Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

ja uopste nisam pominjao hearts and minds u smislu u kojem se ovde uvek poteze. obrati paznju da samu pobunu nazivam 'mahom sunitskom', ali da nijednom nisam rekao da nema sunita koji vole asada, putina ili nasralu. ipak, ja ne vidim da je osnovna vertikala pobune ugrozena ruskom intervencijom - u tu vertikalu spada i pomoc i podrska lokalnog stanovnistva.

drugo, ljudi u damasku i u latakiji ne zive 'kao svuda u svetu' jer uz mali procenat zasticenih tamo skoro da nema porodice kojoj neko nije stradao u ratu, u tartusu je to npr. nemoguce pronaci. njima nije do radosti pobede. njima za pogunilog sina/brata/oca asadovci isplacuju 200 dolara i dele simbolicne poklone (satove i sl.). po nekim procenama stabilnost alavitske populacije tezi ka ugrozenosti jer je procenat smrtnosti mladih alavita dostigla zabrinjavajuci nivo (cak i prema nekim rezimskim izvorima). u damasku i latakiji sirjska funta dostize najteze trenutke. nije lako ljudima da prezive cak i kada nisu u ratu. ogromna pomoc irana je tu da ih spase od gladi. da je nema o radosti bi pricali kad bi nasli bilo sta za jelo

 

pa ne, neću dalje i dublje da ulazim otići će u ko zna kom pravcu, ovo što pišeš je za mene razvodnjavanje teme a sporili smo se oko toga da li je ruska intervencija promenila stvari na terenu. naravno da sam preterao kada sam rekao kako žive u latakii i damasku, ali mislim da je to bilo jasno i odmah i da je jasno da sam mislio da im ne padaju bombe na glavu kao ovima u alepu

Link to comment

ne pokusavaj uciti svinju da peva, gubis vreme i nerviras svinju.

 

kakav si poeta, jesi razmišljao da se zaposliš u američkoj vojsci i čitaš im hemingveja?

Edited by theanswer
Link to comment

Tu ekipicu na koju mislis (Bush i co.) prezirem taman koliko i Putina i njegovu ekipicu stetocina. Jedino sto je ta ekipica u penziji (mada bi joj mesto bilo u zatvoru) a ova ekipica kojoj je mesto u zatvoru trenutno pravi haos. Problem je sto ima onih koji su programirani da samo o jednoj ekipici misle.

To je ta moc civilizovanog drustva da zastiti svoje zlocince.

Link to comment

pa ne, neću dalje i dublje da ulazim otići će u ko zna kom pravcu, ovo što pišeš je za mene razvodnjavanje teme a sporili smo se oko toga da li je ruska intervencija promenila stvari na terenu. naravno da sam preterao kada sam rekao kako žive u latakii i damasku, ali mislim da je to bilo jasno i odmah i da je jasno da sam mislio da im ne padaju bombe na glavu kao ovima u alepu

 

pa upravo to ti i pominjem.  za tebe je neki osvojeni grad (mahom srusen i sa izbeglim staniovnistvom) dovoljan dokaz da je neka intervencija uspesna i to u situaciji gde ga bez vazdusne podrske asadovci i iranci tesko mogu sacuvati? 

Link to comment

pa upravo to ti i pominjem.  za tebe je neki osvojeni grad (mahom srusen i sa izbeglim staniovnistvom) dovoljan dokaz da je neka intervencija uspesna i to u situaciji gde ga bez vazdusne podrske asadovci i iranci tesko mogu sacuvati? 

 

ali ne jedan grad čoveče, nego gomila teritorije i u suštini otklonjena opasnost po damask i latakiu

 

a to i jeste ono što ja pišem da je ulazak rusije GAMECHANGER. sam kažeš da bez podrške iz vazduha nema ništa, to upravo potvrđuje moju poentu

 

na stranu što verovatno kad bi islamisti ušli u damask bi ih dočekao netaknut grad i raširene ruke lokalnog stanovništva

Link to comment

@Bane

Po tebi recimo nema razlike u Palmiri sada i pre dolaska Rusa ? Cenis da je stanovnostvo jednako nezadovoljno ? Ili su ubedjen da narad uziva u dekomokratskom Idlibu, za razliku od recimo onih mucenka u Homsu?

