Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

ne sviđa ti se pomirenje u kudsiji. to je realno pobeda asada bez ispaljenog metka. ljudi na ulici lokalci slave odlazak militanata. ok ne sviđa ti se. šta ti se sviđa? koje su preostale opcije? prva opcija rat ko u alepu. druga opcija pobeda džihadista. jel postoji treća pošto je ja ne vidim? odbijaš peti put da kažeš koje je tu etničko čišćenje počinjeno? meni govoriš da budem precizan a ti post iznad toga napišeš da sam napisao da si džihadista. dno. ja sad nemam nameru da idem nazad u prošlost i da tražim još druge primere jer su ovi od danas sasvim jasni. ali kada bi odradili neki poll recimo ljudi koji ovo čitaju da li ih podržavaš, pa ne znam da li bi bio zadovoljan rezultatima.

Edited by theanswer
Link to comment

ne sviđa ti se pomirenje u kudsiji. to je realno pobeda asada bez ispaljenog metka. ljudi na ulici lokalci slave odlazak militanata. ok ne sviđa ti se. šta ti se sviđa? koje su preostale opcije? prva opcija rat ko u alepu. druga opcija pobeda džihadista. jel postoji treća pošto je ja ne vidim? odbijaš peti put da kažeš koje je tu etničko čišćenje počinjeno? meni govoriš da budem precizan a ti post iznad toga napišeš da sam napisao da si džihadista. dno. ja sad nemam nameru da idem nazad u prošlost i da tražim još druge primere jer su ovi od danas sasvim jasni. ali kada bi odradili neki poll recimo ljudi koji ovo čitaju da li ih podržavaš, pa ne znam da li bi bio zadovoljan rezultatima.

 

crni sine, ti ne citas ni svoje, a kamoli moje postove, jasno sam napisao i citirao ono sto si ti sam napisao. dalje od toga nisam isao. tacka.

shvati, neko kao ti zaslepljen navijanjem ne zasluzuje da mu odgovorim dok ne dokaze svoje lude tvrdnje.

dzaba ti poll i sve ostalo, ja tebi licno kazem i od tebe trazim da mi citiras bilo sta moje napisano na ovom forumu sto dokazuje da 'podrzavam dzihadiste'.

ako neces tebi na cast. 

nemam pametnija posla nego da se zamlacujem sa ljudima poput tebe, ali cu te svaki put na ovo podsetiti ako se 'zakacis' na neki moj post.

.

Edited by Bane5
Link to comment

ništa i dalje o etničkom čišćenju u kudsiji, šesti put.

 

naravno da hocu i mogu, ali ne tebi.

neces dobiti odgovor dok ne dokazes gde sam 'podrzavao dzihadiste'.

jebi ga, mozda sam los covek ali drzim do principa.

to sto se ti ne drzis trunke principa i casti i ne dokazes tvoje tvrdnje koje su jako ozbiljne i jasno diskredituju sagovornika tebi na cast.

mozemo mi ovako do sutra, valjda ce moderacija da intervenise.

Link to comment

Kako to ide da li je bolnica legitimni vojni cilj kad u njoj setaju umerenjaci ili vazi samo za televizije koje sire ratnohuskacku propagandu.

Sta zenevska konvencija kaze po tom pitanju.

Link to comment

Kako to ide da li je bolnica legitimni vojni cilj kad u njoj setaju umerenjaci ili vazi samo za televizije koje sire ratnohuskacku propagandu.

Sta zenevska konvencija kaze po tom pitanju.

 

Znaci ovo konstantno bombardovanje bolnica je OK. Dobro.

Link to comment

Merkel Floats Russia Sanctions Over Syria Ahead of Putin Talks

 

German Chancellor Angela Merkel said sanctions against Russia for bombing Aleppo are an option, adding Syria to the agenda for talks on Ukraine with Russian President Vladimir Putin in Berlin.
 
