Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

@ Gandalf, verovali necemu ili ne, ciljevi su i Al-Bab i Mambidz. Kako i kada? Videcemo.

primarni cilj je bio spreciti Kurde da zauzmu Dzarabulus, sekundarni ciljevi su potiskivanje IS i Kurda na 10-ak kilometara od granice i povezivanje pojasa od Azaza do Dzarabulusa.

 

sve vise od toga ce zavisiti od:

1) koliko daleko Turci zele da idu;

2) koliko su pesadinaca FSA i islamisticke milicije u mogucnosti da obezbede, a da ne ugroze znacajno svoje pozicije oko Idliba i Alepa;

3) da li su Ameri zele i mogu da pritisnu Kurde da se povuku na istocnu obalu Eufrata.

Link to comment

bas tako ko sam ja bre da tebi mracim i zamracujem?

pa ja rekoh da ti imas problem da razumes da ima i drugacijih misljenja i tumacenja onoga sto se desava u siriji.

vreme ce pokazati. eto, ako pobede (ovo do sada je valjda bilo OK po tebi, ali treba jos) rusi i iranci i sl. u siriji onda imas sva prava da dodjes ovde i kazes mi 'ti meni pricas'?

do tada bar pokusavaj da postujes sagovornika.

 

mnogo se nešto uvrediš kad ti neko malo ozbiljnije odgovori. pusti to. ja ne znam dal postoji 1% ljudi koji prate šta se dešava u siriji da smatraju da to što su rusi tamo uleteli da to ništa u suštini nije promenilo jer eto za poginulog u tartusu iranci daju 200e ili kako već. jedno je imati svoje mišljenje, drugo je zasnivati mišljenje na apstraktnim pojmovima o kojima nemamo pojma kao to šta je ljudima u glavama u određenom gradu u siriji. a zanemarivati mapu. i pričati kako su to samo prazni gradovi i ruševine. a gine svaki dan toliko ljudi i svi se nešto upiru oko tih nebitnih gradova osiromašenih. mislim, smešno mi je uopšte i da polemišem o tome. to su sve jebene činjenice koje pokušavaš da razvodniš pričom o nečem petnaestom.

Link to comment

Izgleda da ti ne rade sva slova na tastaturi jer nedostaje tu još par zemalja, siguran sam da znaš kojih.

nope. napisao sam najodgovorniji. da sam napisao odgovorni, onda bih ukljucio i druge.

Link to comment

primarni cilj je bio spreciti Kurde da zauzmu Dzarabulus, sekundarni ciljevi su potiskivanje IS i Kurda na 10-ak kilometara od granice i povezivanje pojasa od Azaza do Dzarabulusa.

 

sve vise od toga ce zavisiti od:

1) koliko daleko Turci zele da idu;

2) koliko su pesadinaca FSA i islamisticke milicije u mogucnosti da obezbede, a da ne ugroze znacajno svoje pozicije oko Idliba i Alepa;

3) da li su Ameri zele i mogu da pritisnu Kurde da se povuku na istocnu obalu Eufrata.

 

OK, ovo tvoje je nesto kao primarni i sekundarni ciljevi uz odredjene uslove. tu se slazem stim da ostajem pri onome da su i al-bab i mambidz ciljevi. ciljevi su i sva ona sela koje su YPG/SDF zauzele na koridoru izpod azaza.

naravno da ce to da traje i naravno da ce zavisisti od toga hoce li se najpre YOG sam povuci, da li ce biti nekakvog dogovora na visem nivou i sl.

sa ove pozicije mi to ne znamo, ali je izvesno da se turska iz ovog dela sirije direktno ili indirektno nece dugo povuci.

Link to comment

mnogo se nešto uvrediš kad ti neko malo ozbiljnije odgovori. pusti to. ja ne znam dal postoji 1% ljudi koji prate šta se dešava u siriji da smatraju da to što su rusi tamo uleteli da to ništa u suštini nije promenilo jer eto za poginulog u tartusu iranci daju 200e ili kako već. jedno je imati svoje mišljenje, drugo je zasnivati mišljenje na apstraktnim pojmovima o kojima nemamo pojma kao to šta je ljudima u glavama u određenom gradu u siriji. a zanemarivati mapu. i pričati kako su to samo prazni gradovi i ruševine. a gine svaki dan toliko ljudi i svi se nešto upiru oko tih nebitnih gradova osiromašenih. mislim, smešno mi je uopšte i da polemišem o tome. to su sve jebene činjenice koje pokušavaš da razvodniš pričom o nečem petnaestom.

 

ne, shvati jednom za svagda, niti sam tuzan zbog 'sjajnih' uspeha ruskih snaga u sirji, niti sam ljut na necije postove, ali najvise mi smetaju takvi odgovori koji ne uvazavaju ni najmanje pravo na misljenje. cak ni ne ulazecu u to kakvo je ono.

meni deluje kao da ti padas u vatru sto se neko ne divi stvarima kojima se ti divis u siriji.

drugo, ja ne volim apstraktnost. sad vec uvlacis gluposti u celu pricu jer ti nisi dokazao da moje tvrdnje nisu tacne.

tvoj jedini dokaz je mapa. ja ti rekoh da ona ne znaci nista jer nije promenila sustinu ovog rata i nije uklonila bilo sta sto ga cini.

