Jump to content

Sirija


Budja

Recommended Posts

I wasn't wrong, I only underestimated something.

 

To je kao da kazes "nisam pogresio, samo sam nesto pogresno procenio."

 

Mnogo se zapatilo odvratne botovstine, izuzetno mnogo.

Link to comment

Treba se setiti da su protesti poceli u Martu 2011 kao zahtev za oslobadjanjem politickih zatvorenika, borbom protiv korupcije i demokratizacijom. A da je oruzana pobuna eskalirala tako sto su Asadovi generali prebegli na drugu stranu. Cisto da se ne pomisli da je izbor Asad ili ISIL jedini moguc.

Link to comment

ne vidim ovde volim asada

 

gde pise da je ruski placenik: 1 , 2

 

Наравно да није руски плаћеник, иначе би свако ко потпише оп-ед за NYT или WSJ био амерички плаћеник. Она јесте одабрала страну у овом сукобу али квалитет нечијег новинарског рада се не цени искључиво по томе коју страну је одабрао већ се у обзир узимају и аргументи које користи и гледа се какву материјалну потпору има за оно што пише и прича. Наравно џихадистички адвокати нису способни да појме тако нешто па одмах заваљују етикету асадовца и руског плаћеника, не обазирући се чак ни на то да им је адвокатисање толико грозно да више нису у стању да саставе једну реченицу у којој се неће наћи две или више потпуно контрадикторних теза.

 

Проблем који имају MSM је тај да су их саудијски петродолари потпуно дрогирали и одузели им способност да схвате да не можеш без последица да пет година игноришеш тоне фото и видео материјала које Ал Каида и други џихадисти каче на интернет како би показали посвећеност са којом кољу и убијају, а затим када џихадисти доживе пораз кренеш да затрпаваш Твитер причама о масовним погубљењима које све до једне потичу из извора који се зове Рече Ми Један Чоек. Последица таквог ретардираног робовања саудијским петродоларима је да ће људи једноставно престати да ти верују и окренути се другим медијима а ти можеш да наставиш да размењујеш салафистичке погледе на Сирију са твојим саучесницима из других редакција и разноразних института™. Цела та екипа је постала сама себи сврха и служи да симулира непостојеће јавно мњење на које се затим позивају политичари који такође треба да зараде свој део саудијских петродолара. А после им није јасно одакле дођу ликови попут Орбана, Качињског и Трампа па их почисте на изборима.

Edited by Redoran
Link to comment

Bio je clanak u Le Mondu iz zapadnog Alepa koji sam postavio danas. Ima prica o sirijki koja je podrzavala proteste pa su onda islamisti preuzeli stvar u svoje ruke. Sada je uz Asada.

Link to comment

Има и онај фотограф што је снимао почетак побуне у својој улици, кришом са прозора. Па се на том почетку види буквално нека студентарија са калашима, уредно обријана и са хипстерским фризурама, која поставља барикаде и позива војнике да се предају. Онда их војници у неком тренутку растерају и успоставе контролу, да би се после неколико дана повукли а уместо оне студентарије која чак ни униформе није носила одједном се појављују до зуба наоружане и једнобразно одевене брадоње са црним заставама. Ту је отприлике умро грађански елемент побуне и остао је само џихад којем свако мора да се приклони или да прими метак у потиљак. 

Link to comment

Treba se setiti da su protesti poceli u Martu 2011 kao zahtev za oslobadjanjem politickih zatvorenika, borbom protiv korupcije i demokratizacijom. A da je oruzana pobuna eskalirala tako sto su Asadovi generali prebegli na drugu stranu. Cisto da se ne pomisli da je izbor Asad ili ISIL jedini moguc.

Ovo je verovatno tacno ali sada je to manje bitno. Da je prvobitni oblik revolucije imao kriticnu masu i povoljno raspolozenje u vecini stanovnistva verovatno bi se to brzo zavrsilo i tesko da bi mogli da nadjemo neku zamerku. Kako se to nije desilo verovatno zato sto je i Asad imao dosta stanovnistva na svojoj strani stvar se razvukla a kad "revolucija" ovako dugo traje "vlast" ima prednost zato sto cak i oni gradjani koji su u startu bili "blago" protiv Asada sada su verovatno "blago" za Asada posto obican covek pre svega ceni stabilnost i izvesnost. Da ne pominjem to sto su se nakotili islamisti i sto su "umereni" totalno skrajnuti ... to jeste i bio cilj Asada ali to sada nema preveliku vaznost u donosenju odluka danas.

