Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

14 minutes ago, dillinger said:

 

Od toga postoje daleko veći problem, a to je problem samo zbogradi longstanding američke okupacije. Ok spasli ste ih od ISIS-a aj sad lepo malo principa nepovredivosti granica sa Balkana npr - ima da se Kurdi privole na ostanak u Siriji a o uređenju naravno može se diskutovati, pa i o federaciji. Nemoguće? Pa, neće biti, nisu Kurdi i SAA toliko baš prolivali krvi jedni drugima kao što bi to možda neko na zapadu hteo predstaviti.

 

Puno veći problem je naravno odnos Izrael - Iran i jedna potpuno kratkovida, naivna ulizivačka Putinova ideja da pripusti Turke na severozapad koji su udahnuli nov život džihadističkom šljamu. Čak ni ovo prvo nije neka nerešiva zavrzlama, tu bi Moskva mogla napraviti iskorak prema Izraelu i možda poraditi na ograničavanju iranskog uticaja čime bi ujedno i sebe bolje i trajnije pozicionirala u Siriji. A i negde verujem da Izrael i Alaviti ne bi trebali biti naročiti neprijatelji.

 

 

Sve to navodi na zaključak da je američko angažovanje u ovom trenutku - totalni višak i najmanje je u funkciji pomoći sirijskim građanima. Radi se samo o fiksaciji Iranom ludaka tipa Boltona, a tek samoproglašene crvene linije američkih predsednika nikog razumnog ne zanimaju u ovom trenu.

 

Situacija unutar Sirije jeste komplikovana ali mnogo je jednostavnija nego pre. 

Amerika se možda i povuče, ali ostau KSA, UAE, i, što je najvažnije, Arapi suniti koji čine preko 60% stanovništva od kojih najveći deo, a posebno posle svega ovoga, ne bi baš da živi pod Asadovim režimom. Alaviti su velika manjina, a Kurda ima do 10%, ni toliko. Ne može sve silom, taj period je gotov. Imao bi trajnu nestabilnost u kojoj je naslon na Iran neminovan, a tu u priču automatski ulazi i Izrael. 

Link to comment
11 minutes ago, Krošek said:

 

ma rat je maltene gotov

 

za idlib nece biti znacajnijeg rata ili mozda hoce ali nece biti znacajnijih promena. taj, prakticno, alkaidistan ce opstati kao nekakva regionalna abominacija do daljnjeg. znaci na dugi rok. kao turski satelit.

ovi turkmeni i taj sever, turska je osvojila sta je osvojila i toga se nece nikad odreci. njihovi "interesi" u tom smislu su čestito osmanlijski. za asada i narednih n naslednika je to doviđenja.

sirijski kurdistan ce ostati zamrznuti konflikt i verovatno ce krenuti kosovo stajl, nezavisnost pa priznanja pa "sui generis" kreacije besprekornog uma itd. jedino što će biti veća opasnost i nestabilnost.

ovo ostalo je ako to gledamo kao teritoriju jedne drzave sustinski celovito, sa "džepovima" koje više nalikuju na pobunu nego na građanski rat

 

jedino onda ostaje problem hezbolaha, odn. njihovog neposrednijeg uticaja i irana... oni bi kao trebali nešto da se povuku.

 

obnova? nem pojma... to je odvojeno pitanje.

Ovo što si sad opisao je totalni haos. Jedan zamrznuti konflikt je užas za neku zemlju, a 3-4 je propast, apsolutna nestabilnost.

Link to comment
Just now, MancMellow said:

Amerika se možda i povuče, ali ostau KSA, UAE, i, što je najvažnije, Arapi suniti koji čine preko 60% stanovništva od kojih najveći deo, a posebno posle svega ovoga, ne bi baš da živi pod Asadovim režimom. Alaviti su velika manjina, a Kurda ima do 10%, ni toliko. Ne može sve silom, taj period je gotov. Imao bi trajnu nestabilnost u kojoj je naslon na Iran neminovan, a tu u priču automatski ulazi i Izrael. 

 

Sa pogrešnim pretpostavkama se ne može baš diskutovati.