Merkel also invited French President Francois Hollande and Ukrainian President Petro Poroshenko to the four-way summit on Wednesday that’s aimed at reviving peace efforts in eastern Ukraine. Citing the “even more disastrous” suffering in Syria worsened by Russian air strikes, Merkel said she and Hollande will also confront Putin on that country’s war.
 
“Of course we’ll bring this up,” Merkel told reporters in Berlin on Tuesday. “In my view, one can’t take any option off the table, including sanctions. But the priority right now is to look at what we can do to reduce suffering as much as possible.”
 
Announced after days of diplomatic jockeying, Putin’s visit will be his first to Berlin since Russia annexed Crimea and fighting between Russian-backed separatists and Ukrainian forces began in 2014. An hour before the statement from Merkel’s chancellery, Russia announced a temporary suspension of the bombing of Aleppo, calling for civilians and rebels to leave the besieged former commercial capital.
 
Russia’s suspension of air strikes on Aleppo is “an absolute act of good will” that’s not directly related to the talks in Berlin, Kremlin spokesman Dmitry Peskov said in a conference call with reporters. Putin is open to discussing Syria “with everybody,” though the focus of the Berlin meeting is Ukraine, said Peskov.
 
No ‘Miracles’
 
Merkel warned against expecting “miracles” from the Berlin talks, which her spokesman said will take stock of the Minsk accords and “discuss further steps.” The four leaders signed the cease-fire accord in the Belarus capital of Minsk in February 2015, seeking to end the fighting in eastern Ukraine and promote a political solution. They last met in the same format in Paris on Oct. 2, 2015.
 
“We haven’t achieved what we wanted and we haven’t come as far as we wanted to,” Merkel said. Progress on Ukraine is “stalled in many areas,” including the cease-fire, political reforms and humanitarian efforts, she said. “But it’s worth every effort to push ahead.
 
Even as Merkel joins the U.S. and the U.K. in weighing increased sanctions against Russia over its backing for bombing Aleppo, the invitation to Putin reflects the German government’s stance that dialogue with the Kremlin must go on.
 
U.K. Pressure
 
U.K. Foreign Secretary Boris Johnson said events in Syria and Ukraine mean pressure must be kept up on Russia.
 
“In view of the ruthless and brutal behavior of the Russians in Ukraine and Syria, it’s right the U.K. should be in the lead on keeping up sanctions,” Johnson told lawmakers in London on Tuesday. “It’s vital we keep up the pressure, not just with sanctions but also the threat of justice in the International Criminal Court.”
Russia has refused to stop its campaign to capture Aleppo and this month vetoed a French-proposed United Nations resolution that demanded an immediate halt to the air strikes.
 
The Minsk accord has been bogged down by continued fighting in Ukraine’s Donbas region near the Russian border. As Ukraine accuses Putin’s military of direct involvement in the conflict, the Kremlin has blamed the lack of progress on Poroshenko’s failure to push through pledged reforms on local elections and regional autonomy.
Link to comment

Znaci ovo konstantno bombardovanje bolnica je OK. Dobro.

Ja samo pitam sto se ljutis.

Negde bolnica, negde civilni blok pun oplocenika, negde most preko koga prelazi voz.

Mukica je teska sve to razvrstati gde sme a gde ne.

Link to comment

Ja samo pitam sto se ljutis.

Negde bolnica, negde civilni blok pun oplocenika, negde most preko koga prelazi voz.

Mukica je teska sve to razvrstati gde sme a gde ne.

 

Za ostale stvari smo vec utvrdili da nisu OK. Sad pokusavamo da utvrdimo da li su ovi ratni zlocini ok. tebi izgleda jesu.

Link to comment

Za ostale stvari smo vec utvrdili da nisu OK. Sad pokusavamo da utvrdimo da li su ovi ratni zlocini ok. tebi izgleda jesu.

Ja verujem samo Hagu.Sacekacemo malo da vidimo dal ce pasti podizanje optuznica.

Link to comment
×
×
  • Create New...