Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

"Ne mozes da nadjes" stotine napada na bolnice (i to bez upozorenja) u Siriji, a pricas o nekakvom dnu? Klasicni nacionalisticki humanizam.  

više puta su kačeni sirijski "doktori" sa RPGom u rukama kad im valjda prodje "radno vrijeme"

 

ne vjerujem jednostavno propagandi koja je dokazano montirala žrtve bezbroj puta i to samo u Siriji, da Rusi i Asad ne paze previše na civile to je takođe tačno 

 

da je Alepo grad u Rusiji u kome žive Rusi onda bi žrtvovali svoje specijalne jedinice kako bi umanjili broj civilnih žrtava, nisam baš siguran kako bi u domaćoj javnosti odjeknulo da im njihovi vojnici ginu zbog Sirijaca kojih imaš milion vojno sposobnih u Damasku i okolini izlaze u grad itd. kao da nije rat

Link to comment

naravno da između ostalog bombarduju i bolnice.

 

par napomena:

 

bolnice podrazumevaju dve stvari - klasične bolnice, predratne, kao takve obeležene na svakoj mapi grada; i priručne bolnice, u nekoj od običnih zgrada koja je preuređena tokom zadnjih godina za bolničke namene. snimci sa lica mesta pokazuju i jedno i drugo - i nešto što se može nazvati klasičnom bolnicom (veliki broj soba, hodnici u nekoj keramici ili čemu već, veliki broj medicinskih uređaja itd) i ovo drugo -jedna/dve prostorije koje imaju par kreveta i nešto uređaja, a snimak spolja pokazuje da je to u stvari nega od običnih zgrada u ulici koja verovatno služi kao bolnica u nedostatku boljih opcija.

 

verujem da se glavno određivanje ciljeva vrši ili kroz snimanje dronovima (iz vazduha generalno), izviđanjem s fronta ili od doušnika s terena. vazdušno snimanje će teško da u nekoj ulici "prepozna" sklepani bolnički kapacitet u nekoj zgradi, gotovo je sigurno da su beli šlemovi embedovani sa vojnim elementima u ist. alepu i ako dron snima iznad i vidi naoružane ljude da ulaze i izlaze iz zgrade, oni će to da lupaju, no questions asked.

 

sa druge strane verovano je raspoloženje u saa takvo da su u fazonu "ko je posle svega ostao u okruženju je ionako neprijatelj pa ko ga jebe".

 

u smislu dokazivanja ratnih zločina verovatno bi samo bombardovanje klasičnih bolnica dolazilo u obzir, a i to bi zavisilo od stanja na terenu, tj upotreba bolnica od strane pobunjenika (ne mislim na ranjenike nego kao "sigurnu kuću") bi to još razvodnilo.

 

 

uvek se treba podsetiti vukovara - tužilaštvu je bilo nemoguće da dokazuje razaranje grada kao zločin jer su se vodile ulične borbe i ne bi mogli van razumne sumnje dokazati da srušeni objekti nisu bili i vojni cilj (pa je fokus prebačen na ovčaru). verovatno je slično i za alep. 

Link to comment

više puta su kačeni sirijski "doktori" sa RPGom u rukama kad im valjda prodje "radno vrijeme"

 

ne vjerujem jednostavno propagandi koja je dokazano montirala žrtve bezbroj puta i to samo u Siriji, da Rusi i Asad ne paze previše na civile to je takođe tačno 

 

da je Alepo grad u Rusiji u kome žive Rusi onda bi žrtvovali svoje specijalne jedinice kako bi umanjili broj civilnih žrtava, nisam baš siguran kako bi u domaćoj javnosti odjeknulo da im njihovi vojnici ginu zbog Sirijaca kojih imaš milion vojno sposobnih u Damasku i okolini izlaze u grad itd. kao da nije rat

 

Ovo je vec degutantno. Dobro. 

Link to comment

Ceo ovaj razgovor pokazuje u kakvom moralnom dupetu je ovaj forum. Roditelji krivi sto ne sklone decu a ne oni koji bombarduju civile. Bolnice je ok gadjati zbog snimaka "doktora sa oruzjem". Propaganda. Naravno dezurni moralizatori se ovog puta ne pojavljuju da skrenu paznju. Jednostavno sa takvim ljudima mi je krivo sto isti vazduh udisem but that's just me.