 

Džihadistički takeover pobune je mnogo veće zlo za običnog čoveka, makar bio isti i sunit

Link to comment
56 minutes ago, pbg12345 said:

mene posle svega ovog muci jedna druga stvar

kako je sirija dogurala do ovog rata?

jbt, izrael, iran, turska

pa ruske baze

te naravno sveprisutna amerika i verni saveznici britanija, francuska...

na terenu kurdi i gomila raznih podela, pocevsi od verskih

a u najblizoj okolini svako malo bio neki rat

Ja sam negde procitao/cuo da je jedan od razloga za rat u Siriji velika susa 2008. i 2009. koja je primorala sirijsko ruralno stanovnistvo da migrira u gradove radi prezivljavanja.  Posto sirijska drzava nije bila u stanju da obezbedi normalne uslove za zivot naglo naraslom gradskom stanovnistvu, pocele su demonstracije protiv vlasti.  U pocetku mirne, ali buduci da je Asadova vlast po priordi opresivna, gusenje pobune drakonskim merama se pretvorila u pobunu koja se poklopila sa Arapskim prolecem.  Tada su strani faktori poceli da se uplicu u problem.  Drustvo je pocelo da deli po verskom operedeljenju (vladajuci Aleviti protiv Suni vecine), itd.

 

Treba imati u vidu da Sirija nije bila "propala drzava".  Imala obradivu zemlju, kisnu klimu i vodu za irigaciju.  Sirija je do 2008. bila izvoznik hrane.  U vreme kada su se oslobodili kolonijalne vlasti (1946), u Siriji je zivelo 3.2 miliona ljudi.  Na pocetku pobune 2011., bilo ih je preko 21 milion.  To pokazuje da su ljudi migrirali u Siriju.  Uzgred, Sirija je poslednja seklularna arapska drzava u Masreku.

Edited by Dimitrije
Link to comment
53 minutes ago, MancMellow said:

Ja ne znam šta je njima cilj. Ni to rusenje Asadovih helikoptera i avijacije samo po sebi ne znam sta donosi osim kratak moralni predah, kao i ovo nocas. Slon u sobi je, naravno, ona petina zemlje koju drže Kurdi uz pomoć Amerikanaca, to bog sveti zna šta sa tim, a mislim da oni definitivno ne znaju. U tom ratu će presuditi ne nešto što će uraditi Amerikanci (UK, FRA...) ili Rusi nego Iran ili Izrael. Imam neki osećaj da će neko od ta dva napraiti neki 1 korak too far i da onda niko nece znati sta da radi ili ce povuci pogresan potez.  

 

Ne bih se slozio da rusenje avijacije nosi predah - to bi bila ozbiljna cena i u mnogome bi ogranicilo mogucnosti da se masovno ubijaju i terorisu civili. Da se postupilo tako od pocetka bez nekog deklarisanog cilja da jedna od strana mora biti porazena, mozda bi shvatili da jedini izlaz dogovor poput onog koji je zavrsio rat u Libanu. Ovako je Asad sa avijacijom i Rusima imao nadmoc pa nije bilo potrebe za nekim kompromisom. 

Link to comment

Иначе ово бомбардовање је само ваљда требало да спаси Трумпов образ, ништа више. 

Link to comment
3 minutes ago, dillinger said:

 

Sa pogrešnim pretpostavkama se ne može baš diskutovati.

 

Džihadistički takeover pobune je mnogo veće zlo za običnog čoveka, makar bio isti i sunit

Dakle, nisam pričao o džihadistima, nego o Asadu. Ono što predlažeš je suštinski povratak na staro. Mislim da je to iluzija. O to prilično opasna. 

Link to comment
6 minutes ago, MancMellow said:

Dakle, nisam pričao o džihadistima, nego o Asadu. Ono što predlažeš je suštinski povratak na staro. Mislim da je to iluzija. O to prilično opasna. 

 

A šta postoji između džihadista i Asada u ovih sedam godina? Dakle na 3/4 teritorije koje kontroliše Asad uopšte nije isključeno da on sad ima veću podršku nego neposredno pre rata - prosto jer su se demokratska opzicija kao i Muslimanska braća na primer - potpuno se izgubili sa mape/otišli u egzil. Već u prvoj godini rata al Nusra se nametnula kao najefektnija grupacija pobunjenika. I možda najsekularniji žitelji BI, Sirijci, to baš nisu zavoleli

 

Ne, uopšte nije bitan povratak na staro, bitno je prihvatiti da je Asad pobedio, sesti za sto a onda mu zavrnuti ruke, prisiliti na izbore, ponuditi azil šta god treba - samo prethodno prihvatiti pobedu SAA da se rat već jednom okonča.