Edited by Geo
Link to comment

ali ne jedan grad čoveče, nego gomila teritorije i u suštini otklonjena opasnost po damask i latakiu

 

a to i jeste ono što ja pišem da je ulazak rusije GAMECHANGER. sam kažeš da bez podrške iz vazduha nema ništa, to upravo potvrđuje moju poentu

 

na stranu što verovatno kad bi islamisti ušli u damask bi ih dočekao netaknut grad i raširene ruke lokalnog stanovništva

 

narocito je damask bio ugrozen iz daraje. daj budi realan bar malo.

smisao moje recenice je bio suprotan, teritorija vise - manje nije bitna u onoj meri u kojoj je pobuna (sem sto je dodatno radikalizovana) ostala aktivna na nivou kao i pre intervencije.

to sto je nesto osvojeno, nema puno smisla jer je i odrzivo u takvim okolnostima samo uz pomoc rusa i u manjem procentu uz pomoc topovske hrane siitske bulumente iz iraka.

i sad se vrati na jedan od mojih ranijih odgovora - da li je to pobeda? da li ce rusi i ko vec narednu deceniju da lete nad sirijom i razaraju sta stignu i sta preostane? pa to ni njima nije u interesu.

sirija, sa ove tacke, hrli ka raspadu, nekoj sumanutoj podeli i decenijama sukoba manjeg ili veceg inteziteta.

Edited by Bane5
Link to comment

@Bane

Po tebi recimo nema razlike u Palmiri sada i pre dolaska Rusa ? Cenis da je stanovnostvo jednako nezadovoljno ? Ili su ubedjen da narad uziva u dekomokratskom Idlibu, za razliku od recimo onih mucenka u Homsu?

 

cenim da u palmiri ima jako malo stanovnika u ovom trenutku tako da stepen njihove srece nije ni moguce izmeriti.

Link to comment

U Latakii nije ništa urađeno jer nema više ništa da se uradi, cela Latakia je skoro slobodna, nema pretnje po obalu i to im je bilo najbitnije, linija fronta je sada manje više na granici Idliba i Latakie. U Damasku su smanjili džep u Guti i polako će i to da padne kao Daraya. U Alepu je zajebano jer su rebeli otišli all in ali mislim da oni sad tu nema više gde da napreduju i da će biti ostavljeni od strane Turaka koji su verovatno u nekom dilu sa Rusima da ih ovi pregaze. Kada padne ovaj koridor rebela koji za sad dobro brane a koji su otvorili pre mesec dana, to će biti kraj za njih u Alepu.

 

Nisam se ja bavio razlozima zašto ne napreduju - samo se nisam složio s vathrom da vladine snage konstantno napreduju. A ne napreduju ka ostatku Latakije i Idliba zato što ne mogu - simple as that. Tigrovi ne mogu svuda da stignu, ostale jedinice nisu u stanju ni da zadrže ono što je zauzeto.

 

Što se Alepa tiče, Iranci tamo drže s koca i konopca skupljene Avganistance i slične nesrećnike, imaš i Ruse (koji koliko iznenađuju neprijatelja toliko iznenađuju i saveznike) i tradicionalno nesposobnu SAA . Ne znam ko sa te strane ovih dana učestvuje u napadima na artiljerijsku bazu ali slijede Melčetovu taktiku (plan im je propao 17 puta, pa će isti plan pokušati da sprovedu i 18ti put jer to niko ne bi očekivao). I još ako im se sad Turci (i derivati) spuste iza leđa na Al-Bab... Teško da može da se kaže da SAA ima inicijaitvu i da je pitanje vremena kad će da pregaze Alepo.

