Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

ocekivano, vest je zbunila domace portale koji slaboumno pisu "SAD i zvanicno za napad na Siriju" :) preneli Tanjug i to je to.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

I sta sad?Ovaj je dobio zvanicnu dozvolu da ubija (bas kao Milosevic bese '98-me?).Ne znam jesam li ja lud ali valjda je logicno da kada dovedes nekome brodovlje pred vrata, postavis i neke uslove - dakle, diplomatija sa uperenim pistoljem. Neverovatno je da ameri nisu mogli, u savezu sa UN odnosno dogovoru sa Rusijom i Kinom da izboksuju kakav-takav politicki kompromis u Siriji iz kojeg bi Asad izvukao zivu glavu a narod manje-vise profitirao.Ovako ispada da diplomatija nije opcija niti ce ubuduce biti. Opcija je: izboksovati napad ili ako se ne izboksuje, povlacenje. Ona velika siva zona mogucnosti izmedju ove dve krajnjosti ostaje netaknuta.

Link to comment

Mene ovde mnogo više plaši što smo i zvanično, neskriveno ušli u doba u kome sudbine stotina hiljada ljudi sa suprotne strane zemaljske kugle najogoljenije i najdirektnije zavisi od raspoloženja, volje i nadahnuća nekolicine predsednika sa druge strane sveta. I to ne kao nekakvo kritičko razmišljanje i promišljanje sa jasnom svešću o posledicama, nego više kao eto na koju je nogu ustao, da li se oseća dobro, jel se svađao sa ženom oko toga kako da nazove novog psa ili ne.

Link to comment

Da je pametan sada bi krenuo u pregovore. Ima odlicnu poziciju. Nikada nece pobijediti pobunjenike. Cak i ako zauzme citavu Siriju(mada mislim da nema snage za to) bice izlozen dugotrajnom gerilskom ratu. Sada ima nesiguran Zapad i iscrpljene pobunjenike koji su izgubili sve vece bitke i koji su medju sobom posvadjani, a pri tom je svima dosta ovoga rata.Samo je pitanje sta je njegov cilj, alavitsko-hriscanska drzava ili hoce citavu Siriju za sebe.

Edited by nautilus
Link to comment
kazu americki mediji da sada Asad ima osam do deset dana da radi sta hoce. Kongres najverovatnije nece odobriti napad.ako ne uslede vesti o nekom jezivom nekonvencionalnom napadu, Asad je na konju.
Asad je (uz pomoc i podrsku svojih saveznika) imao 30 meseci da radi sta hoce i nista nije postigao (prakticno nijedan veci cilj).On ima velikih problema da ostvari i svoj Plan B (osiguranje buduce alavitske drzave), a kamoli da u potpunosti skrsi pobunu (Plan A).Njemu su jedine nade da mu ili u pomoc priteknu neke zaista velike vojne snage (npr. da mu Iran posalje 100 hiljada vojnika) jer on nema dovoljno vojske za bilo kakvu ozbiljnu borbu na sirokom prostoru (jer borbe se vode u svakom delu Sirije) ili da pojaca upotrebu nekonvencionalnog naoruzanja, a to podrazumeca i CW u vecim kolicinama.Sve ostalo ce biti rat bez kraja sa puno zrtava. Edited by Bane5
Link to comment
I sta sad?Ovaj je dobio zvanicnu dozvolu da ubija (bas kao Milosevic bese '98-me?).Ne znam jesam li ja lud ali valjda je logicno da kada dovedes nekome brodovlje pred vrata, postavis i neke uslove - dakle, diplomatija sa uperenim pistoljem. Neverovatno je da ameri nisu mogli, u savezu sa UN odnosno dogovoru sa Rusijom i Kinom da izboksuju kakav-takav politicki kompromis u Siriji iz kojeg bi Asad izvukao zivu glavu a narod manje-vise profitirao.Ovako ispada da diplomatija nije opcija niti ce ubuduce biti. Opcija je: izboksovati napad ili ako se ne izboksuje, povlacenje. Ona velika siva zona mogucnosti izmedju ove dve krajnjosti ostaje netaknuta.
obicno se ne slazem sa tobom na ovoj temi, ali da. ako si vec nakrcao oruzje, barem preti njime, radi nesto, koristi topove u diplomatske svrhe.ovo je trenutak velike slabosti Amerike, velikog i opasnog diletantizma.
Link to comment
Mene ovde mnogo više plaši što smo i zvanično, neskriveno ušli u doba u kome sudbine stotina hiljada ljudi sa suprotne strane zemaljske kugle najogoljenije i najdirektnije zavisi od raspoloženja, volje i nadahnuća nekolicine predsednika sa druge strane sveta. I to ne kao nekakvo kritičko razmišljanje i promišljanje sa jasnom svešću o posledicama, nego više kao eto na koju je nogu ustao, da li se oseća dobro, jel se svađao sa ženom oko toga kako da nazove novog psa ili ne.
Jos gore, ovde su prelomile Obamine PR sluzbe kada su dobile nezvanicne rezultate raspolozenja glasackog tela. Sto znaci da ako narod nekada nekim cudom pozeli rat sa Svajcarskom, Obama ce mu ga dati.I posle govorimo o nekom humanom porivu jebote. Masinerija koja mora samu sebe da hrani ratovima i dolarima, perpetummobile. Edited by CowBoy
Link to comment
obicno se ne slazem sa tobom na ovoj temi, ali da. ako si vec nakrcao oruzje, barem preti njime, radi nesto, koristi topove u diplomatske svrhe.ovo je trenutak velike slabosti Amerike, velikog i opasnog diletantizma.
Znas kako, prvo na sta bi razuman covek pomislio je "ne gomilaju oni brodove da bi slali rakete, gomilaju ih da bi dobili dobru pregovaracku poziciju".Ispade sad da nije tako, i to je zastrasujuce. Pa on je pokrenuo masineriju samo da se sveti™ za hemijski napad jbt, ko Brus Li za sestru.Jebeno neverovatno. Edited by CowBoy
Link to comment

Kongres će odobriti akciju, zar sumnjate u to? Još ako Asad načini neku glupost u narednih 8 dana, glasaće kao bele lale i Obama na krilima toga možda se okuraži i krene u širu intervenciju

Edited by dillinger
Link to comment

Klasično uterivanje kurca republikancima...ako glasaju za intervenciju onda neće moći da je kritikuju ili osporavaju a ako pak ne glasaju izbiće im argument da je mlitav lider i neodlučan (rokaće Asada i bez njih ja sam siguran u to). Znači, win-win situacija za Obamu, domestic policy

Link to comment

yup, crvenu liniju je povukao na žickanje medija i lib_intervencionista sa kojima je blizak a ovim sebi otvara vrata da se pred američkom javnošću časno izvuče, bar u očima onih koji su za njega glasali.

Link to comment
kazu americki mediji da sada Asad ima osam do deset dana da radi sta hoce. Kongres najverovatnije nece odobriti napad.ako ne uslede vesti o nekom jezivom nekonvencionalnom napadu, Asad je na konju.
Osam dana mu nije dosta za bilo što.. osim ako mu Izraelci ne iznajme bombu. :fantom: Iranci bi mu je dali rado, ali je ni oni još nemaju..
Link to comment
Osam dana mu nije dosta za bilo što.. osim ako mu Izraelci ne iznajme bombu. :fantom: Iranci bi mu je dali rado, ali je ni oni još nemaju..
ma znam, no ovo je percepcija u americkim medijima, da je Asad sada dobio slobodno polje rada. to ukazuje da je Obamina odluka primljena kao znak slabosti.
Link to comment
×
×
  • Create New...