Edited by dillinger
Link to comment
7 minutes ago, Anduril said:

 

Ne bih se slozio da rusenje avijacije nosi predah - to bi bila ozbiljna cena i u mnogome bi ogranicilo mogucnosti da se masovno ubijaju i terorisu civili. Da se postupilo tako od pocetka bez nekog deklarisanog cilja da jedna od strana mora biti porazena, mozda bi shvatili da jedini izlaz dogovor poput onog koji je zavrsio rat u Libanu. Ovako je Asad sa avijacijom i Rusima imao nadmoc pa nije bilo potrebe za nekim kompromisom. 

Pa da, ali da bi uništio sve asadove vazdušne snage treba ti mnogo veća operacija od one sinoć, što sa sobom nosi solidan rizik, a sve i da to urade uvek tu ostaju rusi. Mislim, svi su sve sjebali ovde, situacija je de facto bezizlazna, ali ako se ne nađe izlaz doći će do nečega, uveren sam, što će okinuti neki mnogo veći konflikt. Mislim, prosto je - digneš vojsku, avione, brodove, projektile i - šta je cilj?  To ne može da preokrene tok rata. 

Link to comment

prvo ce biti gotov rat al stvarno, onda ce alkaidistan biti reklamiran kao "prava sirija" i pretendovace na teritoriju cele sirije. verovatno ce se nazvati nesto tipa demokratska republika sirija. turska ce tu da sprovede sve sto treba imajuci u vidu iskustvo sa kiprom. bilo bi divno kad to ne bi bilo leglo terorizma iz kojeg ce biti cinjeni napadi po siriji primarno. to je faktor haosa i konflikta, ali da ce da se ratuje zbog ove činjenice, u dogledno vreme malo teze.

 

sirijski kurdistan je nedodirljiv zbog amerikanaca. ja stvarno ne mislim da ce amerikanci da se povuku, njima je super imaju vazala. to ce da bude represivno podrucje pokriveno dronovima gde ce terorizam biti uspesno sprecavan. osim zamrznutog konflikta (dakle stvarno zamrznutog) to nece biti narocit faktor haosa.

 

oni turkmeni i ceo "turski sever" ili makar najveci deo njega ce biti totalno integrisan kao da je oduvek bio turska i to je činjenica istorije nalik na krimsku situaciju. nakon određenog perioda to prestaje biti faktor haosa zbog reda i policije i relativne normalnosti.

 

sirija "proper" ce da se postepeno obnavlja i postojace nivo veće kohezije i "političke" stabilnosti. asad nece nikad sici s vlasti niti ce ga iko naterati, nego ce imati naslednika samo tako i nece nikad biti demokratije tu. 

Link to comment
6 minutes ago, dillinger said:

 

A šta postoji između džihadista i Asada u ovih sedam godina? Dakle na 3/4 teritorije koje kontroliše Asad uopšte nije isključeno da on sad ima veću podršku nego neposredno pre rata - prosto jer su se demokratska opzicija kao i Muslimanska braća na primer - potpuno se izgubili sa mape/otišli u egzil. Već u prvoj godini rata al Nusra se nametnula kao najefektnija grupacija pobunjenika.

 

Ne, uopšte nije bitan povratak na staro, bitno je prihvatiti da je Asad pobedio, sesti za sto a onda mu zavrnuti ruke, prisiliti na izbore, ponuditi azil šta god treba - samo prethodno prihvatiti pobedu SAA da se rat već jednom okonča.

kako, čime da mu zavrnu ruke? sve i da pristanu da sednu za isti sto sa njim, što prosto nije realno. I drugo, tog zavrtanja nema bez Rusije. Zašto bi Rusija to radila - da bi sutra dobila neku antiasadovu koaliciju na vlasti koja će im se uljudno zahvaliti na saradnji i prisustvu? A ovo sve da ni ne počinjem sa Kurdima i Turcima... 

Link to comment
×
×
  • Create New...