Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

yep.
Ma, da. Sad cemo svi da se pravimo ludi i da poverujemo kako su od celog arapskog proleca Amerika i drustvo resili da oglednu intervenciju naprave bas u Libiji, nakon sto su posle hiljadu godina Gadafijeve vladavine demokratski orijentisani stanovnici Libije shvatili da im doticni diktator ne odgovara, bas posto sto je istekao ugovor sa zapadnim naftnim drmatorima i kineske kompanije usle u igru. Pri cemu ja uopste nemam problem (osim eticki, ali to je druga prica) s tim da supersile intervenisu onde gde su im direktno ugrozeni finansijski interesi ali ne shvatam cemu to bespotrebno zatvaranje ociju i namicanje price na nekakvu supersilasku filantropiju i benevolentnost.
Link to comment
ne shvatam cemu to bespotrebno zatvaranje ociju i namicanje price na nekakvu supersilasku filantropiju i benevolentnost.
ko prica o tome? kazi, tuci cemo ga skupa. koji god bili avro-atlantski motivi za intervenciju, mene u krajnjoj liniji slabo interesuje. neka je Obama potpisao pakt za Sotonom i dusu prodao za obecanje da ce Antihrist licno isisati svu libijsku naftu i istu isporuciti u rafinerije Luizijane... skenjati Gadafija je bio lep i koristan cin.
Link to comment
jbg, ne razumem poređenje sa norveškom.obamina administracija se trudila ovih dana da se kreće u rasponu od "ne ciljamo promenu režima" do "upotreba nbh oružja ne sme proći nekažnjeno". ovakva akcija bi taman ostala u okvirima toga.onda bi argumentacija za full blown lupanje asada bila mnogo jača nego danas, i otvorila i druge opcije (ako prođe "asad je kriv" priča).jay carney na svojim presserima i obama u pbs intervjuu su sami suzili racionalizaciju i cilj planirane akcije. ako je izvedu unutar okvira koje su sami postavili kako im to umanjuje kredibilitet pred američkom i svetskom™ javnošću?
Prilican si optimista. Meni to tako ne izgleda.Da izgleda, valjda bi kontrolisali medije da smanje buku a to ne cine, a znamo da to mogu da ucine kada hoce.
Link to comment
Ici ce Britanci u rat kao i Nemci ko bele lale.
Na osnovu cega to mislis?U ovoj fazi, ja mislim da nece.Ali ako sukob eskalira do upotrebe napalma, hidrgoena, nuklearnih bombi... you name it, onda svakako hoce.
Link to comment
Prilican si optimista. Meni to tako ne izgleda.Da izgleda, valjda bi kontrolisali medije da smanje buku a to ne cine, a znamo da to mogu da ucine kada hoce.
ja ne znam kada su zapadni mediji u celini bili kritičniji prema nekoj predstojećoj(?) operaciji.random sample:

Capture1.jpg

Link to comment

Pa nije bas tako.Po NBCju su Ameri podeljeni 50:50.A oni sa desnice sto kritikuju Obamu to ne cine sa "antiratnih pozicija".Nego, jedno glupo pitanje. Da li postoji mogucnost koriscenja dronova u ovoj situaciji? Ono, lociraju Asada da je izasao iz bunkera i bum.

Link to comment

dronovi se koriste tamo gde je slaba/nepostojeća pvo, jer im je domet raketa (predator sa agm-176) do 20km, a i sumnjam da je to korak o kome su razmišljali. "predsednici ne ubijaju jedan drugog" je još uvek nekakva norma... (znam, znam, ima dokaza za suprotno)ja svakako ne mislim da postoji veliki pritisak iznutra da se ne ide u intervenciju/bombardovanje. neraspoloženje je veće međ pukom nego međ elitom, medijskom takođe, ali eto, kameron je izašao pred parlament i izgubio uprkos lošem nastupu milibanda. dakle, vidimo razvodnjavanje odluke, što akcijama političara što medija, kakvo nije bilo prisutno ni u jednoj kampanji, počevši recimo od bosne 95-e do danas.

