Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Pa jeste, problem nije toliko ovaj napad da vojna postrojenja Asadovog rezima koja su odavno zasluzena, nego mogucnost dalje eskalacije u odnosu na Iran.

Greska SAD je bila u tome sto im je deklarisani cilj rusenje Asada umesto da postave sebi smisleniji i ograniceni cilj - rusenje Asadovih helikoptera i avijacije koja godinama ubija civile. 

Link to comment

Ja ne znam šta je njima cilj. Ni to rusenje Asadovih helikoptera i avijacije samo po sebi ne znam sta donosi osim kratak moralni predah, kao i ovo nocas. Slon u sobi je, naravno, ona petina zemlje koju drže Kurdi uz pomoć Amerikanaca, to bog sveti zna šta sa tim, a mislim da oni definitivno ne znaju. U tom ratu će presuditi ne nešto što će uraditi Amerikanci (UK, FRA...) ili Rusi nego Iran ili Izrael. Imam neki osećaj da će neko od ta dva napraiti neki 1 korak too far i da onda niko nece znati sta da radi ili ce povuci pogresan potez.  

Edited by MancMellow
Link to comment

mene posle svega ovog muci jedna druga stvar

kako je sirija dogurala do ovog rata?

jbt, izrael, iran, turska

pa ruske baze

te naravno sveprisutna amerika i verni saveznici britanija, francuska...

na terenu kurdi i gomila raznih podela, pocevsi od verskih

a u najblizoj okolini svako malo bio neki rat

Link to comment
Just now, pbg12345 said:

mene posle svega ovog muci jedna druga stvar

kako je sirija dogurala do ovog rata?

 

verovatno  kao sto je dogurala i Jugoslavija ... kad sam bio mali citao sam o Siriji kao veoma naprednoj drzavi u tom delu sveta ... nista mi nije manje zao Sirije od Jugoslavije

Link to comment
2 minutes ago, pbg12345 said:

mene posle svega ovog muci jedna druga stvar

kako je sirija dogurala do ovog rata?

jbt, izrael, iran, turska

pa ruske baze

te naravno sveprisutna amerika i verni saveznici britanija, francuska...

na terenu kurdi i gomila raznih podela, pocevsi od verskih

a u najblizoj okolini svako malo bio neki rat

Ma ta zemlja je sjebana od početka. razgraničenje i preseljenje jedina solucija. Federacija minimum. To je klasičan primer gde je dekolonizacija gone wrong, pa onda potiskivanje socijalnih pokreta. Ali ne treba terati ljude koji bi da žive u potpuno drugačijim uređenjima da žive zajedno. Bar ja to tako vidim. Podele su i nacionalne i verske i ideološke. Ne postoji "sirijska nacija" i "sirijski narod". 

Link to comment

pa da, ali sta ih je desetljecima drzalo u miru sa svim tim podelama, u regionu koji ne moze sastaviti par godina bez rata i toliko zainteresovanih strana spolja?

 

ekonomija? u odnosu na okruzenje naravno

Link to comment
2 minutes ago, pbg12345 said:

pa da, ali sta ih je desetljecima drzalo u miru sa svim tim podelama, u regionu koji ne moze sastaviti par godina bez rata i toliko zainteresovanih strana spolja?

 

ekonomija? u odnosu na okruzenje naravno

pa autoritarni režim. a i ekonomija je bolje stajala. ali to je sad sve gotovo. evo nek asad "očisti" sve te "džepove"...šta će? para za obnovu nema, rusija nema da mu ih da, a tek se onda postavlja pitanje šta sa petinom zemlje koju kontrolišu kurdi uz prisustvo amerikanaca, plus interesi turske, plus stotinu stvari. zemlja je sistemski razjebana i nema nazad. 

Link to comment
35 minutes ago, MancMellow said:

Ja ne znam šta je njima cilj. Ni to rusenje Asadovih helikoptera i avijacije samo po sebi ne znam sta donosi osim kratak moralni predah, kao i ovo nocas. Slon u sobi je, naravno, ona petina zemlje koju drže Kurdi uz pomoć Amerikanaca, to bog sveti zna šta sa tim, a mislim da oni definitivno ne znaju. U tom ratu će presuditi ne nešto što će uraditi Amerikanci (UK, FRA...) ili Rusi nego Iran ili Izrael. Imam neki osećaj da će neko od ta dva napraiti neki 1 korak too far i da onda niko nece znati sta da radi ili ce povuci pogresan potez.  

