Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Niti ce ih izgraditi drzave koje imaju institucije kod kuce ali nikakvog motiva da prebace suverenitet na globalne institucije jer su dovoljno jake da im zaista supranacionalni okvir nije potreban, odnosno moze da posluzi u srhu legitimacije sopstvenih interesa ako one konstrolisu te institucije.

Stoga je izgradnja nezavisnih, jakih, formalnih, sa konkretnim zadacima globalnih ustanova prilicno nemoguc posao.

Do tada, trojke, kontakt grupe, G7, G7+, G20...

 

I opet zero-one logika absolutnog moralizma - za tvoju informaciju, internacionalne institucije vec postoje i evoluiraju ocekivanom brzinom (sporo).

Naravno da SB verovatno nikad nece postati vaznija institucija ali bar izmedju zapadnih zemalja postoje vec prilicno napredni institucionalni okviri kojih ranije nije bilo.

Prema tome, internacionalne institucije su moguce ali pre svega izmedju drzava koje ih imaju i na unutrasnjem planu. Dakle, bottleneck je pre svega kod raznih rezima tipa kremaljskog... 

 

Aj pojasni ovo malo, kakve globalne institucije koje nemas u kuci imas tacno u vidu, e da bi se postigao sveopsti napredak i mir u svetu?

...

Nesto ovakvo, pravnodrzavnotm i originalno ili neka nova novotarija?

 

Hvala sto demonstriras da ne znas kako institucije funkcionisu - jer, da ne postoje, ti za Guantanamo uopste nikad ne bi cuo kao sto nismo culi za mnoge kremaljske gulage.  

Link to comment

 

Hvala sto demonstriras da ne znas kako institucije funkcionisu - jer, da ne postoje, ti za Guantanamo uopste nikad ne bi cuo kao sto nismo culi za mnoge kremaljske gulage.  

Sve sam sigurniji da ti nas ovde kolektivno zajebavas.

Nemoguce je da smatras da smo bas svi ovde budale.

Link to comment

I opet zero-one logika absolutnog moralizma - za tvoju informaciju, internacionalne institucije vec postoje i evoluiraju ocekivanom brzinom (sporo).

Naravno da SB verovatno nikad nece postati vaznija institucija ali bar izmedju zapadnih zemalja postoje vec prilicno napredni institucionalni okviri kojih ranije nije bilo.

Prema tome, internacionalne institucije su moguce ali pre svega izmedju drzava koje ih imaju i na unutrasnjem planu. Dakle, bottleneck je pre svega kod raznih rezima tipa kremaljskog... 

 

 

Hvala sto demonstriras da ne znas kako institucije funkcionisu - jer, da ne postoje, ti za Guantanamo uopste nikad ne bi cuo kao sto nismo culi za mnoge kremaljske gulage.  

 

Lepo sto podrzavas moju tezu - medjunardone institucije da, ali samo kada se zna ko je gazda. NATO kao institucija?

Link to comment

Nato i EU nisu u suštini međunarodne institucije u smislu u kome ovde pričamo, nego manje-više zatvoreni klubovi bez kapaciteta i namere da budu širi, univerzalni, globalni.

 

UN i WTO su npr međunarodne institucije u tom smislu

Edited by Prospero
Link to comment

Lepo sto podrzavas moju tezu - medjunardone institucije da, ali samo kada se zna ko je gazda. NATO kao institucija?

 

Ko je gazda u EU? 

 

Nato i EU nisu u suštini međunarodne institucije u smislu u kome ovde pričamo, nego manje-više zatvoreni klubovi bez kapaciteta i namere da budu širi, univerzalni, globalni.

 

UN i WTO su npr međunarodne institucije u tom smislu

 

Pa ne znam o cemu ti  pricas ali ja mislim na prave institucije a ne na debatne klubove. I WTO ima jasna pravila samo sto su manje restriktivna. 

Link to comment

 

 

“There’s an increased mood in support of kinetic actions against the regime,” one senior administration official said. “The CIA and the Joint Staff have said that the fall of Aleppo would undermine America’s counterterrorism goals in Syria.”
Link to comment

...

 

 

Pa ne znam o cemu ti  pricas ali ja mislim na prave institucije a ne na debatne klubove. I WTO ima jasna pravila samo sto su manje restriktivna. 

 

UN su organizovale stotine hiljada vojnika po raznim mislijama zadnjih x decenija, imaju desetine agencija sa realnim i opipljivim uticajem na globalnom nivou, STO takođe u svom domenu itekako utiče... svakako nisu "debatni klubovi"

 

Regionalni savezi, ovakvi ili onakvi, prosto nisu institucije koje imaju globalni domašaj i u mnogim sferama nisu čak ni "agenda-setteri" ni "Influenceri". A "međunarodno" može biti i 3 države, ali to nije više od zatvorenog kluba sa posebnim interesima.

Edited by Prospero
Link to comment
×
×
  • Create New...