Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

U Siriji će se voditi borba na život i smrt do kraja između dve suprotstavljene strane. Povratka nema i kad bi Asad sad napustio vlast i nestao iz Sirije u nepoznatom pravcu. Ovo više nije samo pitanje promene režima već i opstanka manjinskih grupa u Siriji.

Link to comment

Već su bili članci o tome, postovao je BB, kako Asad ne deluje samostalno - nije baš marioneta ali zavisi od Alavita, Moskve i Teherana isto onoliko koliko oni zavise od njega.Takaje obstanovka™. On prosto nije u mogućnosti da zapali preko granei negde kao Ben Ali, Alaviti su mu na grbači i on zavisi od njih.Teheran i Moskva mogu da potraže nove marionete ili saveznike, ne treba im Asad u Moskvi ili u Teheranu, treba im glavnokomandujući Sirijske armije. Napravio je šta je napravio, i posle nema kajanja, saterao se sam u ćorsokak on odavno, više nema predaje, no quarter.Ako on digne ruke kao glavnokomandujući, ko zna šta će pobunjenici da urade Alavitima, ko može da garantuje njihov položaj? Moskva može da se popišmani i pošalje mu par SVR-KGB kadrova da ga ubede da je žirafa ili da mu zavrnu vrat.

Link to comment
Je, baš mu je u ganglijima bila emocijama ispunjena težnja da grli bradatog towelheaded Arapina. :lolol: Oš da ti ja dam koji kadar dooboke ljubavi Dicka i Leonida, di čak nije ni bilo pekunijarne motivacije za osobno škakiljanje?
Nadam se ne u odelu i u okviru protokola :PNe vidim razloga da ga mrzi, na stranu sve koliko je izdvojio samo za Nikaragvu i Avganistan
Link to comment
Ali, u principijelnom ostavljanju ljudi da se kolju na miru bez vanjskih miješanja ne vidim nikakvu vrlinu.
:wub:blago siromasnima duhom jer je njihovo carstvo nebeskoDa li ce da se umesa™ Ajnstajn ili slon, to je nebitno - bitno je da se neko umesa i da pored sebe imam aparat za kokice.
Link to comment
Ta doktrina se za pedalj ne razlikuje od doktrine kojom ide protivnička strana, uključujući čak i SAD. Iz njihovog ugla gledano, Asadova jedina opcija je da bude uništen. Kao rezultat takvog pristupa imamo: a) njega koji se na terenu ponaša kao pacov sateran u ćošak koji apsolutno nema šta da izgubi; i b) najveće svetske sile koje se spremaju da vojno podrže likove koji pred kamerama vade neprijateljska srca i jedu ih.Nijedna od dve sukobljene strane ne zastupa onaj običan svet koji je pre dve godine protestovao protiv Asada jer im je bilo dosta njegove diktature. I jedni i drugi imaju agendu u kojoj običan svet može da bude samo kolateralna šteta, a doktrina glasi uništiti i ubiti po svaku cenu.
malo nategnuto sve to zvuci. mi ne poznajemo dovoljno drugu stranu. mozda druge strane ni ne bude u jasnom obliku jos dugo vremena i na kraju malo je previse drugu stranu ravnati sa onima koji 'jedu srca'. to radi i dizdarevic u onom tekstu (svi su alkaida) to radi dobrim delom i fisk... Edited by Bane5
Link to comment
Da li ce da se umesa™ Ajnstajn ili slon, to je nebitno - bitno je da se neko umesa i da pored sebe imam aparat za kokice.
mneee, bitno je to da se nitko nikome ne miješa u njegov uhodani *državno-pješadijski pos'o*, that alone makes it olrajt, ne? dotle je duša mirna, histerija ne nastupa, cvjetići se ne stavljaju u kosu i ne grli se drveće :wub: Edited by Roger Sanchez
Link to comment
U Siriji će se voditi borba na život i smrt do kraja između dve suprotstavljene strane. Povratka nema i kad bi Asad sad napustio vlast i nestao iz Sirije u nepoznatom pravcu. Ovo više nije samo pitanje promene režima već i opstanka manjinskih grupa u Siriji.
Pa vidi ovako, hrišćane recimo niko i ne dira mnogo (šlihtaju im se i jedni i drugi) ali će hrišćani nakon rata zasigurno da "iscure" jer je na pomolu jedno jako netolerantno društvo sa jakim primesama Islama. Kurde, recimo, takođe mahom tolerišu u Alepu i jedni i drugi (imaju oni svoje jedinice tamo i predgrađe veliko koje drže) ali sa njima ratuju na granici s Turskom rebeli i to mahom islamističke frakcije. Verujem da iza tog sukoba stoji Turska (bilo je čak i govora kako su ih sa turske terotorije islamisti napadali s leđa itd.) ali opet, Kurdi su jaki i daće se s njima u post-Asadovskom društvu napraviti dil i nekakva autonomija. Aleviti su u centralnoj Siriji konkretno najebali (Hama sa okolinom najviše)...bilo je tu masakara jednih i drugih ali opet ako FSA zauzme centralnu Siriju, znači Homs, Damask, Hamu i Alepo pitanje je motiva i snage da se ide na Alevitski heartland u priobalju...verujem da bi i tu dogovor bio moguć uz nekakvu autonomiju, ima i dosta Alevita koji su nezadovoljni Asadom ali je za njih Asad oduvek u konstelaciji snaga bio manje zlo. Dosta vojnika (mahom Asadovih) i sada menja stranu iako su im ruke najverovatnije krvave do lakata tako da ja ne mislim da je ovde borba do smrti i do kraja pogotovu što svi imaju veliku pretnju ovih bradatih zveri koji su se nakrcali u Siriju i koje treba istrebiti i isterati odatle...tu će da bude najveći problem čim se Asadov režim napokon sruši i ode na u talog istorije
Link to comment
mneee, bitno je to da se nitko nikome ne miješa u njegov uhodani *državno-pješadijski pos'o*, that alone makes it olrajt, ne? dotle je duša mirna, histerija ne nastupa, cvjetići se ne stavljaju u kosu i ne grli se drveće :wub:
Ne razumemo se, sto je zaista super.Kada imas neki cilj (da popijes casu vode, na primer) ti isplaniras niz radnji (metodu) koje ce da te odvedu do case, flase sa vodom, cesme ili izvora (zavisi gde si) i onda uspesno obavis zadatak.Jebes metod koji te natera da usmrtis pola decije bolnice a pri tom do vode i ne dodjes. A svi ti govore: "ej, nema tamo vode, ostavi tu haubicu, ne u bolnicu jebote!!!" a ti se pravis mutav pa kazes "A?"Na kraju ispada da vodu nisi ni hteo da pijes vec da ubijas decu. Verovatno se i posle ovoga ne razumemo, sto je super.
Link to comment

