon pohoda na Malvine.
Link to comment
×
×
  • Create New...