Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Jebi ga, kada je desnica protiv rata:

Nigel Farage, the Ukip leader, has described Syria as David Cameron's "gravest misjudgment yet".

Syria now appears to be Mr Cameron's gravest misjudgment yet. His continued attempts to ape Tony Blair in so many policy areas have finally caught up with him.There's almost no public appetite to enter into another foreign war and I think his own backbenchers are really very scared of what this might do to their prospects.

https://twitter.com/RobDotHutton/status/373031115030032384/photo/1/large
Link to comment
Gandalfe, ozbiljan si covek.Cemu ovako tanak arguemt 2)?Mnogo ljudi jeste pobijeno, no kakav je to argument za vonju intervenciju? Apsolutni nikakav, ako se ne gleda kontekst.
To i nije argument za intervenciju. Prosta cinjenica, kontra blesavljenja kako ce tek intervencija predstavljati krvoprolice i pravi rat. Edited by Gandalf
Link to comment

Opet konzervativac na pravoj strani. Honourable MP David Davies brljira, kao i u slucaju Snowden.Ovde je debata u UK parlamentu.http://www.theguardian.com/politics/blog/2013/aug/29/mps-debate-syria-live-blogKonzervativci pisaju po Klegu.A sada spektakl. Galovej.

Link to comment
Death toll je već na šest cifara i niko to ne spori. Samo pojedinci, verovali vi ili ne, na temi izražavaju opravdanu bojazan da u vakuumu nakon toliko zazivanog pada Asada jedna etnička grupa u odmazdi ne doživi pravi pravcati genocid.
To je rizik koji postoji sa i bez vojne intervencije. Eventualno se moze tvrditi da je mogucnost Asadovog pada veca sa intervencijom.Kako bilo, ako je to argument kontra intervencije, znaci li to da su alternative bolje ili manje lose? Produzenje gradjanskog rata u nedogled, ili Asadova pobeda pracena odmazdom...
Link to comment
To je rizik koji postoji sa i bez vojne intervencije. Eventualno se moze tvrditi da je mogucnost Asadovog pada veca sa intervencijom.Kako bilo, ako je to argument kontra intervencije, znaci li to da su alternative bolje ili manje lose? Produzenje gradjanskog rata u nedogled, ili Asadova pobeda pracena odmazdom...
Cini mi se, onako suvoparno, da je argument ako ne mozes da pomognes onda bolje ne intervenisi prilicno validan.To jest, zasto je intervencija jedina mogucnost da se nesto ucini?Zasto je spika o znevskim pregovorima propala?Zasto se ne vrsi nikakav pritisak na Saudijsku Arabiju?Zasto se zeli radikalizovati Iran sa novim, kazu, umerenim predsednikom?Ovde ima sijaset drugih diplomatskih mogucnosti koje se same nude, ali ih niko ne preduzima.
Link to comment
Kako bilo, ako je to argument kontra intervencije, znaci li to da su alternative bolje ili manje lose? Produzenje gradjanskog rata u nedogled, ili Asadova pobeda pracena odmazdom...
Pobeda FSA će biti ispraćena ništa manjom odmazdom, štaviše. A čuvari vatre su od starta podelili uloge na četiri noge dobre i dve noge loše, tako da ne bude bilo kakvih izgleda za diplomatsko rešenje odnosno mirovni sporazum. Malo im je jedna Libija u kojoj se posle rata više ne zna ko pije a ko plaća, sada će da naprave još jednu s tim da ovaj put etničke grupe nisu nabrijane prevashodno na diktatora već jedni na druge, a hemijsko oružje ne možeš da prebrojiš koliko ga ima. I ovi carevi u takvom okruženju forsiraju ratne opcije. Briljantno, zaista.
Link to comment
Pobeda FSA će biti ispraćena ništa manjom odmazdom, štaviše. A čuvari vatre su od starta podelili uloge na četiri noge dobre i dve noge loše, tako da ne bude bilo kakvih izgleda za diplomatsko rešenje odnosno mirovni sporazum. Malo im je jedna Libija u kojoj se posle rata više ne zna ko pije a ko plaća, sada će da naprave još jednu s tim da ovaj put etničke grupe nisu nabrijane prevashodno na diktatora već jedni na druge, a hemijsko oružje ne možeš da prebrojiš koliko ga ima. I ovi carevi u takvom okruženju forsiraju ratne opcije. Briljantno, zaista.
nekakvo iole 'mirovno' resenje (sporazum sukobljenih strana) bilo je moguce samo na pocetku rata.sada je ono nemoguce jer ne postoji garant da ce neka od zainteresovanih grupa postovati bilo kakav dogovor i tu nisu samo u pitanju pobunjenici vec razne grupe sa obe strane i njihovi mentori.da sumiram, svaki eventualni sporazum izmedju zaracenih strana ostace mrtvo slovo. sirija je vec sada (bez obzira na ishod rata) izgubljena drzava poput somalije i iraka. Edited by Bane5
Link to comment
nekakvo iole 'mirovno' resenje (sporazum sukobljenih strana) bilo je moguce samo na pocetku rata.
Slažem se. Ali zapad je već na samom početku izvršio konačnu podelu uloga. Svako dete je moglo da predvidi ishod takvog nastupa.
Link to comment

Nismo li mi ovde dokaz da je mirovni sporazum moguć, čak i sa balkanskim kasapinom. Kosovo i Bosna, anyone?Ali očigledno ciljevi u Siriji su daleko od humanitarnih.

