Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

У северном делу Источног Алепа је наступио колапс побуњеника. Још мало па ће владине снаге заузети и преостале две четврти. У Хајдарији су још јуче почели преговори о повлачењу побуњеника.

 

До сад су владине снаге ставиле под контролу скоро половину територије коју су држали побуњеници.

Оно што је приметно је да се у заузетим насељима не налази велик број цивила.

Уколико је и у јужном крају слична ситуација, у Источном Алепу се укупно налазило драматично мање од 100 хиљада становника.

Link to comment

Severoistočni deo je manje-više gotov, na jugoistoku grada još ima organizovanog otpora, i tamo nije bilo pomeranja linija. Može biti do toga što su najkvalitetnije jedinice SAA postavljene upravo na taj severni pravac, a na jugu su ostavljeni Liwa al Quds i druge jedinice slabijeg ofanzivnog potencijala. Videćemo kako će se stvari odvijati, nije nemoguće ni da dođe do masovne predaje, jer je sada i rebelima na istoku jasno da biju bitku koju ne mogu dobiti.

 

U vezi Al Baba, navodno postoji dogovor Erdogana i Putina da Al Bab uzme SAA, a da ES i SDF snage ostanu van grada. Napad sirijske avijacije na turske položaje pre tri dana, u kojem su poginula 3 turska vojnika, je navodno bio zbog toga što su Turci prekršili svoj deo dogovora, i otišli dalje nego što je dogovoreno. Oni tamo više ne napreduju sada, više se fokusiraju  na to da preseku put Manbij - Al Bab SDF snagama. Za to vreme, SAA ima neku koncentraciju snaga u okolini Kwereisa, pitanje je da li je to dovoljno za bilo šta.

 

Liwa al Quds se bori na severu, južno su iračani i slični, jesu jedinice slabijeg ofanizvnog potencijala ali su se LaQ posle Tigrova pokazali kao najbolja ofanzivna jedinica u Alepu, napredovali su žestoko posle oslobađanja Handarat kampa. Danas je u borbama u gradu poginuo Mohamed Rafa, glavni vojni komandant LaQ. Mnogo gotivan lik i baš sam se skenjao kad sam čuo vest. Posle Hasana i Zahredina možda najpromenentnija figura u vladinim snagama i saveznicima.

Link to comment

Da li je pad izgleda predstojeći pad Alepa zapravo kraj pobunjenika koje smo mogli da podvedemo pod fantomsku oznaku ,,FSA", tj. manje više kraj svakog ko nije ID, Nusra, Kurd (SDF) i Turkoman?

Link to comment

Ako stvarno postoji neki ozbiljan dogovor Putina i Erdogana, onda je to  "kraj pobunjenika", trenutna desavanja sve vise nagovestavaja da je to slucaj ...

 

p.s. Hezbulah je po meni na kopnu spasao Asada i pokazali se kao najozbiljnije formacije u onom haosu ...

Link to comment

Liwa al Quds se bori na severu, južno su iračani i slični, jesu jedinice slabijeg ofanizvnog potencijala ali su se LaQ posle Tigrova pokazali kao najbolja ofanzivna jedinica u Alepu, napredovali su žestoko posle oslobađanja Handarat kampa. Danas je u borbama u gradu poginuo Mohamed Rafa, glavni vojni komandant LaQ. Mnogo gotivan lik i baš sam se skenjao kad sam čuo vest. Posle Hasana i Zahredina možda najpromenentnija figura u vladinim snagama i saveznicima.

 

Moja greška, mislio sam na Harakat al Nujbu, a ne LaQ. Palestinci su definitivno kvalitetnija ekipa od Iračana (barem ovih Iračana što su u Alepu, kvalitetnije formacije su verovatno još uvek u Iraku).

Link to comment

wapo, koliko juče:

 

Inside Kerry’s race to stop the siege of Aleppo

 

 

 

Our indefatigable outgoing Secretary of State John F. Kerry is engaged in a furious if implausible diplomatic effort to strike a deal with Russia to end the siege of Aleppo. He is motivated not just by the scale of the humanitarian crisis in the Syrian city but also by the prospect that the incoming president will strike a different kind of deal with Moscow, one that abandons the Syrian opposition and places the United States squarely on the side of dictator Bashar al-Assad.

 

The State Department is not advertising Kerry’s quiet mission, following the quick collapse of the last U.S.-Russia cease-fire agreement he struck. But behind the scenes, Kerry is spearheading a process that seeks to stop the brutal bombing campaign that the Assad regime and its Russian partners are waging in eastern Aleppo, which has included the targeting of hospitals and the siege of a quarter of a million starving civilians.

...

 

 

 

a day late and a dollar short

Link to comment

Da li je pad izgleda predstojeći pad Alepa zapravo kraj pobunjenika koje smo mogli da podvedemo pod fantomsku oznaku ,,FSA", tj. manje više kraj svakog ko nije ID, Nusra, Kurd (SDF) i Turkoman?

 

Ako izuzmemo te koje si naveo ja ne vidim da oni postoje on the ground trenutno. Mislim ovi u Alepu se recimo bore uz Nusru, a ovi severno se bore uz Erdogana.

Link to comment

Alepo ce ostati crna mrlja na savesti covecanstva i verovatno nesto sto ce se na bliskom istoku vratiti kao bumerang kada suniti krenu da se svete.

 

 

Pa zasto su krenuli od Pariza?

Link to comment

Alepo ce ostati crna mrlja na savesti covecanstva i verovatno nesto sto ce se na bliskom istoku vratiti kao bumerang kada suniti krenu da se svete.

Od danas holokaust je tek na drugom mjestu.

Link to comment

Pa zasto su krenuli od Pariza?

A mislio sam na lokalnu osvetu kroz nekakav novi ISIS ili neko alicno cudoviste. Kad pustas teroristicku organizaciju poput Hezbulaha da ti resava probleme neminovno se pojave novi problemi. Odgovornost je i na Putinu i Asadu ali i na Obami, Olandu, Cameronu itd.

 

Od danas holokaust je tek na drugom mjestu.

Bas je lepo sprdati se s ubijanjem civila.

Edited by Eraserhead
Link to comment
×
×
  • Create New...