Pa vjerojatno. Jer ti ne kontaš da u tvojoj dječjoj bolnici već ionako hara kolera i mrtva djeca leže nalijevo i nadesno, došao ti do česme vode ili ne došao. Da, haubica™ je smrtonosna ko i kolera, ali kolera im je ionako svuda uokolo, a haubica ipak ima malo točkastije djelovanje. S druge strane, možda je kuga od te česme vode došla pa kad česmu malo izdemoliraš, kolera malo splasne i djeca nadalje pate samo od težeg proljeva?

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
.bilo je tu masakara jednih i drugih ali opet ako FSA zauzme centralnu Siriju, znači Homs, Damask, Hamu i Alepo pitanje je motiva i snage da se ide na Alevitski heartland u priobalju...verujem da bi i tu dogovor bio moguć uz nekakvu autonomiju, ima i dosta Alevita koji su nezadovoljni Asadom ali je za njih Asad oduvek u konstelaciji snaga bio manje zlo. Dosta vojnika (mahom Asadovih) i sada menja stranu iako su im ruke najverovatnije krvave do lakata tako da ja ne mislim da je ovde borba do smrti i do kraja pogotovu što svi imaju veliku pretnju ovih bradatih zveri koji su se nakrcali u Siriju i koje treba istrebiti i isterati odatle...tu će da bude najveći problem čim se Asadov režim napokon sruši i ode na u talog istorije
A baš FSA drži taj srednji deo Sirije bez primese radikalnih trupa? Jbga načitali smo se kako se upravo radikali jače bore protiv Asada pa sad je to malo kontradiktorno sa tezom da FSA drži srednji deo i gradove dok su se fundamentalisti koncentrisali na levoj strani Eufrata. (na stranu što je i u Alepu evidentno jako prisustvo Nusre)
Link to comment

Nisam ja to nigde ni napisao...pod FSA sam podrazumevao i ove divljake koji se makar formalno podvode pod nju. Nusra ( i njima slični) ti je skoro pa svuda u prvim borbenim redovima osim dole na jugu kod Daare, gde ih nema baš toliko i gde su regularnije opcije dominantne...

Edited by Tutankamon
Link to comment
Nisam ja to nigde ni napisao...pod FSA sam podrazumevao i ove divljake koji se makar formalno podvode pod nju. Nusra ( i njima slični) ti je skoro pa svuda u prvim borbenim redovima osim dole na jugu kod Daare, gde ih nema baš toliko i gde su regularnije opcije dominantne...
Ok, učinilo mi se da i ti praviš tu distinkciju između FSA i radikala.Inače pretpostavljam da nema baš Alevita dezertera već sunija kojih još uvek popunjavaju i SAA. Edited by dillinger
Link to comment
pa jes, u nafti je ključ za licemjerje koje sam duly spomenuo u svojoj posti gore. ključ za vrlinu nemiješanja u sjebane situacije u razjebanim državama nesretnih despota mi još niste dešifrirali. A kad se prvi put bombastično i/ili pješadično intervenira u Švedskoj, ili čak Republici Južnoj Africi ili nedobog Venecueli, onda tek pada u vodu ona moja rečenica glede etike.
nemam ja ključ, bilo bi malkic pretenciozno, niti mislim da je moralnije biti pro ili contra intervencije protiv asada.posmatram to sa fenomenološke strane, autsajderski, a uključivanje amerike u (još jedan) sukob na BI mi je pitanje većeg političkog značaja od toga ko će biti na vlasti u siriji.da su se odaslali tomahavci ka sisijevskim pučistima i njihovim vojnim efektivima, makar kroz 1 simbolični salvo, ne bih imao ništa protiv. kao što ne bih imao ništa protiv da asadu polupaju kasarne, skladišta i jedinice namenjene artiljerijskim udarima sa nekonvencionalnim bojevim glavama. no, bojim se da počinje klanje vola zarad kile mesa.
Link to comment

E ja i ti se donekle razumijemo. Moralno etički stav pro i contra intervencije u 1 Siriji nemam, niti mislim da se nakon 3 godine ovoga moralno pozivati na 'oh humanity' aspekt kontra te intervencije. Kao i za nju.Navijački stav imam, i ako ta intervencija išta pomogne da Assadić brže, brže, najbrže frljokne veselit ću se tome ko neki kad se pimplerima™ dosudi i zabije penal.

Link to comment
×
×
  • Create New...