Link to comment

narocito je damask bio ugrozen iz daraje. daj budi realan bar malo.

smisao moje recenice je bio suprotan, teritorija vise - manje nije bitna u onoj meri u kojoj je pobuna (sem sto je dodatno radikalizovana) ostala aktivna na nivou kao i pre intervencije.

to sto je nesto osvojeno, nema puno smisla jer je i odrzivo u takvim okolnostima samo uz pomoc rusa i u manjem procentu uz pomoc topovske hrane siitske bulumente iz iraka.

i sad se vrati na jedan od mojih ranijih odgovora - da li je to pobeda? da li ce rusi i ko vec narednu deceniju da lete nad sirijom i razaraju sta stignu i sta preostane? pa to ni njima nije u interesu.

sirija, sa ove tacke, hrli ka raspadu, nekoj sumanutoj podeli i decenijama sukoba manjeg ili veceg inteziteta.

 

ti meni pričaš o realnosti a kažeš da ruska intervencija nije ništa promenila. ok. nema šta dalje da pričamo. damask je bio ugrožen sa više mesta, ne samo iz daraje. a ugroženost puta damask homs je možda i veći problem od predgrađa i gute i jobara

Link to comment

Nisam se ja bavio razlozima zašto ne napreduju - samo se nisam složio s vathrom da vladine snage konstantno napreduju. A ne napreduju ka ostatku Latakije i Idliba zato što ne mogu - simple as that. Tigrovi ne mogu svuda da stignu, ostale jedinice nisu u stanju ni da zadrže ono što je zauzeto.

 

Što se Alepa tiče, Iranci tamo drže s koca i konopca skupljene Avganistance i slične nesrećnike, imaš i Ruse (koji koliko iznenađuju neprijatelja toliko iznenađuju i saveznike) i tradicionalno nesposobnu SAA . Ne znam ko sa te strane ovih dana učestvuje u napadima na artiljerijsku bazu ali slijede Melčetovu taktiku (plan im je propao 17 puta, pa će isti plan pokušati da sprovedu i 18ti put jer to niko ne bi očekivao). I još ako im se sad Turci (i derivati) spuste iza leđa na Al-Bab... Teško da može da se kaže da SAA ima inicijaitvu i da je pitanje vremena kad će da pregaze Alepo.

 

Živi bili pa videli šta će Turci da urade kod al baba sa sve njihovim derivatima. To će nam i biti odgovor na pitanje dal je Erdogan uterao kurac Putinu ili je pak došlo do nekog dogovora između njih što je 20x realnije. Al videćemo. Za ostatak se uglavnom slažem, ali opet, ovo stanje sada u poređenju sa stanjem pre godinu dana je neuporedivo.

Link to comment

ti meni pričaš o realnosti a kažeš da ruska intervencija nije ništa promenila. ok. nema šta dalje da pričamo. damask je bio ugrožen sa više mesta, ne samo iz daraje. a ugroženost puta damask homs je možda i veći problem od predgrađa i gute i jobara

 

bas tako ko sam ja bre da tebi mracim i zamracujem?

pa ja rekoh da ti imas problem da razumes da ima i drugacijih misljenja i tumacenja onoga sto se desava u siriji.

vreme ce pokazati. eto, ako pobede (ovo do sada je valjda bilo OK po tebi, ali treba jos) rusi i iranci i sl. u siriji onda imas sva prava da dodjes ovde i kazes mi 'ti meni pricas'?

do tada bar pokusavaj da postujes sagovornika.

Edited by Bane5
Link to comment

sto se tice Sirije, najodgovorniji su Asad, Hezbala, i Iranci. Rusi su tek zacin, nisu oni zapoceli klanicu.

Izgleda da ti ne rade sva slova na tastaturi jer nedostaje tu još par zemalja, siguran sam da znaš kojih.

Link to comment
×
×
  • Create New...