Edited by Bane5
Link to comment

ne, shvati jednom za svagda, niti sam tuzan zbog 'sjajnih' uspeha ruskih snaga u sirji, niti sam ljut na necije postove, ali najvise mi smetaju takvi odgovori koji ne uvazavaju ni najmanje pravo na misljenje. cak ni ne ulazecu u to kakvo je ono.

meni deluje kao da ti padas u vatru sto se neko ne divi stvarima kojima se ti divis u siriji.

drugo, ja ne volim apstraktnost. sad vec uvlacis gluposti u celu pricu jer ti nisi dokazao da moje tvrdnje nisu tacne.

tvoj jedini dokaz je mapa. ja ti rekoh da ona ne znaci nista jer nije promenila sutinu ovog rata i nije uklonila bilo sta sto ga cini.

 

misliš, imaš pravo da ne uvažavaš mapu a pričamo o stanju na terenu? ja to ne mogu da shvatim, u pravu si. jebena mapa je činjenično stanje na terenu, to je dokaz promena, dokaz da su rusi nešto promenili. ne znam stvarno o čemu mi dalje da pričamo kad ti ne uvažavaš mapu a pričaš o osećanjima ljudi na terenu. kako da ti objasnim, nije mapa promenila zašto je počeo rat, shvati da ja to ne sporim ali ne možeš da sediš i da pišeš da ruska intervencija nije ništa promenila kada jeste. promenila je jebenu mapu koja predstavlja stanje na terenu, direktno je jednu stranu izvadila iz podređenog položaja u ofanzivu. promenila je u krajnjem slučaju sudbine oooogromnog broja ljudi u siriji. šta će da bude to ostaje da se vidi, ali ono što je vidljivo je vidljivo pa je vidljivo.

Link to comment

nope. napisao sam najodgovorniji. da sam napisao odgovorni, onda bih ukljucio i druge.

 

Meni se čini da su Iranci i Hezbolah relativno kasno stigli za tako visok plasman.

Link to comment

cenim da u palmiri ima jako malo stanovnika u ovom trenutku tako da stepen njihove srece nije ni moguce izmeriti.

U pravu si , treba mao veci broj da bi se utvrdilo da li im nedostaju na trgovima oni kavezi za prodaju robova ili nepotrebne anticke rusevine(od kojeg je 90% grada zivelo uzgred) ...U svakom slucaju sacekacemo kraj rata , da utvrdimo da li je ta ruska intervencija bila neophodna i sta je u stvari donela sustinski™ ...

 

p.s. O libijskom scenariju zavrsetka rata u Siriji(kako je bilo je po volji zapada), je stvarno nebulozno pricati kao nekom srecnom resenju,ma koliko covek bio ostrascen ...

Link to comment

Meni se čini da su Iranci i Hezbolah relativno kasno stigli za tako visok plasman.

lose ti se cini.

 

http://www.atlanticcouncil.org/blogs/menasource/a-friend-of-my-father-iran-s-manipulation-of-bashar-al-assad

The March 2011 uprising presented an irresistible opportunity for Iran to assert permanent dominance throughout greater Syria. Iran acted quickly, sending Secretary Jalili to Damascus just days after protesters took to the streets in Daraa. Jalili pitched the Iron Curtain plan to Bashar’s inner circle, assuring them that he knew the formula to neutralize protesters effectively. Iranian officials encouraged Assad to avoid concessions that could limit their influence over Assad’s inner circle. To compensate for defections from his officers, Bashar padded his loyalist camp with fighters and strategic planners from Iran and Hezbollah. Hafez spent decades protecting himself from such an incursion, but by late 2011, his son was desperate for a friend.
Link to comment

misliš, imaš pravo da ne uvažavaš mapu a pričamo o stanju na terenu? ja to ne mogu da shvatim, u pravu si. jebena mapa je činjenično stanje na terenu, to je dokaz promena, dokaz da su rusi nešto promenili. ne znam stvarno o čemu mi dalje da pričamo kad ti ne uvažavaš mapu a pričaš o osećanjima ljudi na terenu. kako da ti objasnim, nije mapa promenila zašto je počeo rat, shvati da ja to ne sporim ali ne možeš da sediš i da pišeš da ruska intervencija nije ništa promenila kada jeste. promenila je jebenu mapu koja predstavlja stanje na terenu, direktno je jednu stranu izvadila iz podređenog položaja u ofanzivu. promenila je u krajnjem slučaju sudbine oooogromnog broja ljudi u siriji. šta će da bude to ostaje da se vidi, ali ono što je vidljivo je vidljivo pa je vidljivo.

 

imam pravo da ne uvazavam mapu. kao sto ni ovih pet ipo godina rata nisam ovde nabijao mape pod nos.

rat u siriji nije mapa. to je splet niza drugih stvari. mapa ce biti validna tek na nekom kraju ili jednom od krajeva, a mozda ce i tada biti pro forme.

kolika je vrednost mapa u siriji govori ti cinjenica da je jedna brutalna sekta za pola godine osvojila dve trecine drzave.

 

na kraju, prica o 'promeni sudbina' ogromnog broja ljudi u siriji je licemerna ako se ne pomenu pobijeni u nizu gradova sirom alepa i idliba. civila naravno.

Link to comment

imam pravo da ne uvazavam mapu.

 

 

nope.

 

bukvalno je besmisleno posećivati ovu temu ubuduće posle ovoga. zaključali ste, izuli i objasnili.

Link to comment
×
×
  • Create New...