To je rizik koji postoji sa i bez vojne intervencije. Eventualno se moze tvrditi da je mogucnost Asadovog pada veca sa intervencijom.Kako bilo, ako je to argument kontra intervencije, znaci li to da su alternative bolje ili manje lose? Produzenje gradjanskog rata u nedogled, ili Asadova pobeda pracena odmazdom...
Pre 10 dana svet je obišla ova slika:

wn20130820b1a-870x579.jpg

Kako je to interpretirano? 35000 Kurda prelazi pontonski most na reci Tigar bežeći od?Ovo je sada između ostalog i etnički sukob, za razliku od većine prethodnih. Čemu je najveći uzročnik Asad jer nije odstupio na početku, svakako, ali nisam baš siguran da je ovoga trenutka baš on jedini koji kolje i ubija po verskim i etničkim linijama. Nemoguće je sprovesti uspešnu akciju u sukobu ovog tipa bez zemaljske podrške koja bi uspostavila kakav takad red i sprečila masovne odmazde. A alevitska manjina za razliku od Kurda baš i nema gde da beži, naročito ako u međuvremenu eskalira i u Libanu.

Link to comment

@MancMellow,ova intervencija me ne dotice vise od onoga sto je bilo i pre nje.kao sto sam ranije pisao, i ova intervencija je tu da zastiti necije interese, a ti interesi su van sirije.na kraju, ovo nije prva intervencija u ovom ratu pa ne vidim cemu bas toliko naknadnih tenzija.moskva i iran su odobravali mesanje hezbolaha u ovom sukobu (u pitanju nije ograniceno vec znacajno ucesce hezbolaha). u sb-u nije prosla ni izjava nakon pada qusayra.druga intervencija je ona koju je cinio izrael - bar 4 napada na konkretne ciljeve asadovih snaga.treca intervencija je na planu organizovanja vojnih formacija pod uticajem regionalnih interesa (sa, katar, turska, iran...)pre tomahavka tu je vec bila poznata strategija 'spaljene zemlje' koju su jurisnici za oslobodjenje palestine sprovodili u homsu i qusayru, tu su vec jurisi jan-a i isisa na kurdske civile, tu su vec horde stranih boraca sa obe strane koji znacajno menjaju sliku ovog rata u odnosu na njegov pocetak.

Link to comment
Slažem se. Ali zapad je već na samom početku izvršio konačnu podelu uloga. Svako dete je moglo da predvidi ishod takvog nastupa.
tu se ne bi slozio sa tobom. raspravljali smo (sa razlicitih pozicija) na onom topiku vec o tome.ja mislim da se sve ovo desilo bas zato sto nije bilo jasne podele uloga na pocetku.stekao se utisak da je asadu dato vremena da zavrsi sa pobunom i da je onda sve krenulo dodjavola.sa druge strane gotovo je bizarna neelasticnost moskve koja je u startu mogla da dobije mnogo vise nego sto ce ikada vise dobiti u siriji i to samo zato sto nisu hteli da se odreknu coveka spremnog na sve da bi vladao.
Link to comment
na kraju, ovo nije prva intervencija u ovom ratu pa ne vidim cemu bas toliko naknadnih tenzija.
Tenzije dolaze otud što ova intervencija, iako nije prva, ima kapacitet da usmeri rat u pravcu potpunog poraza jedne strane nakon čega ćemo gledati klanicu koju se ne usuđujem ni da zamislim. Ja znam da sve njih u paketu živo zabole za poklane civile ali nije isto kada pokolj civila parama sponzoriše Saudijska Arabija i kada ga direktno omogućuju mornaričke snage SAD.
Link to comment
Tenzije dolaze otud što ova intervencija, iako nije prva, ima kapacitet da usmeri rat u pravcu potpunog poraza jedne strane nakon čega ćemo gledati klanicu koju se ne usuđujem ni da zamislim. Ja znam da sve njih u paketu živo zabole za poklane civile ali nije isto kada pokolj civila parama sponzoriše Saudijska Arabija i kada ga direktno omogućuju mornaričke snage SAD.
ja mozda imam problem da to razdvajam na vecu ili manju intervenciju. situacija se i pre ovih dogadjaja toliko zakomplikovala da su pokolji izvesni bez obzira na tomahavke.takodje, sumnjam (posto verujem u ogranicenu intervenciju i dalje) da ce ona bas brzo presuditi jednoj strani.
Link to comment

ja lako mogu da zamislim da u jednom naletu polupaju neku vojnu bazu (do sada već ispražnjenu, najverovatnije), kažu da su tu bili skladišteni "nosači" za hemijsko oružje (nebitno da li je to tačno) a ne samo hemijsko oružje jer onda nema bojazni od širenja po okolini.i to sve odrade pre sastanka g20 sledeće nedelje, kratko, ciljano, precizno. nema posebne štete za asada, obama je ispoštovao crvenu liniju, rusi će dići retoriku ali ne toliko da štete svoje odnose sa zapadom jer će asad moći da nastavi fajt, samantha power & the likes će biti extatic, ne bi trebalo da bude štete po nesrećnike u siriji.everybody's happy.

Link to comment
×
×
  • Create New...