Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

tako blizu, a tako daleko.

 

to mi je jedan od omiljenih ratnih.  :cool:

:isuse:

RoNeal_Bridge_zpses9srbxq.jpg

Ti shvatas iole ozbiljno film u kome je Ryan O'Neal The Jumping General:isuse:

 

Sve ti je oprosteno  :P

Link to comment

Bane, zanima me šta misliš da će se desiti u slučaju da ovaj pokušaj deblokade propadne i SAA i saveznici održe položaje oko Alepa. Pri ovome ne mislim na vojni ishod, jer je jasno da će istočni deo Alepa u tom slučaju pre ili kasnije biti zauzet od strane SAA, ako ni zbog čega drugog, onda zbog nedostatka hrane i municije. Mene više zanima politički ishod, tj. ako udružene sunitske formacije shvate da ni zajednički ne mogu da poraze SAA, da li to može dovesti do njihovog gloženja i međusobnih sukoba, odnosno da se celokupan prostor oko Idliba fragmentira i krenu njihovi otvoreni međusobni okršaji. U takvoj situaciji, Asad bi mogao da počesno tuče i anihilira svaku pojedinačnu formaciju, ili da se fokusira na ISIS, pa kad njih slomi da dobije znatniju iračku pomoć i prelomi rat.

 

Цела Сирија је ишарана разним окруженим већим или мањим енклавама, па нешто и не виђамо случајеве масовног гладовања или предаје због глади. Нпр. Деир Еззор са око сто хиљада људи је годинама у окружењу ИД.

 

Источни део Алепа може дуго да се брани јер урбана зона погодује браниоцима, међутим неочекивано брза предаја у Бени Заиду наводи да би то могло и брже да се заврши.

 

После доласка Руса, владине снаге су показале да могу да на једном бираном правцу напредују, односно да се бране. То међутим оставља друге секторе фронта са слабом авио подршком.

У тој ситуацији побуњеници могу да заузму нека мање битна места јер владине снаге не могу све да бране, међутим у већим офанзивама попут ове немају шансе. Руси ће да концентришу све ударе да би уништили ову групу, што им се исплати све и да побуњеници заузму нека мање битна места.

 

Иначе, иако је офанзива владиних снага по доласку Руса у почетку ишла споро - корак напред, корак назад, сад полако све више добијају замах. Поправљањем ситуације на неким фронтовима могу да посвете више снага на места напада.

 

Ја бих очекивао да у наредном периоду владине снаге ураде следеће:

- наставе напредовање у Латакији

- покушају елиминацију или програм примирја код побуњеничких џепова код Даре, Источне Гуте, Растана, Алепа...

- Тек са драматичном поправљањем стања у источном делу Сирије може се очекивати напад на ИД. Напредовање ка њима се показало као лако, али је потребно доста снага за осигурање издужених комуникација.

Link to comment

to je deo price o kompleksnosti sukoba u siriji koji se i u svetu politike koja ima uticaja na ovaj rat cesto previdja jer resenja nisu jednostavna i na dohvat ruke, a kamoli nece ovde na forumu gde se mahom ljudi svrstavaju na odredjene strane...

 

Ma sve je to OK, nego se pitam gde se izgubise rebeli sa sve pripisivanom im romantikom svojstvenom borcima protiv tiranije?

Link to comment

"A Russian airstrike also targeted a school in Ma'arata, west rural #Aleppo with cluster munitions. Children among casualties"

 

@kenroth: Kids are one third of 300,000 Aleppo residents being bombed and starved by Assad and Putin. bit.ly/2asHJXo

 

Deca teroristi verovatno.

Edited by Eraserhead
Link to comment

Може ли појашњење где се налази Ма'арата?

Видим по старијим вестима да је близу Хан Тумана, и да је већ два пута заузимана за годину дана, али не могу да га нађем на мапи.

 

Нашао сам једино Хирбет Маарет у близини, али то је неки заселак са 50-ак кућа од којих је пола порушено, не личи ни да имају школу, још мање да уопште ради јер се налазе на првој линији фронта, а приде је и август.

Link to comment

"A Russian airstrike also targeted a school in Ma'arata, west rural #Aleppo with cluster munitions. Children among casualties"

 

@kenroth: Kids are one third of 300,000 Aleppo residents being bombed and starved by Assad and Putin. bit.ly/2asHJXo

 

Deca teroristi verovatno.

 

aha, živi oko 40 000 ljudi u tom rebel held Alepu, umesto tih 300.000

Link to comment

e sta ti je ljubav prema znanju: u sred raspusta i ofanzive mali sirijci uredno pohadjaju nastavu.

 

 

Al ne moz ti mudrog Srbina prevariti.

 

aha, živi oko 40 000 ljudi u tom rebel held Alepu, umesto tih 300.000

 

E pa onada ok

Link to comment
×
×
  • Create New...