Link to comment
Vaterpolo-reprezentacija-Srbije1.jpg"Ako smo spremni dati život za slobodu Sirije, zamislite samo šta smo spremni uraditi za Sandžak!"I kako sad ostati nepristrasan, i ne uputiti najbolje želje neprijateljima lokalnih proponenata Aćif efendije?
Link to comment
ko prica o tome? kazi, tuci cemo ga skupa.koji god bili avro-atlantski motivi za intervenciju, mene u krajnjoj liniji slabo interesuje. neka je Obama potpisao pakt za Sotonom i dusu prodao za obecanje da ce Antihrist licno isisati svu libijsku naftu i istu isporuciti u rafinerije Luizijane... skenjati Gadafija je bio lep i koristan cin.
Legitimno. Pretpostavljam da su iz perspektive SAD poginuli i unesreceni u Libiji dovoljno daleko za ovakav stav. Istini za volju, takodje su iz Srbije dovoljno daleko.
Link to comment
dronovi se koriste tamo gde je slaba/nepostojeća pvo, jer im je domet raketa (predator sa agm-176) do 20km, a i sumnjam da je to korak o kome su razmišljali. "predsednici ne ubijaju jedan drugog" je još uvek nekakva norma... (znam, znam, ima dokaza za suprotno)ja svakako ne mislim da postoji veliki pritisak iznutra da se ne ide u intervenciju/bombardovanje. neraspoloženje je veće međ pukom nego međ elitom, medijskom takođe, ali eto, kameron je izašao pred parlament i izgubio uprkos lošem nastupu milibanda. dakle, vidimo razvodnjavanje odluke, što akcijama političara što medija, kakvo nije bilo prisutno ni u jednoj kampanji, počevši recimo od bosne 95-e do danas.
Dobro, Britanija nije SAD. I Bler je imao mnogo vise problema nego Bus.Medijski i politicki problem je i usled toga sto u Siriji ne mogu da nadju good guys. Jasno je ko je bad, ali zbog Nusre, Kaide, MB i dogadjaja u Egiptu oprez je veci.
Link to comment
Legitimno. Pretpostavljam da su iz perspektive SAD poginuli i unesreceni u Libiji dovoljno daleko za ovakav stav. Istini za volju, takodje su iz Srbije dovoljno daleko.
Dobro je sto si primetio ovo drugo. Videli smo koliko je facebook Srbiji stalo do toga po podrsci Gadafiju i slikanju po Egiptu dok se masakriraju demonstranti.
Link to comment
ja svakako ne mislim da postoji veliki pritisak iznutra da se ne ide u intervenciju/bombardovanje. neraspoloženje je veće međ pukom nego međ elitom, medijskom takođe, ali eto, kameron je izašao pred parlament i izgubio uprkos lošem nastupu milibanda. dakle, vidimo razvodnjavanje odluke, što akcijama političara što medija, kakvo nije bilo prisutno ni u jednoj kampanji, počevši recimo od bosne 95-e do danas.
Sa tom malom razlikom da je npr u Bosni i još nekim mestima javnost, humanitarne organizacije su bile te koje bi poturale izabranim predstavnicima dokaze sa terena pod nos i zahtevale intervenciju. Ovde je situacija potpuno obratna: političari izlaze pred javnost sa neuverljivom pričom i dokazima o korišćenju hemijskog naoružanja prikupljenim od pobunjenika, izraelske obaveštajne službe i sl.Tako da je teško poverovati da bi taj establišment koji je i poveo igru, zadovoljio se simboličnom akcijom. Mogli su da ne dižu dreku kao i u prethodnih 10 sumnjivih situacija na terenu i nikom ništa.Jedino ako misliš da je to Obamin kompromis između jastrebova i javnosti Edited by dillinger
Link to comment
×
×
  • Create New...