 

Od toga postoje daleko veći problem, a to je problem samo zbogradi longstanding američke okupacije. Ok spasli ste ih od ISIS-a aj sad lepo malo principa nepovredivosti granica sa Balkana npr - ima da se Kurdi privole na ostanak u Siriji a o uređenju naravno može se diskutovati, pa i o federaciji. Nemoguće? Pa, neće biti, nisu Kurdi i SAA toliko baš prolivali krvi jedni drugima kao što bi to možda neko na zapadu hteo predstaviti.

 

Puno veći problem je naravno odnos Izrael - Iran i jedna potpuno kratkovida, naivna ulizivačka Putinova ideja da pripusti Turke na severozapad koji su udahnuli nov život džihadističkom šljamu. Čak ni ovo prvo nije neka nerešiva zavrzlama, tu bi Moskva mogla napraviti iskorak prema Izraelu i možda poraditi na ograničavanju iranskog uticaja čime bi ujedno i sebe bolje i trajnije pozicionirala u Siriji. A i negde verujem da Izrael i Alaviti ne bi trebali biti naročiti neprijatelji.

 

 

Sve to navodi na zaključak da je američko angažovanje u ovom trenutku - totalni višak i najmanje je u funkciji pomoći sirijskim građanima. Radi se samo o fiksaciji Iranom ludaka tipa Boltona, a tek samoproglašene crvene linije američkih predsednika nikog razumnog ne zanimaju u ovom trenu.

 

Situacija unutar Sirije jeste komplikovana ali mnogo je jednostavnija nego pre. 

Edited by dillinger
Link to comment

Tesko da je bio neki veliki mir, bill je tu i pobuna, vojnih udara, stalnog krljanja sa IL, okupacija dela Libana, ...

 

Bio je to prividan mir. Doduae bolji je bio u donosu na  sada kada je demokratija dosla po svoje, i kada su im  zapadne vrednosti pukle pred ocima. Sada su dekratizovani do temelja i mogu slobdno da idu u ... 

Link to comment
1 minute ago, Simon said:

Нисам сигуран да ли је већ неко качио .., али није на одмет поновити

 

 

 

 

Ne verujem, Eras kaže samo Ričard Spenser i altrajhovci se protive američkoj agresiji na Siriju

Link to comment
11 minutes ago, MancMellow said:

pa autoritarni režim. a i ekonomija je bolje stajala. ali to je sad sve gotovo. evo nek asad "očisti" sve te "džepove"...šta će? para za obnovu nema, rusija nema da mu ih da, a tek se onda postavlja pitanje šta sa petinom zemlje koju kontrolišu kurdi uz prisustvo amerikanaca, plus interesi turske, plus stotinu stvari. zemlja je sistemski razjebana i nema nazad. 

 

ma rat je maltene gotov

 

za idlib nece biti znacajnijeg rata ili mozda hoce ali nece biti znacajnijih promena. taj, prakticno, alkaidistan ce opstati kao nekakva regionalna abominacija do daljnjeg. znaci na dugi rok. kao turski satelit.

ovi turkmeni i taj sever, turska je osvojila sta je osvojila i toga se nece nikad odreci. njihovi "interesi" u tom smislu su čestito osmanlijski. za asada i narednih n naslednika je to doviđenja.

sirijski kurdistan ce ostati zamrznuti konflikt i verovatno ce krenuti kosovo stajl, nezavisnost pa priznanja pa "sui generis" kreacije besprekornog uma itd. jedino što će biti veća opasnost i nestabilnost.

ovo ostalo je ako to gledamo kao teritoriju jedne drzave sustinski celovito, sa "džepovima" koje više nalikuju na pobunu nego na građanski rat

 

jedino onda ostaje problem hezbolaha, odn. njihovog neposrednijeg uticaja i irana... oni bi kao trebali nešto da se povuku.

 

obnova? nem pojma... to je odvojeno pitanje.

Link to comment
×
×
  • Create New...