Link to comment

bombarduju područja na kojima se nalaze i civili nakon što su jedno 10 puta obezbijedili koridor za izlazak tih civila na sigurno, dakle da, malo krivlji su oni koji te civile koriste kao živi štit

hoćeš li nam irejzere reći šta bi ti radio i kako bi oslobodio Alepo, da čujemo tu nobelovsku ideju

 

Ovo je vec degutantno. Dobro. 

to je realnost, a realnost je surova...kao ruski državljanin bih izrazito bio protiv toga da moji drugovi idu da ginu i oslobađaju sirijske gradove za Sirijce koji lade m**a po Damasku a mogli bi volu rep da iščupaju

 

vazdušna kampanja i podrška njihovim snagama to može

Link to comment

Mislim da nemam ni vremena ni energije za pisanje eseja o necemu sto je jasno kao dan. Ako je ovo sto oni rade u Alepu ok onda je bombardovanje SRJ takodje ok.

 

Nisam znao da je to SRJ izvršila agresiju na USofA i NATO drugare, pa su ovim morali da stanu u odbranu svojih nacionalnih sigurnosti.  :blink:

Link to comment

Koliko kapiram, nije rec o skoli vec "school complex"

 

 

To ćemo da utvrdimo kad na teren izađu narandžasti džipovi, Viljem Voker i Verifikaciona MisijaTM.

Link to comment

@prospero

postoje i trece bolnice, to su one u kojima visi zastava unhcra

i naravno, sasvim slucajno se nadje u prvom kadru snimka srusene bolnice, iscepana naravno

valjda to sto je gadjana bolnica i sto su u toj bonici pobijeni neki tamo sirijci nije dovoljno da izazove empatiju sa jedne strane i zgrazavanje prema zlocincima sa druge, nego je potrebno poslati tako 1 direktniju poruku

 

 

 

a ovo za civile i njihov izlazak je vrlo diskutabilno. pokusao sam i ranije napisati nesto slicno, ali mi se cini da nisam dobro shvacen. uglavnom, ako taj deo grada vecinom brane stanovnici tog grada, onda je vrlo upitno kakav bi njihov moral i volja za daljom borbom bila kad bi im porodice napustile taj isti grad, a druga bitna stvar je gde bi toliki civili uopste otisli? postoji li deo sirije koji je relativno bezbedan po civile koji bi mogao primiti toliki broj ljudi, a da je pod kontrolom pobunjenika?

Link to comment

Postoji. Idlib. Mada je pitanje koliko bi ljudi otišlo, verovatno samo militanti i njihove porodice. Druga stvar je što nema preciznih podataka koliko tu ljudi uopšte ima. Treće, ekstremno je upitno da taj deo grada brane njihovi stanovnici. Verovatno i njih ima. Ali kao što sam pisao ranije Alep je bio većinski pro government a rebeli su u grad ušli iz okoline. Kao što sada obruč pokušavaju da razbiju razni džihadisti iz Nusre koji ne da nisu iz Alepa nego veliki broj nije ni iz Sirije.

Edited by theanswer
Link to comment

postoji li deo sirije koji je relativno bezbedan po civile koji bi mogao primiti toliki broj ljudi, a da je pod kontrolom pobunjenika?

 

ne postoji u smislu bezbednosti.

Edited by Bane5
Link to comment

Naravno da postoji. Bar kad se koristi pojam RELATIVNO bezbedan. Idlib je bezbedan osim udara avijacije koji su uglavnom po terorističkim metama a po Idlibu udaraju i Amerikanci dronovima. Ali je sam grad daleko od linija fronta i nikakva neposredna opasnost po civile ne preti tamo.

Link to comment

Naravno da postoji. Bar kad se koristi pojam RELATIVNO bezbedan. Idlib je bezbedan osim udara avijacije koji su uglavnom po terorističkim metama a po Idlibu udaraju i Amerikanci dronovima. Ali je sam grad daleko od linija fronta i nikakva neposredna opasnost po civile ne preti tamo.

 

netacno.

Link to comment
×
×
  • Create New...