Link to comment

Ovo je verovatno tacno ali sada je to manje bitno. Da je prvobitni oblik revolucije imao kriticnu masu i povoljno raspolozenje u vecini stanovnistva verovatno bi se to brzo zavrsilo i tesko da bi mogli da nadjemo neku zamerku. Kako se to nije desilo verovatno zato sto je i Asad imao dosta stanovnistva na svojoj strani stvar se razvukla a kad "revolucija" ovako dugo traje "vlast" ima prednost zato sto cak i oni gradjani koji su u startu bili "blago" protiv Asada sada su verovatno "blago" za Asada posto obican covek pre svega ceni stabilnost i izvesnost. Da ne pominjem to sto su se nakotili islamisti i sto su "umereni" totalno skrajnuti ... to jeste i bio cilj Asada ali to sada nema preveliku vaznost u donosenju odluka danas.

 

I u Egiptu su proteste protiv Mubaraka zapoceli i poveli urbani, moderni, sekularni, pa iscimali konzervativnije i siromasnije mase da im se pridruze, srusili Mubaraka, dobili izbore - i onda je pobedilo Muslimansko bratstvo. I kada su poceli da izvode u praksu svoju viziju drustva, ti isti urbani, moderni, sekularni su opet izasli da protestuju, i onda klicali vojsku kada je ovo pucem skinula Morsija, poslala MB i tonu pristalica u zatvor, i opet zavela nedemokratsku vojnu vlast. Sve kao pre, samo Sisi umesto Mubaraka.

 

Tako da me ne cudi da u Siriji ima slicnih dogadjanja, da je neko ko je demonstrirao protiv Asada misleci da je sledeci korak nesto zapadnije, evropskije, modernije, sekularnije promenio pricu i vratio se k Asadu kada je video da je sledeci korak zapravo islamska drzava.

 

Ti urbani, moderni, sekularni nisu hteli demokratiju per se, nego demokratiju kakvu su oni zamisljali - urbanu, modernu, liberalnu, sekularnu. Kada su videli da u najboljem slucaju sledi islamska demokratija, onda su odlucili da je ipak bolje imati sekularnu diktaturu. To jeste hipokrizija tog sloja drustva u tim drzavama, ali oni prevashodno gledaju svoj status, kozu i boljitak.

Edited by hazard
Link to comment

161214131940-syria-un-exlarge-169.jpg

 

Sirijski ambasador u UN doneo sliku da pokaze kako Asadovci humno postupaju i isekao grb iracke armije sa slike.

 

 

nisam istrazivao nista, samo sam odgledao (i odmah okacio ovde) njeno izlaganje koje me dojmilo, prakticno je u jednom dahu sve ispricala. koliko vidim to je bilo u ujedinjenim nacijama. i posebno me dojmio njen odgovor novinaru na kraju priloga (poslednjih par minuta). isekla ga je macetom

 

edit: evo secenja mejnstrim novinara, ne znam da okacim facebook video, pa to ti je 

 

 

ne vidim ovde volim asada

 

gde pise da je ruski placenik: 1 , 2

 

 

meni se cini da je ona iz nekog razloga vezana za taj svet, posebno palestina

 

Ona je relevantna taman koliko je i Mila Stula. Branitelji ubica dece zasluzuju jedino prezir.

nisam istrazivao nista, samo sam odgledao (i odmah okacio ovde) njeno izlaganje koje me dojmilo, prakticno je u jednom dahu sve ispricala. koliko vidim to je bilo u ujedinjenim nacijama. i posebno me dojmio njen odgovor novinaru na kraju priloga (poslednjih par minuta). isekla ga je macetom

 

edit: evo secenja mejnstrim novinara, ne znam da okacim facebook video, pa to ti je 

 

 

ne vidim ovde volim asada

 

gde pise da je ruski placenik: 1 , 2

 

 

meni se cini da je ona iz nekog razloga vezana za taj svet, posebno palestina

 

Ona je relevantna taman koliko je i Mila Stula. Branitelji ubica dece zasluzuju prezir.

Edited by Eraserhead
Link to comment

Isti ti je argument kao i terorista u Bataklanu. Samo sto su oni to vikali sa balkona i u isto vrijeme pucali na ljubitelje muzike.

I ovi u istocnom Alepu su ubice djece (po zapadnom Alepu a znali su i da se hvale kako odrubljuju glavu na internetu) pa kesto ne vidim da ih prezires. Oni su umjereni.

Link to comment

Биће занимљиво упоредити податке о губицима становништва приликом ослобађања Алепа, Манбиџа, Ал Баба и Мосула (последња два кад и ако се заврши операција).

Link to comment

 Branitelji ubica dece zasluzuju prezir.

slažem se, zato je dobro što Asad oslobađa Siriju od djecokoljača i onih koji djecu uče mržnji i kako da odrubljuju glavu drugima

Link to comment
×
×
  • Create New...